Kullanıcı adı:
Şifre:

Hatırlasın mı?
Sadece Anasayfa üzerinden hızlı giriş yapılabilir.
Üye Olmak İstiyorum SSS Giriş Yap 

Yeni başlık gönder Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 823 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 55  Sonraki Facebook'ta Paylaş

13 Mar 2011, 13:17

SOSYAL GÜVENLİK SORU - CEVAP (ARŞİV-1-)
Site Admin
Site Admin

SGK Hizmet Dökümü olmadığı için doğum borçlanması yapıp yapamayacağınızı bilemiyoruz

Sevim Dursun
16.10.1964 doğumlu bir bayanım. İlk işe giriş tarihim 01.04.1985 olup, 5 yıl boyunca çalıştım. Toplam 1676 günüm var. İlk doğumu 1992, ikincisini ise 1994 yılında yaptım. Doğum borçlanmasını nasıl yapabilirim, bu konuda bilgi verebilir misiniz? Borçlanma tutarı, tahmini olarak ne kadar olur ve 3600 günle nasıl emekli olurum?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre, 20 yıl, 41 yaş ve 5000 günle normal, 15 yıl 58 yaş ve 3600 günle yaştan emekli olabilirsiniz. SGK Hizmet Dökümü olmadığı için doğum borçlanması yapıp yapamayacağınızı bilemiyoruz. Bunu en yakın SGK İl /Merkez Müdürlüğüne sorabilirsiniz. Bir aylık doğum borçlanması 254,88 TL’dir. Doğumdan sonra adınıza prim ödenmedi ise, iki çocuk için 2+2=4 yıl=1440 gün doğum borçlanması yapabilirsiniz. 4 yıl doğum borçlanması 12.234,24 TL olup, tebliğ tarihinden itibaren bir ay içerisinde ödemek gerekiyor. 4 yıl doğum borçlanması yapıp, kalan 17 ayı da primle öderseniz; 58 yaşınızda, 3600 günle yaştan emekli olursunuz. Doğum borçlanmasını Sigorta’ya yapıp, kalan 17 ayı Bağ-Kur’a isteğe bağlı ödeyip, Sigortadan emekli olabilirsiniz.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

Zübeyir Güllü
Doğum tarihim 10.04.1970 ve 01.04.1988 SSK girişliyim. Şu anda 4411 gün ödenmiş SSK primim var. Acaba ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre 50 yaşınızın dolduğu 10.04.2020 tarihinde 5375 günle emekli olursunuz.

Doğan Toprakçıer
1955 doğumluyum. 28.08.1988’de isteğe bağlı olarak Bağ-Kur’a girdim. 2006 yılına kadar 14 sene 6 ay Bağ-Kur’lu olarak çalıştım. Daha sonra 6 ay sigortalı olarak çalıştım. Ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre; 4/a ve 4/b kapsamında 15 tam yıl hizmetiniz var. Gününüz dolmuş. 58 yaşınızın dolduğu 2013 yılında, 5400 günle Bağ-Kur’dan Kısmi Emekli Aylığı alabilirsiniz.

Nazlı Bütgül
10.10.1955 doğumluyum. 1996 yılında ilk defa sigortalı oldum. Sigorta girişim 01.06.1996 olup, toplam 3606 günüm var. Ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: 01.06.1996 tarihli Sigorta girişiniz ve 3606 gününüz var. Buna göre; 15 yıl, 50 yaş ve 3600 günle Sigorta’dan yaştan emekli olabilirsiniz. Fakat 15 yılınız 01.06.2011 tarihinde dolduğu için kademeli yaşa giriyorsunuz ve 58 yaşınızın dolduğu 10.10.2013 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Azize Börek
26.02.1978 doğumluyum. Sigortam staj dönemi ile birlikte 14.09.1994 yılında başladı. Mezun olduktan sonra Temmuz 1995’ten bu yana çalışıyorum. Arada pek bir boşluğum yok. 4892 günüm oldu. Ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: Staj emekliliğe sayılmıyor. 1995/Temmuz girişinize göre; 20 yıl, 52 yaş ve 5825 günle emekli olabilirsiniz. 4892 gününüz var. 2 yıl 8 ay daha prim öderseniz 52 yaşınızın dolduğu 2030 yılında emekli olursunuz. Veya hiç prim ödemeden 58 yaşınızın dolduğu 26.02.2036 tarihinde 3600 günle yaştan emekli olursunuz.

Abdullah Bahadır
17.03.1996 tarihinde Bağ-Kur’lu olarak işe başladım. 5470 gün primim var. Ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre, gününüz dolmuş. 58 yaşınızın dolduğu 19.08.2014 tarihinde Bağ-Kur’dan Kısmi Emekli Aylığı alabilirsiniz.

Lütfi Köksal
Türkiye

BaÅŸa Dön Başa Dön

13 Mar 2011, 13:25

Re: SOSYAL GÜVENLİK SORU - CEVAP
Site Admin
Site Admin

Af başvurusunu geç yapmak ödemeyi geciktirmez

25 Şubat 2011 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan torba yasada yer alan af hükümleri gereği vergi ve sigorta prim borçlarının affı ile ilgili başvurular da 1 Mart itibarıyla başlamış oldu.
Daha önce çıkan af yasalarında başvuruları müteakip ödemeler ertesi ay yapılmakta idi. Bu defa kanuni düzenleme gereği af başvurusu Mart ayında da yapılsa Nisan ayında da yapılsa peşin ödeme ya da ödemenin ilk taksiti Haziran ayı sonuna kadar yapılabilecek.
İşveren ve sigortalıların başvurunun son gününü bekleyip son günde sıkıntı çekmelerine gerek yok.

Soru: 01.04.1968 doğumluyum.Ben 1988 yılında Gelir Vergisine tabi olarak yaklaşık 6 yıl esnaflık yaptım. 1994 yılında da işimi tasfiye ettim. Bu süre zarfında Bağ-Kur’a üye olmadım. Şu anda da kurumsal bir firmada 1998 yılından beri (12 yıldır) SGK’lı olarak çalışmaktayım. Geçmişteki esnaflık olarak çalışma süremi Bağ-Kur’a borçlanma yaparak emeklilik süreme ekletebilir miyim? Beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap: Geçmiş yıllarda Bağ-Kur tesciliniz olmadığı için söz konusu esnaflık döneminizi şimdi Bağ-Kur’lu süre olarak kazanamazsınız. En geç 04.10.2000 tarihine kadar Bağ-Kur’a başvurup Bağ-Kur’a tescil yaptırmanız gerekirdi. Bu gün itibarıyla geriye doğru bu süreleri kazanma imkanınız yok.

Soru: Yıllardır kız kardeşimle beraber ikamet etmekteyim. Bu kardeşim 1984 yılında Yalova’da bir tekstil firmasında işe başlamıştı. Yıllarca çalıştı ve daha sonra eşinden ayrılınca kardeşi olarak benim yanımda 22 yıldır. 3 oğlu var (geçen yıl biri vefat etti.) Burada (İstanbul’da) bazı firmalarda da kalite güvence-inspektör olarak görev yaptı ve firmanın yurtdışına taşınmasıyla kardeşim 3 yıldır işsiz. ve sigortasız. Hiç bir devlet güvencesi olmadığı (yeşil kart vs. dahil) için en ufak bir ilacı dahi kendimiz karşılıyoruz. Her kafadan bir ses geliyor; bilen bilmeyen herkes konuşuyor!! Benim sizden ricam: İsteğe bağlı sigortalı olma uygulamasının en son durumu nedir? Devam ediyorsa ne yapmamız gerekir? Kaç TL aylık ödemesi vardır? Kardeşimin toplam 2.072 gün sigortalılık süresi mevcut. Doğum tarihi 01.01.1965. Bizi bu konuda aydınlatabilirseniz çok seviniriz. Karabey Eroğlu

Cevap: Kız kardeşiniz 1984 sigortalılık başlangıcı ile (24 Mayıs öncesi olup olmadığına göre) 40 veya 41 yaşını tamamladığı tarihte ve 5.000 gün ile emekli olur.
Bu gün için isteğe bağlı sigorta primi aylık 250 lira civarındadır. Gün sayınızı tamamlamak için isteğe bağlı sigortaya devam edebilirsiniz. Doğum borçlanması yapabilirsiniz, yalnız isteğe bağlı sigortalı iken doğum borçlanması yapmayın. 5.000 günü tamamlarken son 1.260 gününüzün (3,5 yılınızın) SSK’lı olarak geçmesine dikkat edin.

Ahmet ŞERİF

BaÅŸa Dön Başa Dön

14 Mar 2011, 09:38

Moderatör
Moderatör

SSK'ya geçene sağlık yardımı

"Bağ-Kur'luya erken emeklilik" başlıklı iki ayrı yazımdan sonra başlayan soru yağmuru hâlâ devam ediyor.
Bunlardan birisi de Semih Temur isimli okuruma ait. Semih Bey, binlerce Bağ-Kur'lu gibi soruyor;

"Sadettin Bey, geçenlerde yazdığınız bir yazıda, Torba Kanun'la verilen bir imkân doğrultusunda, Bağ-Kur'dan SSK'ya geçenlerin 5-6 yıl daha erken emekli olabileceklerini yazmıştınız. Yine aynı yazıda, SSK'ya geçenlerin %10-15 oranında daha yüksek aylık alabileceklerini de belirtmiştiniz. Ben de bu imkândan yararlanmak istiyorum. Yani SSK'ya geçmeyi düşünüyorum. Ancak geçmiş yıllardan biriken Bağ-Kur borçlarım yaklaşık 25 bin lirayı buluyor. Ayrıca yapılandırmaya girse bile yine de düzenli ödeyebileceğimi sanmıyorum. Bağ-Kur borcu bulunanlara SGK tarafından sağlık yardımları yapılmıyor. Bu anlamda size iki sorum olacak;

1. SSK'lı olarak çalışmaya başladığımda, Bağ-Kur borçlarım ödenmemişken sağlık yardımlarından kendim ve eşim için yararlanabilir miyim?

2. Borcumu ödemeden SSK'ya geçersem yine de SSK'lı olarak emekli olabilir miyim?

Vereceğiniz cevap eminim binlerce Bağ-Kur'luyu ilgilendiriyordur. Cevabınız için şimdiden teşekkürler."

Semih Bey'in de belirttiği gibi, geçtiğimiz haftalarda iki ayrı yazımda, şirket ortağı ve vergi mükellefi Bağ-Kur'luların, ortaklıktan çıkmadan veya vergi mükellefiyetini sona erdirmeden SSK'lı olabileceklerini belirtmiştim. 6111 Sayılı Kanun (Torba Kanun) kapsamında getirilen bu düzenleme sayesinde binlerce Bağ-Kur'lunun erken emeklilik, yüksek aylık ve daha az prim ödeyerek emeklilik hakkı kazanacağını da ifade etmiştim.

Bu imkânlardan yararlanmak isteyen Bağ-Kur'luların pek çoğu aslında Semih Bey'in durumunda. Yani birikmiş prim borçları var ve bundan dolayı da genel sağlık sigortası haklarından yararlanamıyorlar. Peki, bundan sonra bir işyerinden SSK'lı olurlar ve 30 günlük prim ödeme şartını yerine getirirlerse borçlarına rağmen sağlık yardımı alabilecekler mi?

5510 Sayılı Kanun'da, Bağ-Kur (4/b) sigortalılarının sağlık kuruluşlarına başvurdukları tarih itibarıyla SGK'ya 60 günden fazla prim borçlarının bulunmaması şartı aranıyor. Ancak SSK'lılar (4/a) için böyle bir şart yok. Yani bir işyerinden sigortalı olan kişi, 30 günlük prim ödeme süresini tamamlayınca, genel sağlık sigortasıyla ilgili her türlü hakkı kazanmış oluyor. Ayrıca sosyal güvenlik mevzuatımızda, Bağ-Kur borcu varken SSK'ya geçmiş olanların, sağlık yardımlarından yararlanamayacağı yönünde herhangi bir düzenleme bulunmuyor. Dolayısıyla Semih Bey'in birinci sorusunun cevabı; evet, bundan sonra SSK kapsamında sigortalı olursanız, Bağ-Kur borcunuza rağmen sağlık yardımlarını alabilirsiniz.

Gelelim ikinci soruya; Bağ-Kur borcunuz ödenmemişken SSK'ya geçer ve emekliliğe hak kazanırsanız, borcunuzu ödemeden emekli olabilir misiniz? Bu konuda SGK'nın uygulaması, Bağ-Kur borcunu tahsil etmeden kişiyi SSK'lı olarak emekli etmemek yönündedir. Ancak buna karşı yargı yoluna başvuranlar için, borçlu lehine verilmiş kararlar bulunmaktadır. Fakat bu durumda emeklilik tarihinizde yargı sürecinin tamamlanacağı tarihe kadar gecikme yaşanacağını göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Engelli annesine erken emeklilik

Soru: Sadettin Bey, bakıma muhtaç engelli annelerinin erken emekli olacağı belirtilmişti. Ben de buna istinaden 2004 doğumlu çocuğum için SGK'ya erken emeklilik başvurusunda bulundum. Benden sağlık kurulu raporu istendi, çocuğum için "%90 özürlü ve bakıma muhtaç" raporu aldım. Ancak SGK tarafından bu rapor yeterli görülmedi. Yaptığım itiraz da Yüksek Sağlık Kurulu'nca reddedildi. Şu an emekliliğime 1,5 yıl var, bana ne tavsiye edersiniz? Fatma A.

Cevap: Fatma Hanım, Anayasamız gereği idarenin her türlü işlemi için yargı yolu açıktır. Yani Yüksek Sağlık Kurulu kararına karşı dava açabilirsiniz. Ancak davanın sonuçlanacağı tarihe kadar muhtemelen emekli olacağınız için, pratikte size bir faydası olmayacaktır. Yine de tercih sizin tabii ki.

Sadettin Orhan
(14.03.2011)

Kaynak: Bugün Gazetesi

İçime Bir sessizlik Çöktü Avaz Avaz Susuyorum!.....

BaÅŸa Dön Başa Dön

14 Mar 2011, 09:42

Moderatör
Moderatör

Yurt dışında çalışanların Türkiye’de emeklilik için kesin dönüş yapması şart

> M.Tonkuş / AVUSTRALYA

08.04.1963 doğumluyum. 1981 yılında 1 aylık sigorta girişim var. Daha sonra 1983 ve 1984 yılları arasında askerliğimi yaptım. 1989’dan bugüne kadar Avustralya’da aralıksız çalışıyorum. Bu ülkenin vatandaşıyım. Nasipse seneye vatanıma dönmek, orada emekli olmak istiyorum. Buradan hangi belgeleri getirmem gerekiyor, orada emeklilik hakkımı kazanmış yaşta mıyım, ne kadar para ödeyeceğim?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere ve 1981 tarihli Sigorta girişinize göre; 25 yıl, 46 yaş ve 5075 gün ile emekli olabilirsiniz. 25 yılınız ve yaşınız dolmuş. Türkiye’ye kesin dönüş yaparken yurt dışında çalıştığınızı gösteren resmî makamlardan onaylı Hizmet Belgesi getirirsiniz. 14 yıl 1 ay=5070 gün borçlanıp ödeyerek emekli olursunuz. 796.50 SSK tabanı ile 5177.40 TL tavanı arasında istediğiniz rakamdan borçlanma yapabilirsiniz. 796.50 TL’den yaparsanız, bir aylık borçlanma tutarı; 796.50x%32=254.88 TL olur. Yani bir günlük 8.50 TL olup, 5070 gün için 43.095 TL borçlanmanız gerekir. Bu borcu tebliğ tarihinden itibaren üç ay içerisinde ödemeniz gerekiyor.
Emekli olmak için Türkiye’ye kesin dönüş şartı var. 3201 sayılı Kanuna göre yurt dışı hizmetini borçlanarak Türkiye’de emekli olanlar, 5997 sayılı Kanunun 15. Maddesine göre; “Tekrar yurt dışında yabancı ülke mevzuatına tabi çalışanların, ikamete dayalı bir sosyal sigorta ya da sosyal yardım ödeneği alanların aylıkları, tekrar çalışmaya başladıkları veya ikamete dayalı bir ödenek almaya başladıkları tarihten itibaren emekli maaşları kesilir. Türkiye’de sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar ise Sosyal Güvenlik Destek Primi öderler ancak emekli maaşları kesilmez.”

Lütfi Köksal / Türkiye

BaÅŸa Dön Başa Dön

15 Mar 2011, 09:49

Moderatör
Moderatör

Bağ-Kur'a borcu olanlara iyi haber var

Torba Yasa ile prim borçlarına af kapsamında taksit imkanı getirilmiştir. Yasal süre içerisinde müracaat ederek borcunu yapılandıran Bağ-Kur'lular, borçlarına 2 aylık ödeme düzeni içerisinde 36 aya kadar taksit imkanına kavuştu.

6111 sayılı Kanun'da "Bu madde kapsamındaki sigortalılar ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, genel sağlık sigortası hükümlerinden yararlanabilmesi için 67'nci maddede sayılan diğer şartların yanı sıra sağlık hizmeti sunucusuna başvurduğu tarihte 6183 sayılı Kanun'un 48'inci maddesine göre tecil ve taksitlendirerek tecil ve taksitlendirmeleri devam edenler hariç 60 günden fazla prim ve prime ilişkin her türlü borcunun bulunmaması şarttır" denilmektedir. Bu bağlamda borçlarını yapılandırıp yapılandırılan borç haricinde 60 günden fazla prim borcunu ve ilk taksidini ödeyen Bağ-Kur sigortalıları ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler sağlık imkanından faydalanabileceklerdir.

GÜVENLİK KİMLİĞİNİZİ YENİLETMENİZ GEREKİR
4 yıldır özel bir şirkette güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım. Güvenlik kimliğimin süresi 7'nci ayda doluyor. Kimliğim dolduktan sonra işyerinden kıdem tazminatı alabilir miyim? N.B.
Güvenlik kimliğinizi yenilemeniz gerekir. Yenileme yapmazsanız, bu görevi yapabilme durumunuz ortadan kalkacağı için işveren iş sözleşmenizi sona erdirebilir. Bu nedenle iş sözleşmeniz sona erdirildiği taktirde tazminat hakkınız olmaz.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
21.06.1954 doğumluyum. SSK girişim 01.02.1990. Askerlik bedelimi 18 ay üzerinden yatırdım. Prim gün sayım 6000. Ne zaman emekli olurum? E.YILDIZ

Prim gün ve yaşınızda sıkıntı yok ancak tam emeklilik için 25 yıl sigortalılık şartına takılmışsınız. Bu tarih de 01.08.2013'te dolacak.
Ancak yaştan 21.06.2012 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Ali Şerbetçi
(15.03.2011)

Kaynak: Takvim Gazetesi

BaÅŸa Dön Başa Dön

15 Mar 2011, 09:50

Moderatör
Moderatör

Engelliye iki kat tazminat

Soru: İyi günler Saadettin Bey. TEKEL'de çalışırken özelleştirmeden dolayı iş yerimiz kapandı.
Benim %60 özürlü raporum var. İş kaybı tazminatı özürlülere iki katı ödeniyor ama vergi indirim belgesi gerekliymiş. Bana 4 ay ödeme yaptılar, vergi indirimim yok diye ödenen paranın yarısını geri aldılar. Bu uygulama doğru mu acaba? Osman Solmaz

Cevap: Osman Bey, sizin de bildiğiniz üzere, 4046 Sayıl Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun, özelleştirme sonucu işsiz kalan personele iş kaybı tazminatı ödenmesini öngörüyor. Aynı kanunun 21. maddesinde, ilgili kanunlara göre I, II ve III. derece özürlü olan personele, iş kaybı tazminatının iki katı olarak verileceği belirtiliyor. Burada 'ilgili kanun' olarak kastedilen, 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu'dur. Zira bu kanunda sakatlık indirimi düzenlenirken, engelliler %40'tan başlamak üzere, özür oranlarına göre üçüncü, ikinci ve birinci derece sakat olarak sınıflandırılıyorlar. Bu sınıflandırmaya dâhil olabilmek için de Maliye Bakanlığı onaylı vergi indirim belgesi almak gerekiyor.

İşte sizin de iş kaybı tazminatınızı iki katı olarak alabilmeniz için, en az %40 oranlı vergi indirim belgesi almanız gerekiyor. Bunun için bulunduğunuz yerdeki vergi dairesine başvurmanız ve istenilen sağlık kurulu raporunu almanız gerekiyor. Alacağınız rapor Maliye Bakanlığı tarafından da onaylanırsa, vergi indirim belgesi ve dolayısıyla iki kat iş kaybı tazminatı alabilirsiniz.

Malulen emekli olamazsınız

Soru: Sadettin Bey, 13.08.1993 tarihinde İş Bulma Kurumu'na verdiğim yüzde 60 raporum var. 01.03.1995 tarihinde sigorta başlangıcım ve 5000 iş günüm var. Sigorta başlangıç tarihinden önce raporum olduğu için emekli olma durumum nasıl değerlendirilir? Tuncer İşgür

Cevap: Tuncer Bey, sigorta başlangıcınızdan önce özür durumunuz olduğu için malulen emekli olamazsınız. Ancak özürlü sıfatıyla erken emeklilik hakkınız mevcut. Prim gününüz dolmuş fakat sigortalılık süresi olarak 16 yıl 4 ayı doldurmanız gerekiyor. Buna göre 1 Temmuz 2011'de emeklilik dilekçenizi verebilirsiniz.

SGK mı doğru, EmekliMatik mi?

Soru: Sadettin Bey, benim doğum tarihim 01.08.1970, sigorta girişim 01.05.1988 ve prim günüm 6300 gündür. EmekliMatik programında emeklilik tarihimi hesaplattım. Programınıza göre emeklilik yaşım 50, emeklilik tarihim 01.08.2020 olarak çıktı. Ancak benim SGK'da yaptığım araştırmalara göre emeklilik yaşım 51 emeklilik tarihim ise 01.08.2021 olması gerekmiyor mu? Sedat Sarı

Cevap: Sedat Bey, 8 Eylül 1999 öncesi girişli SSK'lılar emeklilikte üç şartı yerine getirmek zorundadır. Bunlar yaş, sigortalılık süresi ve prim günü şartıdır. Bu kapsamda, emeklilikte hangi yaş ve prim günü şartına tabii olduğunuz sigorta başlangıç tarihinize bakılarak hesaplanır. Ancak bayanlar için 20, erkekler için 25 yıllık sigortalılık süresinin doldurulması hesabında, 18 yaşın doldurulduğu tarih esas alınır. Buna göre 01.05.1988 tarihinde sigortalı olduğunuz için 50 yaş ve 5375 gün şartına tabisiniz. Ancak 25 yıllık sigortalılık süresinin hesabında, 18 yaşınızı doldurduğunuz 01.08.1988 tarihi esastır. Yani sigortalılık süreniz 01.08.2013 tarihinde dolmuş olacak. Sonuç olarak EmekliMatik'in yaptığı hesap doğru, SGK'dan aldığınız (muhtemelen sözlü) bilgi yanlıştır.

Sadettin Orhan
(15.03.2011)

BaÅŸa Dön Başa Dön

15 Mar 2011, 10:30

Moderatör
Moderatör

Tarım SSK Sigortalılığı İkileşti - Torba Kanunla Sekiz yıllık Boşta Geçmiş Süremi Borçlanabilir miyim?

Tarım SSK Sigortalılığı İkileşti

Norm ve standartları birleştirme iddiasındaki 5510 sayılı Kanunda Torba Kanunla meydana gelen değişikliklerden biri de Tarım SSK sigortalılığının başka koşullarla yeniden canlandırılıyor olması. 01.10.2008'den önce Tarım SSK sigortalılığına başlayanlar düşük prim ödeyerek ayda 15 gün hesabıyla sigortalılıklarını devam ettirebiliyorlar, ancak bu kapsamdakilerin sigortalılıkları kendi talepleri, başka statüde çalışmaya başlama veya yıllık primlerini izleyen yılın Şubat ayına kadar ödememeleri hallerinde sona eriyor ve bir daha da başlatılamıyordu. Torba Kanunla Tarım SSK sigortalılığının Tarım işçiliği sigortalılığı adıyla yeniden başlaması imkânı tanındı. Ancak bu yeni Tarım SSK'lılıkta Mart 2011 ayından itibaren aylar 30 gün yıllar ise 360 gün sayılacak. Emeklilik koşulları açısından 4/a (SSK) sigortalılarının şartlarına tabi olacaklar. 2925 sayılı Kanuna tabi eski Tarım SSK'lılar aylık 129,43 TL prim öderken, 01.05.2008'den sonra Tarım SSK sigortalılığına başlayanlarla 01.03.2011'den itibaren Tarım işçiliği sigortalısı olanlar aylık 164,88 TL prim ödeyecekler.

Yeni Tarım işçiliği sigortalılıkları devam etmekte iken memur, 4/a (SSK'lı) veya 4/b (Esnaf Bağ-Kur) sigortalılık statülerine tabi çalışmaya başlayanların tarım sigortalılıkları bir gün öncesinden sona erecek, başlayan bu sigortalılıklarının da sona ermesi halinde ziraat odası, ziraat odasının bulunmadığı yerlerde ise tarım il/ilçe müdürlüğü kayıtları devam edenlerin Tarım işçiliği sigortalılığı yeniden başlatılacak. 4/b statüsündeki Tarım Bağ-Kur sigortalılığı başladı diye 4/a statüsündeki Tarım işçiliği sigortalılığı sona ermiş olmayacak.

Soru: 03.04.1960 doğ. Sigorta başlangıcım 08.02.1988 olup 7 bin 200 ödenmiş prim günüm var. 1987’de yaptığım yedi aylık askerliğimi borçlanırsam ne zaman emekli olurum? Mustafa ÖZTÜRK

Cevap: 24.11.1986-23.05.1988 arasındaki sigorta başlangıcına göre tabi olduğunuz 50 yaş ve 5 bin 375 günü tamamlamışsınız. Sigortalılık öncesindeki 7 aylık askerliğinizi borçlanırsanız 25 yıllık sigortalılık süresini 07.07.2012’de tamamlayarak 7 ay daha erken emekli olabilirsiniz.

Soru: 21.07.1959 doğ. 01.03.1977’de başladığım SSK sigortalılığında 2 bin 108 günüm bulunuyor. 585 günlük askerliğimi henüz borçlanmadım. Ne zaman emekli olabilirim? Toptan para yatırıp emekli olabilir miyim? N.Kemal ERTEN

Cevap: Günlüğünü 8,5 TL’den toplam 4 bin 972,5 TL bedelle borçlanabileceğiniz askerlik dışında toplu prim ödeme hakkınız bulunmuyor. Askerliği borçlandıktan sonra ay be ay 907 gün daha prim öderseniz 21.07.2019’da yaştan emekli olabilirsiniz.

Soru: 29.08.1971 doğ. 01.11.1992’de başlayan 800 günlük SSK’lı hizmetimden sonra 07.07.2000 tarihinden beri E.S. iştirakçisiyim. Bu durumda ne zaman emekli olabilirim? Torba Kanunla 1992-2000 yılları arasını borçlanabilir miyim? Zafer T. KAYMAZ

Cevap: 800 günlük SSK süreleriniz de dâhil olmak üzere 23.05.2002 tarihi itibariyle 25 yılı doldurmanıza kalan süreye göre E.S.’dan emeklilik bakımından 57 yaşına tabisiniz. Mayıs 2022’ye kadar görevinize devam ederseniz 25 yıllık hizmet sürenizi doldurur ve 29.08.2028’de E.S.’dan emekli olabilirsiniz. Memuriyeti bırakır ve en az bin 260 gün SSK’lı olarak çalışırsanız 29.08.2024’te SSK’lılıktan da emekli olabilirsiniz. Torba Kanunda geçmişte boşta geçen süreleri borçlanma hakkına ilişkin bir düzenleme bulunmuyor.

Şevket Tezel / Sözcü

BaÅŸa Dön Başa Dön

16 Mar 2011, 11:09

Moderatör
Moderatör

Kanser olan babası için işten ayrılan işçi tazminat alır mı?

* 5 yıldır bir markette satış sorumlusu olarak çalışıyorum. İşyerinde hiçbir sıkıntım yok. Ancak babam kanser hastası. Babamın hastalığını belge ile göstererek işten ayrılırsam kıdem tazminatı alabilir miyim? Y.S.

İş Kanunu'na göre, işçinin yakınının hastalığından dolayı iş sözleşmesini feshetmesi halinde kıdem tazminatı hakkı bulunmamaktadır. Bu nedenle iş sözleşmesini fesh ederseniz tazminat alamazsınız.

* 03.05.1974 doğumluyum. 01.04.1999 Tarım Bağ- Kur'luyum. 1994-1995 arası 18 ay askerlik yaptım. Nasıl emekli olurum? 1996 yılından bugüne kadar Bağ-Kur kesintisi yapılmış. Bunlar eklenir mi? İbrahim BURSA

1996'dan başlayarak bugüne kadar ürün satmışsınız ve sattığınız üründen Bağ-Kur'a para kesilmiş. Doğru anlamışsam sattığınız ürünlerin kesinti dökümleri ile beraber bağlı olduğunuz sosyal güvenlik il veya merkez müdürlüğü'ne müracaat edip, oradan size verilecek evrakları eksiksiz doldurarak kuruma verin. Hazır prim affı da çıkmışken bundan yararlanın. Prim affından dolayı daha düşük ücret ödeyerek bu günleri hizmet gününüze ekletebileceksiniz.

SSK dökümünde işe giriş tarihi farklı ise...
* 01.09.1969 doğumluyum. Sigorta giriş tarihim 01.06.1986. Fakat sigorta dökümlerini inceleyince, ilk girişim olan 01.06.1986'daki ismin başka kişiye ait olduğunu ve benim ismimin 01.05.1995 tarihinden başladığını gördüm. Ne yapmam gerekir? Ne şekilde, ne zaman emekli olacağım? Asım KARAMAN

1986 yılından giriş bildirgeniz var, ancak dönem bordrosunda hizmet gününüz yoksa girişinizin geçerli olabilmesi için iş mahkemesine hizmet tespit davası açmanız gerekmektedir. 01.05.1995 girişinize göre 25 yıl, 55 yaş ve 5750 prim güne tabisiniz. 1 yıllık askerlik borçlanarak 54 yaş ve 5675 prim güne tabi olabilirsiniz.

TÜRKİYE ATILIM YAPTI
TÜRKİYE İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) ile Center For American Progress' in düzenlediği toplantıda konuşan Amerikan Ticaret Bakanı Gary Locke, Türkiye'nin ekonomik alanda önemli atılımlara imza attığını belirtti. "İstanbul'u Avrupa'nın finans merkezi yapalım" diyen Locke, 'Türkiye'nin büyümesi ve gelişimini dikkatle izliyoruz' mesajı verdi. TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise Türkiye ile ABD arasındaki ticaret hacminin artması gerektiğini söyledi.

EV SAHİBİNİ İHBAR ET, KAZAN!
KİRA geliri elde edenler için vergi telaşı başladı. Ev, dükkan, işyeri sahiplerinin en geç 25 Mart akşamına kadar vergi dairesine beyanname vermesi gerekiyor. Maliye, vergi kaçıranları ihbarlarla yakalıyor. Vergi kaçıran ev sahibini şikayet eden kiracılara, kesilen cezanın yüzde 10'u kadar ihbar tazminatı veriliyor. İhbar eden kiracının kimliği de gizli tutuluyor. Ev sahiplerine ağır
ceza kesiliyor. Hazal ATEŞ

Ali Şerbetçi
Takvim Gazetesi

BaÅŸa Dön Başa Dön

16 Mar 2011, 11:11

Moderatör
Moderatör

Sigortasız geçen dönemleri geriye doğru borçlanma veya toptan ödeme yoktur

Asiye PEKER
01.01.1960 doğumluyum. 15.01.1985 tarihinde sigortalı oldum, 31.12.1988 tarihinde terk ettim. Evli bayanım. Size emeklilik konusunda sorularım olacak:

a. Sigortasız geçen yıllarımı şimdi borçlanma imkânım var mı, varsa ne kadar para yatırmam gerekir?
b. Emekli olabilmek için belli bir yaşa gelmem gerekir mi?
c. Emeklilik işlemleri için nasıl bir yol izlemeliyim?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre sizin için en erken emeklilik şu; 56 yaşınızda, 5400 günle Bağ-Kur’dan Kısmi Emekli Aylığı alabilirsiniz. Toptan ödeme ve geriye doğru borçlanma yoktur. Bağ-Kur’a isteğe bağlı prim ödeyebilirsiniz. Bir aylığı 254,88 TL. Şu anda 4 yıl ödemeniz varsa, 11 yıl daha 4/b kapsamında prim ödeyeceksiniz.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
Murat Tecer
25.09.1963 doğumluyum. İşe giriş tarihim 01.02.1986. Şu anda 8615 gün ödenmiş primim var. 18 ay askerlik borçlanmasını ödedim. Ben ne zaman emekli olabileceğimi öğrenmek istiyorum.

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre askerliğiniz 01.02.1986 tarihinden önce olduğu için giriş tarihiniz 01.08.1984 oluyor ve 48 yaşınızın dolduğu 25.09.2011 tarihinde Sigorta’dan emekli olursunuz.

Mustafa Şimşek
13.03.1969 doğumluyum. 01.04.1987 SSK girişliyim. 38 gün primden sonra 11.10.1994’ten beri esnaf olarak Bağ-Kur’a kayıtlıyım ve devam ediyorum. Emekli olabilmem için tekrar SSK’ya geçmem avantajı olur mu? Ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: 01.10.1994 tarihli Bağ-Kur girişiniz ve 16 yıl 2 ay hizmetiniz var. 8 yıl 10 ay daha prim öderseniz 55 yaşınızda, 25 tam yıl ile Bağ-Kur’dan emekli olabilirsiniz. 5 ay askerlik borçlanırsanız, 54 yaşınızda emekli olursunuz. Verdiğiniz bilgilere ve 01.04.1987 tarihli Sigorta girişinize göre; 25 yıl, 50 yaş ve 5375 günle Sigorta’dan emekli olabilirsiniz. Gününüz dolmuş. Bağ-Kur’dan sonra Sigorta’ya 3.5 yıl prim öderseniz, 50 yaşınızın dolduğu 13.03.2019 tarihinde, 5375 günle Sigorta’dan emekli olursunuz.

Muhammet Çaray / DENİZLİ
08.06.1962 doğumluyum. 01.06.1988 tarihinde Sigortalı çalışmaya başladım. 1983-1984 yıllarında 20 ay askerlik yaptım ve tamamını borçlandım. Şu anda toplam 6371 günüm var. Ne zaman emekli olurum?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre 20 ay askerliğiniz 01.06.988 tarihinden önce olduğu için, giriş tarihinizi 01.10.1986’ya çeker ve 25 yıl, 49 yaş, 5300 günle emekli olabilirsiniz. Gününüz dolmuş. 25 yılınızın dolduğu 01.10.2011 tarihinde emekli müracaatı yapabilirsiniz.

Sadrettin Bedir
Doğum tarihim 02.05.1954. İlk defa 27.01.1992’de Bağ-Kur’lu oldum. Benim hesaplarıma göre 19 yıl 4 ay prim yatırdım. Acaba ne zaman emekli olacağım?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre; 19 yıl ve 4 ay hizmetiniz varsa, 5 yıl 8 ay daha prim öderseniz 25 tam yıl=9000 günle NORMAL emekli olabilirsiniz.

Veya hizmet süreniz dolmuş. 57 yaşınızın dolduğu 02.05.2011 tarihinde 15 tam yıl=5400 günle Bağ-Kur’dan Kısmi Emekli Aylığı alabilirsiniz.

Lütfi Köksal
Türkiye

BaÅŸa Dön Başa Dön

17 Mar 2011, 09:25

Moderatör
Moderatör

Bağ-Kur emeklisine %10 zam

Başlığı okuyup da 'Bu zam da nereden çıktı' demeyin.
Bu zam Torba Kanun'dan çıktı. Ayrıca Sayın Başbakan tarafından açıklanan 60 liralık seyyanen zammı da kastetmiyoruz. Bu zam başka bir zam.

Bağ-Kur emekli, dul ve yetimlerini daha fazla merakta bırakmadan açıklayalım. Torba Kanun öncesine kadar, Bağ-Kur'dan emekli kişilerin emeklilik öncesi ödedikleri sağlık primlerine bakılıyordu. Eğer sağlık primlerinin süresi 10 yıldan az ise emekli aylığı bağlandıktan sonra, 10 yıllık süre tamamlanıncaya kadar her ay %10 oranında sağlık primi kesiliyordu.

Ancak burada Bağ-Kur'luların itiraz ettiği bir uygulama söz konusuydu. SGK, Bağ-Kur kapsamında emekli olacak kişinin sağlık primi ödeme süresini değerlendirirken, sadece Bağ-Kur primlerini dikkate alıyordu. Örneğin uzun süre farklı statülerde (SSK, Emekli Sandığı) çalışıp da son yıllarda Bağ-Kur'a geçerek emekli olan kişinin, diğer statülerde ödediği sağlık primleri dikkate alınmıyordu. Bu kişi son 4 yılda Bağ-Kur'a prim ödediyse, 10 yılı tamamlamak için kalan 6 yıl boyunca emekli aylığından her ay %10 kesinti yapılıyordu.

Aynı mağduriyet dul ve yetim aylıkları için de yaşanıyordu. Örneğin bir kişinin 6 yıl SSK'lı çalışıp sonra da Bağ-Kur kapsamına geçtiğini ve 4 yıl Bağ-Kur'a prim ödeyip vefat ettiğini varsayalım. Bu kişinin dul ve yetimlerine Bağ-Kur tarafından aylık bağlanıyordu. Ancak 10 yıllık sağlık primi doluncaya kadar, dul ve yetim aylıklarından 6 yıl daha kesinti yapılıyordu. Yani vefat eden şahsın SSK kapsamında ödenen sağlık primleri yok sayılıyordu.

Torba'yla sorun çözüldü

Nihayet 6111 Sayılı Kanun'un yani Torba Kanun'un yürürlüğe girmesiyle, yukarıda bahsettiğimiz sorun da aşılmış oldu. Bundan sonra emekli olan veya dul/yetim aylığı bağlanan kişilerin 10 yıllık sağlık primi kontrolü yapılırken, Bağ-Kur dışında ödenmiş primleri de dikkate alınacak. Böylece halihazırda kesintileri devam eden yaklaşık 100 bin Bağ-Kur emekli/dul/yetimi için %10'luk kesintiden vazgeçilecek. Yani bu kişilerin maaşlarında 25 Şubat 2011 tarihi itibariyle %10'luk bir artış yaşanacak. Dolayısıyla izleyen aylarda maaşınızı aldığınızda, 2011 yılı zamlarının haricinde ilave %10'luk bir artış gördüğünüzde şaşırmayın.

Torba'da babam için neler var?

Soru: Sadettin Bey, babam 1956 doğumlu, 1974-1983-1984'lerde toplam 395 gün sigortası var. 12 yıldan beri Marmaris'te taksi şoförlüğü yapıyor ama sigortası yatmıyor. İki yıldan beri de üzerinde ticari taksi kayıtlı. Torba Yasa'dan nasıl faydalanabilir? A. Bağcı

Cevap: Değerli okurum, bildiğiniz üzere Torba Kanun'da taksi ve dolmuş şoförleri için ayda 18 gün üzerinden prim ödeyerek sigortalı olma imkanı verildi. Ancak babanız taksinin şoförü değil de sahibi olduğu için vergi mükellefi olarak ayda 30 gün üzerinden Bağ-Kur primi ödemesi gerekir. Geçmiş 12 yıllık sürede Bağ-Kur kaydı yapılmamış ise geriye dönük borçlanma imkanı yok. Sadece son iki yıllık ticari taksi sahibi olduğu dönemi borçlanabilir. Bu borçlanmada Torba Kanun'un getirdiği ödeme kolaylığından yararlanabilir.

Yüksek aylık için ne yapmalıyım?

Soru: Sadettin Bey, ben 28 yıldır Bağ-Kur'luyum. 2005 yılından beri 13. basamaktan prim ödüyorum. Halen aylık 270 lira prim ödemekteyim. Gelecek yıl nisan ayında emekli olacağım. Yüksek aylık alabilmek için kalan süreyi nasıl ödemem gerekir? M. Emre

Cevap: Değerli okurum, Bağ-Kur'luların aylık hesabında en belirleyici husus 1999 yılı sonu itibariyle bulunduğunuz basamaktır. Şu an ne kadar yüksek prim öderseniz ödeyin, 1999 yılı basamağınızı değiştiremeyeceğiniz için, alacağınız aylık her halükarda 700-750 lira civarında olacaktır. Dolayısıyla önümüzdeki bir yıl içinde yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Yine 270 lira prim ödemeye devam edin.

Sadettin Orhan
(17.03.2011)

BaÅŸa Dön Başa Dön

17 Mar 2011, 11:25

Moderatör
Moderatör

Sigortalılık Süresi Çakışmalarında Torba Kanuna Göre Özellikli Durumlar

Torba Kanunla yapılan önemli değişiklikle çakışan Bağ-Kur-SSK sigortalılığı durumlarında “Önce başlayanın kesintisiz devam ettiği sürece geçerlidir” ilkesi terk edilerek 4/a (SSK) sigortalılığına üstünlük tanındığını çok önce belirtmiştik. Yine Torba Kanunla yurtdışına Türk işverenlerce Türkiye ile sosyal güvenlik sözleşmesi imzalamamış ülkelerde çalıştırılan işçilerimizin isteğe bağlı olarak kendilerinin ödeyecekleri emeklilik primlerinin 4/b (Bağ-Kur) sigortalılığı statüsünde değerlendirilmesinden vazgeçilerek 01.10.2008'den bu yana ödenen primler de dâhil olmak üzere artık 4/a (SSK) sigortalılığı statüsünde değerlendirileceğini de duyurmuştuk. Bu nedenle 01.10.2008’den beri söz konusu kapsamda çalışanların emeklilik hesaplarını yeniden yapmalarında yarar bulunuyor. İşte devam eden vergi kaydından dolayı 4/b (Bağ-Kur) sigortalısı sayılan bir vatandaşımız Türk işverenlerce sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelere yurtdışına işçi olarak götürülürse bu çakışma durumuna özel olarak Bağ-Kur sigortalılığı üstün olacak. Yine Torba Kanunla düzenlenen iki yeni sigortalılık türünden biri olan ayda 10 günden az sözleşmeli çalışan şoförlerle sanatçıların bu sürelerini ayda 30 güm olarak primlerini kendileri ödeyecekleri kısmi iş sigortalılıkları ile Tarım Sigortalısı olmaları durumundaki çakışmalarda önce başlayan sona ermedikçe diğer sigortalılığa geçilemeyecek.

Soru: 16.05.1957 doğ. 10.01.1974 SSK girişim ve şu an askerliğim dâhil 3 bin 200 SSK günüm var. Şimdi isteğe bağlı 400 gün ödersem SSK'dan mı Bağ-Kur'dan mı emekli olurum? Sinan YILMAZ

Cevap: 400 gün isteğe bağlı ödeseniz ve bu süre Bağ-Kur kapsamında sayılsa da primli son yedi yıldaki hizmetlerinize bakıldığında SSK'dan emekli olacaksınız. Aylık kaybınızın olmaması için 400 gün prim ödemenizin 55 yaşını doldurarak SSK'lılıktan yaştan emekliliğe hak kazanacağınız 16.05.2012 tarihinden önce olmasını öneririm.

Soru: 1951 doğumlu annemin 1997-2005 yılları arasında üzerine tütün ekip satmış ve Bağ-Kur tevkifatı yapılmıştır. Emekli olması için nasıl bir yol izlemeliyiz? Salih DERYAL

Cevap: Annenizin 1997'deki Bağ-Kur tevkifatı yanında o tarihten beri Ziraat Odası kaydı da devam ediyorsa 14 yıllık borçlanma yapabilir. Bunun üzerine 1 yıl daha sigortalılığını sürdürerek 2012'de emekli olabilir. Ziraat Odası kaydı yoksa her bir tevkifat yılı için tevkifatın yapıldığı tarihi izleyen aydan itibaren yılsonuna kadar kısmi borçlanma yapabilir. Üzerine 15 yılı (5 bin 400 günü) dolduracağı tarihe kadar Tarım Bağ-Kur sigortalılığını sürdürerek emekli olabilir. Bağ-Kur tevkifatın yapıldığı tarihte annenizin aile reisi olmadığından bahisle ret cevabı verirse mahkeme yoluna gitmenizi öneririm.

Soru: 20.07.1957 doğ. 1989 Mart ayında başlayan SSK sigortalılığımda bugüne kadar 289 günüm var. Buna göre emeklilik şartlarım nedir? Sakibe CENGİZ

Cevap: Sigortalılık geçmişinize göre sizin için uygun olan yöntem yaştan 3 bin 600 günle emekliliktir. Bu bakımdan da 58 yaşına tabisiniz. Eğer son bin 260 günü bilfiil SSK’lı olarak çalışılarak ödenmiş olmak üzere 3 bin 311 gün daha prim öderseniz bu sürenin sonunda emekli olabilirsiniz. Şayet 1989’dan sonra en az 2 yaş arayla iki çocuğunuz olmuş ve en az 2 yaşına kadar yaşamışlarsa bin 440 günlük doğum borçlanmasını toptan ödeyebilirsiniz. Bu da 12 bin 440 TL tutar. Şayet yurtdışında bulunmamışsanız bunun dışında toplu prim ödeme imkânınız da olmaz.

Şevket Tezel / Sözcü

BaÅŸa Dön Başa Dön

17 Mar 2011, 15:41

Moderatör
Moderatör

Bağ-Kur borcu emeklilik zamanını etkilememeli

Bağ-Kur borcu emeklilik zamanını etkilememeli

01.10.2008 öncesinde Bağ-Kur ve SSK hizmetleri toplamıyla SSK'dan emekli olacaklar için önemli olan SSK'ya verilen emeklilik dilekçesi tarihiydi. Yasal olmadığı halde 01.10.2008 gününden sonra Bağ-Kur prim borcunun ödenmesinden sonra aylık bağlamaya başladılar

Ali Bey, 01.03.1984 günü işe girdim ve 22.06.2009 gününe göre SSK'ya 3691 gün prim ödedim. Hizmet süreleri neticesinde 23.06.2009 tarihinde emeklilik dilekçemi verdim. Aradan 6 ay geçince sonucu öğrenmek için gittim. Daha önce sıfır görünen Bağ-Kur'a "3 bin lira borcun var" dediler. Şimdi dava açtım, sizce durum ne olur?

Sayın okurum, 01.10.2008 günü yürürlüğe giren 5510 Sayılı Kanun öncesi dönemde, yani eskiden SSK'dan emekli olacaklar için Bağ-Kur hizmet süreleri için borcun ödenme tarihi önemli değildi. Sadece SSK emeklilik işlemini Bağ-Kur borcu ödeninceye kadar bekletip sonra toplu olarak ödemekteydi.

EMEKLİ AYLIĞI, TAKİP EDEN AYDAN BAŞLAR
01.01.2008 günü yürürlüğe giren 5510 Sayılı Kanun'un "Yaşlılık aylığının başlangıcı, kesilmesi veya destek primi ödenmesi" başlıklı 30'uncu maddesinde;
"4'üncü maddenin birinci fıkrasının;
a) (a) ve (b) bentlerinde belirtilen sigortalılardan yaşlılık aylığına hak kazananlara, yazılı istek tarihinden sonraki,
b) (c) bendinde belirtilen sigortalılardan yaşlılık aylığına hak kazananlara, yetkili makamdan alınan emekliye sevk onayı üzerine görevleriyle ilişiğinin kesildiği tarihi takip eden,
c) (c) bendinde kontrol muayenesi sonucu aylığı kesilenlerden yaşlılık aylığına hak kazananlara ise istek tarihini takip eden ay başından itibaren aylık bağlanır" denilerek emekli aylığının başlangıç tarihinin tahsis talep tarihini takip eden aybaşı olduğu belirtilmiştir.

SGK'YA KARŞI AÇILMIŞ DAVANIZI MUHTEMELEN KAZANIRSINIZ
Mevzuat incelendiğinde, 5510 Sayılı Yasa'nın 30 'uncu maddesine göre emekli aylığının başlangıç tarihi, tahsis talep tarihini takip eden aybaşıdır. Yine 5510 Sayılı Kanun' un "Yaşlılık sigortasından sağlanan haklar ve yararlanma şartları" başlıklı 28'inci maddesinde, sadece 4/B'den (Bağ-Kur) emekli olacaklar için prim borcu olmaması kuralı getirildiği halde, SGK tarafından çıkarılan ve ilgili Resmi Gazetelerde yayınlanan SSİY ve Tebliğ hükümleri ile yasa maddesi genişletilerek "(2) Kanunun 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında geçen hizmetlerle birlikte Kanun un 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentleri kapsamında aylık bağlanacağı durumlarda, Kanun'un 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında geçen hizmetler, prim ve prime ilişkin her türlü borçların ödendiği tarih itibarıyla geçerli sayılır ve aylık bu tarihi takip eden ay başından itibaren başlar" denilmiştir. Öyleyse yasa maddesi ile SSİY ve Tebliğ hükümleri birbiriyle uyumsuzdur ve yasa maddesi genişletilmiştir.

SGK yasayı genişletip aylığa netlik kazandırdı
Aslında yasaya göre sadece Bağ-Kur' dan emekli olacaklar için borç olmaması gerekmekle birlikte, SGK çıkardığı yönetmelik, tebliğ ve genelgeyle yasayı genişletmiştir. Yasaya göre düzenlenmiş Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği' nin (SSİY) 57'nci maddesinde;
"(1) Kanunun 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının;
a) (a) ve (b) bentlerinde belirtilen sigortalılardan yaşlılık aylığına hak kazananlara, yazılı istek tarihinden sonraki,
b) (c) bendinde belirtilen sigortalılardan yaşlılık aylığına hak kazananlara, yetkili makamdan alınan emekliye sevk onayı üzerine görevleriyle ilişiğinin kesildiği tarihi takip eden,
c) (c) bendinde belirtilen sigortalılardan her ne şekilde olursa olsun görevinden ayrılmış ve daha sonra başka bir sigortalılık haline tabi olarak çalışmamış olanlar ile kontrol muayenesi sonucu aylığı kesilenlerden yaşlılık aylığına hak kazananlara ise istek tarihini takip eden aybaşından itibaren aylık bağlanır. (2) Kanunun 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında geçen hizmetlerle birlikte Kanun'un 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentleri kapsamında aylık bağlanacağı durumlarda, Kanun'un 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında geçen hizmetler, prim ve prime ilişkin her türlü borçların ödendiği tarih itibarıyla geçerli sayılır ve aylık bu tarihi takip eden aybaşından itibaren başlar" denilmiştir. 28.09.2008 günü Resmi Gazete' de yayınlanan "5510 Sayılı Kanunun 4'üncü Maddesinin Birinci Fıkrasının (a) ve (b) Bendi Kapsamında Sigortalı Olanlar ile Hak Sahiplerinin Tahsis İşlemlerine İlişkin Tebliğ"de de yönetmeliğe uygun şekilde aynı ibare vardır.

Ali Tezel / Habertürk

BaÅŸa Dön Başa Dön

18 Mar 2011, 09:34

Moderatör
Moderatör

Yaşlılık primi ödenmediği için stajda geçen süreler emeklilikten sayılmıyor

Mustafa Dikel
24.09.1970 doğumluyum Endüstri Meslek Lisesinde okurken 1987 yılında sigortalı olduk. Ama yatırılan sigorta tam değildi. Sağlık ya da kaza kısmı yatırıldı diye biliyorum. Sigorta başlangıç tarihim 1987 yılı gözüküyor, yani okuldaki sigortam gözüküyor. Fakat yatan prim günü yok. Emeklilik yaşı hesaplanırken okuldaki sigorta tarihinin geçerli olmadığı söyleniyor. İlk prim ödenerek başlanan sigorta tarihim 10.10.1991 yılıdır. Şu ana kadar ödenen primim 6158 gündür. Halen TPAO’da kamu işçisi olarak çalışmaktayım. Arkadaşımın bana “Sen okuldayken kaza sigortası yapılmış. Şu anda çalıştığımız iş tehlikeli ve ağır işler kapsamında olduğundan dolayı, bizlere hem SSK, hem iş kazası, hem de özel kaza sigortası yatırılıyor. Şu anda bu sigortalar ödendiği için senin emeklilikte sigorta başlangıç tarihin okulda gözüken sigorta başlangıç tarihidir” dedi. Acaba emeklilik sigorta tarihim olarak hangisi geçerlidir ve kaç yaşımda ya da ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: Stajyerlere sadece yüzde 13,5 iş kazası ve meslek hastalıkları primi ödeniyor. Yüzde 20 YAŞLILIK, MALULLÜK, ÖLÜM primi ödenmediği için staj süresi EMEKLİLİĞE SAYILMIYOR. Bu sebeple ilk işe giriş tarihiniz olarak 10.10.1991 kabul ediliyor. Buna göre, 25 yıl 53 yaş ve 5600 günle emekli olacaksınız.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

Sevda Tunçkılıçoğlu
01.01.1969 doğumluyum. Sigorta’ya ilk giriş tarihim 01.10.1997. Ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere ve 01.10.1997 tarihli Sigorta girişinize göre; 20 yıl, 54 yaş ve 5975 günle emekli olabilirsiniz. 3713 gününüz var. 6 yıl 4 ay daha prim öderseniz 54 yaşınızın dolduğu 01.01.2023 tarihinde, Sigorta’dan emekli olursunuz. Veya hiç prim ödemeden 58 yaşınızda, 3600 günle yaştan emekli olursunuz.

Aziz Belek / İSTANBUL
Doğum tarihim 01.05.1972. Sigorta başlangıç tarihim 10.11. 1985. Şu ana kadar 2947 gün ödenmiş sigorta primim bulunuyor. İsteğe bağlı olarak 18.05.2010 tarininden beri ödeme yapıyorum. Şu anda yaptığım ödemeler isteğe bağlı Bağ-Kur sayılıyormuş. Ben Bağ-Kur’dan değil de normal olarak Sigorta’dan emeklilik olmak istiyorum. Ne yapmam lazım. Acaba benim Bağ-Kur’a ödemiş olduğum bu primler sigortama yansıyacak mı?

Daha ne kadar Bağ-Kur’a prim ödemem gerekir. Yaş olarak ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre; 25 yıl, 49 yaş ve 5300 günle Sigorta’dan emekli olabilirsiniz. Sigorta ve Bağ-Kur’da toplam 3127 gününüz var. En az son 3,5 yılı Sigorta’ya ödemeniz şartıyla 6 yıl 1 ay daha prim öderseniz, 49 yaşınızın dolduğu 01.05.2021 tarihinde 5300 günle Sigorta’dan normal emekli olursunuz. Veya 16 ay daha prim öderseniz 60 yaşınızda, 3600 günle yaştan emekli olursunuz. Gününüzü tamamlamak için askerlik borçlanması yapabilirsiniz. Bir aylık askerlik borçlanması 254,88 TL olup, tebliğ tarihinden itibaren bir ay içerisinde ödemek gerekiyor.

Bağ-Kura daha fazla prim öderseniz, 9000 günle Bağ-Kur’dan emekli olmak zorunda kalırsınız. Emekli olurken 4/a ve 4/b kapsamında geçen hizmetler 2829 sayılı Kanunun 4. Maddesine göre birleştirilir

Lütfi Köksal
Türkiye

BaÅŸa Dön Başa Dön

18 Mar 2011, 10:06

Moderatör
Moderatör

Yaş bekleyene emeklilik çıktı mı?

Okurumuz A.S., "prim gün sayım doldu, fakat yaşı beklemek zorunda olduğumdan emekli olamıyorum. Yeni çıkan yasada erken emekli olabilmem için bir madde var mı acaba?" diye soruyor.

Torba Kanun'da en çok merak edilen ve okurlarımızın da en çok sorduğu soru budur. Torba Kanun'da erken emeklilik getiren veya emeklilik yaşını değiştiren bir madde yoktur.

Gün sayısı eksik olanların da eski yollardaki gün boşluklarını (askerlik, doğum, yurtdışı, usta öğretici, avukat stajyerliği süresi ve 12 Eylül borçlanmaları gibi özel düzenlemeler hariç), borçlanma ve ödeme imkanı yoktur. Yani Torba Kanun ve SGK prim affı eski yılları borçlanma hakkı sağlamıyor.

Dolayısıyla kademeli emeklilikte tabi olduğunuz yaşta emekli olabileceksiniz. torbadan erken emeklilik çıkmadı.

Resul KURT / İŞ HUKUKU VE SOSYAL GÜVENLİK/Dünya
info@resulkurt.com

BaÅŸa Dön Başa Dön

18 Mar 2011, 10:13

Moderatör
Moderatör

Bağ-Kur borcu silinebilir mi?

Okurumuz U. Ayadın, "Ben 2004'ten bu yana şahıs firması sahibi olarak mükellefim. işe başlangıcım olan 2004'ten bu yana Bağ-Kur primlerimi ödemedim ve şu anda halen daha mükellefliğim devam etmekte. Bağ-Kur kurumuna bu güne dek hiç bir ödeme yapmadım. Bağ-Kur prim borçlarımın 5 yılı aşması nedeni ile sildirme imkanı olduğu bilgisine ulaştım fakat bunun detayları ile alakalı olarak sizden bilgi talep etmekteyim. bu borçlarımın silinmesi için aktif mükellefliğimin bitirmem gerekir mi? Yoksa işyerimi kapatmadan da bu haktan faydalanabilir miyim?" diye soruyor.

Normal şartlarda, Bağ-Kur sigortalılığının sona erdirilmesi halinde, prim borçları silinmemektedir.

Ancak, 30 / 4 / 2008 tarihi itibarıyla 1479 ve 2926 sayılı kanunlara göre tescilleri yapıldığı halde, bu maddenin yürürlük tarihi itibarıyla beş yılı aşan süreye ilişkin prim borcu bulunanların, bu sürelere ilişkin prim borçlarını, prim borçlarının ödenmesine ilişkin kurumca çıkarılacak genel tebliğin yayımı tarihini takip eden aybaşından itibaren 6 ay içerisinde ödememeleri halinde, prim ödemesi bulunan sigortalıların daha önce ödedikleri primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibarıyla, prim ödemesi bulunmayan sigortalıların ise tescil tarihi itibarıyla sigortalılıklarının durdurulacağı açıklanmıştı.

Konuya ilişkin, 5510 Sayılı Kanun Gereğince Kendi Adına ve Hesabına Bağımsız Çalışanlardan 5 Yılı Aşan Süreye İlişkin Prim Borcu Bulunanlar İçin Yapılacak İşlemler Hakkında Tebliğ (14.01.2009 Çarşamba tarih ve 27110 Sayılı RG) uyarınca, prim borcuna ilişkin sürelerin sigortalılık süresi olarak değerlendirilmeyeceği ve bu sürelere ilişkin kurum alacaklarının takip edilmeyerek, kurum alacakları arasında yer verilmeyeceği öngörülmüştür.

Dolayısıyla 30 / 4 / 2008 tarihi itibarıyla Bağ-Kur prim borçlarının 5 yılı aşması halinde silinmesi mümkündür. Aksi halde, 30 / 4 / 2008 tarihi itibarıyla Bağ-Kur prim borçlarının 5 yılı aşmaması halinde borcunuz silinmeyecektir.

Torba Kanun Adıyaman'da değerlendirilecek

Son aylarda zamanımızın büyük kısmını Torba Kanun ve SGK prim affı, istihdam teşviki konularını açıklayarak geçirdik.

Yarın Adıyaman Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nın düzenlediği Torba Kanun konulu panele sevgili ağabeyim Ekrem Sarısu ile birlikte konuşmacı olarak bulunacağız.

Konuyu hem vergi ve hem de sosyal güvenlik-iş hukuku mevzuatı açısından ele alacağız. Özellikle Güneydoğu Anadolu'nun en çok ihtiyaç duyduğu istihdam teşvikleri konusunu ayrıntılı olarak konuşacak ve bölge işadamlarını konuyla ilgili bilgilendirme yapacağız.

Resul KURT / İŞ HUKUKU VE SOSYAL GÜVENLİK/Dünya
info@resulkurt.com

BaÅŸa Dön Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 823 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 55  Sonraki Facebook'ta Paylaş

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 51 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: