Kullanıcı adı:
Şifre:

Hatırlasın mı?
Sadece Anasayfa üzerinden hızlı giriş yapılabilir.
Üye Olmak İstiyorum SSS Giriş Yap 

Yeni başlık gönder Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 823 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 55  Sonraki Facebook'ta Paylaş

23 Ara 2011, 10:35

Re: SOSYAL GÜVENLİK SORU - CEVAP
Moderatör
Moderatör

Emekliye verilecek intibak parası hazır

Yaklaşık 2.7 milyon emeklinin merakla beklediği İntibak Yasası ile ilgili çalışmalar son halini almaya başladı. Dün yasanın detayları ile ilgili verdiğimiz bilgilere bugün de devam ediyoruz. İntibak Yasası'nın çıkmasıyla birlikte emekliler arasındaki maaş adaletsizlikleri de ortadan kalkmış olacak. Böylece, aynı şartlarda emekli olanlar, emeklilik yılına bakılmaksızın aynı oranda maaş almış olacaklar.

Mutlu son yakın
* İntibak düzenlemesi için bütçeye ödenek konuldu
Emeklilerin intibak düzenlemesinde mutlu son yaklaştı.
İntibak düzenlemesi için 2012 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'na ödenek konuldu.
Bütçeye ödenek konulması hükümetin konuya verdiği önemi ve ödeme konusundaki iradesini gösteriyor.

* Tüm emekliler yararlanabilecek mi?
İntibak düzenlemesi, 2000 yılından önce emekli aylığı bağlanmış olan SSK emeklileri ile hak sahiplerinin aylıklarına yansıyacak.

* Yurt dışından emekli olanlar da intibaktan yararlanabilecek mi?
Yurt dışı hizmetleri ile SSK hizmetlerinin birleştirilmesi sonucu aylık bağlanan 2000 yılı öncesi emekliler de kapsamda olacak. Sonuç olarak intibak düzenlemesinden 2000 yılı öncesi tüm SSK emeklileri yararlanacak.

Zam miktarı farklı
* Hangi emekli daha yüksek intibak zammı alacak?
2000 yılı öncesi emekli olan SSK'lılardan yüksek prim gün sayısı ile emekli olanlar daha yüksek artıştan yararlanacak. 3600 prim gün sayısı ile emekli olanlar ise intibak zammından daha az miktarda faydalanacak. Fazla prim ödeyen fazla emekli maaşı alacak. Hiçbir emeklinin maaşında düşüş olmayacak. Ödedikleri prim gün sayısına göre artıştan yararlanacaklar.

Ali Şerbetçi
(23.12.2011)

Kaynak: Takvim Gazetesi

İçime Bir sessizlik Çöktü Avaz Avaz Susuyorum!.....

BaÅŸa Dön Başa Dön

23 Ara 2011, 22:06

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Emekliler, destek priminden kurtulmak için 1 gün SSK'lı olun
Alı Tezel

Nereden emekli olursa olsun bir kişi vergi mükellefi, limited ve anonim şirketin yöneticisi olursa emekli aylığından her ay yüzde 15 SGDP kesintisi yapılmaktadır. Emekliler yüzde 15'lik SGDP kesintisinden kurtulmak için ayda 1 gün, bir başka işyerinde SSK'lı çalışırlarsa kesinti biter

Ali Bey, SSK'dan emekliyim ve 1300 lira emekli aylığım var. Bu arada bir limitet şirkete ortağım, ama hiç gelir elde edemiyorum. Şirket devamlı zararda, ama şirketten de kurtulamıyorum. Bu sebeple aylığımdan her ay 195 lira kesinti yapıyorlar. Bundan kurtulamaz mıyım? İsmi Saklı

Sayın okurum, dediğiniz gibi 1 Ekim 2008 günü yürürlüğe giren 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince nereden (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) emekli olursa olsun bir kişi Bağ-Kur'lu olmayı gerektirecek vergi mükellefiyeti, limitet şirket ortaklığı tesis ettirirse veya anonim şirketin hem ortağı hem de aynı zamanda yönetim kurulu üyesi olursa, aldığı emekli maaşından yüzde 15 SGDP (Sosyal Güvenlik Destek Primi) kesintisi yapılır. 6111 Sayılı Torba Kanun ile 5510 Sayılı Kanun'un 53'üncü maddesinde çok önemli değişiklik yapıldı. Bu değişikliğe göre, bir kişi birden çok sosyal güvenlik çeşidine tabi çalışıyorsa SSK'ya, Bağ-Kur'a göre öncelik verildi. Mesela, bir kişi vergi mükellefi olup Bağ-Kur'lu iken gidip bir başka işyerinde bir gün dahi olsa SSK'lı işe girerse, Bağ-Kur'a prim ödeme yükümlülüğü sona ermeye başladı. Bu uygulamanın başlangıcı da 1 Mart 2011 günüdür. Yani artık SSK ve Bağ-Kur çakışmaları 1 Mart 2011 gününden sonra bitti. Aynı uygulama emekliler için de geçerli. Yani, şu anda nereden emekli olursa olsun emekli maaşlarından yüzde 15 oranında SGDP kesintisi olan bir emekli, gidip bir işyerinde ayda en az 1 gün SSK'lı olursa maaşından tek kuruş SGDP kesintisi olmayacaktır. Tavsiyem, aynı yöntemi izlemeniz. Gidin bir yerde işe girin, ayda en az 1 gün çalışın, çalıştığınız işyeri sizin adınıza internetten işe giriş bildirgesini verdiği an maaşınızdan kesinti duracaktır.

SGK'NIN GENELGESİ DE DOĞRULUYOR
6111 Sayılı Kanun'un uygulanmasıyla ilgili SGK'nın yayınladığı genelge de bu durumu teyit etmektedir. Genelge şöyledir:
"Hizmet çakışmalarında sosyal güvenlik destek primi uygulaması 4'üncü maddenin birinci fıkrasının (a) (SSK) ve (b) (Bağ-Kur) bentlerine tabi hizmet çakışmalarında sosyal güvenlik destek primine tabi sigortalılar hakkında 1/3/2011 tarihinden itibaren (a) bendi kapsamındaki sigortalılık esas alınarak işlem yapılacaktır.
Örnek- 1/3/2003 tarihinden itibaren 4'üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında (Bağ-Kur'dan) yaşlılık aylığı alan sigortalının esnaf sigortalılığının devam etmesi nedeniyle aylığından Sosyal Güvenlik Destek Primi kesilmektedir. Sigortalının 3/6/2011 tarihinde 4'üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi (SSK) kapsamında çalışmaya başlaması nedeniyle aylıklarından yapılan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi 2/6/2011 tarihi itibarıyla kaldırılacaktır."

Birden çok yerde SSK'lı çalışmak iyidir

Merhaba Ali Bey, Ödemiş Devlet Hastanesi'nde taşeron firmayla çalışıyorum. Ayda 30 gün sigortam görünüyor. Ayrıca eğitmenim. Bu kurum da beni sigortalı gösteriyor. Aylık prim günlerim 30'dan fazla. Bu zararıma mı olur? ■ Zeynep Uğuz

Sevgili hemşerim, birden çok yerde SSK'lı olmak iyidir. Siz şu anda birden çok yerde SSK'lı olduğunuzdan ayda 30 günden çok prim ödeme gününüz var, ama SSK bunu 30 gün sayar. Zira ay 30 günden, yıl da 360 günden çok olamaz. Ancak, her iki işyerinden elde ettiğiniz kazançlarınız toplanır ve kazanca göre emekli aylığınız belli edilir. Mesela, bir işyerinde 1000 lira ve 30 gün, diğer işyerinde 500 lira ve 15 gün SSK'lı iseniz, SSK bunu 30 gün çalışmış ve
ayda 1500 lira kazanmış diye değerlendirir. Tavanı aşan varsa primini geri alma hakkı da var. 5510 Sayılı Kanun'a göre birden çok işyerinde SSK'lı olup da bütün işyerlerinin SGK'ya bildirdiği rakam, tavan kazanç rakamı olan 5440 liradan çok ise tavanı aşan kısmın yüzde 14'lük (işçi ücretinden kesilen) kısmı işçiye istediği an iade edilir. Mesela, bir işyerinde 30 gün 3000 lira, bir işyerinde 15 gün 2000 lira, bir işyerinde 15 gün 2000 lira ücret SGK'ya bildirilmişse bu ayda 30 gün ve 7000 lira olarak SGK'ya bildirilmiş demektir. 5440 liralık aylık tavan ücreti aşan kısmı olan (7000-5440= 1560 lira) 1560 liranın yüzde 14'ü (219 lira) işçiye her istediğinde SGK tarafından iade edilir.

Beni bir ben bilirim bir de YARADAN, Bana bir ben lazımım bir de beni ANLAYAN

FACEBOOKTAKİ ADRESİMİZ İÇİN TIKLAYINIZ

BaÅŸa Dön Başa Dön

24 Ara 2011, 10:10

Moderatör
Moderatör

Kıdem tazminatında başvuru nasıl olacak?

Okurumuz T. Kıvılcım “1973 yılı doğumluyum ve 1993’ten beri sigortalı olarak çalışıyorum. En son şu an çalıştığım şirkette hizmetim 9.5 sene ve toplam prim günüm 4145 gün. Kıdem tazminatımı alarak ayrılmak istiyorum. 1475 Sayılı İş Kanunu’nun 14. Maddesi’ne göre kıdem tazminatımı alabiliyorum. ‘Kıdem tazminatını alabilir’ yazısını SGK il müdürlüğünden aldıktan sonra işverene müracaatım ne şekilde olacak?” diyor.
Son dönemlerde, 15 yılını ve 3600 gününü doldurup kıdem tazminatı almak isteyen okurlarımızdan çok soru geliyor. Daha önce de çeşitli yazılarda zaman zaman değinmiştik. 1999 yılında yapılan kademeli emeklilikle ilgili yasa değişikliğiyle emeklilik için gereken 15 yıl sigortalılık süresi ile 3600 prim gün sayısını doldurup yaşını doldurmayı bekleyen sigortalılara kıdem tazminatı verilmesi gerekmektedir. 08/09/1999 tarihinden önce çalışmaya başlayanlar için aylığa hak kazanma koşullarından yaş dışında en az 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim ödeme gün sayısı koşullarını tamamlayıp, yaşını bekleyen sigortalılara SGK tarafından 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14’üncü maddesine göre “Kıdem Tazminatı Alabilir” yazısı verilmektedir.

Bu gerekçeyle ve kendi isteğinizle kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde işten ayrıldığınızı işverene kıdem tazminatı alabilir yazısı eklenmiş bir dilekçe ile yazılı olarak vermeniz veya noter aracılığıyla göndermeniz halinde işveren tarafından kıdem tazminatı verilmesi gerekmektedir.

Yaş büyütenler erken emekli olabilir mi?

Okurlarımızdan gelen soruların önemli bir kısmını emeklilik konuları oluşturuyor. Özellikle mahkemeden yaş tashihi yapıp, yaşını büyütenler emekli olurken hangi yaşın dikkate alınacağını soruyor.

Sosyal güvenlik hukukumuzda; kısa vadeli sigorta hükümleri açısından, iş kazasının olduğu veya meslek hastalığının hekim veya sağlık kurulu raporu ile ilk defa tespit edildiği tarih sonrasında oluşacak; uzun vadeli sigorta hükümleri açısından ise ilk defa sigortalı olunan tarihten sonra yapılacak yaş düzeltmelerinin sonuç doğurmaması esası getirilmiş bulunmaktadır.

Söz konusu esas ile bireye dair oluşmuş olan statükonun korunması, tahsis hükümlerinin bir temele dayandırılması, bu çerçevede makro planda sosyal güvenlik sisteminin aktüeryal dengesinin korunmasının amaçlanmış olduğu görülmektedir.

Sosyal güvenlik mevzuatına göre, ilk defa sigortalı olduğu tarihte geçerli olunan emeklilik açısından dikkate alınmakta olup, işe giriş tarihinden sonra yaptırılan yaş düzeltmeleri emeklilik hesabında dikkate alınmamaktadır.Yargı içtihatlarında da genel kabul gören ve eşitlik ilkesine uygun bulunan bu hukuki durum çerçevesinde sosyal güvenlik sistemi kaynaklı tahsislerde, tahsisi doğuran olgudan sonra yapılacak yaş düzeltmesi işlemleri bir hüküm ifade etmemektedir. Diğer bir deyişle, sigortalı olduğu tarihten sonra yaşını mahkeme kararıyla büyütenler için erken emeklilik söz konusu olmayacaktır.

Resul Kurt
(24.12.2011)

Kaynak: Star Gazetesi

BaÅŸa Dön Başa Dön

24 Ara 2011, 10:12

Moderatör
Moderatör

7 yıllık primin yarısından fazlası SSK’dan olmalıdır

22.04.1974 doğumlu bayanım. Sigorta giriş tarihim 01.02.1990 ve 2226 günüm var. Bağ-Kur’a giriş tarihim 01.12 2008, halen devam etmekteyim ve gün sayım 1110 gündür. 21.11 2011 tarihindeki yazınız yani 28.02.2012 tarihi bizim için de geçerli mi, bu bilgilere göre ne zaman emekli olurum?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre; 20 yıl, 46 yaş ve 5.375 günle emekli olabilirsiniz. 4/a ve 4/b kapsamında toplam 3.276 gününüz var. 5 yıl 10 ay daha prim öderseniz, 46 yaşınızın dolduğu 22.04.2020 tarihinde 5.375 günle Sigorta’ya emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. Evet 28.02.2012 tarihi sizin için de geçerli. İsteğe bağlı Bağ-Kur’a 3.5 yıldan (1.260 günden) fazla prim öderseniz, 7.200 günle Bağ-Kur’dan emekli olmak zorunda kalırsınız! Onun için Sigorta’dan emekli olmak için son 7 yıl toplamının yarısından fazlasında (3.5 yıl=2160 gün) primleriniz SSK’dan olmak zorunda.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

> A.Yağız

01.05.1970 doğumluyum. 01.11.1987 tarihli Sigorta girişim var. 1996/2003 tarihleri arasında BASIN var. Bundan ne kadar faydalanabilirim, ne zaman emekli olurum?

CEVAP: 01.11.1987 tarihli Sigorta girişiniz ve toplam 7.767 gününüz var. 15.08.1996-23.05.2002 tarihleri arasında 520 gün (1 yıl 5 ay 10) Basın İndiriminiz bulunmaktadır. Bu süre kadar giriş tarihiniz geri gidiyor ve 21.05.1986 oluyor. Buna göre; 25 yıl, 49 yaş ve 5.300 günle emekli olabilirsiniz. Emeklilik şartlarınızın tespitinden 1 yıl kazandınız. Basın olmasaydı, 50 yaşınızda emekli olacaktınız. Diğer yandan 15.04.2003 tarihine kadar ise, girişi geri çekmeyen fakat yine avantaj sağlayan toplam 600 gün (1 yıl 8 ay) daha Basın İndirimi hak ediyorsunuz. Bu kadar süre 2011/58 sayılı Genelgeye göre sigortalılık sürenize ilave ediliyor ve emeklilik yaşınızdan düşüyor. Böylece 49 yaşınızın dolduğu 01.05.2019 tarihi yerine 21.09.2017 tarihinde emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.

> M. Göcet

16.03.1955 doğumluyum. 03.11.1975 tarihinde askerliğe başladım. Askerliğimi borçlansam yaş haddinden emekli olabilir miyim?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre toplam 7.256 gün priminiz bulunmaktadır. Bu şartlarda; 15 yıl, 55 yaş ve 3.600 günle yaştan emekli olabilirsiniz. 15 yılınız ve gününüz dolmuş. Fakat Kademeli Yaşa girdiğiniz için, 55 yaş yerine 58 yaşınızın dolduğu 16.03.2013 tarihinde emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. Askerlik borçlanmasının erken emekli olmanıza bir faydası olmaz. Prime de ihtiyacınız yok, zaten borçlansanız bile sadece toplam gününüze ilave edilir, en düşük rakamdan (asgari ücret) ödendiği için maaşınıza da bir etkisi olmaz.

> Nazım İnan

09.02.1967 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 1984. Askerliği ödeme şansım var mı, en erken ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre, toplam 2110 gününüz var. 25 yıl, 48 yaş ve 5.225 günle normal emekli olabilirsiniz. Bunun için 3.115 gün daha prim ödeyeceksiniz. Veya 1.490 gün daha prim öderseniz, 60 yaşınızda, 3.600 günle yaştan emekli olursunuz. Askerliğinizi istediğiniz zaman borçlanabilirsiniz.

> C. Balsever

08.02.1965 doğumluyum. 01.01.1993 tarihli Sigorta girişim var. 1985/1986 yıllarında askerlik yaptım. Askerliğimi borçlanırsam ne zaman emekli olurum?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre, toplam 5.404 gününüz var. Bu şartlarda; 25 yıl, 54 yaş ve 5.675 günle emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz 01.01.1993 tarihinden önce olduğu için, sadece 3 (üç) ayını borçlanırsanız giriş tarihiniz 01.10.1992 olur ve 53 yaşınızın dolduğu 08.02.2018 tarihinde, 5.600 günle emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.

Lütfi Köksal
(24.12.2011)

Kaynak: Türkiye Gazetesi

BaÅŸa Dön Başa Dön

24 Ara 2011, 10:14

Moderatör
Moderatör

Çiftçi bayanlara iyi haber

Tarım Bağ-Kur sigortalısı olan bayanlar, tarım ürünü satışlarından prim kesintisi yapılmasına rağmen, hizmet borçlanması yapmak istediklerinde kendilerinin aile reisi olduğunu ispatlamaları gerekiyordu.
Aile reisi olmayan bayanların borçlanma talebi reddediliyor, bu bayanlar da haklarını mahkemede arıyorlardı. Nitekim bu kapsamda SGK aleyhine açılmış 9-10 bin dava olduğu tahmin ediliyor.
TBMM'de önceki gün yapılan yasa değişikliğiyle, çiftçi bayanların hizmet tespiti sorunu çözülmüş oldu. Bu bayanlar aile reisi olmasalar bile, geçmiş yıllarda satmış oldukları ürünlere ilişkin belgelerle SGK'ya başvurduklarında, hizmet tescilleri yapılabilecek. Çiftçi bayanların, ürün satışlarını belgelerinin yanında, ziraat odası kayıtlarını gösterir belgeyi de SGK'ya vermeleri gerekiyor.

Sevinçte ve tasada, şikede ve maaşta...

Öncelikle prensip olarak milletin vekillerinin, konumlarına uygun maddi imkânlarla görev yapmaları gerektiğini düşünüyorum. Bu anlamda milletvekili maaşlarının çok yüksek olduğu kanaatinde de değilim. Zaten aldıkları paranın büyük bölümünü düğün hediyelerine ve taşradan gelen hemşehrilerini ağırlamaya harcadıklarını biliyoruz.
Ancak önceki gece TBMM'de kabul edilen bir kanun teklifiyle vekil emeklilerinin maaşları cumhurbaşkanı ödeneğine endekslenerek birkaç bin lira birden artırıldı. Düzenlemeyle birlikte devletin kasasından vekillere yıllık 15-20 milyon lira daha fazla ödeme yapılacak. Bu ödemeyle elbette Türkiye Cumhuriyeti Devleti batmaz. Ancak yapılan zammın çok sembolik ve negatif çağrışımları var. Zira bu düzenlemenin;
· SGK'nın ilaç harcamalarında tasarruf sağlayan bir paketle birlikte,
· Memur maaşlarına 2012'de zam yapacak düzenlemenin yetiştirilemediği bir ortamda,
· Emekli aylıklarına intibak zammının 2012'ye yetişmeyip, 2013 yılına kaldığı bir ortamda,
· Memuriyetten ayrılan 293 bin eski memura ikramiye ödenmesini -tasarruf gerekçesiyle- engelleyen bir paketle birlikte,
· Sosyal güvenlik açıkları sebebiyle aylık bağlama oranlarının düşürüldüğü ve emeklilik yaşının artırıldığı reformun akabinde,
yapılması manidardır. Daha manidar olanı ise şike yasasından sonra bu düzenlemenin de bütün parti gruplarının ittifakıyla kabul edilmiş olması.

2006 girişiniz geçerlidir

Soru: Sadettin Bey, maden işçisi için 2008'den sonra sigortalı olanlar 7200 güne tabi dediler. Bu doğru mudur? Benim sigorta girişim 2006 yılında yapıldı. Yer altı maden işçisi olarak başlamıştım. Bu 7200 şartı beni de kapsıyor mu? Ercan Eyioğlu
Cevap: Ercan Bey, 30 Nisan 2008 itibariyle ilk defa sigortalı olan 4/a (SSK) sigortalıları, 7000 yerine 7200 prim günüyle emekli olacaklar. Fakat bu tarihten önce sigortalı olanlar yine eski şartlara tabiler. Sizin girişiniz de 2006 yılında yapıldığından, yeni yasa sizi etkilemiyor.

Sadettin Orhan
(24.12.2011)

Kaynak: Bugün Gazetesi

BaÅŸa Dön Başa Dön

26 Ara 2011, 21:05

Site Admin
Site Admin

Sorularla askerlik borçlanması

SORU: İşe girmeden önce askere gittim.18 ay askerlik yaptım..İlk defa 16 Ağustos 1992 tarihinde sigortalı oldum.Askerlik borçlanması yaparsam ilk işe giriş tarihim ve emeklilik yaşım düşer mi?
CEVAP: İlk işe giriş tarihiniz (16-8-1992)’den 18 ay düştüğümüzde başlangıç tarihiniz 15 Şubat 2001 tarihine iner. Böylece hem yaşınızdan hem de hizmetinizden 18 ay düşmüş olur

SORU: 1 Haziran 1995 tarihinde kamu da işe girdim. 1 Mart 1975 doğumluyum. 14 Eylül 1997 tarihinde askere gittim.18 ay askerlik yaptım. Borçlanma yaparsam ilk işe giriş tarihim öne çekilir mi?
CEVAP: Askerliğiniz işe girmeden önce olduğu için 1 Haziran 1995 tarihli girişinizde bir değişiklik olmaz. Sizin durumunuzda olanların emekli olmak için prim gün sayısına ihtiyaçları bulunuyorsa 540 gün veya 20 ay askerlik yapmışlarsa 600 gün çalışılmış gibi toplam gün sayılarına eklenir.

SORU: Askerlik borçlanması yapılırken askerliğin tamamını borçlanmak zorunlumudur.
CEVAP: Zorunlu değildir. Sigortalıya ne kadarı lazımsa o kadarını borçlanabilir.

SORU: Askerlik borçlanması kıdem tazminatına sayılır mı?
CEVAP: Askerlik borçlanması özel sektör çalışanları için kıdem tazminatı hesabında dikkate alınmaz. Kamu sektöründe çalışanların borçlanmaları fiilen çalışılmış gibi kıdem tazminatına sayılır. Ancak bunun için işçi devlete ait işyerinde çalışırken borçlanma yapmalı..Diğer bir koşulda işçinin emekli olmak amacı ile işten ayrılması gerekir.

SORU: Borçlanma miktarı ne kadardır.
CEVAP: Borçlanma tutarı asgari ücretle azami ücret arasında olmak kaydı ile işçi kendisi belirleme hakkına sahiptir. 2011 yılı için asgari ücretin brütü 837 lira dır en düşük ödeme 837 Liranın yüzde otuz ikisi olan268 Lira en yüksek üret olan 5440 Liranın yüzde otuz ikisi olan 1741 Liradır En düşük veya en yüksekten ödemek istemeyenler bu ikisinin arasında kendi ödeyecekleri dilimi seçebilirler. Bu gün için 18 ay askerlik için en düşük ödeme 4824 Lirayı bulmaktadır. Ödeme miktarları her sene Ocak ve temmuz aylarında artmaktadır

SORU: Askerlik borçlanması yapanlar ödedikleri paranın bir kısmını geri alıyorlarmış bu doğrumu.Doğru ise nasıl alınıyor..
CEVAP: Borçlanma yapanlar ödedikleri miktarın bir kısmını geri alabiliyorlar. Fakat nakit olarak değil ödedikleri paranın yüzde on beşi kadar bir miktar gelir vergisi nedeniyle borçlanma yapana geri dönüyor. Bunun için borçlanma yapıldığı tarihte fiilen çalışmanın yanında kayıt içinde çalışmak gerekli. Bu koşulları yerine getirenler borçlanmak için bankaya ödedikleri dekontu muhasebeye ibraz ettikleri takdirde maaşlarından ödedikleri miktarın yüzde on beşi kadar daha az vergi kesilecektir.

SORU: Borç tutarı ne kadar zamanda ödenmeli?
CEVAP Tebliğ tarihinden itibaren en geç bir ay içinde ödenmelidir.

Mustafa BALKIZ
Anayurt Gazetesi

BaÅŸa Dön Başa Dön

26 Ara 2011, 21:20

Site Admin
Site Admin

Gurbetçi ev hanımına Bağ-Kur’dan emeklilik

20.09.1964 doğumlu bayanım. 25 yılıdır eşimle birlikte yurt dışındaydık. Kesin dönüş yaptık. Yurt dışında ev hanımı olarak geçen süremi borçlanarak emekli olmak istiyorum. Türkiye’de hiç çalışmam yok. Bağ-Kur’dan mı, Sigorta’dan mı emekli olurum? Ne kadar borçlanmam lazım, ne kadar öderim, ne zaman emekli olurum, nasıl hareket edeyim? A. Koçak

64 BİN TL’YE EMEKLİSİNİZ!
CEVAP: Sayın okurum, Türkiye’ye kesin dönüş yaptığınız için, yurt dışında ev hanımı olarak geçen süreyi Bağ-Kur’a 20 tam yıl=7200 gün borçlanarak 4/b kapsamında emekli olabilirsiniz. Ancak eğer siz 20 yıl 8 ay borçlanma yaparsanız, fazladan ödediğiniz bu 8 ay ile 1 yıl erken emekli olursunuz. Toplamda ödeyeceğiniz borçlanma rakamı 7.440 günx8,93 TL=66.439,20 TL’dir. Tebliğ tarihinde itibaren üç ay içerisinde ödemek gerekiyor.

Kafanız fazla karışmasın ama emekliliğinizin hesaplanmasını şöyle yapıyoruz: 26.12.2011 tarihinde borcun tamamını ödediğinizi varsayarsak bu ödeme tarihinden 20 yıl 8 ay geri gidersek, giriş tarihiniz 26.04.1991 olur. 01.06.2002 tarihine göre 11 yıl 1 ay 5 gününüz var. Buna göre, 20 tam yıl (7200 günx8,93=64.296) ve 47 yaşla emekli olabilirsiniz. Siz zaten 20 yıl 8 ay borçlanacağınız için hem 7200 gününüz ve 47 yaşınız da dolmuş oluyor. Eğer sadece 20 tam yıl öderseniz 48 yaşınızın dolmasını beklemek zorunda kalırsınız. Böylece 20 yıl 8 ay yurt dışında ev hanımı olarak geçen süreyi borçlanıp ödeyerek, hemen emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.

NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM?

> O. Varlıklı
01.05.1994 tarihli Sigorta girişim var. Fakat prim ödeme 01.06.1994 tarihinde başlıyor. Bu bir ayın bana bir zararı olur mu? Araştırmama değer mi? Ayrıca 01.08.1999 tarihinden itibaren matbaa işçisi olarak çalışıyorum. Basın indiriminden faydalanabilir miyim? 15.08.1971 doğumluyum. Kaç günüm var, ne zaman emekli olurum?

CEVAP: 01.06.1994 tarihli Sigorta girişiniz ve 6.091 gününüz var. 01.08.1999-23.05.2002 tarihleri arasında 8 ay 6 gün Basın İndiriminiz var. Bu süre kadar giriş tarihiniz geri gidiyor ve 25.09.1993 oluyor. Buna göre; 25 yıl, 54 yaş ve 5.675 günle emekli olabilirsiniz. Emeklilik şartlarınızın tespitinde yaştan 1 sene kazandınız. Gününüz dolmuş. Basın İndiriminin sona erdiği 30.09.2008 tarihine kadar da toplam 2 yıl 3 ay 8 gün İndiriminiz var. 2011/58 sayılı SGK Genelgesi gereği bu süre kadar sigortalılığınıza ilave ediliyor ve emeklilik yaşınızdan düşülüyor. Böylece 54 yaşınızın dolduğu 15.08.2025 tarihi yerine 07.05.2023 tarihinde, emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. Basın İndirimi nedeniyle toplam 3 yıl 3 ay önce emekli olacaksınız! 01.05.1994 tarihli girişinizle 6 günlük farkla yaştan 1 sene kazanacaktınız. Fakat Basın İndirimi bu bir senelik farkı telafi etti. Artık araştırmanıza lüzum kalmadı.

> O. Beyhan / BURSA
17.05.1962 doğumluyum. Sigorta’ya giriş tarihim 15.01.1977. 1985/1995 yılları arasında toplam 9 yıl, 3 ay ve 14 gün Bağ-Kur hizmetim var. Sigorta’da toplam 2092 günüm var. Halen çalışıyorum. Ne zaman emekli olabilirim? Askerlik borçlanması 3.5 yıla dahil olur mu?

CEVAP: 15.01.1977 tarihli Sigorta girişiniz ve 4/a, 4/b kapsamında toplam 5.436 gününüz var. Buna göre; 25 yıl, 44 yaş ve 5000 günle emekli olabilirsiniz. Tüm şartlar tahakkuk etmiş. Fakat 2829 sayılı Kanunun 8. maddesi gereği Bağ-Kur’dan sonra Sigorta’ya 998 gün prim ödemişsiniz. 9 ay daha prim öderseniz, 1.260 güne tamamlayarak Sigorta’dan emekli olabilirsiniz. Askerlik borçlanması Sigorta’da 3.5 yıla (1.260 gün) dahil olmaz! Fakat tam tersi Bağ-Kur’dan emekli olmak isteseydiniz geçerli olurdu.

LÜTFİ KÖKSAL / TÜRKİYE

BaÅŸa Dön Başa Dön

27 Ara 2011, 10:15

Moderatör
Moderatör

Borçlanma ile emekli olanlar yurt dışında tekrar çalışamaz

03.03.1963 doğumluyum. Türkiye’de 1981 yılında çalışmışlığım var. 07.04.1989 tarihinde Almanya’ya geldim ve 01.07.1991 yılında işe başladım. 20 sene 8 ay hizmetim var. 1983 yılında 18 ay askerlik yaptım. Ne zaman emekli olabilirim, ne kadar ödeme yapmam gerekecek? Bana yardımcı olursanız sevinirim.

CEVAP: Sayın okurum, 1981 yılında Türkiye’de sigortalı girişinizin bulunması, size çok büyük avantaj sağlıyor. Türkiye’de 112 gün sigortanız var. 25 yıl, 46 yaş ve 5.075 günle emekli olabilirsiniz. 25 yılınız ve yaşınız dolmuş. 13 yıl 10 ay (4.980 gün) yurt dışı borçlanması yaparsanız emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. 4.980 günx8.93 TL=44.471,40 TL olup tebliğ tarihinden itibaren üç ay içerisinde ödemek gerekiyor. Bu rakam ocak ayında asgari ücrete göre %4 civarında artacak. Borçlanmayı istediğiniz zaman yapabilirsiniz.
Fakat 3201sayılı Kanunun 6. maddesine göre emekli müracaatı yapabilmeniz için; Yurda kesin dönülmüş olması, tahakkuk ettirilen borcunun tamamının ödenmiş olması ve borcunun tamamının ödenmesinden sonra yazılı istekte bulunulması şarttır.
Ayrıca Kanun hükümlerinden yararlanmak suretiyle emekli aylığı bağlananlardan tekrar yurt dışında yabancı ülke mevzuatına tabi çalışanlar, ikamete dayalı bir sosyal sigorta ya da sosyal yardım ödeneği alanların emekli aylıkları, tekrar çalışmaya başladıkları veya ikamete dayalı bir ödenek almaya başladıkları tarihten itibaren kesilir.

TÜRKİYE’DE ÇALIŞABİLİRSİNİZ
Türkiye’de sigortalı olarak çalışmaya başlayanlara işveren sosyal güvenlik destek primi öder ve emeklilik maaşları kesilmez.
Yurt dışında çalışması sona erenlerin veya ikamete dayalı bir ödenek alanlardan ödenekleri sona erenlerin, aylıklarının tekrar ödenmesi için yazılı talepte bulunmaları halinde, talep tarihini izleyen ay başından itibaren emeklilik maaşları ödenmeye başlar.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

> Mehmet Ali Özkan

25.02.1970 doğumluyum. İlk Sigorta girişim 20.10.1989 ve 27.05.1993-30.12.1997 tarihleri arası Bağ-Kur’um var. Askerlik borçlanmasının erken emekli olmama bir faydası olur mu, ne zaman emekli maaşı almaya başlayabilirim?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre; 25 yıl, 51 yaş ve 5.450 günle Sigorta’dan emekli olabilirsiniz. 4/a ve 4/b kapsamında toplam 5.826 gününüz var. Gününüz dolmuş. 51 yaşınızın dolduğu 25.02. 2021 tarihinde emekli müracaatı yapabilirsiniz. Askerliğiniz 20.09.1989 tarihinden sonra olduğu için, borçlanmanızın erken emekli olmanıza bir faydası olmaz.

> R. Çamlıbel

27.09.1968 doğumlu bayanım. 2 çocuk borçlanması yaparak geri kalanı da İsteğe Bağlı olarak tamamlamak istiyorum. İki çocuk için de doğum borçlanması yapabilir miyim? İsteğe Bağlı kaç gün daha prim ödemeliyim? 4/a’ya göre emekli olabilir miyim? 1. çocuk doğum tarihi: 21.06.1990, 2. çocuk doğum tarihi: 09.03.2005. Sigorta girişim 01.02.1988.

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre; 20 yıl, 44 yaş ve 5.225 günle emekli olabilirsiniz. 2.174 gününüz var. 3.051 gün daha prim ödeyeceksiniz. Veya 4 sene daha prim öderseniz, 58 yaşınızda, 3.600 günle yaştan emekli olursunuz. 2005 yılında primleriniz kesintisiz ödendiği için, ikinci çocuk adına doğum borçlanması yapamazsınız. Birinci çocuk için 21.06.1990 tarihinden sonra adınıza prim ödenmediyse, doğum borçlanması yapabilirsiniz. İsteğe Bağlı devam ettiğiniz için, Bağ-Kur’lu sayılıyorsunuz. Bu Kurum’a 3.5 yıldan fazla prim öderseniz, 7.200 günle Bağ-Kur’dan emekli olmak zorunda kalırsınız!

Lütfi Köksal
(27.12.2011)

BaÅŸa Dön Başa Dön

27 Ara 2011, 10:17

Moderatör
Moderatör

Aile Reisi Değilken Bağ-Kur Tevkifatı Bulunan Kadınların Borçlanma Çilesi Bitiyor

01.04.1994 tarihinde başlayan tarımsal ürünlerden Bağ-Kur tevkifatı uygulamasında evli durumda olan kadınlar aile reisi sayılmıyor ve bunlardan Bağ-Kur tevkifatı yapılmaması gerekiyordu. Ancak bunun için bu kişilerden Bağ-Kur'dan “Tevkifat Muafiyet Belgesi” getirmeleri isteniyordu. Bu kişiler söz konusu belgeyi almayınca zirai ürün alıcıları da bunlardan aldıkları ürün bedellerinden Bağ-Kur tevkifatı yapmayı sürdürmüşlerdi. İlk başta bu tevkifatlara karşı çıkan çiftçiler, ne vakit ki bunlar aracılığıyla emekli olunabileceğini keşfettiler, bu defa yıllar sonra da olsa tevkifatları sigortalılıklarına başlangıç saydırıp, ziraat odası kayıtları da o tarihten beri devam etmişse bulundukları güne kadar borçlanıp emekliliklerini kolaylaştırmaya başladılar. Ancak konu tevkifatın yapıldığı dönemde aile reisi durumunda olmayan kadın çiftçilere gelince Bağ-Kur bu gerekçeyle tevkifatın fuzuli olarak yapılmış olduğunu ileri sürerek borçlanma taleplerini kabul etmiyordu. Ne var ki Medeni Kanunda yapılan değişiklikle erkeğin aile reisliği kavramının 2001 yılında ortadan kaldırılmasından sonra aile reisi olmayan kadınlara sigortalı olma yolunun açıldığı 02.08.2003 tarihinden önceki tavkifatlara istinaden borçlanma taleplerini Bağ-Kur ve sonrasında SGK reddetmeye devam etti. Tevkifatın yapıldığı dönemde aile reisi olmayan kadınlar çaresiz mahkeme kapılarına döküldüler ve binlerce dava açıldı. Mahkemeler 2001 yılı öncesi için de aile reisi kavramının aranmaması yönünde kararlar verdiler, yargı aşamalarında tevkifat yapılmışsa sigortalılık iradesi de gösterilmiş sayılmalıydı görüşü haklı bulundu. SGK kaybedilen davalardan yıldığı için de artık 2003 yılı öncesi için de aile reisliği kavramının aranmaması yönündeki düzenleme ihtiyacı doğrultusunda anılan hak TBMM'de kabul edilen son yasa ile tanınmış bulunuyor.

Memur Emeklisi Avukat ve Noterlerin SGDP İstisnasına Son Veriliyor

SSK, Tarım Bağ-Kur, Bağ-Kur ve E.S.'dan (Memuriyetten) yaşlılık veya malullükten dolayı emekli olanlardan zorunlu 4/b (Bağ-Kur) sigortalısı olacak şekilde bağımsız çalışanların emekli aylıklarından 2011 yılında yüzde 14, 2012 ve izleyen yıllarda yüzde 15 oranında sosyal güvenlik destek primi (SGDP) kesilmesi gerekiyor, ancak 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununa göre emekli aylığı almakta iken 2008 yılı Ekim ayı başından önce serbest avukatlık ile noterlik mesleğini yapmaya başlayanlardan sosyal güvenlik destek primi kesilme uygulaması istisna edilerek bu yükümlülük dışında bırakılmıştı. TBMM'de görüşülmekte olan yeni bir yasa tasarısına göre 2008 yılı Ekim ayı başından önce 5434 sayılı Kanuna göre emekli olup da yine bu tarihten önce avukatlık veya noterlik yapmaya başlayanlardan da SGDP uygulaması yapılmaya başlanması öngörülüyor.

Soru: 19.02.1964 doğumluyum. SSK girişim 15.11.1988'dir. 01.08.1987'de yedek subay olarak Emekli Sandığı başlangıcım oldu. 12 ay yedek subaylık hizmetim var. Yedek subay okul dönemini (31 Mart-31 Temmuz 1987) borçlanırsam emeklilik başlangıç süresini öne çekmiş olur muyum? Bu durumda bir yıllık yedek subaylıkta kazanılan 3 ay fiili hizmet zammından nasıl faydalanırım? İlk 8 yıl ve son 4 yıl SSK, arada 11,5 yıl Bağ-Kur olmak üzere 8 bin günü aşkın prim ödemem olduğuna göre ne zaman emekli olabilirim? Can CANDAROĞLU

Cevap: Herhangi bir sosyal güvenlik kurumunda ilk defa sigortalılığa başlama tarihi emeklilik açısından tabi olduğunuz SSK'lılık için de başlangıç sayılır. Dört aylık askeri öğrencilik döneminizi borçlanırsanız başlangıcınız 01.04.1987 olacaktır. Üç aylık da fiili hizmet zammının da başlangıcınızı geri çekmesi gerekmekte olup bu durumda başlangıcınız 01.01.1987 olacaktır. Borçlanma yapsanız da yapmasanız da 1987 yılı içinde kalacak sigorta başlangıcınızla SSK'lılıktan emeklilik bakımından 50 yaş ve 5 bin 375 güne tabisiniz. Gününüz tamam olduğuna göre 2012 yılında 25 yılı ve 19.02.2014 tarihinde de 50 yaşını doldurarak emekli olabilirsiniz.

Şevket Tezel
(27.12.2011)

Kaynak: Sözcü Gazetesi

BaÅŸa Dön Başa Dön

28 Ara 2011, 11:03

Moderatör
Moderatör

Kendisi işten ayrılan işsizlik parası alamaz!

10.07.1971 doğumlu bayanım. Evlenirken doğum tarihimi 10.07.1961 yazmışlar. Bunu nasıl düzeltebilirim? Antalya’da bir şirkette 01.05.1997 tarihinden beri çalışıyorum. Ayrılmak istiyorum. Kendim ayrılırsam tazminatımı alabilir miyim, işsizlik ödeneği alabilir miyim, ne zaman emekli olabilirim?

TAZMİNAT İÇİN 15 YIL
CEVAP: Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 15 yıl ve 3600 gün sayısını doldurup yaşını bekleyen sigortalılara 1475 sayılı iş kanununun 14. Maddesine göre “Kıdem Tazminatı Alabilir” yazısı vermektedir. 15 yılınız ve 3600 gününüz dolunca öncelikle SGK’nın ilgili müdürlüğüne başvurarak “Kıdem Tazminatı Alabilir” yazısını alırsınız. Sonra bu belgeyle birlikte işvereninize başvurarak kıdem tazminatınızı alıp ayrılabilirsiniz. 01.05.1997 tarihili girişinize göre, 3.591 gününüz var. 15 yılınız ise 01.05.2012 tarihinde doluyor. Bu tarihten sonra SGK’dan alacağınız “Kıdem Tazminatı Alabilir” yazısını işvereninize verip, tazminatınızı alırsınız.
İşsizlik ödeneğini almanın şartı; işveren tarafından işten çıkarılmaktır. Kendi isteğinizle veya “Kıdem Tazminatı Alabilir” yazısı alsanız dahi işsizlik parası alamazsınız!

DOĞUM TARİHİNİ DÜZELTME
SGK kayıtlarında doğum tarihiniz 10.07.1961 görünüyor. Kimliğinizle ilgili SGK İl Müdürlüğü’ne müracaat ederek şimdiden düzeltebilirsiniz.
Emekliliğinize gelince; 20 yıl, 53 yaş ve 5.900 günle emekli olabilirsiniz. Bunun için 6 yıl 5 ay daha prim öderseniz, 53 yaşınızın dolduğu 10.07.2024 tarihinde emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. Veya 58 yaşınızda, 3.600 günle yaştan da emekli olursunuz.

> Ş. Bakar

15.11.1966 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 01.09.1985 ve 6.014 günüm var. Ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre; 25 yıl, 49 yaş ve 5.300 günle emekli olabilirsiniz. 25 yılınız ve gününüz dolmuş. 49 yaşınızın dolduğu 15.11.2015 tarihinde emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.

> İsmi mahfuz

Lütfi Bey, vereceğim bilgilere göre emeklilik tarihimi söyleyebilir misiniz? 13.04.1984 doğumlu bayanım. Sigorta girişim 18.06.2001 olup, 3.700 günüm var. Ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: Sayın okurum, verdiğiniz bilgilere göre; 58 yaş ve 7000 günle normal emekli olabilirsiniz. Veya 58 yaş, 25 yıl ve 4500 günle yaştan emekli olursunuz.

> E. Erdoğan

01.01.1970 doğumlu bayanım. İlk Sigorta başlangıcım 15.07.1988. Daha sonra 23.09.2004’te işten ayrıldım. 01.10.2008 tarihli Bağ-Kur başlangıcım var. 31.12.2010 tarihinde sona erdi. Hangi kurumdan ne zaman emekli olacağım?

CEVAP: 15.07.1988 tarihli Sigorta girişiniz ve 4/a, 4/b kapsamında toplam 5.863 gününüz var. Buna göre; 20 yıl, 45 yaş ve 5.300 günle Sigorta’dan emekli olabilirsiniz. 20 yılınız ve gününüz dolmuş. 45 yaşınızın dolduğu 01.01.2015 tarihinde emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. Bağ-Kur’a 3.5 yıldan az prim ödediğiniz için Sigorta’dan emekli olacaksınız.

> H. Kaplan

01.01.1956 doğumluyum. 01.01.1994 tarihli Sigorta girişim ve 2.993 günüm var. 18 ay askerlik yaptım. Ne zaman emekli olurum?

CEVAP: 01.01.1994 tarihli Sigorta girişiniz ve toplam 2.993 gününüz var. 15 yıl, 55 yaş ve 3600 günle yaştan emekli olabilirsiniz. 15 yılınız ve 55 yaşınız dolmuş. Fakat Kademeli Yaşa girdiğiniz için, 607 gün daha prim öderseniz veya askerlik borçlanırsanız, 59 yaşınızın dolduğu 01.01.2015 tarihinde 3600 günle emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.

Lütfi Köksal
(28.12.2011)

BaÅŸa Dön Başa Dön

28 Ara 2011, 23:39

Site Admin
Site Admin

Anneniz iki doğumunu borçlanıp 1050 günde prim ödeyerek emekli olabilir

Soru: Annem 28 Haziran 1965 doğumlu. Ekim 1982 de SSK lı olmuş.1 110 gün primi var.Bu ara çok merak içerisinde bu konu hakkında.3 çocuktan,2 çocuğu için doğum borçlanması yapabildiği taktirde, hangi şartlarda ve ne zaman emekli olabilir?

HÜLYA

Cevap: Anneniz yaş haddinden emekli olmak için:15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi. Doğum borçlanması için, sigorta başlangıç tarihinden sonra doğum yapma, doğum tarihinden sonraki iki yılda sigortalı çalışmama, doğan çocuğun yaşaması, ve borçlanma bedelinin tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde ödenmesi şartları aranıyor. En fazla iki doğum için borçlanılabiliyor. Doğum borçlanmasıyla bir doğum için 720 gün, iki doğum için toplam 1440 gün kazanılıyor.

Annenizin doğumları 1982 den sonra ve iki doğumu arasında en az iki yıllık süre varsa, doğum tarihlerinden sonraki iki yıl içinde sigortalı çalışması da yoksa, iki doğumunu borçlanarak toplam 1440 gün kazanabilir. Ayrıca, borçlanmadan sonra 1050 gün daha prim ödeyerek toplam prim ödemesini 3600 güne tamamlayacağı tarihte, emekli olabilir.(ara vermeden prim ödemeye başlarsa Aralık 2014 ayı sonunda).

Eşiniz 8 günle mezarda emeklilik olarak adlandırılan yasadan kurtuluyor

Soru: Eşim 2 Şubat 1963 doğumlu. 1 Ağustos 1981 sigorta girişi var.1565 gün prim ödenmişliği var.1 Temmuz 2008 den 1 Şubat 2011′e kadar isteğe bağlı sigortaya prim ödedi. 1 Haziran 2011 den beri sigortalı bir işte çalışıyor. 3600 günden ne zaman emekli olabilir?

Kemal GÖKBURUN/BURSA

Cevap: Eşiniz, 8 Eylül 1999 tarihi itibariyle 18 yıldan fazla sigortalık süresi olduğu için şanslı. Çünkü bu tarihte uygulamaya konan ve emekli olmayı oldukça zorlaştırdığından dolayı toplumda “mezarda emeklilik” yasası olarak adlandırılan 4447 sayılı yasadan 8 günle kurtuluyor.

Eşiniz eski yasa şartlarıyla emekli olacak. Eski yasaya göre, yaş haddinden emekli olmak için, 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabi. 1 Ocak 2012 den itibaren 895 gün daha prim ödeyerek, 2525 gün olan prim ödemesini 3600 güne tamamlayacağı tarihte emekli olabilir.(ara vermeden prim öderse 5 Temmuz 2014 de)

SSK dan daha erken emekli olabilirsiniz

Soru:1 Ocak 1960 doğumlu bayanım. 1 Şubat 2000 tarihinde Bağ-Kurlu oldum.

31 Aralık 2010’de Bağ-Kurdan ayrıldım. Bundan sonra hangi kurumdan, en kısa sürede, nasıl emekli olabilirim? Ne yapmam lazım?

U.Y.

Cevap: Emekli olma seçeneklerinizi sıralayalım. Bağ-Kurda yaş haddinden emekli olmak için; 15 tam yıl(5400 gün) prim ödeme ve60 yaş şartlarına tabisiniz. 14 yıl bir ay daha prim ödeyerek toplam prim ödemenizi 15 tam yıla tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.(ara veremden prim öderseniz Şubat 2026 ayında)

SSK’da yaş haddinden emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 4500 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. Son 1260 günü sigortalı çalışarak ödememek şartıyla, 4170 gün daha prim ödeyerek, 330 gün olan prim ödemenizi 4500 güne tamamlamanız halinde, 25 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız 1 Şubat 2025 tarihinde emekli olabilirsiniz. SSK’dan emekli olmanız avantajlı.

Eşiniz kıdem tazminatı alarak ayrılabilir ancak emekli aylığı yaşı doldurduğunda bağlanır

Soru: Eşim 1 Nisan 1990 tarihinde SSK’lı oldu. 4049 gün prim ödemesi var. 1 Ocak 1973 doğumlu. Prim ödemesini 5375 güne tamamladığında, kıdem tazminatını alarak emekli olabilir mi? olamazsa kaç yaşında emekli olabilir?

Serdar KAPAN

Cevap: Eşiniz emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 46 yaş şartlarına tabi. Toplam 5375 gün prim ödemesi şartıyla, 46 yaşını dolduracağı 1 Ocak 2019 tarihinde emekli olabilir. Ancak, prim ödemesini 5375 güne tamamlayacağı tarihte, kıdem tazminatını alarak işinden ayrılabilir. Bu durumda da emekli aylığı 46 yaşını dolduracağı tarihte bağlanır.

339 gün askerlik borçlanması yapmak veya 339 gün prim ödemeniz gerek

Soru: Doğum tarihim 1 Ocak 1958, sigorta başlangıç tarihim 1 Haziran 1976 olup, toplam 3261 gün prim ödemem var. Kaç yaşında emekli olabilirim? Ve askerliğimin ne kadarını borçlanmam gerekir?

Selahattin AKSOY

Cevap: 8 Eylül 1999 tarihi itibariyle, 23 yıl sigortalılık süreniz olduğundan, bu tarihte yürürlüğe konan ve emekli olmayı zorlaştırdığından dolayı, toplumun “mezarda emeklilik” olarak adlandırdığı 4447 sayılı yasaya tabi olmadan, eski yasa şartlarıyla emekli olacaksınız. Eski yasaya göre, yaş haddinden emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 55 yaş şartlarına tabisiniz. Askerliğinizin 339 gününü borçlanarak veya 339 gün daha prim ödeyerek, 3261 gün olan priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla, 55 yaşınızı dolduracağınız 1 Ocak 2013 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Annenizin 1993 deki prim ödemesi Bağ-Kurda değil SSK da avantaj sağlar

Soru: Annem 19 Kasım 1965 doğumlu. 1993 -1995 yılları arasında 44 gün ödenmiş sigorta primi var. Ve 1 Mayıs 2008 tarihinde çiftçi Bağ-Kuruna kayıt yaptırdık. İlk primini 92,00 TL ödeyebildik. Geriye kalan 43 ayı taksitlendirmeyi düşünüyoruz. Sorum 1993-1995 yılları arasında görünen sigorta girişinden faydalanabilir miyiz? Ne zaman emekli olabilir? Aydınlatırsanız çok sevinirim.

Tuba ÇETİNKAYA

Cevap: Annenizin 1993 deki SSK başlangıcı, Çiftçi Bağ-Kuru açısından avantaj sağlamaz. Sadece ödediği prim ödeme gün sayısını 44 gün artırır. Başka faydası olmaz. Ancak; SSK’dan emekli olmasında avantaj sağlar. Şöyle’ ki; anneniz Bağ-Kurda yaş haddinden emekli olmak için; 5400 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabi. Toplam prim ödemesini 5400 güne tamamlaması şartıyla, 60 yaşını dolduracağı 19 Kasım 2025 tarihinde emekli olabilir.

SSK da ise, yaş haddinden emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme eve 58 yaş şartlarına tabi. Prim ödemesini 3600 güne tamamlaması şartıyla, 58 yaşını dolduracağı, 19 Kasım 2023 tarihinde SSK’dan emekli olabilir. Ancak, primi ödenen son yedi yılda fazla prim ödenen kurum şartlarıyla emekli olunduğundan, annenizin bu şartlarla SSK dan emekli olabilmesi için, prim eksiğinin son 1260 gününü sigortalı bir işte çalışarak ödemesi gerekiyor.
EKREM SARISU / POSTA

BaÅŸa Dön Başa Dön

29 Ara 2011, 10:05

Moderatör
Moderatör

15 Yıl ve 3600 Günle İşten Tazminatlı Olarak Ayrıldıktan Sonra Yeniden Çalışma Durumu

Soru: Temmuz 1965 doğumluyum. SGK başlangıcım 09.06.1988'dir. SSK başlangıcımdan önce 18 aylık yaptığım askerliğimi ödedim. Bu bilgiler ışığında;

1- Emeklilik tarihim nedir?

2- Ayrıca kanun gereği 7 bin gün prim doldurulması halinde süreye bakılmaksızın emeklilik yaşını beklemek kaydıyla çalıştığım işyerinden ayrılırsam tazminat alınabildiğini öğrendim. Bunun için ne yapmalıyım?

3- 25 yıllık fiili hizmet sürem ne zaman doluyor? Süreyi doldurur doldurmaz tazminatla işten ayrıldıktan sonra yeniden çalışmak zorunda kalırsam ne gibi sorunlarla karşılaşırım? Faruk AKFAR

Cevap: Borçlandığınız askerlik süresinin de etkisiyle 24.11.1986-23.05.1988 tarihleri arasına çekilen sigortalılık başlangıcınızla SSK'lılıktan emeklilik bakımından 50 yaşına tabisiniz. 5 bin 375 gününüz de olursa Temmuz 2015 ayında emekli olabilirsiniz. 7 bin gün değil 3 bin 600 günü doldurduğunuzda da kıdem tazminatınızı alarak işten ayrılma hakkına sahip olursunuz. Bu işlemi SGK biriminden alacağınız en az 15 yıl sigortalılık süresi ve 3 bin 600 gün prim şartlarınızı sağladığınıza ilişkin yazıyı işten ayrılma dilekçenize ekleyip işvereninize doğrudan veya noter aracılığıyla vermek suretiyle gerçekleştirebilirsiniz. En az 15 yıl sigortalılık süresi ve 3 bin 600 günle işten tazminatla ayrılma hakkı yeniden çalışmak amacıyla kullanılamaz. Ama işten çıktıktan sonra fikrinizin değişmesi ve yeniden aynı veya başka bir işyerinde çalışmaya başlamak hakkınız da yasal olarak yok sayılamaz. Bu yöntemle kıdem tazminatı aldıktan sonra yeniden işe başlamanızın önceki işyerinizle kıdem tazminatı problemi doğup bir davaya yol açması durumunda işten ayrılma işleminizde bir kötüye kullanma olup olmadığının tespiti mahkemenin yetkisindedir. Uzman olarak benim şahsi görüşüm çalışma veya çalışma hayatından ayrılma hakkının kişinin uhdesinde olacağı biçimindedir. Buna karşın sözgelimi daha işten ayrılmadan başka bir işyeriyle anlaşan bir işçinin bu haktan yararlanma imkânı bulunmamaktadır. Zira bu durum 1475 sayılı Kanunun 14 üncü maddesiyle tanınan tazminatlı işten ayrılma hakkının amacı dışında kullanıldığının delilidir ki eski işveren dava ederse kazanır.

Soru: 1995'den itibaren 6 yıl SSK hizmeti sonrasında 10 yıl da Emekli Sandığı'na tabi olarak çalıştım ve şimdi emekli oldum. Bu durumda;

1. Benim SSK kapsamında ödediğim ve kıdemden saymadıkları sürenin primlerimi geri almam veya kıdemi saydırabilmem mümkün mü?

Şimdi bir işyeri açsam maaşıma bir etkisi olur mu? İsmet TEMUR

Cevap: SSK süreniz hizmetinize eklenmemiş olsaydı emekli olmanız mümkün olmazdı, zira en az 61 yaşında bulunan memurlar yine en az 15 yıl (5 bin 400 gün) hizmetleri olmazsa emekli olamazlar. SSK sürelerinizin emekliliğe esas derecenize sayılması, buna karşın kazanılmış hak aylık derecenize sayılmaması da normaldir. Özellikle emeklilik ek göstergesinin bağlı olduğu derece kazanılmış hak aylık derecesidir. Şimdi bir işyeri açarsanız her ay emekli aylığınızın yüzde 15'i oranında sosyal güvenlik destek primi kesintisi yapılır.

Soru: 08.01.1963 doğumluyum. İşe giriş tarihim 05.09.1988 olup 60 günlük çalışmadan sonra 1990'da İngiltere'ye çalışmaya gittim ve 2006 yılına kadar orada çalıştım. Bu çalışmama istinaden 2006 yılında 5 bin 75 günlük yurtdışı borçlanması yaptım. 1987-1988 yıllarında yerine getirdiğim 8 aylık askerlik sürem de dikkate alındığında ne zaman emekli olabilirim? Mustafa DEDEOĞLU

Cevap: 8 aylık askerliğinizi borçlanırsanız 24.11.1986-23.05.1988 tarihleri arasına çekilecek sigorta başlangıcınızla SSK'lılıktan emeklilik bakımından 50 yaş ve 5 bin 375 gün şartlarına tabi olursunuz. Bu şekilde gün şartınız da tamam olacağından, 05.01.2013'te 25 yılı, 08.01.2013 tarihinde de 50 yaşı doldurur, 8-31 Ocak 2013 tarihleri arasında emeklilik başvurusunda bulunarak emekli olabilirsiniz.

Şevket Tezel
(29.12.2011)

Kaynak: Sözcü Gazetesi

BaÅŸa Dön Başa Dön

29 Ara 2011, 10:07

Moderatör
Moderatör

Hizmet Tespit Davası size 8 yıl kazandırabilir

22.02.1971 doğumluyum. 15.05.1997 tarihli Sigorta girişim var. 1999 yılından itibaren matbaa işçisi olarak çalışıyorum. Kaç günüm var, ne zaman emekli olurum? 1991/1992 yıllarında 18 ay askerlik yaptım. Askerlik borçlanmasının erken emekli olmama bir faydası olur mu?

CEVAP: 15.05.1997 tarihli Sigorta girişiniz ve 4.674 gününüz var. 15.11.1999-23.05.2002 tarihleri arasında 7 ay 17 gün Basın İndiriminiz bulunmakta. Bu süre kadar giriş tarihiniz geri gidiyor ve 28.09.1996 oluyor. Buna göre; 25 yıl, 56 yaş ve 5.825 günle emekli olabilirsiniz. Basın indiriminin sona erdiği 30.09.2008 tarihine kadar ise toplam 2 yıl 2 ay 19 gün İtibari Hizmetiniz var. Bu süre kadar sigortalılığınıza ilave ediliyor ve emeklilik yaşınızdan düşülüyor. Böylece 3 yıl 3 ay daha prim öderseniz, 56 yaşınızın dolduğu 22.02.2027 tarihi yerine, 03.12.2024’te emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.
Askerliğiniz 15.05.1997 tarihinden önce olduğu için, sadece 11 ayını borçlanırsanız, 55 yaşınızda emekli olursunuz.
Diğer yandan, SGK Trabzon Merkez Müdürlüğünden aldığınız 17 milyonlu sigorta sicil numaranız var. Prim ödenip ödenmediğini ilgili kurumdan araştırabilirsiniz. Buna göre, 1987 yıllarında girişinizin olması lazım. Prim ödenmemişse ve stajyerlik değilse, İş Mahkemesine “Hizmet Tespit Davası” açabilirsiniz ve 7-8 yıl daha önce emekli olabilirsiniz. Bunun için araştırmaya değer.

> H. Bilici
01.01.1965 doğumluyum. Sigorta girişim 03.11.1987. Askerliğimin ne kadarını borçlanmam lazım, ne zaman emekli olabilirim?
CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre, 5.066 gününüz var. 25 yıl, 50 yaş ve 5.375 günle emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz 03.11.1987 tarihinden önce olduğu için, 1 yılını borçlanırsanız, giriş tarihiniz 03.11.1986 olur ve 49 yaşınızın dolduğu 01.01.2014 tarihinde emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.

> M. Emin Orhan
21.02.1974 doğumluyum. 1994’ün 2’nci ayında sigortam başladı. 18 ay askerliğim var. Kaç yaşında ve kaç yılında emekli olabilirim?
CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre toplam 4.596 gününüz var. Bu şartlarda; 25 yıl, 54 yaş ve 5.675 günle emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz sigortanızdan sonra olduğu için, borçlanmanızın erken emekli olmanıza bir faydası olmaz.

> E. Cebeci
09.01.1969 doğumluyum. 26.05.1988 Sigorta girişliyim ve 404 günüm var. 26.05.1989 işten ayrıldım. 1989 yılında askere gittim ve askerliği ödedim. 15.10.1993’ten beri memurum. Emekli Sandığı’ndan ne zaman emekli olurum? Sigorta’dan emekli olabilir miyim?
CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre, 18 ay askerlik borçlanması ile birlikte 4/a ve 4/c kapsamında toplam 20 yıl 9 ay hizmetiniz var. 4 yıl 3 ay daha prim öderseniz, 52 yaşınızın dolduğu 09.01.2021 tarihinde 25 tam yıl ile Emekli Sandığı’ndan emekli olabilirsiniz. Sigorta’ya 3.5 yıl prim öderseniz; 25 yıl, 51 yaş ve 5450 günle Sigorta’dan emekli olursunuz.

> İsa Külcü
25.11.1969 doğumluyum. 10.01.1996 tarihli Sigorta girişim var. Ne zaman emekli olabilirim? 1993/1995 tarihleri arasında 18 ay askerlik yaptım. Emekli olmama ne kadar fayda eder.

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre toplam 4.936 gününüz var. 25 yıl, 56 yaş ve 5.825 günle emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz 10.01.1996 tarihinden önce olduğu için sadece 2 ayını borçlanırsanız, giriş tarihiniz 10.11.1995 olur ve 55 yaşınızda, 5.750 günle emekli olursunuz. 2 ay askerlik borçlanması, size 1 sene kazandırıyor.

Lütfi Köksal
(29.12.2011)

BaÅŸa Dön Başa Dön

29 Ara 2011, 10:10

Moderatör
Moderatör

Hakkını alamayan işçi ne yapmalı?

Okurumuz A. Keskiner, “1999’dan beri bir işyerinde çalışıyorum. Yıllık sadece bir maaş karşılığı kıdem tazminatı alıyorum. Yıllık izin, mesai ve hafta tatili izni kullanmadım, parasını da almadım. İşten çıkarsam hak talep edebilir miyim?” diyor.
İşçilerin bazı yasal hakları var. Bunlardan bazılarını çalıştığı süreler için ücret alması, fazla mesai ücreti, hafta tatili kullandırılması veya çalışması halinde ücretinin ödenmesi, yıllık izin kullandırılması ve resmi tatillerde çalışma karşılığı olmadan ücret alması ve çalışması halinde de ayrıca ücretinin ödenmesi olarak sayabiliriz.

Bu şekilde yıllık izin kullandırılmayan, fazla mesaisi ödenmeyen, resmi tatil veya hafta tatili çalışması ücreti ödenmeyen işçiler öncelikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Müdürlüğü’ne (Bölge Çalışma Müdürlüğü) bir dilekçe ile başvurmaları ve alamadıkları ücret ve diğer hakları konusunda şikayette bulunmaları gerekmektedir.

Çalışırken yapılan şikayetleri Bakanlık iş müfettişleri incelemekte olup, iş müfettişleri tarafından düzenlenen raporların ve tutulan tutanakların işçi alacaklarına ilişkin kısımlarına karşı taraflarca otuz gün içerisinde yetkili iş mahkemesine itiraz edilebilir. İş mahkemesinin kararına karşı kanun yoluna başvurulabilir. Kanun yoluna başvurulması iş mahkemesince hüküm altına alınan işçi alacağının tahsiline engel teşkil etmez.

Dolayısıyla bu şekilde şikayet yoluna başvurulabileceği gibi, ödenmeyen bu işçilik hakları için alacak davası da açılabilecektir.

1990 girişli işçinin emekliliği

Okurumuz Ayhan Akbaş “21.05.1965 doğumluyum. SGK başlangıcım 1 Şubat 1990 olup, 1.871 gün primim var. Ne zaman emekli olurum? Ne kadar prim günüm olması gerekir?” diyor.

Okurumuz ilk defa 1 Şubat 1990 tarihinde sigortalı olduğundan dolayı, 52 yaşını ve 5225 prim gün sayısını doldurmak suretiyle emekli olabilecek. Eksik günlerini bir işyerinde çalışarak tamamlayabilir. Ayrıca askerlik süresini de borçlanarak prim gün sayısını artırabilir.

Çalışma koşulları değiştirilebilir mi?

Okurumuz A. Can “Özel bir şirkette aynı departmanda aynı unvanla 8 yıldır çalışıyorum. Fakat müdürüm benim bu görevimde en fazla 5 yıl çalışabileceğimi söyledi ve bugüne kadar bana herhangi bir tebligatta da bulunulmadı. Ben de görev değişikliğini haklı bir gerekçeyle yapmadıkları için kabul etmiyorum, başka bir departmanda çalışmak istemiyorum. Bana yazılı olarak başka bir pozisyona geçmek, bölüm değiştirmek ister misin? diye sordular ve yazılı yanıt bekliyorlar. Görev değişikliğini kabul etmemem halinde kıdem + ihbar tazminatı alıp işe iade davası açabilir miyim?” diyor.

Ne kadar doğrudur bilinmez ama, piyasada bir kişinin aynı işyerinde, aynı pozisyon ve unvanda en fazla beş yıl verimli çalışabilir şeklinde bir inanış var. Bir işçinin çalışma koşullarında işçi lehine değişiklikler yapılabilir. Ancak, işçinin çalışma koşullarında işçi aleyhine değişiklik yapılması işçinin yazılı onayına bağlıdır. Eğer çalışma koşullarınızda esaslı değişiklik olup olmadığını değerlendirin lütfen. Dolayısıyla işçinin çalışma koşullarında yapılan esaslı değişikliği kabul etmemesi halinde eski koşullar geçerli olup, işçi aynı şartlarla çalışmaya devam eder. İşveren tarafından ihbar ve kıdem tazminatı ödenerek fesih yapılsa bile, iş güvencesi kapsamında olan işçi işe iade davası açabilir. Bu durumda işe iade davasını da kazanır.

Resul Kurt
(29.12.2011)

Kaynak: Star Gazetesi

BaÅŸa Dön Başa Dön

29 Ara 2011, 20:30

Site Admin
Site Admin

Emekli olma şartları staj sigortasına göre belirlenmez

Soru: 23 Ekim 1972 doğumluyum. Lise 2.sınıfta iken bir kamu bankasında 2 yıl stajyer olarak çalıştım. Sigortaya giriş tarihim 15 Eylül 1988’dir. Fakat tamgün sigorta başlangıç tarihim ise Ocak 1994’dür. Ne zaman emekli olabilirim?

Leyla YILDIZ

Cevap: Staj sigortasında kişileri emekli eden uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenmediğinden, emeklilik işlemlerinde başlangıç tarihi olarak dikkate alınmıyor. Staj sigortasın da, kısa vadeli sigorta kollarına prim ödenerek, stajyerin hastalık, iş kazası ve meslek hastalığı riskleri sigortalanmış olur. Bu dönemde alınan sigorta sicil numarası ve sicil kartının emekli olana kadar kullanılması, staj sigortasının başlangıç sayıldığı yanılgısına yol açıyor. Bu açıdan emeklik işlemleriniz de sigorta başlangıç tarihi olarak; staj sigortanızın başladığı 15 Eylül 1988 değil, adınıza ilk defa uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenen Ocak-1994 ayı dikkate alınacaktır.

Ocak 1994 başlangıcınıza göre, emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. Toplam 5675 gün prim ödemiş olmanız şatıyla, 50 yaşınızı dolduracağınız 23 Ekim 2022 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Prim gün sayısı başlangıç tarihine göre belirleniyor

Soru: 1 Mart 1969 doğumlu bir bayanım. 1986 da sigorta girişim var. 2007’ye kadar hiç çalışmadım. 2007 den bugüne SGK’ lı olarak çalışıyorum. Ne zaman emekli olabilirim?

Emine KARABÜBER

Cevap: Sigorta başlangıcınızı tarih(gün, ay, yıl) olarak vereceğiniz yerde yıl olarak vermişsiniz. Oysa başlangıçta bir gün bile çok önemeli olup, emekli olma şartlarını değiştirebiliyor. 1986 yılında 23 Mayıs ve öncesi bir tarihte sigortalı olmuşsanız, emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5075 gün prim ödeme ve 42 yaş şartlarına tabisiniz. Toplam prim ödemenizi 5075 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

1986 da 23 Mayıstan sonra sigortalı olmuşsanız emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5150 gün prim ödeme eve 43 yaş şartlarına tabisiniz. Bu durumda da priminizi 5150 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Ayrıca, toplam priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla, 58 yaşınızı dolduracağınız 1 Mart 2027 tarihinde yaş haddinden emekli olmanızda mümkün

2036’ya kadar primini tamamlayamayanın yaş haddi kademli olarak 65 e kadar çıkabilir

Soru: Yaşım 32, prim ödeme gün sayım 2000 dir. SSK giriş tarihim 2003 dür. Ne zaman emekli olurum?

Mehmet ÖNCÜ

Cevap: Emekli olmak için, 7000 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. 5000 gün daha prim ödeyerek, 2000 gün olan prim ödemenizi 7000 güne tamamlamanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ancak, 60 yaşında emekli olabilmek için en geç 1 Ocak 2036 tarihine kadar priminizi 7000 güne tamamlamanız lazım. Aksi takdirde, primi tamamlama tarihine bağlı olarak emekli olacağınız yaş haddi, kademeli olarak 65’e kadar çıkabilir.

SSK’dan emekli olmanız avantajlı

Soru: 20 Mayıs 1975 doğumluyum. SSK girişim 1990 dır. SSK ay 1.000 gün prim ödedim. 31 Aralık 2003 tarihinden beride Bağ-Kurluyum. Primlerimi kesintisiz olarak ödedim. Ne zaman emekli olurum?

Adem SAĞCULU

Cevap: Bağ-Kurda emekli olmak için; 25 tam yıl(9000 gün) prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. Nisan 2026 tarihine kadar aralıksız prim ödeyerek toplam prim ödemenizi 25 tam yıla tamamlamanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız 20 Mayıs 2035 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Başlangıç tarihiniz itibariyle, SSK’dan emekli olmanız avantajlı. Çünkü, SSK da emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi 5525 gün prim ödeme ve 55 yaş şartlarına tabisiniz. 1645 gün daha prim ödeyerek, 3875 gün olan prim ödemenizi 5525 güne tamamlamanız şartıyla, 55 yaşınızı dolduracağınız 20 Mayıs 2030 tarihinde emekli olabilirsiniz. Ancak, primi ödenen son yedi yılda fazla prim ödenen kurum şartlarıyla emekli olunduğundan, bu şartlarda emekli olabileniz için prim ödemenizin son 1260 gününü sigortalı bir işte çalışarak ödemeniz gerekiyor.

Emekli olmak için 11 Ocak 2018’i beklemeniz gerek

Soru: 11 Ocak 1967 doğumluyum. 1 Ocak 1990 da Bağ-Kurlu oldum. 16 Mart 1994 tarihinde Emekli Sandığına tabi memur olarak çalışmaya başladım. Halen memur olarak çalışmaya devam ediyorum. 2002 yıl öncesi 18 ay olan askerliğimi borçlandım. Ne zaman emekli olurum?

Bayram SARP

Cevap: Bağ-Kura ne kadar prim ödediğinizi belirtmemişsiniz. Sorunuzu, memur olduğunuz tarihe kadar Bağ-Kura prim ödediğiniz varsayımına göre cevaplandırıyoruz. Emekli olmak için; 25 tam yıl prim ödeme ve 51 yaş şartlarına tabisiniz. 1 Temmuz 2013 tarihinde kadar çalışarak, toplam fiili hizmet sürenizi 25 tam yıla tamamlamanız şartıyla, 51 yaşınızı dolduracağınız 11 Ocak 2018 tarihinde emekli olabilirsiniz.

125 gün askerlik borçlanmasıyla 1 Ocak 2012 de emekli olabilirsiniz

Soru: 1 Ocak 1966 doğumluyum. Sigorta girişim 1 Nisan 1981 olup şuana kadar 4950 gün prim ödemem var. Askerlik borçlanmamı da yatırırsam, ne zaman emekli olabilirim?

Ahmet GİRGEN

Cevap: Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5075 gün prim ödeme ve 46 yaş şartlarına tabisiniz. Askerliğinizin tamamını borçlanmanıza gerek yok. Askerlik sürenizin 125 gününü borçlanarak, 4950 gün olan prim ödemenizi 5075 güne tamamlamanız halinde, 46 yaşınızı dolduracağınız 1 Ocak 2012 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu

BaÅŸa Dön Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 823 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 55  Sonraki Facebook'ta Paylaş

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 51 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: