Kullanıcı adı:
Şifre:

Hatırlasın mı?
Sadece Anasayfa üzerinden hızlı giriş yapılabilir.
Üye Olmak İstiyorum SSS Giriş Yap 

Yeni başlık gönder Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 823 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 55  Sonraki Facebook'ta Paylaş

07 Oca 2012, 10:19

Re: SOSYAL GÜVENLİK SORU - CEVAP
Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Gelir testini ihmal etmeyin

Soru: Sadettin Bey, ben bir şirkette günlük 5,5 saat part-time çalışıyorum.
Aylık sigortam 20 gün ödeniyor. Ayrıca evliyim ve bir çocuğum var. Eşim çalışmıyor. Ücret bordromda yer alan ücret 699 TL'dir. Buna göre işverenin ödediği 20 günden sonra kalan 10 gün için ben prim ödeyecek miyim? Bugün SGK'ya gittiğimde, "bir belirsizlik var, henüz belli değil" şeklinde cevap aldım. M. Özkan

Cevap: Değerli okurum, bu ay içerisinde bulunduğunuz il veya ilçedeki sosyal yardımlaşma vakfına başvurarak gelir testi talep edeceksiniz. Yapılan gelir testinde aile içi kişi başı geliriniz 289 liranın altında kalırsa -ki verdiğiniz bilgilere göre bu rakamın altında kalır- siz herhangi bir prim ödemeyeceksiniz. Yani ay içinde 20 gün çalıştığınız halde GSS yönünden 30 gün çalışmış gibi kabul edileceksiniz. Ancak gelir testine başvurmazsanız, SGK sizi resen tescil edecek ve aile içi kişi başı geliriniz 1.773 lira kabul edilecek. Bu durumda 10 günlük süre için 71 lira GSS primi ödemeniz gerekecek. Dolayısıyla gelir testini ihmal etmemenizi öneririm. Ayrıca işverenlerin de e-bildirge sisteminde kısmi süreli personelin ay içinde kaç gün çalışacağını işaretlemesi gerekiyor.

Mevsimlik işyerine de teşvik var

Soru: Firmamızda mevsimlik olarak işlerimiz çoğalıyor. Genelde ilkbahar ve yaz aylarında yarı yarıya işlerde artış oluyor. Bu sebeple işyerimizde genelde kışın işçi çıkışları oluyor. Kasım/2011 döneminde yaklaşık 5 işçimizi çıkardık ve Mayıs-Haziran/2012'ye kadar işçi almayacağız. Bu durumda işten çıkardığımız işçileri aradan 6 ay geçtiğinde tekrar işe alırsak bu işçiler teşvikten yararlanabilirler mi? O. KIR

Cevap: Okay Bey, şu an işverenler açısından pek çok teşvik paketi yürürlükte bulunuyor. Sanırım sorunuz 6111 Sayılı Kanun kapsamında getirilen 18-29 yaş arası gençler ve 18 yaşından büyük kadınların teşvikiyle ilgili. Söz konusu teşvikten yararlanmada hem sigortalılar hem de işveren yönünden bazı şartlar var. Sigortalı yönünden,
· 1/3/2011 ila 31/12/2015 tarihleri arasında işe alınmış olması,
· 18 yaşından büyük olması,
· İşe alındığı tarihten önceki altı aylık dönemde SGK'ya bildirilmemiş olması,
· Fiilen çalışması
gerekiyor. İşveren yönünden ise,
· İşyerinin özel sektöre ait olması,
· Sigortalının, son altı aylık ortalama sigortalı sayısına ilave olarak çalıştırılması,
· SGK'ya prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcunun bulunmaması,
· Aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süresi içinde SGK'ya verilmesi,
· Tahakkuk eden sigorta primlerinin yasal süresi içinde ödenmesi
· gerekiyor. Buna göre, kışa girerken çıkarmış olduğunuz işçilerinizi aradan altı ay geçtikten sonra yeniden işe almanız halinde -diğer şartlar da mevcutsa- teşvikten yararlanabilirsiniz.

Kanser hastasına ilave ücret yok

Soru: Sadettin Bey benim eşim SSK emeklisi. 2011 yılında gırtlak kanseri ameliyatı oldu ve hâlâ tedavi görmekte. Bazı durumlarda kan seviyesi düşmekte ve kan verilmekte. Hematoloji bölümü ilgilenmektedir. Özel hastanelerin acilleri ücret almadan kanser hastasına bakıyor mu? Bunu öğrenmek istemiştim. F. S. Gümüşdağ

Cevap: Değerli okurum, öncelikle eşinize acil şifalar diliyorum. Kanser hastalığı acil sağlık problemi olarak görülmediğinden, acilden giriş yapılamaz. Sanırım katılım payı ödeme konusunda sorun yaşamamak için soruyorsunuz. Kanser hastalığı için özel sağlık kuruluşlarına başvuruda bulunmanız durumunda 12 liralık katılım payını ödemeniz gerekir. Ancak kanser hastaları, özel hastanelerde ödenen ilave ücretten muaftır. Yani ilave ücret ödemeden, sadece katılım payı ödeyerek eşinizi tedavi ettirebilirsiniz.

Sadettin Orhan
(07.01.2012)

Kaynak: Bugün Gazetesi

İçime Bir sessizlik Çöktü Avaz Avaz Susuyorum!.....

BaÅŸa Dön Başa Dön

07 Oca 2012, 10:20

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Emekli Sandığı’na tabi çalışan doğum borçlanması yapamaz

19.11.1967 doğumlu bayanım. İşe ilk başlama tarihim 12/1988, görevi bırakma ise 02.09.1996 (öğretmenliği bırakma). Sigortalı olarak işe ilk başlama: 05.08.2010 ve halen devam ediyor. İki çocuğum var. Doğum tarihleri 12.01.1991 ve 06.05.1999. Doğum borçlanması yapabilir miyim, ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre, Emekli Sandığı girişiniz aynı zamanda Sigortanız için de giriş tarihi sayılıyor. 4/c ve 4/a kapsamında toplam 3436 gününüz var. 5 yıl 3 ay daha prim öderseniz 5.300 günle Sigorta’dan emekli olabilirsiniz. İlk girişiniz Emekli Sandığı olduğu için, Doğum Borçlanması yapma şansınız yoktur. Sigortalı çalışan bayanlar doğum borçlanması yapabiliyorlar.

> H.Mehmet Naziksoy

11.10.1967 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 01.11.1983’tür. Bugüne kadar 4150 günüm var. Ayrıca 1995/1999 yılları arası 1235 Bağ-Kur ödemem var. SGK’nın sitesinden sorguladığımızda “47 yaş 5150 gün ve 25 yıl” şartlarını veriyor. Ancak SSK’dan dilekçe ile sorduğumda bana “49 yaş 5300 gün ve 25 yıl” diye bilgi geldi. SSK’ya tabi olduğum tarih 16 yaşında olduğum için mi 49 yaş çıkıyor? 18 yaşından önceki Sigortam başlangıç sayılmıyor mu?

CEVAP: Emeklilik şartlarınız 4447, 4759 sayılı Kanunlar ile SSK’nın 12-99 ve 12-117 sayılı Ek Genelgeler gereği, ilk işe giriş tarihinize göre Kademeli Yaşa tabi olarak belirleniyor. Bunun için emekliliğinizin hesabında 18 yaşından önce işe girip girmemenizin bir önemi yoktur! Bu mevzuat 08.09.1999 tarihinden itibaren yürürlükte, yeni çıkmadı. Halen bu konularda tereddüt eden Kurumlara şaşmamak elde değil. 01.11.1983 tarihli sigorta girişinize göre, 4/a ve 4b kapsamında toplam 5385 gününüz var. Buna göre; 25 yıl, 47 yaş ve 5.150 günle emekli olabilirsiniz. 25 yılınız ve gününüz dolmuş. 47 yaşınızın dolduğu 10.11.2014 tarihinde, emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.

> H. Yalçın

24.12.1959 doğumluyum. Sigorta girişim 13.01.1989. Son 7 yıl, 8 ayı kesintisiz olmak üzere toplamda 4.995 iş günüm var. 600 gün (20 ay) askerlik borçlanmamı da birkaç gün içinde ödeyeceğim. Ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre; 25 yıl, 51 yaş ve 5.450 günle emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz 13.01.1989 tarihinden önce olduğu için, 20 ayın tamamını borçlanırsanız, giriş tarihiniz 13.05.1987 olur ve 25 yılınızın dolduğu 13.05.2012 tarihinde, 5.375 günle emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.

> A. Dursun

15.02.1989 tarihinde işe başladım. Askerliğimi 1987/1988 tarihleri arası yaptım. Kaç günüm var. Ne zaman emekli olurum?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre, 5.950 gününüz var. Gününüz dolmuş. 25 yıl, 51 yaş ve 5.450 günle emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz 15.02.1989 tarihinden önce olduğu için, 10 ayını borçlanırsanız, giriş tarihiniz 15.04.1988 olur ve 50 yaşınızın dolduğu 14.11.2017 tarihinde, emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.

> A. Şimşek

15.07.1970 doğumluyum. Yaşımdan dolayı düzenli bir iş bulamıyorum. Genç olduğum için de emekli olamıyorum. “25 yılı doldurup 7000 gün prim ödeyen bir kişi emekli olabilir” diyorlar. Ne derece doğru?

CEVAP: 09.09.1999-30.04.2008 tarihleri arasında işe giren erkeklerin normal emekli olabilmeleri için, 60 yaşını tamamlamış ve en az 7000 gün sayısı olması gerekiyor. 25 yıl sigorta süresi aranmıyor. Yaştan emekli olabilmeleri için ise; 60 yaş, 25 yıl ve 4.500 gün gerekiyor. Sizin ilk işe giriş tarihiniz 08.09.1999’dan önce olduğu için, 7000 günle emekli olma şansınız yoktur. İlk işe giriş tarihinizi yazmadığınız için, emeklilik şartlarınızı bilemiyoruz.

Lütfi Köksal
(07.01.2012)

Kaynak: Türkiye Gazetesi

BaÅŸa Dön Başa Dön

09 Oca 2012, 10:38

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Çalışana zorla fazla mesai yaptırılamaz

Haftada 6 gün 08.30-19.00 saatleri arası tam mesai yapıyoruz. Bu mesai saatleri fazla değil mi? Sizce ne yapılabilir? İşverenin işçi çalıştırma sistemi kontrol ve gözetim altına alınabilir mi?
5286755 Nolu SMS
İş Kanunu'na göre haftalık çalışma süresi 45 saattir. Haftalık 45 saatten fazla yapılan çalışmalar fazla çalışmadır. Siz haftada 63 saat çalışıyorsunuz. Günlük 1 saat ara dinlenmesini düştükten sonra haftalık çalışma süreniz 57 saattir.
Haftada 12 saat fazla çalışma yapıyorsunuz. Bunun ücretinin saat başına düşen ücretinizin yüzde 50 yükseltilmesi suretiyle ödenmesi gerekir. Ayrıca fazla çalışma yaptırmak isteyen işveren, işçinin onayını almak zorundadır. İşçiye zorla fazla mesai yaptıramaz.
İşyerinde puantaj uygulaması, kart basma ve imza gibi bir takip sistemi ile fazla çalışma yapılan sürelerin tespiti mümkündür. Yapılan fazla çalışmalar için zamlı ücretiniz ödenmiyor ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na şikayette bulunabilirsiniz. Konu bakanlıkça incelenecektir.

Kıdem tazminatı için aynı yerde kaç yıl çalışılması gerekir? 5...074270 Nolu SMS
İş Kanunu'na göre, bir işyerinde en az 1 yıl çalışmış olanlar kıdem tazminatına hak kazanır. Kıdem tazminatı almak için İş Kanunu'nda belirtilen sebeplerden biri ile sözleşmenin sona ermesi gerekmektedir.

1993 girişliyim. 5900 prim günüm var. 1969 doğumluyum. Emeklilik için prim ve yaş yeterli mi? 25 yıl şartı nedir? 5...727360 Nolu SMS
SSK girişinize göre 25 yıl, 54 yaş ve 5675 prim gün şartlarına tabisiniz. Prim gün sayınız tamam.
Ancak 25 yıl şartınız 2018'de, 54 yaş şartınız da 2023'te dolacak. Bu durumda emeklilik tarihiniz, doğum tarihinizin gün ve ayına göre 2023 yılı olacaktır. Askerlik ödemesi yaparsanız 53 yaşa tabi olur ve 2022'de emekli olabilirsiniz. 25 yıl şartı, sigorta başlangıcı ile emeklilik tarihi arasında geçen 25 yıllık süredir. Yani, prim gün ve yaş şartı dolsa bile 25 yıllık sürenin tamamlanmasıdır. Bu süre yaşınız daha sonra dolacağından sizi etkilememektedir.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
Doğum tarihim 10.11.1964. SSK girişim 01.05.1987. Toplam gün 5310. Ne zaman emekli olurum? Mehmet ÖZER
SSK girişinize göre, 25 yıl, 50 yaş ve 5375 prim gün şartlarına tabisiniz. 6 aylık askerlik borçlanıp öderseniz 25 yıl, 49 yaş ve 5300 prim gün şartlarına tabi olursunuz. Bu durumda başka prim ödemeden 10.11.2013'te emekli olabilirsiniz.

10.04.1962 doğumluyum. İşe giriş tarihim 01.08.1988. Sigorta prim günüm 4896. Askerliğimi 20 ay olarak 1982-1984 yılları arasında yaptım. Emekli olmak için kaç aylık askerlik borçlanması yapmalıyım? Adnan US
SSK girişinize göre, 25 yıl, 51 yaş ve 5450 prim gün şartlarına tabisiniz.
3 aylık askerlik borçlanıp ödemeniz halinde 25 yıl, 50 yaş ve 5375 prim gün şartlarına tabi olursunuz. Ancak 25 yıl şartınızdan dolayı 3 aylık kısmi askerlik borçlanması yapmak işinize yaramaz. Erken emekli olabilmek için 16 ay borçlanma yapmanız gerekmektedir. Bu durumda 10 Nisan 2012'den sonra emeklilik talebi verebilirsiniz.

Ali Şerbetçi
(09.01.2012)

Kaynak: Takvim Gazetesi

BaÅŸa Dön Başa Dön

09 Oca 2012, 10:40

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Sürekli bakıma muhtaç çocuğu bulunan kadınların emekliliği

1973 doğumlu bayanım. 2002 tarihli Sigorta girişim var. Yüzde 85 engelli ve sürekli bakıma muhtaç çocuğum var. Hem sigortalı çalışıyorum hem de çocuğuma bakıyorum. Bunun erken emekli olmam için bir faydası olur mu, ne zaman emekli olurum?

CEVAP: 5510 sayılı Kanunun 28. maddesi gereği “Emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunan kadın sigortalılardan başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl çocuğu bulunanların, bu Kanunun yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008 tarihinden sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına eklenir ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indirilir” hükmü getirilmiştir.

KİMLER FAYDALANIR?
2008 yılı Ekim ayı başından itibaren 5510 sayılı Kanuna tabi olarak İsteğe Bağlı (Bağ-Kur) prim ödeyenler ile 2008 yılı Ekim ayı başından önce 506, 1479 ve 2926 sayılı kanunlara göre İsteğe Bağlı (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) prim ödeyip, 5510 sayılı Kanuna göre İsteğe Bağlı sigortalılıkları (Bağ-Kur oldu) devam eden kadın sigortalılar yararlanacaklardır. Bu kapsamdaki kadın sigortalıların emeklilik talebinde bulunmadan önce kayıt ve tescillerinin yapılması sağlanacak, ancak açıkta iken veya emeklilik/yaşlılık aylığı talebiyle birlikte bu haktan yararlandırılmasının istenilmesi halinde bunlar hakkında da aktif sigortalılar gibi işlem yapılacaktır.

HANGİ SÜRELER?
Kadın sigortalılara 5510 sayılı Kanunun 28. maddesinin 8. fıkrası hükmü uyarınca ilave edilecek hizmetin hesabında,
- Kanunun 4. maddesinin 1. fıkrasının (a), (b) ve (c) (SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı) bentlerine tabi olarak 2008 yılı Ekim ayı başından sonra geçen,
- 2008 yılı Ekim ayı başından sonra İsteğe Bağlı Bağ-Kur’lu olarak prim ödenen,
- 01.10.2008 tarihinden önce 2925 sayılı Tarım Sigortası Kanununa tabi olup, bu tarihten itibaren Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine tabi geçen,
- 2008 yılı Ekim ayı başından sonra geçen ve 5510 sayılı Kanun ile 3201 sayılı Kanun kapsamında Yurtdışı Hizmeti borçlandırılan süreler dikkate alınacaktır.

ÇOK AVANTAJLI
Sayın okurum, 09.09.1999 tarihinden sonra Sigortalı işe girdiğiniz için, 58 yaşınızda 7000 günle Sigorta’dan emekli olabilirsiniz. Ancak sürekli bakıma muhtaç çocuğunuz olduğu için, 01.10.2008 tarihten sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri (1/4), prim ödeme gün sayıları toplamına eklenecek ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indirilecektir. Böylece 1 Ekim 2008 tarihi itibariyle her tam yıl için, 90 gün emeklilik gününüze ilave edilecek ve her tam yıl için emeklilik yaşınızdan 3 ay düşülecek. Diğer çalışanlara göre daha önce emekli olacaksınız.

NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM?

> M. Koçgürbüz

05.10.1971 doğumlu bayanım. 01.03.1987 Sigorta girişliyim. Ne zaman emekli olabilirim? Torba Yasa bana denk geliyor mu?

CEVAP: 4.367 gününüz var. 20 yıl, 43 yaş ve 5.150 günle emekli olabilirsiniz. 20 yılınız dolmuş. 2 yıl 3 ay daha prim öderseniz, 43 yaşınızın dolduğu 05.10.2014’te emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. Torba Yasada emeklilik şartlarına ait bir düzenleme yoktur. Bağ-Kur’luların çalışma biçimleri yer alıyor.

> İ. Tükel

01.01.1966 doğumluyum. Bağ-Kur başlangıcım 25.01.1988. Askerliğimi ise 02.06.1986’da yaptım. Askerlik borçlanmasını yaparsam, ne zaman emekli olurum?

CEVAP: 31.12.2011 tarihi itibariyle 23 yıl 11 ay hizmetiniz var. 13 ay daha prim öderseniz, 50 yaşınızda, 25 tam yılla emekli olabilirsiniz. 15 ay askerlik borçlanması yaparsanız, 49 yaşınızın dolduğu 01.01.2015 tarihinde 9000 günle emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.

Lütfi Köksal
(09.01.2012)

BaÅŸa Dön Başa Dön

09 Oca 2012, 10:42

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Kıdemin tavanı belirsiz

Kimi okurlarımız kıdem tazminatının 2012 yılı tavan tutarını soruyor.

Kimileri de muhtaçlara ve engellilere 2022 Sayılı Kanun kapsamında bağlanan aylıkların yeni rakamlarını merak ediyor. Asgari ücretin belirlenmesiyle birlikte 2012 yılı çalışma hayatı parametrelerinin pek çoğu netleşmiş oldu. Ancak henüz kıdem tazminatı tavanı ile 2022 Sayılı Kanun kapsamındaki aylıkların yeni rakamları belirlenmedi. Zira hem kıdem tazminatı hem de muhtaçlık aylıklarında memur maaş göstergeleri esas alınıyor. Bu göstergeler ise henüz açıklanmadı. 2022 Sayılı Kanun kapsamında aylık alan 1 milyon 350 bin kişi ve tüm işçiler, açıklanacak rakamları bekliyor.

Herkes prim ödemeyecek

Soru: Sadettin Bey, ben Bağ-Kur kapsamında 9000 günümü doldurdum ve emeklilik için yaşımı bekliyorum. Dükkânımı kapattığım ve vergi kaydımı sildirdiğim için şu an prim ödemiyorum. Sizin köşenizden okuduğumuz kadarıyla 1 Ocak itibariyle GSS primi ödememiz gerekiyormuş. Benim bir dükkân ve iki dairemden toplam 1650 lira kira gelirim var. Bir kızım ve eşimle birlikteyiz. Bizim aile içi kişi başı gelirimiz asgari ücretin üçte birinden (296 lira) fazla geliyor. Bu durumda üçümüz de prim ödeyecek miyiz? S. Ahmet Erdem

Cevap: Ahmet Bey, verdiğiniz bilgilere göre aile içi kişi başı geliriniz (1650/3) 550 lira. Söz konusu rakam 296 ile 886,5 lira arasında kaldığı için aylık 35 lira GSS primi ödemeniz gerekiyor. Ancak bu 35 lirayı sadece kendiniz için ödeyeceksiniz. Yani ailedeki her bir kişi için ayrı ayrı 35 lira ödemeyeceksiniz. Siz 35 lira ödeyerek GSS'li olarak tescil edildikten sonra, eşiniz ve kızınız bakmakla yükümlü olunan kişiler olarak sağlık yardımı alacaklar.

5400 günle emekli olacaksınız

Soru: Sadettin Bey, 10 Temmuz 1977 doğumluyum. %60 oranında özürlüyüm. 10 Kasım 1997 tarihinde özürlü olarak belediyede işçi statüsünde çalışmaya başladım. 2003 yılına kadar boşluklarla birlikte 1.759 gün primim ödendi. 17 Mart 2003 tarihinden beri de memur olarak çalışıyorum. Memuriyet öncesi boşta geçen günleri borçlanarak ödeyebilir miyim? Ne zaman emekli olabilirim? Duran Aras

Cevap: Duran Bey, memuriyet öncesi prim ödenmemiş günleri borçlanma imkânınız bulunmuyor. SSK günleriniz de dahil olmak üzere toplamda 5400 günü tamamlayarak emekli olacaksınız.

SSK'lı çalışanlar daha az prim öder

Soru: Sadettin Bey, kardeşim ve eşi 20 yılı aşkın süredir yurtdışındalar. Yurtdışı borçlanması yaparak Türkiye'den emekli olmak istiyorlar. Bu konuyu öğrenmek için SGK'ya gittiğimde kadın için 7.200, erkek için 9000 gün ödemek şartıyla emekli olabilecekleri söylendi. Ne kadar aylık bağlanabileceği konusunda cevap alamadım. Bu konuda bilgi verebilir misiniz? N.Ş.

Cevap: Değerli okurum, kardeşiniz ve eşi, yurtdışı hizmet borçlanması yapmadan önce Türkiye'de SSK (4/a) kapsamında çalışırlarsa, 7.200 ve 9000 gün yerine 5.500 civarında prim günüyle emekli olabilirler. Tabandan borçlanma yapmaları durumunda yaklaşık 700 lira aylık bağlanır.

Sadettin Orhan
(09.01.2012)

Kaynak: Bugün Gazetesi

BaÅŸa Dön Başa Dön

10 Oca 2012, 10:16

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Emekli İkramiyesi ile Kıdem Tazminatının Alınma Zamanları da Farklıdır

Soru: 1990 yılından itibaren TOBB’nin Emekli Sandığı'na bağlı olarak aralıksız çalışıyorum. Emeklilik yaşımın 46 olduğunu biliyorum. Şu anda 40 yaşındayım. Yaşımı beklemeden işten ayrılırsam, emekli ikramiyemi şimdi mi yoksa yaşım 46 olduğunda mı alabilirim? Meral SEMİZLER

Cevap: Mensubu bulunduğunuz TOBB'un Emekli Sandığı'nın halen gündemdeki memurların T.C.Emekli Sandığı ikramiyesi ile ilgisi yok. Memurların tabi olduğu T.C.Emekli Sandığı ile banka, sigorta şirketi, reasürans şirketi, ticaret odası, sanayi odası, borsa veya bunların birliklerinin bütün personelini kapsayan emekli sandıklarının birbiri ile ilgiis sadece isim benzerliğinden ibarettir. Siz memur olmadığınız için emekli ikramiyesi değil, kıdem tazminatı alacaksınız. Kıdem tazminatını almak için yaşı beklemenize gerek yoktur. En az 15 yıl sigortalılık süreniz ve yine en az 3 bin 600 gün hizmetinizin bulunduğu için 1475 sayılı Kanun kapsamında tazminatınızı alarak işinizden ayrılıp yaşı o şekilde beklemek hakkınızdır. Ancak özel banka ve TOBB gibi kuruluşların sandıkları henüz SGK'ya devredilmemiş bulunuyor ve bu tip kurumlar yaş dışındaki şartlarını tamamlayıp sadece yaşı bekleyenlere tanınan bu hakkı doğrudan kullandırtmıyorlar. Ancak yargı yoluyla bu hakkınızı alabilirsiniz. Memurların iştirakçisi olduğu T.C. Emekli Sandığı emekli ikramiyesini ise emeklilik hakkını elde etmeden alma imkânı bulunmuyor. Sizin gibi özel sektör çalışanlarının ve kamu işçilerinin 1475 sayılı İş Kanunun 14 üncü maddesiyle düzenlenen kıdem tazminatı hakkının ise tazminata hak kazanacak şekilde işten ayrılınmışsa işten ayrılır ayrılmaz ödenmesi gerekiyor.

Fiili Hizmet Zammı Süreleri de İkramiye Süresidir

Soru: 10.04.1971 tarihinde doğdum. 15.05.1989 tarihinde TSK'de astsubay olarak göreve başladım ve 15.05.2010 tarihinde 21 yıl bilfiil çalışarak ve artı 5 yıl 2 ay yıpranma ile birlikte 26 yıl 2 ay süre hizmetim sonunda ayrıldım ve yaşımı dolduracağım 14.02.2014 tarihini bekliyorum. Hiç bir yerde çalışmıyorum. Şu anki emekli ikramiyeleri ile ilgili yasa taslağına göre çalışırsam ikramiyemi alabilir miyim? Fatih ÖZBOYABATLI

Cevap: Anayasa Mahkemesinin 2009 ve 2011 yıllarındaki iptal kararları neticesinde 09.07.2011 tarihinden sonra emekli olanların memuriyette geçen sürelerine karşılık emekli ikramiyesi yolu açılmış bulunmaktadır. Emeklilik için gerekli süre şartını doldurarak ayrıldığınızdan TBMM'deki yasa tasarısına göre de ikramiye almanızın önünde bir engel bulunmamaktadır. Fiili hizmet süresi zammı ile verilen yıpranma diye tabir edilen sürelerin aylığa hak kazanmak için beklenen gerekli sürenin hesabında dikkate alınması gerektiği gibi emekli aylıklarının hesabında ve ikramiye tahakkukunda da dikkate alınarak fiili hizmet süresi gibi işlem yapılması icap etmektedir. Bu nedenle de ikramiye almanız gereken süre 26 yıllık süredir.

Askerden Önceki Memuriyet Sürelerinin İkramiyesi Alınabilir

Soru: 1973-1975 seneleri arasında devlet memuru olarak çalıştım. İstanbul'da özel sektörde iş buldum. İstanbul'a yerleşerek bu özel sektörlerde 23 yıl çalıştıktan sonra devlet memurluğum ile özel sektör sürelerini birleştirerek SSK'lılıktan emekli oldum. Yeni çıkan yasaya göre ben emekli ikramiyesi alabilir miyim? İhsan ÖZDEKSEL

Cevap: Anayasa Mahkemesinin 2009 ve 2011 yıllarındaki iptal kararları neticesinde ikramiye almanız mahkeme sonucu mümkün olabilirdi. Bu konuda TBMM'deki yeni yasa tasarısına göre ise memuriyetten emekli olmanız için gerekli asgari süreyi tamamlamadan ayrılmış olduğunuzdan ikramiye alamazsınız. Şayet bu memuriyet süreniz askerden önce ise veya bir başka deyişle memuriyetten çıkarak askere gitmiş iseniz ve askerlikten sonra da memuriyete dönmemişseniz ikramiyeyi çıkacak yeni kanun çerçevesinde alabilirsiniz.

Şevket Tezel
(10.01.2012)

Kaynak: Sözcü Gazetesi

BaÅŸa Dön Başa Dön

10 Oca 2012, 10:18

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Primleri eksik hanımlara emeklilik tavsiyeleri..

22.01.1965 doğumlu bayanım. 30.12.1987 tarihinde Sigortalı olarak işe başladım. 1990 senesinde doğum iznime ayrıldım, 1991 senesinde iznim bittikten sonra işten kendi isteğimle ayrıldım. Kızımın doğum tarihi 21.11.1990. 2005 yılında tekrar Sigortam başladı ve kısa sürelerle 2011 yılına kadar ödendi. Emekli olabilmek için nasıl bir yol takip etmeliyim? Kendim için en avantajlı ve çabuk yol hangisidir? İsteğe Bağlı prim ödeyerek emeklilik bana uygun mudur?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre toplam 1.581 gününüz var. 20 yıl, 44 yaş ve 5.225 günle NORMAL emekli olabilirsiniz. 20 yılınız ve yaşınız dolmuş. Bunun için 10 yıl 2 ay daha prim ödeyeceksiniz. 2 yıl doğum borçlanması yapsanız 8 yıl 2 ay daha prim ödeyeceksiniz.
Veya 15 yıl, 58 yaş ve 3.600 günle YAŞTAN emekli olabilirsiniz. Bunun için 5 yıl 8 yıl prim ödeyeceksiniz. 2 yıl doğum borçlanması yaparsanız, 3 yıl 8 ay daha prim ödeyeceksiniz. Sigorta’dan emekli olabilmeniz için doğum borçlanmasını Sigorta’ya yapacaksınız ve 3 yıl 8 ay Sigorta’ya prim ödeyeceksiniz.

EN İYİSİ 3600 GÜN
Bağ-Kur’a İsteğe Bağlı prim ödeyebilirsiniz. Fakat bu Kurum’a 3.5 yıldan fazla prim öderseniz, 7.200 günle Bağ-Kur’dan NORMAL, 56 yaş ve 5.400 günle Bağ-Kur’dan YAŞTAN emekli olursunuz.
Sigortalı iş bulma şansınız varsa, daha az prim ödeyeceğiniz için 3.600 günle Sigorta’dan yaştan emekliliği tercih edebilirsiniz.
Sigortalı iş bulma zorluğu varsa, İsteğe Bağlı prim ödeyerek 5.400 günle Bağ-Kur’dan yaştan emekli olabilirsiniz.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

> Aziz Yıldırım / İSTANBUL

09.10.1969 doğumluyum. 18.10.1988 tarihli Sigorta girişim var. 1990/1991 yıllarında yaptığım askerliğimi borçlandım. Askerlik borçlanmam gün toplamına ilave edilmiş mi, ne zaman emekli müracaatı yapabilirim, bana ne kadar emeklilik maaşı bağlanır?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre, 18 ay askerlik borçlanmanız dahil toplam 6.439 gün priminiz bulunmaktadır. Bu şartlarda; 25 yıl, 51 yaş ve 5.450 günle emekli olabilirsiniz. Prim gün sayınız dolmuş. 51 yaşınızın dolduğu 09.10.2020 tarihinde emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. 09.10.2020 tarihinde ne kadar emeklilik maaşı bağlanır bilinmez. Ama bugünkü şartlarda size ortalama 813 TL civarında emeklilik maaşı bağlanır. Askerliğiniz ilk girişiniz olan 18.10.1988 tarihinden sonra olduğu için, erken emekli olmanıza bir faydası olmuyor. Sadece prim gün toplamınıza ilave ediliyor. Prim gün sayınız da yeterli olduğu için, askerlik borçlanmasına ihtiyaç yokmuş. Çok az fark edeceğinden, emekli maaşının artırmak için asgari ücretten askerlik borçlanılmaz. Neyse artık borçlanmışsınız. Size bir zararı da yok.

> B. Sarıkaya

16.05.1964 doğumluyum. 01.04.1986 tarihli Sigorta girişim var. 1984 ile1985 yıllarında 18 ay askerlik yaptım. Askerlik borçlanmasının bana bir faydası olur mu, emekliliğimi öne çeker mi, borçlanayım mı, kaç günüm var, bu şartlarda ne zaman emekli olurum?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre toplam 6.475 gün priminiz bulunmaktadır. Bu şartlarda; 25 yıl, 49 yaş ve 5.300 günle emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz 01.04.1986 tarihinden önce olduğu için, sadece 11 (onbir) ayını borçlanırsanız, Sigorta giriş tarihiniz 01.05.1985 olur ve 48 yaşınızın dolduğu 16.05.2012 tarihinde emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.

Lütfi Köksal
(10.01.2012)

BaÅŸa Dön Başa Dön

11 Oca 2012, 10:14

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Zorunlu göçe tabi tutulan soydaşlarımızın emekliliği

01.08.1959 doğumluyum. 1989 yılında Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç ettim ve 27 Eylül 1989 tarihi itibariyle belediyede işe başladım ve halen devam ediyorum. Ayrıca Bulgaristan’da 4 yıl hizmetim ve askerliğim var. Bu durumda normal şartlarda ne zaman; Bulgaristan’daki hizmetimi ve askerliğimi borçlanarak ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: 3201 sayılı Kanunun geçici 6. maddesinde, Sosyal Güvenlik Sözleşmesi imzalanmamış ülkelerden 01.01.1989 tarihinden 08.05.2008 tarihine kadar zorunlu göçe tabi tutulduktan sonra Türk vatandaşlığına geçenler, geldikleri ülkedeki hizmetlerini borçlanabiliyorlar. Ülkemize gelen soydaşlarımızın iskanı ile ilgili yasalarda yalnızca Bulgaristan’dan gelenler için “zorunlu göç” ifadesi kullanıldığından borçlanma hakkından bu ülkeden gelen vatandaşlarımız borçlanma şartlarını yerine getirerek bu haktan yararlanabiliyorlar.
Sayın okurum, 27.09.1989 tarihli girişinize göre toplam 7.967 gününüz var. Normal şartlarda 25 yıl, 51 yaş ve 5.450 günle emekli olabilirsiniz. Bulgaristan’da geçen hizmetiniz 27.09.1989 tarihinden önce olduğu için, sadece 2 yıl 9 ay borçlanıp öderseniz, 30.12.2011 tarihinde emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. Askerliğinizi borçlanma hakkınız var ama ihtiyacınız olmadığı için ödemeye gerek yok.

> Tevfik Dıvar

18.11.1976 doğumluyum. Sigortaya giriş tarihim 05.06.1994’dür ve çalışmaktayım. Toplam ödenmiş primim 2045 gündür. Çalışırken yüzde 50 oranında engelli raporu aldım. Bu rapor Maliye Bakanlığına gönderilmiş ve aynen tasdik edilmiş. Gelen raporda “Sakatlık İndiriminden Yararlanabilir. 3. sınıf sakatlık derecesi bulunmaktadır” denilmiştir. Bu duruma göre, 10 yıl ve 1800 günle emekli olabilir miyim? Bu şartlarla emekli olabilmek için başvuru yapılabilir mi, yapılmazsa ne zaman ve hangi şartlarda emekli olurum?

CEVAP: Doğum tarihiniz bilgisayar kayıtlarında 11.06.1976 olarak görünüyor. 18.11.1976 olarak bildirmişsiniz. Malulen emeklilikte ve engellilerin emekliliğinde 18 uygulaması var. Yani 18 yaşın altında işe girenlerin, 18 yaşlarını doldurdukları tarih emeklilik şartlarının tespiti için başlangıç sayılıyor. Ama 18 yaşın altında ödenen günler emeklilik gün toplamına dahil ediliyor. Normal emeklilerde 18 yaş uygulaması yoktur. Emeklilik şartları doğrudan ilk işe giriş tarihlerine göre tespit ediliyor. Bunun için 18 yaşınızın dolduğu 18.11.1994 tarihi, başlangıç tarihiniz oluyor ve buna göre; 17 yıl, 3920 günle 3. dereceden engelli olarak erken emekli olabilirsiniz. Toplam 2045 gününüz var. 5 yıl 3 ay daha prim öderseniz emekli olusunuz. Doğum tarihiniz 11.06.1976 ise, 16 yıl, 3760 günle emekli olursunuz. 160 gün fark ediyor. Diğer yandan 10 yıl 1800 günle emeklilik Maluller için geçerlidir. Malulen emekli olabilmek için, çalışma gücünün %60’ını kaybettiğine dair heyet raporu gerekiyor.

> E. Yılmaz

Babam 01.01.1949 doğumlu olup, ilk Sigorta başlangıcı 1978 Temmuz’dur. Babam için 2011 Kasımda yüzde 60 çalışamaz raporu aldık. Ancak şimdiye kadarki sigortalı günü 1310 gündür. Askerlik borçlanması yaparak sigortalılık gününü 1800’e tamamlamak suretiyle malulen emekli olabilir mi? Askerlik borçlandırması kabul edilir mi?

CEVAP: Sayın okurum, malulen emekli olmak için en önemlisi, %60 çalışamaz raporu almaktır. Bunu almışsınız. Babanız için 17 ay askerlik borçlanırsanız, 1800 günle babanıza malulen emekli aylığı bağlanır.

Lütfi Köksal
(11.01.2012)

BaÅŸa Dön Başa Dön

12 Oca 2012, 09:42

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Yurtdışındaki çalışma sürenizi borçlanabilirsiniz
Doğum tarihim 10.04.1951. 1977-1995 yılları arasından 585 gün SSK, 16.05.2006-30.06.2008 tarihleri arasında 2 yıl 1 ay 14 gün Tarım Bağ-Kur prim ödemem var.
1971-1973 yılları arasında yaptığım 20 aylık askerlik süremi 01.08.2008 de borçlanıp, 1260 gün prim sigortasını tamamlayıp isteğe bağlı sigortaya geçtim ve bir yıl isteğe bağlı ödedim. İsteğe bağlı sigortamın 2 ayı isteğe bağlı SSK, son 10 ayı isteğe bağlı Bağ-Kur olmuş. Bir dilekçe ile kapanış verdim, şuan SSK'lı olarak çalışıyorum. Tarım sigortadan sonra 1960 gün sigorta öde dediler. İsteğe bağlı sigorta Bağ-Kur olunca tekrar geriye mi döndük?
SSK, Bağ-Kur, isteğe bağlı toplam 3000 günüm, 13 ay da yurtdışı çalışmam var. 3600 günle emekli olursun dediler. Bu 13 ayı borçlanabilir miyim? Libya'dan kağıtlarım geldi elimde, kalan boşluğu kapatmak istiyorum. Yunus Faydalı

Yurtdışında geçen 13 aylık çalışma sürenizi borçlanabilirsiniz. Ancak borçlanacağınız süre 3600 prim gününü tamamlamanıza yetmiyor. 3000 günlük mevcut prim gününüz ve borçlanacağınız 390 günlük yurtdışı çalışma süresinin üzerine 210 gün daha 4/a (SSK) kapsamında prim ödeyip, prim gününüzü 3600 güne tamamladığınız tarihte 4/a (SSK) statüsünden emekli olmaya hak kazanırsınız.

Prof. Dr. Metin Taş, Sezgin Özcan
(12.01.2012)

BaÅŸa Dön Başa Dön

12 Oca 2012, 09:47

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

SSK’da “normal” emeklilik

03.04.1964 doğumluyum. 01.11.1986 Sigorta girişliyim. 1984/86 yıllarında 18 ay askerlik yaptım. Askerlik borçlanmamı yapmak istiyorum. Ne kadar borçlanacağım, kaç lira ödeyeceğim ve ne zaman emekli olurum?

CEVAP: Sayın okurum, dilerseniz sizin vesilenizle SSK’LI ERKEKLERİN “NORMAL” EMEKLİ OLMA ŞARTLARINI kısaca okuyucularımıza hatırlatarak sorunuzu cevaplandırmaya çalışayım...

NORMAL EMEKLİLİK
Verdiğiniz bilgilere göre, aşağıdaki tabloda da görüldüğü gibi sigorta girişiniz “24.05.1985-23.11.1986 tarihleri arasındaki döneme” denk geldiği için; 25 yıl, 49 yaş ve 5.300 günle NORMAL emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz 01.11.1986 tarihinden önce olduğu için, 18 ayın tamamını borçlanırsanız giriş tarihiniz 01.05.1985 olur ve 48 yaşınızın dolduğu 03.04.2012 tarihinde, 5.225 günle, emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. 18 ay askerlik borçlanması 5.106,24 TL’dir.
YARIN: SSK’DA YAŞTAN EMEKLİLİK

Resim

> K. Çelik / ERZİNCAN

Almanya’da çalıştığım seneleri borçlandım ve 2011 yılında emekli oldum. Sık sık Amanya’ya gidiyorum ve çocuklarımı, ailemi ziyaret ediyorum. Orada kaldığım zamanlarda aylık 300 euroluk bir iş yapabilir miyim, emekliğime engel olur mu?

CEVAP: 3201 sayılı Kanunun 6. maddesi gereği yurt dışı borçlanması ile emekli aylığı bağlananlar; 5997 sayılı Kanunun 15. maddesine göre, tekrar yurt dışında yabancı ülke mevzuatına tabi çalışırlarsa, ikamete dayalı bir sosyal sigortaya da sosyal yardım ödeneği alırlarsa aylıkları, tekrar çalışmaya başladıkları veya ikamete dayalı bir ödenek almaya başladıkları tarihten itibaren kesilir.
Türkiye’de sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar hakkında 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun sosyal güvenlik destek primine tabi olarak çalışılışabilirler ve emeklilik aylıkları kesilmez.
Çalışmamak şartı ile Almanya’ya gidip gelebilirsiniz, kalabilirsiniz. Çalışmadığınız sürece emekli maaşınız kesilmez. Fakat tekrar çalışmaya başlarsanız veya ikamete dayalı bir ödenek alırsanız, başladığınız tarihten itibaren emeklilik maaşınız kesilir.

Lütfi Köksal
(12.01.2012)

BaÅŸa Dön Başa Dön

13 Oca 2012, 10:25

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

SGK'da Eksik Gün Nasıl Bildirilecek

Okurumuz T. Aslan, "Çalışma günleri belli olmayan ve ay içinde çalışma gün sayısı değişen personellerimiz var. Bunlar için ücretsiz izin belgesi düzenleyip Eksik Gün Bildirim Formu'na ekliyoruz. Puantaj göndermiyor olmamız problem olur mu?" diyor.

Aylık prim ve hizmet belgesi ile birlikte ay içinde otuz günden az çalışan veya eksik ücret ödenen sigortalılara ilişkin;

a) Kurumca yetkilendirilmiş sağlık hizmeti sunucularından veya işyeri hekimlerinden alınmış istirahatlı olduğunu gösteren raporu,

b) Ücretsiz veya aylıksız izinli olduğunu kanıtlayan izin belgesi,

c) Disiplin cezası uygulaması, gözaltına alınma ile tutukluluk hâline ilişkin belgeleri,

ç) Kısmi süreli çalışmalara ait yazılı iş sözleşmesi,

d) İşverenin veya sigortalının imzasını da taşıyan puantaj kayıtları,

e) Grev, lokavt, genel hayatı etkileyen olaylar, doğal afetler nedeniyle işyerinde faaliyetin durdurulduğunu veya işe ara verildiğini gösteren ilgili resmî makamlardan alınan yazı örneği,

sigortalıların eksik gün bildirimine ilişkin bilgi formu (Ek-10) ekinde kuruma verilir veya Acele Posta Servisi, iadeli taahhütlü ya da taahhütlü olarak gönderilir.

Yukarıda sayılan hâllere ilişkin belgelerin geriye yönelik olarak her zaman düzenlenebilir nitelikte olanları, aylık prim ve hizmet belgesinin verilmesi gereken süreden sonra verilmesi hâlinde işleme konulmaz. Bu durumların dışındaki otuz günden az çalışılan sürelere ait geçerli belgeleri belirlemeye kurum yönetim kurulu yetkilidir. SGK'ya verilen eksik gün bildiriminde;

- Genel bütçeye dahil dairelerin, özel bütçeli idarelerin, döner sermayelerin, fonların, belediyelerin, il özel idarelerinin, belediyeler ve il özel idareleri tarafından kurulan birlik ve işletmelerin, bütçeden yardım alan kuruluşlar ile özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşların, kamu iktisadi teşebbüslerinin ve bunların bağlı ortaklıkları ile müessese ve işletmelerinde ve sermayesinin %50'sinden fazlası kamuya ait olan diğer ortaklıklarının,

- Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve üst kuruluşlarının,

- Sendikaların,

- Vakıfların,

- 5411 sayılı Bankacılık Kanunu kapsamındaki kuruluşların işyerleri ve toplu iş sözleşmesi yapılan işyerleri,

- 50 ve üzerinde sigortalının çalıştırıldığı aylara ilişkin özel sektör işyerlerinde,

- Eksik gün bildirim nedenlerinin aylık prim ve hizmet belgesinde belirtilmesi yeterli sayılmıştır. Bu işyerleri için ayrıca eksik gün bildirim formu ile eki belgeler aranmayacaktır. 50 ve üzerinde sigortalının çalıştırıldığı aylara ilişkin özel sektör işyerlerinin hesabında, her SGK işyeri numarası ayrı ayrı değerlendirilecektir.

Yukarıda belirtilen kapsama giren işyerlerinin eksik gün bilgi formu ve eki belgeleri vermesine gerek yoktur. Sadece aylık prim ve hizmet belgesinde belirtilmesi yeterli olacaktır. Ancak istisna kapsamına girmeyen işyerlerinin eksik gün bildirimine ilişkin bilgi formu'nun (Ek-10) SGK'ya verilmesi ve ekine de kanıtlayıcı belgelerin konulması gerekmektedir.

Özel sigortadan SGK primi kesilir mi?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile bireysel emeklilik sistemine ödenen ve aylık toplamı asgarî ücretin %30'unu (01.01.2012-30.06.2012 dönemi asgari ücreti üzerinden 265.95 TL, 01.07.2012-31.12.2012 dönemi asgari ücreti üzerinden 282.15 TL,) geçmeyen özel sağlık sigortası primi ve bireysel emeklilik katkı payları tutarlarından prim alınmayacağı öngörülmüştür.

Buna göre, sigortalı adına ay içinde özel sağlık sigortası primi ve bireysel emeklilik katkı payı adı altında işverence yapılan ödemeler toplamının aylık asgari ücretin %30'una isabet eden kısmı SGK primine tabi tutulmayacak, istisnayı aşan tutar ise ödendiği ayın prime esas kazancına dahil edilecektir. Örneğin, personeline 400 TL aylık tutarlı özel sağlık sigortası yaptıran bir işyeri, 265.95 TL'den SGK primi kesmeyecek, aşan kısım olan 134.05 TL brüte götürülmek suretiyle sigorta primi ve ücrete bağlı olarak değişen limiti aşıyorsa vergi kesilecektir.

Personelin eş ve çocuklarının özel sağlık sigortası primi ve bireysel emeklilik primlerine de işveren tarafından katkı yapılması halinde bu tutardan SGK primi kesilecektir.

Kaynak: Dünya Gazetesi

BaÅŸa Dön Başa Dön

13 Oca 2012, 10:32

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Özel sektörde çalışıp doğum yapan kadınlar dikkat!

Özel sektörde çalışıp da doğum yapan kadınların yasal hakları nelerdir? Gebelik süresince muayene izninin bir süresi var mı? İşveren çalışanın doktora gitmesini engelleyebilir mi? F.K.
Kadın işçilerin doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak 8 haftalık süreye 2 hafta süre eklenir. Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, kadın işçinin çalıştığı süreler doğum sonrasına eklenir. Hamilelik süresince kadın işçiye periyodik kontroller için ücretli izin verilir. Hekim raporu ile gerekli görüldüğü takdirde, hamile kadın işçi sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılır. Bu halde işçinin ücretinde bir indirim yapılmaz. İsteği halinde kadın işçiye, 16 sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde 18 haftalık süreden sonra 6 aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz. Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam 1.5 saat süt izni verilir.

* Kurumsal bir şirkette 5 senedir çalışmaktayım. Çıkışımı istedim ama vermediler. Bizde sendika yok. Tek başıma sendikaya üye olsam, haklarımı nasıl alabilirim? 5..657086 Nolu SMS
İş sözleşmesini tek taraflı olarak fesh etme hakkınız bulunmaktadır. Ancak işten ayrılacağınızı 8 hafta önce işverene bildirmeniz gerekir. İş Kanunu'na göre sözleşmeyi haklı bir neden olmadan fesh ederseniz herhangi bir tazminat alamazsınız. Sendikaya üye olmak yasal hakkınız. Sendikaya üye olabilirsiniz. Ancak sendikaya üye de olsanız haklı bir neden olmadan işten ayrılmanız halinde tazminat alamazsınız.

* * *
NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
* 01.03.1966 doğumluyum. SSK girişim 01.11.1987. Askerliğimi SSK'dan önce 18 ay yaptım. 8200 günüm var. Kaç yaşında emekli olabilirim?
SSK girişinize göre, 25 yıl, 50 yaş ve 5375 prim gün şartlarına tabisiniz. 12 aylık askerlik borçlanıp ödemeniz halinde 01.03.2015 tarihinde emekli olabilirsiniz.

* Doğum tarihim 08.08.1957. SSK girişim 29.10.1989. Ne zaman emekli olurum? Bayram GÜNDOĞDU
Prim gün sayınızı yazmamışsınız. SSK girişiniz ve ödemiş olduğunuz askerlikle beraber 25 yıl, 50 yaş ve 5375 prim gün şartlarına tabisiniz. 5375 prim günü tamamlayarak 25 yıl şartınızın dolacağı Mart 2013 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Ali Şerbetçi
(13.01.2012)

BaÅŸa Dön Başa Dön

13 Oca 2012, 10:34

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

SSK’da “yaştan” emeklilik

“1964 doğumlu, 1986 hizmete başlama tarihli” erkek personelin 3.600 günle emeklilik yaşını SGK sistemi 50 veriyor. Bu işte bir hata yok mu? 08.09.1976 sonrası erkeklerin 3.600’den emekliliği Kademeli Yaşa tabi. Bu kişinin şu anki prim ödeme gün sayısı ise 2.800’dür. 3.600 günü 2013’te doldurduğunu varsayarsak 59 yaşında 3.600’den emekli olması gerekmez mi?
CEVAP: Değerli okurlar, dünkü yazımızda SSK’DA ERKEKLERİN “NORMAL” EMEKLİLİĞİNİ kısaca aktarmıştık. Bugün ise size, SSK’DA “YAŞTAN” EMEKLİLİĞİ kısaca anlatmaya çalışacağım. Konumuz biraz karmaşık olduğu için erkek ve kadınları birlikte vereceğim.

İŞTE ŞARTLAR:
SSK’da YAŞTAN emeklilik şartları kısaca şöyledir:
- 15 yıl (01.11.2001’de dolmuş olmalı)
- 55 yaş, (kadın 50) (03.04.2019’da doluyor olmalı)
- 3.600 gün prim.
Ayrıca, YAŞTAN emekli olacakların 15 yılı, 50 (kadın) / 55 yaşı ve 3.600 günü, 23.05.2002 tarihine kadar dolanlar; kadın 50 yaşında ve erkek ise 55 yaşında emekli olabilirler. Ama 15 yıl, 50/55 yaş ve 3.600 gün şartlarından bir tanesi 23.05.2002 tarihinden sonra doluyorsa; aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi “Kademeli Yaşa” göre “YAŞTAN” emekli oluyorlar.
Burası biraz kafanızı karıştırmış olabilir. SSK’da 3600 günle YAŞTAN emeklilik şartları şöyleydi:
1- En az 15 yıllık sigortalılık süresini tamamlamış olma
2. En az 3600 gün prim ödemiş olmak
3. Aşağıdaki tabloda 55 yaş (kadın 50) şartını yerine getirmiş olmak gerekiyor.
Son bir zihin jimnastiği; aşağıdaki tabloda 55/50 yaşlarını belirtilen tarihlerde dolduracaklara da ayrıca uygulanan Kademeli Yaşlar belirtilmiştir.

Resim

Okuyucumuzun ikinci sorusundaki arkadaşının 55 yaşı 24.05.2014 tarihinden sonra dolduğu için; 60 yaşında 3.600 günle yaştan emekli olur.
3600 günle YAŞTAN emeklilikte; 15 yıla da, 55 yaşa da 3600 güne de Kademe uygulanıyor. Hangisi en son doluyor ise, o tarihe göre emeklilik şartları tespit edilir.

SORULARINIZ NET OLSUN
Sayın okurum, yazılan her tarihin ay ve günü mutlaka olacak. 1964 yılında doğdum. 1986 yılında işe girdim gibi yuvarlak ifadeler kesin cevabı bulmakta elimizi kolumuzu bağlıyor. Bazen bir günle bir yıl kazanmak mümkün oluyor. Emeklilik hesaplaması ciddi bir iştir. Varsayımlarla emeklilik hesabı yapamayız. Buradan kıymetli okuyucularımıza tekrar hatırlatmakta fayda var...

> H. Yalçın

24.12.1959 doğumluyum. SGK girişim 13.01.1989. Son 7 yıl, 8 ayı kesintisiz olmak üzere toplamda 4995 iş günüm var. 600 gün (20 ay) askerlik borçlanmamı birkaç gün içinde ödeyeceğim. Ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: 13.01.1989 tarihli Sigorta girişiniz ve 4.995 gününüz var. 25 yıl, 51 yaş ve 5.450 günle emekli olabilirsiniz. Yaşınız dolmuş. 20 ay askerliğiniz 13.01.1989 tarihinden önce olduğu için, tamamını borçlanırsanız, giriş tarihiniz 13.05.1987 olur ve 25 yılınızın dolduğu 13.05.2012 tarihinde, emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.

Lütfi Köksal
(13.01.2012)

BaÅŸa Dön Başa Dön

14 Oca 2012, 10:18

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Part-time çalışanlar dikkat!

Bir fast-food firmasında haftada 4 gün part-time olarak çalışıyorum. Tüm çalışanlar sağlık primi ödeyecekmiş. Bu doğru mu? K.T.
1 Ocak 2012 tarihinden itibaren kısmi süreli part-time veya çağrı üzerine çalışanlar ile ev hizmetlerinde 30 günden az çalışan sigortalılar eksik günleri için genel sağlık sigorta primlerini 30 güne tamamlamak zorunda. Bir başka deyişle ifade edersek, part-time çalışanlar bir ay içerinde 30 günden az çalıştıkları eksik günler için GSS primi ödemek zorunda. Siz haftanın 4 günü çalışıyorsanız, ayda 16 gün çalışmış oluyorsunuz. 16 günün primini işveren yatırıyor. Geriye kalan 14 günü siz ödeyeceksiniz. Eğer isterseniz part-time çalışırken 30 günden az eksik günlerinizi isteğe bağlı sigortalı olarak tamamlayabilirsiniz. Bu kapsamda ödediğiniz isteğe bağlı sigorta birimleri emeklilik açısından SSK (4/A) hizmetinden sayılacak.

* 5 yıldır bir firmada satış elemanı olarak çalışıyorum. Bakmakla yükümlü olduğum annem, haftada 3 gün diyalize bağlanıyor. Annem ameliyat olacak, yanında kız evladı olarak benim kalmamı istiyor. Yıllık iznim yok. Annemin tedavisi için 15 gün hastanede kalmam gerekiyor. İşverenden aylıksız izin alabilir miyim? Ücretsiz izin almak istemiyorum. İşimi de kaybetmek istemiyorum. Refakat izni alabilir miyim? Bu konuda yol gösterebilir misiniz? A. ŞİMŞEK
İş Kanunu'nda aylıksız izin olarak bir düzenleme bulunmamaktadır. Ancak işçi ve işveren aralarında anlaşırlarsa, ücretsiz izin uygulaması yapılabilir. İşverene durumunuzu raporla birlikte belgelediğiniz takdirde, işveren uygun görürse ücretsiz izin verebilir.

* * *
NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
* 06.07.1961 doğumluyum. 1989 işe başlama tarihim. 6500 prim günüm var. Askerlik yatırsam ne zaman emekli olurum? Eyüp
SSK girişiniz 23.11.1989 tarihinden önce ise, 25 yıl, 51 yaş ve 5450 prim gün şartlarına, bu tarihten sonra ise 25 yıl, 52 yaş ve 5525 prim gün şartlarına tabisiniz. Askerlik borçlanıp öderseniz tabi olduğunuz yaşın bir alt yaşına tabi olursunuz. Ancak sizin probleminiz yaşınız değil, 25 yıl şartınızdır. 1989 tarihli girişinize 25 yılı eklersek emeklilik tarihiniz işe giriş tarihinizin gün ve ayına göre 2014 yılı olur. Askerliğin tümünü borçlanarak, bu süreyi borçlanma yaptığınız süre kadar geriye çekerek daha erken emekli olabilirsiniz.

Ali Şerbetçi
(14.01.2012)

BaÅŸa Dön Başa Dön

14 Oca 2012, 10:20

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Doğum borçlanması için stajyerlik girişi de yetiyor

10.09.1957 doğumlu bayanım. 16.06.2001 tarihli Sigorta girişim var. Ne zaman emekli olurum, Doğum Borçlanması yapabilir miyim, 3600 günle emekli olabilir miyim?

CEVAP: Doğum sırasında aktif sigortalı olmak gerekmiyor, geçmişte 4/a (SSK) kapsamında sigortalılık tescilinin yapılmış olması yeterli. Yani SSK numarası olmadan önceki doğumlar için, doğum borçlanması yapılamıyor. Sigorta numarası aldıktan sonra doğum yapan kadınlar, doğumdan sonra çalışmamak ve çocuğun yaşıyor olması şartıyla en fazla 2 çocuk için, 4 yıl Doğum Borçlanması yapabiliyorlar.

BİR AYLIĞI 283,68 TL
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu 2011/10-311 Esas No’lu Kararında, “Doğum borçlanması yapabilmek için doğumdan önce SSK’lı çalışmış olmak şarttır” dedi. Yani Sigorta başlangıcı olmadan doğum borçlanması yapılamıyor. Fakat stajyerlere sadece iş kazası ve meslek hastalıkları primi ödendiği için, stajyerlikleri emekliliklerine başlangıç sayılmıyor. Ama stajyer başlangıcı olan bir bayan adına yaşlılık, malullük ve ölüm primi ödenmediği halde, doğum borçlanması yapabiliyorlar.
Doğum borçlanmasının hesaplanmasına gelince; asgari ücretin %32’si (886,50x%32=283,68 TL) bir aylık tutarıdır. Ödeme şekli ise, tebliğ tarihinden itibaren bir ay içerisinde ödemek gerekiyor. Taksit yoktur. Borçlanma talep tarihinde sigortalı olmak gerekmiyor. Doğum borçlanması giriş tarihini geri götürmediği için, erken emekli olma avantajı sağlamıyor. Sadece günü eksik olan sigortalı çalışan annelerin gün sayasını artırmak için iyi bir fırsat oluyor.
08.09.1999-30.04.2008 tarihleri arasında işe giren sigortalı kadınlar;
- 58 yaş ve en az 7.000 günle NORMAL,
- 58 yaş, 25 yıl ve 4.500 gün prim ödenmiş olması şartı ile YAŞTAN emekli olabiliyorlar.

EMEKLİLİK HAYAL...
Sayın İçin, siz de bu şartlara tabisiniz. 16.06.2001 tarihli Sigorta girişinizden itibaren toplam 1.861 gününüz var. 25 yıl, 58 yaş ve 4500 günle Sigorta’dan YAŞTAN emekli olabilirsiniz. Gününüzü ve yaşınızı doldursanız bile, 25 yılınızın dolması için, 16.06.2026 tarihini bekleyeceksiniz. 08.09.1999 tarihinden sonra işe girenlerin, 15 yıl ve 3600 günle yaştan emekli olma şansları maalesef yoktur
Ancak son 3.5 yılı Bağ-Kur’a İsteğe Bağlı prim ödemek şartıyla, 60 yaşınızda, 5.400 günle Bağ-Kur’dan YAŞTAN yıl şartı olmadan emekli olabilirsiniz. Sizin için en uygun emeklilik şekli bu.
Çocuk ve doğum tarihlerinden bahsetmemişsiniz.16.06.2001 tarihinden sonra doğum varsa, adınıza prim ödenmemiş olması ve çocukların yaşıyor olması şartıyla doğum borçlanması yapabilirsiniz.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

> M. Bozoğlu

15.12.1963 doğumluyum. Bağ-Kur’a girişim 02.02.1989 ve devam ediyorum. 18 ay askerliğimi borçlansam, gün ve ay olarak ne zaman emeklilik müracaatı yapabilirim?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre, 31.12.2011 itibariyle 22 yıl 10 ay hizmetiniz var. 2 yıl 2 ay daha prim öderseniz, 51 yaşınızda, 25 tam yıl ile emekli olabilirsiniz. Askerliğinizin sadece 9 ayını borçlanırsanız, 50 yaşınızın dolduğu 15.12.2013 tarihinde, 9000 günle emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.

> Y. Baytok

01.01.1960 doğumluyum. Sigorta girişim 15.07.1978 tarihidir. 20 ay askerlik ödedim. 30.12.2011 tarihinde 3640 günüm dolacak. Ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: 01.09.1978 Sigorta girişiniz ve 20 ay askerlik borçlanması ile birlikte toplam 2.680 gününüz var. 25 yıl, 44 yaş ve 5.000 günle emekli olabilirsiniz. 25 yılınız ve yaşınız dolmuş. 2.320 gün daha prim ödeyeceksiniz. Veya 920 gün daha prim öderseniz; 60 yaşınızda, 3600 günle yaştan emekli olursunuz.

Lütfi Köksal
(14.01.2012)

BaÅŸa Dön Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 823 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 55  Sonraki Facebook'ta Paylaş

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 49 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: