Kullanıcı adı:
Şifre:

Hatırlasın mı?
Sadece Anasayfa üzerinden hızlı giriş yapılabilir.
Üye Olmak İstiyorum SSS Giriş Yap 

Yeni başlık gönder Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 823 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 ... 55  Sonraki Facebook'ta Paylaş

17 Ara 2011, 09:52

Re: SOSYAL GÜVENLİK SORU - CEVAP
Site Admin
Site Admin

Raporlu olduğu için kovulanlar dikkat!

4 ay oldu, bir yerde işe başladım. Fakat çok ciddi bir rahatsızlık sonucu aynı hafta içinde aynı yerden 2 kez ameliyat oldum. Doktorum 1 ay rapor verdi. Fakat işveren, raporumun bittiği ilk iş günümde beni çalışabilir raporum olduğu halde, ameliyat olup rapor aldığımdan dolayı işime son verdi. Şu an son derece mağdur durumdayım. İş mahkemelerine gitmeyi düşünüyorum. Ne önerirsiniz? 5...437752 Nolu SMS
İş Kanunu'na göre; işveren, işçinin iş sözleşmesini, sağlık sebeplerinden dolayı rapor alması ve iş görememesi hallerinde ihbar süresi artı 6 haftalık sürenin aşılması halinde sona erdirebilir. Sizin durumunuzda rapor sürenizin 2 ayı geçmesi halinde işverenin böyle bir hakkı bulunmaktadır. Ancak bu durumda tazminatınızı ödemek zorundadır. İşyerinde 4 aylık kıdeminiz varsa, 2 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı alırsınız. İşverenden bu alacağınızı almak için Çalışma Bakanlığı'na müracaat edebilir veya iş mahkemesine dava açabilirsiniz.

Kamyon şoförlüğü yapıyorum. İşveren, ücretimizin asgari ücret kadarını bankaya yatıyor. Geri kalanı ise elden veriyorlar. Sigortamızdan ve tazminatımızdan çalıyorlar. 10 saat çalışıyoruz. İş bitiminde iş mahkemesine dava açsam hak kazanır mıyım? M.A.
Mevzuata göre, çalışanlara ödenen ücret ödemelerinin tamamının banka aracılığı ile yapılması gerekir. Eksik ödeme yapılması kanuna göre suçtur. Bu durumla ilgili olarak Çalışma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu'na şikayette bulunabilirsiniz.

* * *
NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
14.04.1965 doğumluyum. Sigorta giriş tarihim 04.12.1987. 5375 prim günü doldurdum. 18 ay askerlik borçlanmamı yatırıp kaç yaşında emekli olurum? 5...072378 Nolu SMS
SSK girişinize göre 50 yaşa tabisiniz. Prim gün sayınız tamamlanmış. Askerliğin 18 ayını borçlanmanıza gerek yok. Yapacağınız 13 aylık askerlik borçlanması sizi 49 yaşa tabi eder. Bu durumda 13 aylık askerlik borçlanması yaparak 14.04.2014 tarihinde emekli olabilirsiniz. Askerliği 18 ay olarak da borçlansanız yine 49 yaşa tabi olursunuz.

Ali Şerbetçi
(17.12.2011)

Kaynak: Takvim Gazetesi

BaÅŸa Dön Başa Dön

17 Ara 2011, 09:54

Site Admin
Site Admin

Vefat edersem SSK emeklisi olan eşime maaşım kalır mı?

05.08.1964 doğumlu bayanım. 27.10.1983 tarihli Sigorta girişim var. 2 çocuk annesiyim. Doğum borçlanması yapabilir miyim, Sigorta veya Bağ-Kur’dan ne zaman ve nasıl emekli olurum? Bağlanacak olan emekli maaşım vefatım halinde SSK’dan emekli olan beyime devir olabilir mi?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere ve 27.10.1983 tarihli girişinize göre; 20 yıl, 40 yaş ve 5000 günle Sigorta’dan NORMAL emekli olabilirsiniz. 176 gününüz var. İki çocuk için 4 yıl (1440 gün) doğum borçlanması yapabilirsiniz. Geriye kalan 3.393 günü ayrıca ödeyeceksiniz. Veya 15 yıl, 58 yaş ve 3.600 günle YAŞTAN emekli olursunuz. 176 gününüz var. 1440 gün doğum borçlanması yaparsanız, geri kalan 1984 gün (5 yıl 8 ay) daha prim ödeyeceksiniz.
1440 gün doğum borçlanması 12.859,20 TL olup, tebliğ tarihinden itibaren 1 ay içerisinde ödemek gerekiyor. Taksit yoktur. Hepsini bir defada borçlanmak zorunda değilsiniz. İstediğiniz zaman istediğiniz kadarını borçlanabilirsiniz. Bir günlüğü 8,93 TL’dir.

BAĞ-KUR’DA EMEKLİLİK ZOR
Bağ-Kur’a İsteğe Bağlı prim ödemeye devam edebilirsiniz. Bir aylığı 267,84 TL’dir. Bağ-Kur’dan 7.200 günle NORMAL emekli olursunuz. Veya 56 yaşınızda, 5400 günle Bağ-Kur’danYAŞTAN emekli olabilirsiniz.
Eşlerden biri vefat edince, hayatta kalanın kendi maaşı olsa bile, vefat eden eşinden dolayı ayrıca dul maaşı bağlanıyor.

NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM?

> Z. Ertan

01.10.1977 doğumluyum. 22.12.1995 tarihli Sigorta başlangıcım ve yüzde 40 engelli vergi indirimi raporum var. Bu şartlara göre acaba ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre, vergi indiriminden faydalandığınız için 3. dereceden engelli olarak 17 yıl ve 3.920 günle yaş şartı aranmaksızın erken emeli olabilirsiniz. SSK ve TC numaranız olmadığı için ne kadar toplam prim gününüzün olduğunu bilemiyoruz. 17 yılınızın dolduğu 22.12.2012 tarihinden sonra 3.920 günle emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.

> E. Akyol

16.02 1970 doğumluyum. 1.1.1998 tarihli Bağ-Kur girişim var. Halen devam etmektedir. Haziran 1992 tarihli Sigorta girişim ve 1057 günüm bulunmaktadır. Benim öğrenmek istediğim son çıkan yasalarla birlikte Sigortadan mı yoksa Bağ-Kur’dan mı emekli olmalıyım? Her iki kurumdan ne zaman emekli olurum? Sigorta’ya hangi tarihte geçmem daha avantajlı olur?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre Bağ-Kur’dan 9000 günle emekli olabilirisiniz. Sigorta’da Haziran 1992 tarihli girişiniz olduğu için, 25 yıl, 53 yaş ve 5.600 günle emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz Haziran 1992 tarihinden önce olmak şartıyla 14 ayını borçlanırsanız, giriş tarihiniz Nisan 1991 olur ve 52 yaşınızda, 5.525 günle emekli olabilirsiniz. En son 3.5 yılı 4/a kapsamında (SSK) prim ödeyerek, Sigorta’dan emekli olmayı tercih edebilirsiniz.

> N. Tekbaş

Doğum tarihim 03.02.1965. Bağ-Kur girişim 30.09.1987’dir. Bağ-Kur’dan terkim 22.04.2004 ve toplam 15 yıl 4 ay 21 gün hizmetim var. Sigorta girişim ise 01.12.1997 ve toplam 2012 günüm var. Halen çalışmaktayım. 03.12.1986’da askerlikten terhis oldum. 18 ay yaptım ne kadarını yatırsam, ne zaman emekli olurum?

CEVAP: 30.09.1987 tarihli Bağ-Kur girişiniz, Sigortanız için de ilk giriş sayılıyor. Buna göre; 25 yıl, 50 yaş ve 5.300 günle Sigortadan emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz 30.09.1987 tarihinden önce olduğu için 11 ayını borçlanırsanız giriş tarihiniz 30.10.1986 olur ve 49 yaşınızın dolduğu 03.02.2014 tarihinde emekli olursunuz. 4/a ve 4/b kapsamında toplam 7.553 gününüz var. 25 yılınız ve gününüz dolmuş. 49 yaşınızın dolmasını bekleyeceksiniz.

Lütfi Köksal
(17.12.2011)

Kaynak: Türkiye Gazetesi

BaÅŸa Dön Başa Dön

17 Ara 2011, 09:55

Site Admin
Site Admin

'Daha eşit' ücret alacaklar

Kamu çalışanlarının ücret farklılıkları yıllardır konuşulur. İşçi-memur dengesizliği, memurların kendi aralarındaki dengesizlik ve kurumdan kuruma farklı uygulamalar hep eleştirildi.
Nitekim AK Parti Acil Eylem Planı'nda da bu konuyla ilgili eleştiriler ve dengesizliğin giderilmesi hedefi yer aldı.
Konuyla ilgili ilk somut ve kapsamlı çalışma geçtiğimiz ay çıkarılan 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yapıldı. Buna göre 2012/Ocak ayı itibariyle daha çok yönetici pozisyonundaki kamu görevlileri arasında eşitlik ve maaş artışı sağlanacak. Kamu çalışanlarının çoğunluğunu teşkil eden unvansız memurlara ilişkin ise herhangi bir artış yok.
Öte yandan yönetici maaşları eşitlendi eşitlenmesine ancak yeni düzenlemenin üzerinden daha 40 gün geçmeden, 'daha eşit' olmak isteyen birimler harekete geçti. Önce TBMM personeli ayrıcalık kazandı, şimdi ise TOKİ yöneticilerine ayrıcalık verilmek üzere. Oysa yöneticiler seviyesinde bile olsa bir eşitleme sağlanmışken, daha şimdiden KHK'nın delinmesi, kasetin başa sarılması anlamına geliyor.

Sağlık gerekçesiyle istifa edebilirsiniz

Soru: Sadettin Bey, ben yüzde 40 özürlü raporu ile çalışmaktayım. İş gücü kaybı nedeni ile işten ayrılmak istiyorum. Böyle bir hakkım var mı? Ayrıldığımda tazminatımı ve işsizlik maaşı alabilir miyim? Osman Kaya
Cevap: Osman Bey, mevcut işinizi yürütmeye sağlık durumunuz elvermiyorsa, bunu gerekçe göstererek işten ayrılabilirsiniz. Sağlık gerekçesiyle işten ayrılırsanız, doktor raporuyla belgelemek şartıyla kıdem tazminatına ve işsizlik ödeneğine hak kazanırsınız.

Emeklilik için 58 yaş şartı var

Soru: Sadettin Bey, EmekliMatik'te ablamın emekli gününü hesaplamak istedik ama beceremedik. Şu an 3.665 günü var ve tamamı SSK kapsamında ödendi. Doğum tarihi 01/12/1960 ve işe giriş tarihi 01/07/2001'dir. Yaş durumundan kaç günle ve hangi tarihte emekli olur? G. Bayrak
Cevap: Değerli okurum, ablanız 58 yaşını ve 7000 günü doldurmak şartıyla emekli olabilir. Ayrıca yine 58 yaşını tamamlamak şartıyla 4.500 gün ve 25 yıllık sigortalılık süresini doldurarak da emekli olabilir.

Yeşil kartlı GSS'li olacak

Soru: Ben diyaliz hastasıyım ve yeşil kartlıyım. Yeni yıldan itibaren SGK yeşil kartlı diyaliz hastasının yol ücretini ödeyecek mi acaba? Ahmet Durhasan
Cevap: Ahmet Bey, 1 Ocak 2012 itibariyle bütün yeşil kartlılar Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınacak. Dolayısıyla yeşil kartlılar, GSS kapsamına sağlanan bütün haklardan yararlanabilecek. Bu haklara diyaliz hastalarına ödenen yol ücreti de dahil.

Aylığınıza haciz konulamaz

Soru: Sadettin Bey, emekli maaşıma icra dairesi tarafından tedbir konulduğunu öğrendim. Hesabımda para duruyor ama hiçbir şekilde kullanamıyorum. Acaba bu durum kanuna uygun bir durum mu? Ne yapmalıyım? Recep Erkan
Cevap: Değerli okurum, emekli aylıklarına sadece SGK alacakları ve nafaka alacakları için haciz/tedbir konulabilir. Bunun dışındaki hiçbir borcunuz için haciz konulamaz. İlgili icra dairesine dilekçe ile itiraz ederseniz tedbir kaldırılacaktır.

Sadettin Orhan
(17.12.2011)

Kaynak: Bugün Gazetesi

BaÅŸa Dön Başa Dön

17 Ara 2011, 09:57

Site Admin
Site Admin

Sosyal yardımlaşma vakıflarının sorgulama esasları

Sosyal yardımlaşma vakıfları, yardım talebinde bulunan kişilerle ilgili olarak kısaca SOYBIS olarak adlandırılan Sosyal Yardım Bilgi Sistemi'nden gerekli araştırmaları yaparak talebi kabul veya reddeder. SOYBIS sisteminde 8 ayrı kurumun elektronik kayıtlarından 22 ayrı sorgulama kısa süre içerisinde tamamlanır. Şimdi sorgulama yapılan bu kurumlar ve sorgulama türlerine kısaca değinelim. Sorgulama yapılan kurumların başında Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü gelir. Bu kurumun kayıtlarından yardım talep eden kişinin, kişi ve aile nüfus kayıt örnekleri ile olay ve adres bilgileri sorgulanıp tespit edilir. İkinci sorgulama yakında İstihdam Genel Müdürlüğü'ne dönüşecek olan İş-Kur kayıtlarından yapılır. Burada kişinin İş-Kur kaydının olup olmadığı, işsizlik sigortası, kısa çalışma ödeneği ve iş kaybı tazminatı alıp almadığına bakılır. Aynı şekilde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesine alınarak yeninden yapılanma sürecine giren SHÇEK Genel Müdürlüğü kayıtlarından da evde bakım aylığı ödemesi ile ayni-nakdi yardım yapılıp yapılmadığı sorgulanır.

SGK KAYITLARI
Kayıtlarından sorgulama yapılan bir başka kurum da Vakıflar Genel Müdürlüğü'dür. Buradan da talepte bulunan kişiye muhtaçlık aylığı ödemesi ile kuru gıda yardımı yapılıp yapılmadığı kontrol edilir. Gelir İdaresi Başkanlığı kayıtlarından ise kişi ve ailesinin vergi mükellefiyeti ile araç sahipliği sorgulaması yapılır. Aynı şekilde Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü kayıtlarından kişilerin gayrimenkul sahiplikleri araştırılır. SYDGM kendi kayıtlarından da sırasıyla şartlı nakit transfer bilgileri, gelir getirici proje bilgileri ve sosyal yardım bilgilerinin araştırmasını yapar. Sorgulama kapsamındaki bir başka teşkilat da Tarım ve Köyişleri Bakanlığı olup, buradan çiftçi kayıt sistemi sorgulamaları gerçekleştirilir. Ve nihayet SGK kayıtlarına inilerek kişilerin sosyal güvenlik bilgileri, sağlık müstehaklık durumları ile 2022 Sayılı Kanuna göre maaş alıp almadıklarına bakılır.
SGK kayıtlarından sorgulamada, yardım talep eden kişinin hem kendisi ve hem de eşi için 5510 Sayılı Kanun'un 4. maddesine göre a (eski SSK), b(eski Bağ-Kur) ve c (Emekli Sandığı) bendine göre sigortalılık, emeklilik ve sağlık provizyon durumları ayrı ayrı kontrol edilir. Aynı sistemden bir başka sorgulama da 2022 aylığı alınıp alınmadığının kontrolüne yöneliktir. Bu sorgulamalarda 4/a sigortalıları açısından primi ödenen son dönem ile işten çıkış olup olmadığı, 4/b sigortalıları açısından ise borçlu olup olmadıklarına ilişkin kayıtlar çeşitli şekillerde önem kazanır.

BİR ÖRNEK
İşte bunun en son örneklerini geçici olarak başka illere gönderilen Van'lı depremzedelerle ilgili basına da yansıyan olaylarda gördük. Örneğin Erciş'te bir akaryakıt istasyonunda çalışırken deprem nedeniyle evi ve çalıştığı işyeri hasar gören bir depremzede, resmi makamların girişimi ile geçici olarak İzmir'e taşınıyor. Deprem nedeniyle işvereni, bir süredir prim belgelerini kuruma verememiş. Bu nedenle, işten çıkışı sistemde görünmüyor. Bu durumda SOYBIS sisteminden yapılan sorgulamada halen sosyal güvence kapsamında görünüyor. Bu nedenle geçici yerleşme bölgesindeki vakıf, kendisine yardım yapamıyor. Yine bir başka sorun da bu depremzedenin İş-Kur'dan işsizlik ödeneği alıp alamayacağı noktasında doğuyor. Çünkü çalıştığı işyeri ve işinden kendisi mi ayrıldı, yoksa işvereni tarafından mı çıkarıldı? Sorun bu noktada düğümleniyor.
İşvereni, henüz prim belgesini veremediği için çıkışını dahi gösterememiş. İşte SOYBIS sistemi, olağan durumlar için mükemmel işleyen bir program. Futbol hakemlerinin sıkça söylediği gibi gördüğünü çalıyor. Ama Van'lı depremzedelerde olduğu gibi olağanüstü durumlarda yetkililerin acilen inisiyatif kullanmaları ve programda gerekli değişikliklerin yapılması gerekiyor.

Okur sorusuna cevap
* Babam 1996 yılının Eylül ayında vefat etti. 1995'in Mayıs ayında Bağ-Kur başlangıcı var. Öldüğü güne kadar 15 ay tarım Bağ-Kur sigortası mevcut. 24 ay askerlik süresi var. Askerlik borçlanması yaparak, anneme ölüm aylığı bağlatma hakkına sahip olabilir miyiz? (ALİ COŞAN)
* 2926 Sayılı Tarım Bağ-Kur sigortalılığından ölüm aylığı şartları 2 Ağustos 2003 tarihinde değişti. Bu tarihten önce ölüm aylığı alabilmek için üç tam yıl sigortalılık yeterliydi. Sonradan beş yıla çıktı. Ancak babanızın öldüğü tarihte üç yıl sigortalılık şartı geçerli. Ayrıca babanız öldüğünde aktif tarım Bağ-Kur sigortalısı olduğu için, anneniz o günkü mevzuata göre askerlik borçlanması da yapabilir. Zaten 5510 Sayılı Kanun, askerlik borçlanması hakkını daha da genişletti. 21 aylık borçlanma ile babanızın toplam sigortalılık süresini 36 aya çıkarıp annenize ölüm aylığı bağlatabilirsiniz.

Celal Kaplan
(17.12.2011)

Kaynak: Yeni Asır

BaÅŸa Dön Başa Dön

18 Ara 2011, 15:46

Site Admin
Site Admin

Doğum istirahat raporundan önce ücretsiz izne çıkanlar nelere dikkat etmeli

Soru: Eşim doğum izninden önce yani 32. haftadan önce mecburiyetten 40 günlük ücretsiz izne ayrıldı. SGK’ya gittiğimizde analık parasını alamayacağını söylediler. Şirketin muhasebecisi analık parasını alabileceğini ısrarla beyan ediyor. Bir tanıdık mali müşavire konuyu aktardım. SGK’nın doğru bilgi verdiğini ancak geriye dönük prim yatırırsak bu parayı hak edebileceğimizi söyledi. Geriye dönük primlerin cezası varmış. Bu işin ehli olarak bize nasıl bir yol önerirsiniz?Ne yapmamız gerekiyor. Mehmet Ö./İstanbul

RAPORUN SGK İLE SÖZLEŞME YAPAN HASTANEDEN ALINMASI ŞART
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre, hastalık ve analık nedeniyle iş göremez duruma düşen diğer bir ifade ile istirahate ayrılan sigortalılara iş göremezliğin üçüncü gününden (doğum istirahatlerinde ilk iki gün dahil) başlamak üzere her gün için geçici iş göremezlik ödeneği verilmektedir. Sigortalının bu iş göremezlik ödeneğini alabilmesi için SGK tarafından yetkilendirilen hekim veya sağlık kurullarından (SGK ile sözleşme yapmış hastane ya da resmî hastaneler) istirahat raporu almış olması gerekmektedir.

İstirahat raporlarının SGK ile sözleşmeli sağlık hizmeti sunucuları tarafından diğer bir ifade ile SGK ile anlaşması olan özel hastaneler ya da kamu hastaneleri tarafından düzenlenmesi şarttır. SGK ile anlaşması olmayan hastaneler tarafından verilen ve istirahat süresi 10 günü geçmeyen raporlar, SGK ile sözleşme yapan hastane hekimi tarafından, 10 günü aşan raporlar ise sağlık kurulunca onaylandığı (rapor iş göremezlik formatına çevrildiği) takdirde geçerli olur. Özetle raporu düzenleyen hastanenin SGK ile sözleşme yapması şarttır. SGK ile sözleşme yapmamış hastaneden rapor alanlar ise mutlaka SGK İl Müdürlüğü ya da Merkez Müdürlüklerine gitmeli ve kendilerini sözleşmeli hastanelere sevk ettirerek raporu buradaki hekime onaylatmalıdır. Aksi takdirde istirahat parası almak mümkün olmaz.

RAPORDAN ÖNCEKİ 10 GÜN İÇİNDE PRİM ÖDEMEK ŞART
Hastalık parası, hastalık haline bağlı olarak ortaya çıkan, iş göremezliğin yani raporun üçüncü gününden başlamak üzere her gün için verilir. Hastalık parası ödenebilmesi için;
- İstirahatın başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi yani kişinin iş yerinden ayrılmamış olması
- İş göremezliğin başladığı diğer bir ifade ile rapor tarihinden önceki 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta primi ödenmiş olması
- SGK ile anlaşmalı hastane hekimi veya sağlık kurullarından istirahat raporu alınmış olması, gerekmektedir.
- İstirahat rapor tarihinden önceki 10 günlük süre içinde prim ödenmesi gerekir. Örneğin: 15/11/2011 tarihinde rapor alan işçinin 06/11/2011 ile 15/11/2011 tarihleri arasında en az 1 gün prim ödemiş olması gerekir.

Analık halinde geçici iş göremezlik ödeneği yani analık parası, hekimin vereceği istirahata bağlı olarak doğumdan önceki ve sonraki 8 haftalık sürede, çoğul gebelik halinde doğumdan önceki 8 haftalık süreye 2 haftalık süre ilave edilerek çalışmadığı her gün için ödenmektedir. Sigortalı kadının, erken doğum yapması halinde doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılamayacak süreler ile kadının isteği ve hekimin onayıyla doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine çalışılan süre/erken doğum nedeniyle izin kullanılamayan süre eklenir.

Doğum yapan sigortalı kadına doğum parası ödenebilmesi için;
- İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi yani kişinin iş yerinden ayrılmamış olması
- İş göremezliğin başladığı diğer bir ifade ile rapor tarihinden önceki 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta primi ödenmiş olması
- Bu süre içinde iş yerinde çalışmamış olması
- Doğum olayının gerçekleşmiş olması
- SGK ile anlaşmalı hastane hekimi veya sağlık kurullarından istirahat raporu alınmış olması
-Doğum iş göremezlik rapor tarihinden önceki 10 günlük süre içinde prim ödenmesi gerekmektedir. Örneğin: 10/11/2011 tarihinde doğum iznine ayrılan işçinin 01/11/2011 ile 10/11/2011 tarihleri arasında en az 1 gün prim ödemiş olması gerekmektedir.

GERİYE DÖNÜK PRİM BİLDİRGESİ VERMEK TEFTİŞE DAVETTİR
İşverenler yanlarında çalıştırdıkları sigortalıları e-bildirge şifresi kullanmak suretiyle SGK’ya bildirirler. Bu teknik deyimle aylık prim ve hizmet belgesinin SGK’ya verilmesidir. Aylık prim ve hizmet belgesi takip eden ayın 23’üne kadar verilir. Süresi geçirildikten sonra verilen bildirgeler doğruluğu iş yeri kayıtlarından tespit edilmeksizin diğer bir ifade ile iş yerinden teftiş ve denetim yapılmaksızın işleme alınmaz. Ayrıca ücretsiz izinde olan işçi adına da geriye dönük çalışmış gibi aylık prim ve hizmet belgesi vermekte doğru olmaz. Zira, çalışmayanın sigortalı olması mümkün değildir. Dolayısıyla ücretsiz izne ayrılanlara tavsiyemiz istirahat raporundan önceki 10 gün içinde iş yerinde en azından 1 gün olsun çalışmaları.

Özetle, ücretsiz izinden hemen sonra istirahat raporu alacaklar rapor başlangıcından önceki 10 gün içinde prim ödemeden istirahat raporu almasınlar. Yani izin bitiminden sonra en az bir gün çalışıp sonra rapor alsınlar. Yoksa istirahat parası alamazlar.

Şerif Akcan

BaÅŸa Dön Başa Dön

18 Ara 2011, 15:49

Site Admin
Site Admin

Doğum öncesi kullanılamayan izinler doğum sonrası iznine eklenir
Soru: 14 aydır SSK’lıyım. 25 haftalık hamileyim. Doğum izni kullanma prosedürleri oldukça karışık. 1) 32’nci hafta itibarıyla izin hakkımı almış olmama rağmen 36’ncı haftada izne çıkmak istiyorum. 4 haftayı da doğum sonrası kullanmayı planlıyorum. Ne şekilde başvuru yapmam gerekiyor? Yine de doktorumdan rapor alacak mıyım? 2) Örneğin; 38’inci hafta doğum yaparsam kalan 2 haftalık iznim yanacak mı? 3) Doğum sonrasına aktarılacaksa nereye müracaat etmeliyim? 4) İzne çıktığım zamandan itibaren maaşım SSK’dan mı işlemeye başlayacak? Burcu KONGURTAY/İZMİR

Cevap: 1)Sağlık durumunuz uygun olduğu takdirde, doktorun onayı (raporu) ile doğuma üç hafta kalana kadar çalışabilirsiniz. Bu durumda, kullanmadığınız doğum öncesi izin süreleri doğum sonrası izninize eklenir. Çalışarak geçirdiğiniz süreleri doğum sonrası kullanırsınız. Bunun için yapmanız gereken, doktorunuzdan sağlığınızın çalışmanızauygun olduğunu belirten bir rapor alarak işverene ibraz etmekten ibarettir.

2) Erken doğum halinde, kullanılamayan doğum izni daha önce yanıyordu. Ancak, kamuoyunda Torba Yasa olarak adlandırılan yasa ile yapılan değişiklikle yanma işi kaldırıldı. Doğum öncesi izninizi kullanırken erken doğum yaparsanız, erken doğum nedeniyle kullanamadığınız izin süresi, doğum sonrası izninize eklenir. 3) İşverene doğum raporu ile başvurmanız yeterli olacaktır. 4) Doğumdan önceki bir yıl içinde 120 günden fazla annelik sigortasına prim ödemeniz olduğundan, doğumdan önceki ve sonraki 8 haftalık izin süresinde her gün için günlük kazancınızın üçte ikisi kadar geçici iş göremezlik ödeneği verilir. Geçici iş göremezlik ödeneğiniz Sosyal Güvenlik Kurumu’nca (SGK) ödenir. İşveren ücret ödemez. Ancak, aylık maktu ücretle (yevmiye usulü değil, aylık sabit bir ücretle) çalışıyorsanız, işveren almış olduğunuz geçici iş göremezlik ödeneğini ücretinizden düşer ve kalan ücretinizi de öder.

Eşiniz ve babanızdan bağlanacak aylıktan yüksek olanı tercih hakkınız var

Soru: Vefat eden eşimden SSK’dan dul maaşı alıyorum. Bağ-Kur’dan emekli olan babam vefat etti. Babamdan yetim maaşı alabilir miyim? Simay BÖKER

Cevap: Bağ-Kur; eşinden dolayı SSK’dan dul aylığı alana, babasından dolayı yetim aylığı bağlamaz. Ancak, iki aylıktan yüksek olanı tercih etme hakkınız var. Babanızdan bağlanacak aylığın tutarını öğrenin. Dul aylığınızdan yüksekse babanızdan aylık bağlanmasını talep edin. Muhtemelen eşinizden aldığınız aylık yüksek olduğundan, eşinizden aylık almaya devam edeceksiniz.

Yaş dolmadan kaç gün prim öderseniz ödeyin emekli olamazsınız

Soru: 1 Ocak 1966 doğumluyum. 5300 gün prim ve 49 yaşa tabiyim. 9000 gün prim dolduğunda emekli olabilir miyim? Serdar ŞEN

Cevap: Emekli olma şartlarını sigorta başlangıç tarihi belirliyor. “…5300 gün prim ve 49 yaş şartlarına tabiyim…” dediğinize göre; sigorta başlangıç tarihiniz 24 Mayıs 1985-23 Kasım 1986 aralığında olmalı. 5300 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 49 yaşınızı dolduracağınız 1 Ocak 2015’te emekli olabilirsiniz. Bu tarihten önce 9000 gün de prim ödemiş olsanız emekli olamazsınız.

10 Ağustos 2012’de emekli olabilirsiniz

Soru: 10 Ağustos 1965 doğumluyum. 1 Kasım 1982’de SSK’lı oldum. 7043 gün primim var. Ne zaman emekli olurum? CAVİT Cevap: 25 yıl sigorta, 5150 gün prim ve 47 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 10 Ağustos 2012’de emekli olabilirsiniz.

Fazla çalışma ücreti ödenmeyen işçi kıdem tazminatı alarak işinden ayrılabilir

Soru: 1977 doğumluyum. 1993’te SSK’lı oldum. 2500 gün primim var. 5 yıldır özel bir şirkette çalışıyorum. Yıllık ve bayram izinlerim olmadığı gibi her gün fazla mesai yapmaktayım. Bu durum günlük işe başlama ve bitirme çizelgesinde açıkça görülüyor. Gerek izinlerimin gerekse fazla mesailerimin karşılığını alamıyorum. Bu nedenle işten kendi isteğimle ayrılırsam her türlü hak ettiğim sosyal haklarımı alabilir miyim? Baki DAL

Cevap: Yıllık izin kullandırılmaması ve fazla çalışma ücretinin ödenmemesi, işçiye iş akdini haklı nedenle fesih hakkı verir. Belirtilen nedenlerle iş akdinizi feshederek işinizden ayrıldığınızda, işveren kıdem tazminatı ödemek zorunda. Ödemediği takdirde, iş mahkemesine dava açarak, hakkınız olan alacaklarınızı yargı yoluyla alabilirsiniz.

30 yıldan fazla olan memuriyet sürelerine emekli ikramiyesi ödenmez

Soru: 36 yıl memurluk yaptıktan sonra emekli oldum. Ancak, 30 yılın emekli ikramiyesi verildi. Neden 36 yılın tamamının emekli ikramiyesi verilmedi? Ortada bu şekilde bir kanun mu var? CEMAL

Cevap: 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu’nun 89’uncu maddesi ‘…Verilecek emekli ikramiyesinin hesabında, 30 fiili hizmet yılından fazla süreler nazara alınmaz…’ hükmü yer almaktadır. Bu hükme göre; 30 yıldan fazla olan fiili hizmet süreleri için ikramiye ödenmiyor. Bir başka ifadeyle, ikramiyenin tavan sınırı 30 yıllık fiili hizmet süresidir. Siz de 30 yıllık çalışmanız karşılığı emekli ikramiyesi almışsınız. Sözü geçen yasa maddesi hükmüne göre; 6 yıllık hizmet süreniz için ikramiye almanız mümkün değil.

18 yaşından önceki başlangıcınız sorun yaratmıyor

Soru: 1 Mart 1973 doğumluyum. 1 Ocak 1988’de SSK’lı oldum. 4000 gün prim ödedim. Sigortalı olduğumda 15 yaşındaydım. Buna göre; sigorta giriş tarihim 18 yaşımı doldurduğum tarih mi, yoksa 1 Ocak 1988 mi? Buna göre ne zaman emekli olurum? Çetin DURMUŞ

Cevap: Sigorta süresi açısından başlangıç 18 yaşın dolduğu tarihtir. Ancak, 15 yaşından itibaren prim ödemeye başlamanız, emekli olmanız açısından sorun teşkil etmiyor. Çünkü, emekli olma şartlarınız 1 Ocak 1988 başlangıcınıza göre belirlenecek. Bu başlangıca göre; 25 yıl sigorta, 5300 gün prim ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. 1300 gün daha prim ödeyerek, 4000 gün olan priminizi 5300 güne tamamlamanız şartıyla, 50 yaşınızı dolduracağınız 1 Mart 2013’te emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu

BaÅŸa Dön Başa Dön

20 Ara 2011, 10:26

Moderatör
Moderatör

Bulgaristan’dan zorunlu göçe tabi tutulanların borçlanması

24 Temmuz 1989 yılında Sigortalı olarak işe başladım. 25.02.1963 doğumluyum. Ekim 2011 tarihinde “06.01.1982” ile “30.12.1983” tarihleri arasında yaptığım 600 günlük askerliği borçlandım. Askerliğimi Bulgaristan’da yaptım. Başka hizmetlerim de var. Bulgaristan’da geçen hizmetlerimi borçlanabilir miyim, ne kadarını borçlanabilirim, ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: 3201 sayılı Kanunun geçici 6. maddesinde, sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerden 01.01.1989 tarihinden 08.05.2008 tarihine kadar zorunlu göçe tabi tutulduktan sonra Türk vatandaşlığına geçenlerin geldikleri ülkedeki hizmetlerin borçlanma yoluyla değerlendirilmesi imkanı getirilmiştir.
Söz konusu borçlanma hakkından yararlandırılabilmek için;
1- 01.01.1989 tarihinden 08.05.2008 tarihine kadar geldikleri ülke tarafından zorunlu göçe tabi tutulmuş olmaları,
2- Zorunlu göçten sonra Türk vatandaşı olup, Türkiye’de ikamet ediyor olmaları,
3- 01.07.1976 tarihli ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanuna göre bağlanan aylıklar da dahil olmak üzere sosyal güvenlik kuruluşlarından gelir ve aylık almamaları,
4- Geldikleri ülkedeki çalışma sürelerini belgelendirmeleri,
5- Borçlanma için yazılı başvuruda bulunmaları,
6- Tebliğ edilen borç miktarını üç ay içinde ödemeleri şarttır.

GİRİŞİNİZ DE GERİYE GİDER
Ülkemize gelen soydaşlarımızın iskanı ile ilgili yasalarda yalnızca Bulgaristan’dan gelenler için “zorunlu göç” ifadesi kullanıldığından borçlanma hakkından bu ülkeden gelen vatandaşlarımız, yukarıdaki şartları yerine getirmek kaydıyla yararlanabileceklerdir.
Sayın Kahraman, verdiğiniz bilgilere göre, 20 ay askerliğiniz 24.07.1989 tarihinden önce olduğu için giriş tarihiniz 24.11.1987 olur ve 25 yıl, 50 yaş, 5.375 günle emekli olabilirsiniz. Yukarıdaki mevzuat gereği Bulgaristan’da geçen hizmetlerinizden sadece 10 ay borçlanırsanız, giriş tarihiniz 27.10.1986 olur ve 49 yaşınızın dolduğu 25.02.2012 tarihinde, emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

> R. Sayın

26.11.1956 doğumluyum. 29.11.1989 Bağ-Kur girişim ve 600 günüm var. Sigorta’ya geçtim. Burada da 4220 günüm var. Sigorta’dan ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre, 4/a ve 4/b kapsamında toplam 4.896 gününüz var. 29.11.1989 tarihli Bağ-Kur girişiniz, Sigortanız için de başlangıç sayılıyor. Buna göre; 25 yıl, 51 yaş ve 5.450 günle Sigorta’dan emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz 29.11.1989 tarihinden önce olduğu için, 20 ayın tamamını borçlanırsanız, giriş tarihiniz 29.03.1988 olur ve hiç prim ödemeden, 25 yılınızın dolduğu 29.03.2013 tarihinde emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. Veya hiç prim ödemeden ve borçlanma yapmadan, 59 yaşınızın dolduğu 26.11.2015 tarihinde yaştan emekli olursunuz.

> F. Ahmet Uslu

01.11.1965 doğumluyum. Sigorta giriş tarihim 20.01.1989 ve 1 aylık sigortam var. Bağ-Kur 06.09.1990/ 31.12.1995 ve tekrar Bağ-Kur giriş 15.01.2003/ 30.04.2009. Tekrar Sigorta girişi 20.09.2009 ve devam ediyorum. Ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre; 25 yıl, 51 yaş, 5.450 günle Sigorta’dan emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz 20.01.1989 tarihinden önce olmak şartıyla, sadece 9 ayını borçlanırsanız, giriş tarihiniz 20.04.1988 olur ve 50 yaşınızın dolduğu 01.11.2015 tarihinde, 5.375 günle emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. Ayrıca Bağ-Kur’dan Sigorta’ya geçtiğiniz için, 2829 sayılı Kanunun 8. maddesine göre, Bağ-Kur’dan sonra Sigorta’ya 3.5 yıl prim ödeyi de tamamlamanız gerekiyor.

Lütfi Köksal
(20.12.2011)

İçime Bir sessizlik Çöktü Avaz Avaz Susuyorum!.....

BaÅŸa Dön Başa Dön

21 Ara 2011, 11:12

Moderatör
Moderatör

Doğum borçlanmasının aylığı 267.84 TL tutuyor

04.11.1971 doğumlu bayanım. 01.05.1988 Sigorta girişliyim, 4/a ve 4/b kapsamında toplam 2792 günüm var. 4 çocuğumuz bulunmakta. Doğum borçlanmasının maliyeti ne olur? 3600 günle emeklilik bana uyar mı? İsteğe Bağlı mı ödeyeyim? En az maliyetle, en kısa yoldan nasıl emekli olabilirim? Şu an çalışmıyorum.

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre; 20 yıl, 44 yaş ve 5.225 günle normal emekli olabilirsiniz. Çocukların doğum tarihleri ve kimlik bilgileriniz olmadığı için, doğum borçlanmanız hakkında net bilgi veremiyorum. Doğumdan sonra, adınıza prim ödeme yoksa, çocukların yaşıyor olması şartıyla 2 çocuk için toplam 4 yıl (1.440 gün) doğum borçlanması yapabilirsiniz. Borçlanmanın bir aylığı 267.84 TL ve iki çocuk için, 48 ay=12.856,32 TL olup, tebliğ tarihinden itibaren 1 ay içerisinde ödemek gerekiyor. Taksit yoktur. 4 yılın tamamını bir defada borçlanmak zorunda değilsiniz. İstediğiniz zaman istediğiniz kadarını borçlanabilirsiniz. Doğum Borçlanmasını 1440 gün Sigorta’ya borçlanıp, geri kalan 2 yıl 8 ay da Bağ-Kur’a prim ödeyerek, 44 yaşınızın dolduğu 04.11.2015 tarihinde, Sigorta’dan emekli olabilirsiniz.

KADEMELİ YAŞ ŞARTI
Diğer yandan, 15 yıl, 50 yaş ve 3.600 günle yaştan emekli olabilirsiniz. Fakat 50 yaşınız 23.05.2002 tarihinden sonra dolduğu için, Kademeli Yaşa giriyorsunuz. 58 yaşınızın dolduğu 04.11.2021 tarihinde ancak yaştan emekli olursunuz. Kısa yoldan emekli olmanız için, 4 yıl Doğum Borçlanması yapıp, 2 yıl 8 ay da prim ödeyeceksiniz. Primleri 4/a veya 4/b olarak ödeyebilirsiniz. Fakat Sigorta’dan emekli olabilmeniz için, doğum borçlanmasını mutlaka Sigorta’ya yapmanız şart!

> A. Hacıoğlu

01.05.1955 doğumluyum. İlk işe giriş tarihim 23.10.1974. Bağ-Kur’da 2745 günüm var. Bağ-Kur’dan sonra 3.5 yılı doldurdum. Ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre 23.10.1974 tarihli Bağ-Kur girişiniz aynı zamanda Sigortanız için de başlangıç sayılıyor. Giriş tarihiniz 08.09.1976’dan önce olduğu için, Kademeli Yaşa girmiyorsunuz. 15 yıl, 55 yaş ve 3.600 günle Sigorta’dan emekli olabilirsiniz. Tüm emeklilik şartları yerine gelmiş. Bağ-Kur’dan sonra 1.260 gününüz de varsa, emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.

> K. Kurt

10.10.1953 doğumluyum. 01.10.2000 tarihinden itibaren 4/b kapsamında prim ödüyorum. 20 ay askerlik borçlanması yaptım. Ne zaman emekli olurum?

CEVAP: Gönderdiğiniz dokümanlara göre, 20 ay askerlik borçlanması ile birlikte toplam 12 ay 4 ay hizmetiniz var. 58 yaş ve 15 tam yıl ile emekli olabilirsiniz. Yaşınız dolmuş. 2 yıl 8 ay daha prim öderseniz, 5.400 günle, Bağ-Kur’dan Kısmi Emekli Aylığı alabilirsiniz.

> A. Akyüz

1 Mayıs 1968 doğumlu bayanım. 1988 yılında 17 gün sigortam var. 1990/1998 tarihleri arası Emekli Sandığı hizmetim bulunmakta. 16.02.1998 tarihinden itibaren Sigortalı olarak çalışmaktayım. Hizmetlerimi nasıl birleştiririm. Ne zaman emekli olurum?

CEVAP: 1988/3. döneme ait 17 gün sigortanız var. Buna göre; 20 yıl, 45 yaş ve 5.300 günle Sigorta’dan emekli olabilirsiniz. Sigorta’da 5.239 gününüz var. 20 yılınız dolmuş. 45 yaşınızın dolduğu 01.05.2013 tarihinde, emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. Gününüz de Emekli Sandığıyla fazlasıyla doluyor. Emekliliğinize bir yıl kala, kimlik fotokopiniz, varsa Emekli Sandığı Hizmet Belgesi ile ilgili SGK İl/Merkez Müdürlüğüne müracaat ederseniz, 2829 sayılı Kanun gereği hizmetleriniz birleştirilir ve emekli olurken, emeklilik işleriniz kısa zamanda sonuçlanır.

Lütfi Köksal
(21.12.2011)

BaÅŸa Dön Başa Dön

21 Ara 2011, 11:31

Moderatör
Moderatör

Borçlanmada acele edin

Sosyal güvenlikte en fazla gündem işgal eden konulardan birisi de hizmet borçlanmalarıdır.

Daha erken emekli olmak isteyen vatandaşlar, 5510 Sayılı Kanun’da tanınan borçlanma hakkından (askerlik, doğum vb) veya yurtdışı hizmet borçlanması imkânından yararlanırlar. Söz konusu borçlanmalarda, ödenecek olan prim tutarı asgari ücret baz alınarak hesaplanır. Örneğin 1 Temmuz–31 Aralık 2011 tarihleri arasında borçlanacak kişinin, borçlanacağı her ay için brüt asgari ücret olan 837 liranın yüzde 32′si kadar prim ödemesi gerekir.

1 Ocak 2012 itibariyle yeni/zamlı asgari ücret geçerli olacağından, bu tarihten sonra borçlanma talebinde bulunacak kişiler de zamlı tarifeye göre ödeme yapacaklar. Dolayısıyla bugünlerde hizmet borçlanması düşünen kişilere, en geç 31 Aralık tarihine kadar SGK’ya başvurmasını tavsiye ediyoruz.

SSK’da 4 yıl erken emekli olursunuz

Soru: Sadettin Bey, ben 07.04.1962 doğumluyum. 01/04/1981 yılında SSK’lı olarak işe girişim. 2100 gün prim ödedim. 01.01.2000 yılında ticari taksi alarak Bağ-Kur’a geçiş yaptım. Bu tarihten itibaren aralıksız ödemelerimi yaptım. Tekrar SSK’ya geçerek daha erken emekli olabilir miyim? Nevzat Şaki

Cevap: Nevzat Bey, Bağ-Kur kapsamında prim ödemeye devam ederseniz, 9000 günü (25 yıl) doldurduğunuz tarihte emekli olursunuz. SSK’ya geçmeniz durumundaysa 3,5 yıl prim ödeyerek hemen emekli olabilirsiniz. Yani SSK’ya geçmeniz sizin için dört yıl daha erken emekli olmak anlamına geliyor.

Kıdem tazminatınızı alabilirsiniz

Soru: Hizmet sürem ve primim dolmuş durumda, sadece yaşı bekliyorum. İş yerimden emeklilik için müracaat edip ayrılmam halinde tazminat alabilir miyim? Hakan Demirel

Cevap: Hakan Bey, öncelikle en yakın SGK müdürlüğüne giderek ‘kıdem tazminatı alabilir’ yazısını almanız gerekiyor. Bu yazıyı işvereninize vermeniz durumunda kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

4440 gün borçlanmanız gerekiyor

Soru: Sadettin Bey, 1974-1984 tarihleri arasında yurtdışında çalışan yengemin Türkiye’de ilk işe giriş tarihi 15.12.2011′dir. Kendisi 3600 gün yurtdışı borçlanması yaptığı zaman hangi tarihte emekli olur? Yani 3600 günle emekli olabilir mi? Sinan Ersöz

Cevap: Sinan Bey, yengeniz 3600 gün borçlandığı takdirde sigorta başlangıcı 10 yıl geri giderek 15.12.2001 olur. Ancak 3600 gün ve 15 yıl şartıyla emekli olabilmesi için sigorta başlangıcının 08.09.1999 öncesine çekilmesi gerekir. Bunun için 4.450 gün borçlanma yapması yeterli olur.

İntibak 2000 sonrasını kapsamıyor

Soru: Sadettin Bey, ben 2009 yılında 7.625 günle emekli olmama rağmen 832 TL civarında maaş alıyorum. Oysa çevremde 3600 günle isteğe bağlı en düşük primden emekli olup benden fazla maaş alanlar var. Benim fazla ödemiş olduğum primlerin hiç önemi yok mu? 2000′den sonrakilerin bu durumu düzeltilmeyecek mi? Muzaffer Tüfek

Cevap: Muzaffer Bey, şu an hazırlanmış olan intibak yasa taslağında 2000 sonrasında emekli olanlar için herhangi bir düzenleme yok. Sorduğunuz soru yerinde olmakla beraber, cevabı maalesef bende değil. Sadettin Orhan

Sadettin ORHAN

BUGÜN

BaÅŸa Dön Başa Dön

22 Ara 2011, 09:39

Moderatör
Moderatör

İntibakta kim ne kadar zam alacak?

İntibak zammında 255 TL. kime zam var?
Çalışma hayatının yıllardır konuşulan ancak çözülemeyen konulardan biri olan intibak meselesi artık çözüme kavuşuyor. Binlerce emeklinin gözü kulağı intibak ile düzenlemeyi içeren Kanun Tasarısı'nda.

Kimler faydalanacak?
2000 yılı öncesinde emekli aylığı bağlanan 4/a sigortalıları yani SSK'lılar yararlanacak. 2000 yılı sonrası emekli aylığı bağlanan SSK sigortalıları bu haktan yararlanamayacak.

2000 öncesi çalışanlara gelişme hızından pay verilecek!
İntibak düzenlemesi ile süreleri aynı primleri aynı olanların hangi yılda emekli olursa olsunlar emekli maaşlarının aynı olmasına yönelik düzenleme içeriyor. İntibak düzenlemesi ile 2000 yılı öncesinde emekli olanlara gelişme hızından pay verilerek maaşlarında düzenleme yapılacak.

2 milyon 743 kişinin dosyası tek tek incelenecek.
İntibak ile ilgili düzenleme yasalaştığında 2 milyon 743 bin kişinin dosyası teker teker gözden geçirilecek. Bu dosyaların teknik olarak incelemesi uzun bir süre alması sebebiyle uygulama süresi 2012 yılı olmayıp 2013 yılı olacak. 2000 yılından önce emekli aylığı bağlanmış kimselerin hayatta ise kendilerinin hayatta değilse hak sahiplerinin aylıkları yükseltilecek.

255 TL'ye kadar maaşlarda artış olabilecek.
İntibak ile ilgili kanun tasarısının TBMM'ye gönderilmesi ile kimlerin hangi oranda maaşlarına ne kadar artış gelebileceğini kesin olarak söyleyebileceğiz. Ancak edindiğimiz bilgilere göre 255 TL tutar; 13 bin prim gün sayısı ve üzeri primi olan emeklilere yansıyacak. Yaklaşık 7 bin primleri olup bu hizmetlere karşılık aylık bağlan kişilere ise 100- 160 TL arası artış yapılması planlanıyor. 10 TL'lik artış ise 3600 prim gün sayısı ile emekliye ayrılan kişilere uygulanacak.

* * *
ÜNİVERSİTE MEZUNLARI DİKKAT!
Yükseköğretim kurumlarında istihdam edilmek üzere araştırma görevlisi alınıyor. B fırsatı kaçırmak istemeyen üniversitelilere, işte o alım listesi...
Trakya Üniversitesi 25, Ondokuz Mayıs Üniversitesi 30, Kastamonu Üniversitesi 22, Çukurova Üniversitesi 48 olmak üzere çeşitli üniversitelere alınacak araştırma görevlisi sayısı 768'e ulaşıyor. Öğretim üyesi yetiştirme programı çerçevesinde alınacak araştırma görevlileri için başvurular 19.12.2011ile 02.01.2012 tarihleri arasında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın internet sitesi üzerinden yapılacak!

* * *
NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
12.12.1963 doğumluyum. SSK girişim 01.08.1986, ödenmiş prim gün sayım 6900, 18 aylık askerlik borçlandım ve ödedim. Ne zaman emekli olurum? 5...654090 Nolu SMS:
Askerliğinizle beraber 25 yıl, 48 yaş ve 5225 prim gün şartlarına tabisiniz. Tüm şartlarınız yerine gelmiş. Hemen emeklilik talebi verebilirsiniz. Hayırlı olsun...

Ali Şerbetçi
(22.12.2011)

Kaynak: Takvim Gazetesi

BaÅŸa Dön Başa Dön

22 Ara 2011, 09:41

Moderatör
Moderatör

Yurdum İnsanı Haklarını Bilmiyor, Bilmeden 15 Yıldır Aylığını Bağışlıyor - İkramiye Talebinizde Acele Edin

Soru: 23.09.1960 doğumluyum. 2004 yılında iş kazası geçirdim ve bundan dolayı 505 lira maaş alıyorum. 15.04.1973’teki sigorta başlangıcımdan sonra 3 b,in 221 günlük çalışmam, 1271 günlük yurtdışı borçlanmam ve 600 günlük askerlik borçlanmam, yani toplamda 5 bin 92 pirim günüm var. Bu maaş bana yetmiyor. Benim normal emekli olma imkânım var mı? Ya da bu maaşımı yükseltebilmem ne yapmam gerekiyor? Erdem DEĞERLİ

Cevap: İş kazasından dolayı aldığınız 505 TL sandığınız gibi emekli maaşı değil, sürekli iş göremezlik geliridir ve çalışmanız sadece 1 gün bile olsadı iş kazası yüzünden uğradığınız çalışma gücü kaybı nedeniyle bağlanan bu geliri yine de alabilirdiniz. 1973’teki başlangıcınıza göre emeklilik için gerekli 25 yılı da, 5 bin günü de tamamlamışsınız. Emekli aylığı bağlanmamasının nedeni başvuru yapmayışınızdır. Oysa Mayıs 1998 tarihinden beri aylık alabilirdiniz. Aylık bağlanınca emekli aylığınızla sürekli işgöremezlik gelirinden yüksek olanın tamamını düşük olanın yarısını alabilecek, aylık gelirinizi bu şekilde artırabilirsiniz.

İkramiye Talebinizde Acele Edin

Soru: Etibank banka şubesinde 1999 yılında özelleşinceye kadar 20 yıla yakın Emekli Sandığı iştirakçisi olarak görev yaptım. 2001 yılında BDDK tarafından Etibank'a el konulup banka kapatılınca bizim iş akitlerimiz feshedildi. Ben SSK sigortalılığından 01.09.2011 tarihinde emekli oldum. Tam emekli ikramiyemi alabilmek için dilekçe vereceğimde ikramiye hakkında 15.12.2011 tarihli yazınızda belirttiğiniz bu yeni düzenleme ortaya çıktı. Ben şimdi bu yeni düzenleme meclisten herhalde daha geçmediğine göre SGK'na dilekçemi gönderebilir miyim? Ya da emekli ikramiyemi alabilir miyim? Taha ERTUĞRUL

Cevap: Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından verilen TBMM'deki yeni yasa tasarısı onaylansa ve RG'de yayımlanarak yürürlüğe girse bile 15 yılı kamuda iştirakçi olarak doldurarak ayrılmış olacağınız için ikramiyenizi yine de alabileceksiniz. 09.07.2011 tarihinden beri yürütülen uygulamaya göre bu tarihten sonra emekli olanlar memuriyet süreleri karşılığındaki ikramiyelerini sorunsuz alabiliyorlar. Zaten davalık olsanız bile emekli olma tarihinizde ikramiye almanıza mani bir durum olmadığından yüksek olasılıkla kazanırsınız. Bu durumları göz önüne alarak sorun yaşamak istemiyorsanız ikramiye talebinizde aceleci davranmanızı tavsiye ederim. Ayrıca belirtmeliyim ki emekli ikramiyesi konusunda AKP Bursa Milletvekili Hüseyin ŞAHİN'in verdiği bir başka kanun teklifi daha var. Bu teklifte de bahse konu yasanın yürürlüğe gireceği tarihte 4/c sigortalısı (Emekli Sandığı iştirakçisi) durumunda olanlar için emekli ikramiyesine hak kazanmada 1475 sayılı Kanun kapsamında kıdem tazminatı almak için gerekli şartların aranmamasını öngörüyor. Bu husus da yasanın yürürlüğe girmesinden sonra emekli olacakları kapsayacağından bir başka deyişle ilk tasarıyla getirilecek şartların yasanın yürürlük tarihinden önce memuriyetten ayrılmış olanlarla sınırlıyor.

Soru: 20.10.1969 doğumluyum. 15.11.1987 – 30.06.1993 tarihleri arasında toplam 271 gün SSK hizmetim var. 01.01.1994 – 31.12.1994 tarihleri arasında 180 gün tarım sigortası ödemem var. 28.04.1994 tarihinden beri TSK'da uzman çavuş olarak görev yapmaktayım. 31.12.2013'te yaş haddinden ayrılacağım. Bu bilgilere göre ne zaman maaşlı emekliliğe hak kazanıyorum? 28.11.1989 – 28.05.1991 tarihleri arasında 18 ay olarak yaptığım askerliğimi ödersem emeklilik tarihim değişir mi? Hasan SAVRAN

Cevap: SSK süreniz ve fiili hizmet zammı süreniz dâhil olmak üzere 23.05.2002 tarihi itibariyle mevcut hizmetiniz göz önüne alındığında Emekli Sandığı iştirakçiliğinden emeklilik yaşınızın 52 olduğu anlaşılıyor. Ancak askerliğinizi borçlanırsanız emeklilik yaşınız 51'e düşer. Fiili hizmet zammının aynı zamanda bu yaştan da düşülmesi gerektiğinden 31.12.2013'e kadar göreve devam ederseniz 20.01.2016 tarihinde yaş şartını da doldurarak emekliliğe hak kazanmış olursunuz.

Şevket Tezel
(22.12.2011)

Kaynak: Sözcü Gazetesi

BaÅŸa Dön Başa Dön

22 Ara 2011, 09:42

Moderatör
Moderatör

Yedek subay okulunda geçen 4 ayı borçlanmaya gerek var mı?

8 Ekim 1970 doğumluyum. Sigorta giriş tarihim 5 Şubat 1997. Şu anda prim gün sayım 3.130. Askerliğimi 12.12.1994-31.03.1996 tarihleri arasında yedek subay olarak yaptım. Emekli Sandığı’nda geçen 1 yılın hizmetime ilave edilmesi için ne yapmalıyım? Ayrıca yedek subay okulundaki 4 aylık süreyi borçlanırsam girişim geriye çekilmiş oluyor mu?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre, yedek subaylığa başladığınız 15.04.1995 tarihli Emekli Sandığı girişiniz, aynı zamanda sigortanız için de başlangıç sayılıyor. 3 ay Fiili Hizmet Zammınız giriş tarihinizi 3 ay geri götürüyor ve 15.01.1995 oluyor. Buna göre; 25 yıl, 55 yaş ve 5.750 günle emekli olabilirsiniz. Emekliliğinize yakın ilgili SGK İl/Merkez Müdürlüğü’ne Terhis Belgenizle müracaat ederek hizmetlerinizi birleştirebilirsiniz.
Yedek subaylık okulunda öğrenci olarak geçen 4 ayı borçlanırsanız, giriş tarihiniz 4 ay geri çekilir. Fakat emeklilik şartlarınızı değiştirmediği için, borçlanmanıza gerek yoktur. Ancak buradan okuyucularımıza şunu hatırlatmakta fayda var; yedek subaylık okulunda geçen süre tıpkı normal askerlik gibi borçlanılabilir. Bu süreyi, borçlanmayı, özellik prime ihtiyacı olanlara ve askerlikten önce Sigorta’sı yapılmayanlara tavsiye ederim. Hatta bu süre, girişi geri çektiği için, duruma göre 1 yıl erken emekli olma şansı bile doğuyor.

> H. Çakır

31.12.1989 tarihinde SSK’ya giriş yaptım. Bugüne kadarki çalışma hayatımda istenilen prim gün sayısını doldurdum. Fakat bir an önce emekli olabilmem için, askerlik borçlanmamı da yapmak istiyorum. Borçlanmadan dolayı emeklilik tarihimin öne gelip gelmediğini bilemiyorum. Askerliği yatırırsam emeklilik tarihim net olarak ne olur bilmek istiyorum. Sigortaya girişim askerden sonra.

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre, 6.492 gününüz var. 25 yıl, 52 yaş ve 5.525 günle emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz 31.12.1989 tarihinden önce olduğu için giriş tarihiniz 28.02.1989 olur ve 51 yaşınızın dolduğu 05.03.2014 tarihinde emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.

> A. Taşkıran

24.06.1967 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 20.08.1986. Sigortadan ayrılış tarihim 01.11.2007. Ne zaman emekli olabilirim? Askerlik borçlanmasının bir faydası olur mu?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre, 6.722 gününüz var. 25 yıl, 49 yaş ve 5.300 günle emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz 20.08.1986 tarihinden sonra olduğu için borçlanmanızın erken emekli olmanıza bir faydası olmaz. 25 yılınız ve gününüz dolmuş. 49 yaşınızın dolduğu 24.06.2016 tarihinde emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.

> N. Fil

01.01.1972 doğumluyum. İşe giriş tarihim 27.08.1986. Kimyasal madde fabrikasında çalışıyorum. Yıpranma payından yararlanıyor muyuz?

CEVAP: Toplam 5.482 gününüz var. 25 yıl, 49 yaş ve 5.300 günle emekli olabilirsiniz. 25 yılınız ve gününüz dolmuş. 49 yaşınızın dolduğu 01.01.2021 tarihinde, emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. Primleriniz 2098 sayılı Kanuna göre ödenmediği için, indirimden yararlanamıyorsunuz.

> C. Aydın

10.03.1973 doğumluyum. 1990 Sigorta girişliyim. 96/98 yılları arasında askerliğimi yaptım. Borçlanma ile emeklilik yaşımı erkene aldırabilir miyim? Emeklilik tarihimi öğrenebilir miyim?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre; 25 yıl, 52 yaş ve 5.525 günle emekli olabilirsiniz. 3.182 gününüz var. 2.343 gün daha prim öderseniz 52 yaşınızın dolduğu 10.03.2025 tarihinde 5.525 günle emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. Askerliğiniz 1990 yılından sonra olduğu için, borçlanmanızın erken emekli olmanıza bir faydası olmaz.

Lütfi Köksal
(22.12.2011)

BaÅŸa Dön Başa Dön

22 Ara 2011, 09:48

Moderatör
Moderatör

SSK'dan daha erken emekli olursunuz

1970 doğumluyum. 1989 sigorta girişliyim, 950 (2 yıl) prim günüm var. 22.11.2001'de Emekli Sandığına bağlandım, halen çalışıyorum (11 yıl). Ne zaman hangi kurumdan daha iyi şartlarda emekli olurum? 1989'dan sonra çalışmadığım günleri ödersem SSK'dan kaç yaşında emekli olurum? Betül

SSK sigorta başlangıcınızı gün ve ay olarak belirtmemişsiniz. Sigorta başlangıcınız 23.05.1989 tarihinden önce ise SSK statüsünden emeklilik için 20 yıllık sigortalılık süresi, 45 yaş ve 5300 prim günü; 23.05.1989 tarihinden sonra ise 20 yıllık sigortalılık süresi, 46 yaş ve 5375 prim günü şartlarına tabi olursunuz. Emekli Sandığı statüsünden emeklilik için ise 20 fiili hizmet yılı ve 55 yaş şartlarına tabisiniz. Buna göre, SSK statüsünden daha erken emekli olmanız mümkün olduğundan, SSK statüsünden emeklilik, Emekli Sandığına göre daha avantajlı. Emekli aylığı açısından ise SSK statüsünden yüksek aylık bağlanması, yüksek prime esas kazanç üzerinden prim ödemenize bağlı.
kÇalışmadığınız günlerin primlerini ödeyerek prim günü kazanmanız mümkün değil. SSK statüsünden emeklilik için buna gerek de yok. SSK statüsünden emeklilik için 4/a (SSK) statünde çalışmaya başlayıp en az 1260 gün prim ödemeniz gerekiyor. Bu durumda prim gün şartını da sağlamış oluyorsunuz. Sigorta başlangıcınıza göre gerekli olan yaşınızı doldurduğunuzda da emekliliğe hak kazanırsınız.

Prof. Dr. Metin Taş, Sezgin Özcan
(22.12.2011)

Kaynak: Akşam Gazetesi

BaÅŸa Dön Başa Dön

23 Ara 2011, 10:31

Moderatör
Moderatör

Üç değil, dört aylık alanda var

Soru: İki sorum olacak. 1)Kendime ait maaşım yok,babam ve eşim ikisi de SSK dan emekli olmuş. Devlete ikisi ayrı prim ödemelerine rağmen, ölen babamdan yetim maaşı alamıyorum. Ölen eşimden dul maaşı alıyorum. Çevremde, üç maaş alanlar var. Bağ-Kur, Emekli Sandığı, SSK hepsi devletin cebi değil mi? Eşim vefat ettiğinde bir müddet Babamın maaşını aldım. Fakat o zamana da eşimin maaşını alamadım. Nasıl bir adalettir bu soruyorum? Ve kazanılmış hak olan Babamın maaşını neden alamıyorum? 2)Emekli maaşına haciz gelebilir mi?

Fethiye ULUSOY

Cevap: 1)SSK; eşten dul, babadan yetim aylığı olmak üzere kız çocuğuna iki aylığı birlikte ödemez. SSS’ dan eşinizden ve babanızdan dolayı çift aylık alamazsınız. Ancak, dul ve yetim aylılarından yüksek olanı tercih etme hakkınız var. Muhtemelen eşinizden bağlanan aylık yüksek olduğundan, eşinizden dul aylığı alamaya devam edeceksiniz.

Eleştirinizde ve yakınmanız da haklısınız. Çevrenizde üç aylık alanların, aylık aldığı sosyal güvenlik kurumları farklıdır. Üç değil, dört ayrı kurumdan dört dul aylığını birlikte alanlarda var. Bu durum yasalar arasındaki farklılıktan kaynaklanıyor. Bugün için sosyal güvenlik kurumları tek çatı altında toplandı. Ancak, sosyal yardım ve haklarda norm ve standart birliği, 1 Ekim 2008 den sonra ilk defa sigortalı olanları kapsıyor. Sizin gibi eski yasa kapsamında aylık bağlananlarda, maalesef yasadan kaynaklı ayrıcalıklı eski uygulamalar devam ediyor.

2) Gelir, aylık ve ödenekler, prim ve nafaka borcu dışındaki borçlar için haciz edilemez. İzniniz olmadan dul aylığınıza haciz konamaz.

Askerlik borçlanmasının emekli olmanıza faydası olmaz

Soru: Sigortalı olarak işe giriş tarihim 27 Temmuz 1984’ dür. Askerlikten önce sigortalı oldum. Doğum tarihim 10 Temmuz 1966 olup, şu anda 5250 gün prim ödemem var. Ve halen prim ödemeye devam ediyorum. Askerlik borçlanması yapmadım. Askerlik borçlanması yapsam emekliliğime faydası olur mu? Bu şartlarda ne zaman emekli olabilirim? Aydınlatırsanız çok memnun olurum.

Remzi BAYSAL

Cevap: Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden sonra yaptığınızdan, borçlanma sadece prim ödeme gün sayısını artırır. Emekli olma şartlarını değiştirmez. Prim ödeme gün sayınızda emekli olmaya yeterli olduğundan, askerliğinizi borçlanmanıza gerek bulunmuyor.

Emekli olmak için, 25 yıl sigortalılık süresi, 5225 gün prim ödeme ve 48 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de, 48 yaşınızı dolduracağınız 10 Temmuz 2014 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Eşiniz istediği zaman emekli olabilir

Soru: Eşim 19 Aralık 1968 doğumlu. SSK giriş tarihi 29 Kasım 1986 olup, 300 gün prim ödemesi var. 15 Ekim 1987 tarihinde emekli sandığına tabi olarak çalışmaya başladı. Ne zaman emekli olabilir?

Ferhat ÇALIM

Cevap: Eşinizin SSK prim ödemesi, memurlukta emekli olmak için; 20 tam yıl fiili hizmet süresi ve 43 yaş şartlarına tabi olmasını sağlıyor. Eşinizin fiili hizmet süresi yeterli olduğundan, 43 yaşını doldurduğu 19 Aralık 2011 tarihi itibariyle emekliliği hak etmiş durumda. İstediği zaman emekli olabilir.

En fazla iki doğum borçlanılabiliyor

Soru: 1972 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 19 Temmuz 1990 olup, 1800 gün prim ödemem var. Şuan çalışmıyorum. 3 çocuğum var. 3 çocuktan da faydalana biliyor muyum? Ne kadar daha çalışmam gerekiyor? Aslında bu konuda hiç bir bilgim yok. Sorduğum yerlerden de cevap alamadım, yardımcı olursanız sevinirim.

Melek KAYACI

Cevap: Emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi 5450 gün prim ödeme ve 47 yaş şartlarına tabisiniz. 3650 gün daha prim ödeyerek 1800 gün olan priminizi 5450 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Doğum borçlanması için şu şartlar aranıyor.

1)Doğumun sigorta başlangıç tarihinden sonra olması,

2)Doğumdan sonraki iki yıl içinde sigortalı çalışmama(çalışma varsa, iki yıl içinde sigortalı çalışılmayan süreler borçlanılabiliyor)

3)Bir doğum için 720 gün borçlanılabiliyor. En fazla iki doğum borçlanılarak toplam 1440 gün kazanılabiliyor.

4)Borçlanılacak sürede doğan çocuğun yaşaması,

5)Yazılı olarak borçlanma talebinde bulunma,

6)Tebliğ edilen borçlanma bedelinin en geç bir ay içinde ödenmesi.

Bu şartları taşıyan iki doğumunuz varsa, borçlanarak toplam 1440 gün kazanabilirsiniz. Bu takdirde, borçlanmadan sonra 2210 gün daha prim ödeyerek, toplam priminizi 5450 güne tamamlamanız şartıyla, 2019 da 47 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Fiili hizmet süresi gibi 46 yaşı da doldurmanız gerek

Soru: 3 Eylül 1968 doğumluyum. 1 Ocak 1989 SSK girişli olarak 1170 prim ödeme günüm var. 2 Kasım 1992 yılından bu yana ara vermeden devlet memuru olarak çalışmaktayım (ücretsiz izin, doğum izni vs. kullanmadım). Ne zaman emekli olabilirim?

Sevgi DEMİR

Cevap: Emekli olmak için; 20 tam yıl fiili hizmet süresi ve 46 yaş şartlarına tabisiniz. Fiili hizmet süreniz yeterli olduğundan, 46 yaşınızı dolduracağınız 3 Eylül 2014 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Prim borcu ve prime ilişkin borçlarını ödeyen Bağ-Kurlu sağlık yardımı almaya başlayabilir

Soru: Babam 4 ay önce bir işyeri açtı ve bağ-kura kayıt oldu. Fakat prim ödemesi yapamamış. Bu hafta tüm prim borcunu kapatacak. Borcu kapattıktan sonra ne zaman sağlım yardımlarından faydalanabilir? Sağlık hizmetinden hemen mi? yoksa bir ay bekledikten sonramı faydalanır?

Devrim Tezcan KAYA

Cevap: Bir ay(30 gün) prim ödeyen Bağ-Kurlu ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık yardımı almaya başlar. Ancak, Bağ-Kurluların sağlık yardımı alabilmeleri için, hastaneye başvurduğu tarihte, 60 günden fazla prim ve prime ilişkin her tülü borcunun bulunmaması gerekiyor. Babanız sağlık yardımı almadan önce, 60 günden fazla olan prim ve prime ilişkin faiz, gecikme zammı vb. borçlarını ödediğinde, sağlık yardımı almaya başlayabilir. Prim borcunu ödedikten sonra sağlık yardımı almak için bir ay beklemesine gerek yok.

25 Eylül 2013 tarihinde emekli olabilirsiniz

Soru: 25 Eylül 1965 doğumlum. 1984’te SSK’lı oldum. Şubat 1988 ile Ağustos 1989 arası askerlik yaptım. 1990 ile 2002 yıllarında Emekli Sandığı’na tabi olarak çalıştım. 2005’ten bu yana SSK’sı olarak çalışmaya devam ediyorum. Ne zaman emekli olabilirim? diye soruyor.

Murat GÜNEY

Cevap: Emekli olmak için, 25 yıl sigortalılık süresi, 5225 gün prim ödeme ve 48 yaş şartlarına tabisiniz. Toplam 5225 gün prim ödemiş olmanız şartıyla(sorundan ödediğiniz anlaşılıyor) 48 yaşınızı dolduracağınız 25 Eylül 2013 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu

Kaynak: Posta Gazetesi

BaÅŸa Dön Başa Dön

23 Ara 2011, 10:34

Moderatör
Moderatör

Geç başlayan, Bağ-Kur’dan daha erken emekli olabilir!

12.12.1955 doğumlu bayanım. 15.12.2000 tarihli Sigorta girişim var ve halen çalışmaktayım ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre, 3.849 gününüz var. 58 yaşınızda 7000 günle Sigorta’dan normal emekli olabilirsiniz. Bunun için 3.151 gün daha prim ödeyeceksiniz. Veya 25 yıl, 58 yaş ve 4.500 yaştan emekli olursunuz. Bunun için 651 gün daha prim ödeyeceksiniz. Ama 25 yılınızın dolması için, 15.12.2027 tarihini bekleyeceksiniz. Son 3.5 yıl (1.260 gün) İsteğe Bağlı Bağ-Kur öderseniz; 60 yaşınızda, 5.400 günle Bağ-Kur’dan kısmi emekli aylığı alabilirsiniz. Sizin için en kısa yol bu olduğu için tercih edebilirsiniz.

> Y. Doğan

10.10.1965 doğumluyum. 01.11.1987 tarihli Sigorta başlangıcım var. 1985/87 yıllarında askerlik yaptım. Sigorta başlangıcını geri çekmek için askerliğimin ne kadarını borçlanmam gerekir, ne zaman emekli olurum?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre; 25 yıl, 50 yaş ve 5.375 günle emekli olabilirsiniz. 4.871 gününüz var. Askerliğiniz 01.11.1987 tarihinden önce olduğu için, sadece 1 yılını borçlanırsanız, giriş tarihiniz 01.11.1986 olur ve 49 yaşınızın dolduğu 10.10.2014 tarihinde, 5.300 günle emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.

> Aliseydi Toy

02.10.1956 doğumluyum. Ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre, 3.215 gününüz var. 13 ay daha prim öderseniz, 59 yaşınızın dolduğu 02.10.2015 tarihinde, 3.600 günle emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.

> M. Akbel

21.06.1970 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 01.08.1988, 5480 günüm ve yüzde 20 engelli raporum var. Ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: 01.07.1988 tarihli sigorta girişiniz ve 5.665 gününüz var. 25 yıl, 51 yaş ve 5.450 günle emekli olabilirsiniz. Gününüz dolmuş. 51 yaşınızın dolduğu 21.06.2021 tarihinde emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. %40’ın altında olan raporlar emeklilik için geçerli olmaz.

> Ö. Akçura

26 Kasım 1971 doğumlu bir bayanım. İşe ilk sigortalı olarak başlamam 27.09.1992’dir. Halen çalışmaktayım. Bağ-Kur’a 648 gün prim ödemem var. Sigorta primim ise 3600 gün. Ne zaman emekli olurum?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre, 3.573 gününüz var. 20 yıl, 49 yaş ve 5.600 günle emekli olabilirsiniz. 2027 gün daha prim öderseniz, 49 yaşınızın dolduğu 26.11.2020 tarihinde emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. Veya 58 yaşınızda, 3600 günle yaştan emekli olursunuz.

> A. Bilir

20.10.1966 doğumluyum. 01.02.1982 tarihli sigorta girişim var. Kaç günüm var, ne zaman emekli olurum, askerlik borçlanmasının bana bir faydası olur mu?

CEVAP: 01.02.1982 tarihli Sigorta girişiniz ve 8.483 gününüz var. 25 yıl, 46 yaş ve 5.075 günle emekli olabilirsiniz. 25 yılınız ve gününüz dolmuş. 46 yaşınızın dolduğu 20.10.2012 tarihinde emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. Askerliğiniz 01.02.1982 tarihinden sonra olduğu için, borçlanmanızın erken emekli olmanıza bir faydası olmaz. Sadece gün olarak emeklilik gününüze ilave edilir. Gününüz de yeterli olduğu için askerlik borçlanmasına ihtiyacınız yoktur.

> O. Güneş / SAKARYA

28.09.1966 doğumluyum. 23.11.1982 Sigorta girişliyim. 30 Mart 2009’da işten çıkarıldım. O günden itibaren çalışmıyorum ve prim ödemiyorum. 1986 ile 1988 arasında askerliğimi yaptım. Bu emekliliğimi etkiler mi? Emekliliğime kaç gün var, ne zaman emekli olurum?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre toplam 8.053 gününüz var. Bu şartlarda; 25 yıl, 47 yaş ve 5.150 günle emekli olabilirsiniz. 25 yılınız ve gününüz dolmuş. 47 yaşınızın dolduğu 28.09.2013 tarihinde emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.

Lütfi Köksal
(23.12.2011)

BaÅŸa Dön Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 823 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 ... 55  Sonraki Facebook'ta Paylaş

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 51 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: