Kullanıcı adı:
Şifre:

Hatırlasın mı?
Sadece Anasayfa üzerinden hızlı giriş yapılabilir.
Üye Olmak İstiyorum SSS Giriş Yap 

Yeni başlık gönder Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 823 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 ... 55  Sonraki Facebook'ta Paylaş

11 Şub 2012, 09:51

Re: SOSYAL GÜVENLİK SORU - CEVAP
Moderatör
Moderatör

Borçlanmaları istediğiniz zaman yaptırabilirsiniz

11.07.1970 doğumlu bayanım. 1989 yılında Ordu Elektrik Kurumunda çalışmaya başladım. Sigorta girişimden sonra 2 çocuğum oldu. Doğum borçlanması da yapsam 3600 günü doldurup YAŞTAN emekli olma şansım var mıdır? Bu konularda bana bilgi verirseniz sevinirim.

CEVAP: Sayın Kandemir, 09.06.1989 tarihli Sigorta girişiniz ve sadece 45 gün priminiz bulunmaktadır. Buna göre; 20 yıl, 46 yaş ve 5.375 günle Sigorta’dan NORMAL emekli olabilirsiniz. 20 yılınız dolmuş. İki çocuk için 1440 gün borçlanırsanız, 1485 gün eder ve 10 yıl 10 ay daha prim ödeyeceksiniz. Veya 15 yıl, 58 yaş ve 3600 günle Sigorta’dan YAŞTAN emekli olabilirsiniz. 4 yıl doğum borçlanmasının dışında 5 yıl 11 ay daha prim ödeyeceksiniz. 3.5 yılı (1.260 günü) geçmemek kaydıyla bir kısmını Bağ-Kur’a İsteğe Bağlı prim ödeyebilirsiniz. İsteğe Bağlı (Ekim 2008 tarihinde çıkarılan yeni Kanunla sadece Bağ-Kur’a ödenebiliyor) primleriniz 3.5 yılı geçerse Bağ-Kur’dan emekli olmak zorunda kalırsınız. Çünkü son 7 yılın (1260 gün) yarısından bir fazlası hangi kuruma ödenirse onun şartlarına göre emekli olunuyor.

BİR AYLIĞI 283 TL
4 yıl borçlanma 13.616,64 TL olup, tebliğ tarihinden itibaren bir ay içerisinde ödemek gerekiyor. Hepsini bir defada borçlanmak zorunda değilsiniz. İstediğiniz zaman, istediğiniz kadarını borçlanabilirsiniz.
Sigorta’da İsteğe Bağlı yoktur. Kalan primlerinizin hepsini Bağ-Kur’a İsteğe Bağlı da devam edebilirsiniz. Bir aylığı 283,68 TL. Ancak Bağ-Kur’dan 7200 günle NORMAL, 56 yaş ve 5400 günle YAŞTAN emekli olursunuz. Size tavsiyem doğum borçlanması yapıp, Sigorta’dan emekli olmanızdır. Son bir hatırlatma; Sigorta’dan emekli olmak için, doğum borçlanmasını Sigorta’ya yapacaksınız!

NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM?

> A. Ersoy

01.01.1966 doğumluyum. 1989 yılının Aralık ayında Sigorta girişim var. Askerliğimi bu tarihten önce 18 ay olarak yaptım. Askerlik borçlanmasını ne kadar yaparsam, ne zaman emekli olabilirim, bana bir faydası olur mu?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre, toplam 6021 gününüz bulunmaktadır. Bu durumda; 25 yıl, 52 yaş ve 5.525 günle emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz 12/1989 tarihinden önce olduğu için, sadece bir ayını borçlanırsanız, giriş tarihiniz Kasım/1989 olur ve 51 yaşınızın dolduğu 01.01.2017 tarihinde emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.

> Ş. Şin

01.01.1966 doğumluyum. 02.01.1989 tarihinde SGK kaydım bulunmaktadır. Ne zaman emekli olabilirim? 01.03.1986’da askere gittim ve 550 gün askerlik yaptım. Askerlik borçlanmamı ödersem ne zaman, normalde nasıl emekli olurum?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre toplam 4.217 gününüz var. 25 yıl, 51 yaş ve 5.450 günle emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz 02.01.1989 tarihinden önce olduğu için, sadece 8 ayını borçlanırsanız giriş tarihiniz 02.05.1988 olur ve 50 yaşınızın dolduğu 01.01.2016 tarihinde, 5.375 günle emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. Eğer çalışmıyorsanız askerliğinizin hepsini borçlanabilirsiniz. 550 günün tamamı priminize eklenir. Ancak zaten sigortanız yatıyorsa 8 aydan fazlasının size bir faydası olmaz.

> Ü. Özcan

07.08.1964 doğumluyum. 13.12.1989 tarihli Sigorta girişim var. 5750 gün+1994/1995 yılları arasında 3 ay yedek subay öğrencilik ve 13 ay yedek subaylık olmak üzere 16 ay askerliğim var. Ne zaman ve ne şekilde emekli olabilirim?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre; 25 yıl, 52 yaş ve 5.525 günle emekli olabilirsiniz. 3 Ay Fiili Hizmet Zammı giriş tarihinizi geri çekiyor ve 13.09.1989 oluyor. 3 aylık indirim tam 1 yıl önce emekli olmanızı sağlıyor. Gününüz dolmuş. 51 yaşınızın dolduğu 07.08.2015 tarihinde, emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.

Lütfi Köksal
(11.02.2012)

Kaynak: Türkiye Gazetesi

İçime Bir sessizlik Çöktü Avaz Avaz Susuyorum!.....

BaÅŸa Dön Başa Dön

11 Şub 2012, 09:57

Moderatör
Moderatör

Raporlu İşçiye Ücret Ödenmesi Gerekir mi?

Okurumuz Yılmaz Taştan, "4857 sayılı İş Kanunu'muzun bazı maddelerine yeterince açıklık getirilmemesi nedeniyle zaman zaman uygulamalarda tereddütler oluşmaktadır. Nitekim 4857 sayılı İş Kanunu'muzun 48. ve 49. maddelerine de yeterince açıklık getirilmemiş olması nedeniyle tereddütler oluşmuştur. Madde 48'de yer alan "Hastalık nedeni ile çalışılmayan günlerde Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından ödenen geçici iş göremezlik ödeneği aylık ücretli işçilerin ücretlerinden mahsup edilir. " hükmü nedeniyle, madde 49'da yer alan "Hasta, izinli veya sair sebeplerle mazeretli olduğu hallerde dahi aylığı tam olarak ödenen aylık ücretli işçilere 46, 47 ve 48'inci maddenin birinci fıkrası hükümleri uygulanmaz. Ancak bunlardan ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışanlara ayrıca çalıştığı her gün için bir günlük ücreti ödenir" hükmü nedeniyle uygulamada farklı görüşlere ve tereddütlere neden olmaktadır.

Bazı uzmanlar; işçi ücretlerini "Aylık Ücret" ise bunu "Aylık Maktu Ücret" olarak değerlendirmekte ve işçinin raporlu olduğu sürede ücretinin ve sigorta priminin tam olarak ödenmesinin zorunlu olduğunu, SGK'dan alacağı geçici iş görmezlik ödeneğinin ise mükerrer ödeme olmaması için işçi ücretinden mahsup edilmesi gerektiğini belirtmekteler. (48. maddeye dayanarak) Hatta 49. maddeye dayanarak işçi ay içerisinde çeşitli nedenlerle çalışmasa dahi (ücretsiz izinli, devamsız, iki gün raporlu vb.) ücretinden kesinti yapılamayacağı görüşünü savunmaktadırlar.

Bazı hukukçular ise ücretin, "bir emeğin karşılığı olmak zorunda olduğu" nun bir Anayasa maddesi hükmü olduğunu, dolayısı ile 49. madde de yer alan "Hasta, izinli veya sair sebeplerle mazeretli olduğu hallerde dahi aylığı tam olarak ödenen aylık ücretli işçilere " ibaresinin iş sözleşmesinde yer alması durumunda uygulanabilir olduğu konusunda görüş belirtmekte, 48. madde için ise bir zorunluluk olmadığı görüşünü savunmaktadırlar. Oluşan bu tereddütlerin giderilmesi için değerli görüşlerinize ihtiyacımız bulunmaktadır.

Çalışanların ücret türünün aylık olması nedeniyle çalışmadığı günler için (ücretsiz izinli, devamsız, iki gün raporlu vb.) ücretlerinin tam olarak ödenmesi zorunlumudur?

4857/48. maddeye göre geçici iş görmezlik ödeneğinin aylık ücretli işçilerin ücretinden mahsup edilebilmesi noktasında işverenin bir takdir yetkisi var mıdır?

Yoksa hastalık nedeni ile çalışılmayan günlerde Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından ödenen geçici iş göremezlik ödeneği aylık ücretli işçilerin ücretlerinden mahsup edilmesi ve sigorta primlerinin yatırılması zorunlumudur?

İşveren raporlu işçiye iş görmezlik süresi içerisinde ücret ödemez ve iş görmezlik ödeneği miktarını aylık ücretinden mahsup etmez ve sigorta primi de yatırmaz ise her hangi bir teftiş esnasında idari pazara cezası ile karşı karşıya kalır mı?" diyor. Esasen uygulamada da en sıkıntılı konulardan birisine değinmiş okurumuz.

Maktu ücret istisnai bir uygulamadır. İşçinin maktu ücret aldığı, TİS, iş sözleşmesi veya çalışma şartlarıyla belirlenmiş olması gereklidir. Burada karıştırılmaması gereken en önemli nokta, ücretin ayda bir kez ödenmesinin ayrı, maktu (kanundaki ifadeyle aylık ücretli) ücretin ayrı olduğudur. Ücretin ayda bir kez ödenmesi onu maktu hale getirmez. Maktu ücretten bahsedebilmek için, istisnai bir uygulama olduğundan, yukarıda belirtildiği gibi, TİS, iş sözleşmesi veya çalışma şartlarıyla belirlenmiş olması gereklidir.

Maktu ücret alınıyorsa, işçiye ücreti her hâlükârda tam ücret ödenecektir; yani çalışmadığı günlere ilişkin bir kesinti yapılmayacaktır. Sadece iş göremezlik ödeneği alacaksa bu miktar mahsup edilecektir ki, mükerrerlik olmasın. İşverenin kesinti yapmaması hususu ise, İş Kanunu bakımından herhangi bir idari para cezasına bağlı kılınmamıştır.

İş Kanunu uyarınca, hastalık nedeni ile çalışılmayan günlerde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen geçici iş göremezlik ödeneği aylık ücret alan işçilerin ücretlerinden mahsup edilebilir. Bu düzenleme hastalık nedeni ile çalışılmayan günlerde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen geçici iş göremezlik ödeneğinin aylık ücretli işçilerin ücretlerinden mahsup edilebilmesi noktasında sadece işverene bir takdir yetkisi vermektedir. Açıkça belirtmek gerekir ki, işverenlerin işçilerin raporlu olduğu sürelerde ücret ödeyip ödemeyecekleri hususu sözleşmelerle veya toplu iş sözleşmeleriyle ya da işyeri uygulamalarıyla belirlenir. Bu yönde bir hüküm yoksa işverenlerin ne ilk iki gün için, ne de tüm istirahat süresince ücret ödeme ve sigortalı bildirme zorunluluğu yoktur. Ancak, işverenler isterse SGK'dan alınan istirahat parasını işçiden talep ederek işçisinin ücretlerini çalışmamalarına rağmen tam olarak ödeyebilirler. SGK'dan alınan istirahat parasının işverene iade edilerek ücretin tam olarak ödenmesi, geçici iş göremezlik ödeneği alan sigortalılara istirahatlı bulundukları devrede fark ücretlerin ödenmesi veya bu devrede Sosyal Güvenlik Kurumu'nca ödenen geçici iş göremezlik ödeneği dikkate alınmadan ücretlerin tam olarak ödenmesi durumunda mutlaka SSK priminin de kesilmesi ve istirahatlı sigortalının SGK'ya bildirimine devam edilmesi gerekmektedir. Yani, raporlu işçiye ücretinin ödenmesi durumunda sigorta primi de yatırılır.

Maktu ücret olduğu halde hastalık nedeniyle ücret tam ödenmezse, "ücret ödeme" cezası tatbik edilebileceğini düşünüyorum. Çünkü, maktu ücret olarak yapılan bir sözleşme bağlayıcıdır. Hatta eksik ücret ödemek işçiye 4857/25/e "İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse" hükmüne göre işçiye haklı nedenle fesih hakkını verir.

Resul Kurt

Kaynak: Dünya Gazetesi

BaÅŸa Dön Başa Dön

11 Şub 2012, 10:08

Moderatör
Moderatör

Gelir testini herkes yaptırmayacak

SSK emeklisiyim. Sosyal güvenlik destek primi ödeniyor. Part-time çalışanların eksik günleri için genel sağlık sigortası primi ödeyeceklerini duydum. Ben de eksik günlerim için genel sağlık sigortası primi ödemek zorunda mıyım? H.T.
Öncelikle emekli olduğunuz için genel sağlık sigortası primi ödemeyeceksiniz. Ayrıca; parttime çalışan emeklilerden sosyal güvenlik destek primine tabi olanların, eksik günlerini genel sağlık sigortası yönünden 30 güne tamamlama yükümlülüğü bulunmamakta. Emekliliğinize bağlı olarak genel sağlık sigortalısı sayılıyorsunuz.

* Emekli olmak için yaşı bekliyorum. Çalışan çocuğumdan sağlık hizmeti alıyorum. Gelir testi yaptırmalı mıyım? 5...904037 Nolu SMS
Emeklilik için yaşı bekleyenler prim yatırmadıklarından dolayı genel sağlık sigortası ödemeleri gerekmekte ve gelir testi yaptırmak zorundalar. Ancak siz oğlunuzdan dolayı sağlık yardımı aldığınızı belirtmişsiniz. Bu nedenle mevcut haklarınız devam ediyor ve genel sağlık sigortası kapsamına girmiyorsunuz. Bu nedenle gelir testi yaptırmanıza gerek yok.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
* 03.03.1967 doğumluyum. 1987- 1988 yıları arasında askerliğimi yaptım. 01.12.1989 tarihinde sigortam başladı ve halen çalışmaktayım. Askerliğimin ne kadarını borçlanmalıyım? Emekliliğime katkısı ne olur ve ne zaman emekli olurum? Kadir GÜVEN
SSK girişinize göre 25 yıl, 52 yaş ve 5525 prim gün şartlarına tabisiniz. Ancak, 1 aylık askerlik borçlanıp öderseniz 25 yıl, 51 yaş ve 5450 prim gün şartlarına tabi olursunuz. 25 yıl şartınız 2014 yılında, 51 yaş şartınız 2018 yılında tamamlanır. 03.03.2018 tarihinde 5450 prim günü tamamlamanız şartı ile emekli olabilirsiniz. Prim gün sayısına ihtiyacınız olursa askerliğinizin hepsini de borçlanma imkanınız bulunmakta.

Ali Şerbetçi

Kaynak: Takvim Gazetesi

BaÅŸa Dön Başa Dön

13 Şub 2012, 10:09

Moderatör
Moderatör

Asgari ücretten daha düşük maaş olmaz

05.01.2010 tarihinden beri bir yardımlaşma derneğinde çalışıyorum. Dernek karar defterinde 600 TL maaşla işe başladığım yazıyor. Ancak bununla ilgili bir evrak yok. Sigortam ödeniyor. Bugüne kadar maaşıma talep ettiğim halde zam yapmayacaklarını söylediler. 600 TL net maaş+70 TL'de asgari geçim indirimi ödemesi bankaya yatıyor. Beni asgari ücretten daha az bir maaşa çalıştırmaları yasal mı? Değilse ne yapmalıyım?

İş Kanunu'na göre işçilere asgari ücretin altında ücret verilmez. 2011 yılı ikinci dönemi için asgari ücret asgari geçim indirimi dahil net 658 TL'dir.
Ücretiniz asgari ücretin altında değil. İş sözleşmenizde veya varsa toplu iş sözleşmesinde maaş artışı varsa ücret artışı talep edebilirsiniz. İşveren zam yapmadığı için sözleşmenizi sona erdirirseniz tazminat alamazsınız.

16.10.1974 doğumluyum. 01.12.1987'de çıraklık sigortam yapıldı. Bu kabul oluyor mu? 5178 günüm var, ne zaman emekli olabilirim? 5...000261 Nolu SMS

Stajyerken alınan girişler emeklilikte geçerli bir giriş değildir. Stajyerken adınıza, Uzun Vadeli Sigorta Primi diye adlandırılan ve emeklilikte geçerli olan yaşlılık, malullük ve ölüm sigortası primleri yatırılmamış sadece, Kısa Vadeli Sigorta Kolları diye adlandırılan iş kazaları ve meslek hastalıkları sigortası, hastalık sigortası ve analık sigortası primleri yatırılmıştır. Bu da emeklilikte geçerli değildir.

19.03.1967 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 01.10.1986. Sigorta sicilde karışıklık olmuş; primim başkasının üzerine 1995'ten 2000'e kadar yatmış. Bunu nasıl düzeltebiliriz ve ne zaman emekli olabilirim? 5...700954 Nolu SMS

Primleriniz başka SSK sicil numarasına yatmışsa, bağlı olduğunuz SGK il veya merkez müdürlüğüne bir dilekçe ile müracaat etmeniz gerekmektedir. SSK girişinize göre 25 yıl, 49 yaş ve 5300 prim gün şartlarına tabisiniz. Prim gününüzü tamamlayarak 19.03.2016 tarihinde emekli olabilirsiniz.

* * *

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
26.08.1970 doğumlu bayanım. Sigorta başlangıcım 20.09.1988. 2150 prim günüm, 2 çocuğum var. Doğum borçlanması yapabilir miyim? Ne zaman emekli olabilirim? 5...929116 Nolu SMS

Doğumların gerçekleştiği tarihten 2 yıl sonrasına kadar adınıza prim yatmamışsa toplamda 4 yıl, yani 1440 gün borçlanma yapabilirsiniz. Bu 2 yıllık süre içerisinde kısmen prim yatmış ise prim yatmayan kısımları borçlanabilirsiniz. İki türlü emeklilik hakkınız var. 3600 prim günü tamamlayarak 58 yaşınızın dolacağı 26.08.2028 tarihinde kısmi emekli olabilirsiniz. Ya da, 45 yaş ve 5300 prim gün şartlarını yerine getirerek tam emekli olabilirsiniz. Tavsiyem, doğum borçlanmasını yaparak 5300 prim günü tamamlamaya gitmenizdir.

02.02.1959 doğumluyum. 30.11.1994 tarihinden 41 gün sigortam bulunuyor. 01.06.1998'den beri de Bağ-Kur devam ediyor. Sigortaya 3.5 yıl prim ödersem ne zaman emekli olurum?
5...185112 Nolu SMS

SSK'ya geçerek 3.5 yıl ödemeniz halinde SSK emeklilik şartlarına tabi olur fakat emekli olamazsınız.
Çünkü, 25 yıllık sigortalılık şartınız 2019 yılında dolacak. Bu tarihi askerlik borçlanması yaparak askerlik süreniz kadar geriye çekebilirsiniz. Fakat askerlik borçlanması yapmadan da 3600 prim günden 59 yaşınızın dolacağı 02.02.2018 tarihinde kısmi emekliliği hak edeceksiniz. Bağ-Kur'dan ise 5400 prim günle 58 yaşınızın dolacağı 02.02.2017 tarihinde emekli olursunuz.

Ali Şerbetçi
(13.02.2012)

BaÅŸa Dön Başa Dön

13 Şub 2012, 10:11

Moderatör
Moderatör

İleride sıkıntı yaşamamak için SGK numaralarınızı birleştirin

23.05.1974 doğumlu bayanım. İlk sigorta girişim 01.02.1995 ve 13 günüm bulunmaktadır. 1996 yılında ayrıldım. 2008 yılında ise İsteğe Bağlı Bağ-Kur ödemeye başladım. Buradan da 9 ay 1 günüm var. 05.12.2008 yılında tekrar Sigortalı olarak işe başladım. Halen çalışmaya devam etmekteyim. 1996 ve 1998 doğumlu iki çocuğum var. Ne zaman emekli olabilirim, doğum borçlanması yapabilir miyim, nasıl bir yol izlemem lazım?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere ve 01.02.1995 tarihli girişinize göre; 20 yıl, 51 yaş ve 5.750 günle Sigorta’dan emekli olabilirsiniz. 4/a (SSK) ve 4/b (Bağ-Kur) kapsamında toplam 1421 gün priminiz bulunmaktadır. İki çocuk için 1440 gün doğum borçlanması yapabilirsiniz. 2.889 gün daha prim de öderseniz, 51 yaşınızın dolduğu 23.05.2025 tarihinde, 5.750 günle Sigorta’ya emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. Ancak 1995 yılındaki 13 gününüz görünmüyor. Değişik bir tane daha Sigorta numaranız olması gerekiyor. Bunun için ilgili SGK İl Müdürlüğü’ne kimliğinizle yazılı müracaat ederek, iki numaranızı birleştirebilirsiniz. Yoksa ileride başınızı ağrıtabilir. 4 yıl doğum borçlanması 13.616,64 TL olup, tebliğ tarihinden itibaren bir ay içerisinde ödemek gerekiyor. Hepsini bir defada borçlanmak zorunda değilsiniz. İstediğiniz zaman, istediğiniz kadarını Sigorta’ya borçlanabilirsiniz.

> S. Parlak / BURSA

01.05.1966 doğumluyum. 01.02.1989 tarihli işe girişim var. Askerliğim sigortadan sonra. Ne kadar ödemem gerekiyor, bir yıl geri çekebilmem için, ne zaman emekli olurum?

CEVAP: 01.05.1989 tarihli sigorta girişiniz ve toplam 7.774 gününüz var. Buna göre; 25 yıl, 51 yaş ve 5.450 günle emekli olabilirsiniz. Gününüz dolmuş. Askerliğiniz 01.05.1989 tarihinden önce olmak şartıyla, bir senesini borçlanırsanız, giriş tarihiniz 01.05.1988 olur ve 50 yaşınızın dolduğu 01.05.2016 tarihinde, emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. Askerliğiniz 01.05.1989 tarihinden sonra ise, borçlanmanızın erken emekli olmanıza bir faydası olmaz.

> M. Ölmez / TRABZON

05.10.1969 doğumluyum. 01.08.1986 tarihli Sigorta girişim var. 1991/1995 yıllarında Suudi Arabistan’da çalıştım. Oradaki hizmetimi nasıl birleştirebilirim, kaç günüm var, ne zaman emekli olurum? Askerliğim Sigorta’dan sonra, borçlanabilir miyim, bana bir faydası olur mu?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre; 01.08.1986 tarihli Sigorta girişiniz ve toplam 4.870 gün priminiz bulunmaktadır. Bu durumda; 25 yıl, 49 yaş ve 5.300 günle Sigorta’dan emekli olabilirsiniz. Suudi Arabistan’da geçen hizmetinizi borçlanarak birleştirebilirsiniz. Bir aylığı 283,68 TL’dir. Fakat buna ihtiyacınız yoktur. Çünkü yurt dışı borçlanmaları da tıpkı askerlik gibi olup; eğer yurt dışındaki hizmetleriniz Türkiye’deki girişinizden “önce” ise sigortanızı geriye çekip erken emekli olmanıza etki edebilir. Sonra ise sadece gün olarak toplam priminize eklenir. Siz 15 ay askerlik borçlanırsanız veya 15 ay prim öderseniz, 49 yaşınızın dolduğu 05.10.2018 tarihinde 5.300 günle emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.

> G. Alaylı / İZMİR

29.05.1967 doğumlu bayanım. 05.04.1989 yılında Bağ-Kur’lu girişim ve 232 günüm var. 04.08.1997 tarihinden itibaren Sigortalı çalışıyorum ve buradan da 4966 günün var. Ne zaman emekli olurum?

CEVAP: 05.04.1989 tarihli Bağ-Kur girişiniz aynı zamanda Sigortanız için de başlangıç sayılıyor. 4/a ve 4/b kapsamında toplam 5.198 gününüz var. Buna göre; 20 yıl, 45 yaş ve 5.300 günle emekli olabilirsiniz. 102 gün daha prim öderseniz, 45 yaşınızın dolduğu 29.05.2012 tarihinden sonra, 5.300 günle emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.

Lütfi Köksal
(13.02.2012)

BaÅŸa Dön Başa Dön

13 Şub 2012, 10:20

Moderatör
Moderatör

Fazla çalışma için işçinin her yıl başında onayı alınmalıdır

SORU:
Ben bir plastik fabrikasında iki yıldır çalışmaktayım. Çalışma saatlerimiz sabah sekiz akşam beş. Her gün üç saat zorunlu mesai yapıyoruz. Her ay mesai saatleri içerisinde iş yok diyerek sırayla 5-6 kişilik gruplar halinde ücretsiz olarak 3-4 gün süreyle eve gönderiyorlar. Bu günleri ise gelmemiş kabul ederek fazla mesai parasından kesiyorlar. İş Yasası’na göre böyle bir uygulama var mı? Eğer yoksa ne yapmamız gerekiyor?

CEVAP:
4857 sayılı İş Kanunu’nun genel olarak en önemli özelliklerinden biri esnek çalışma biçimlerini yasalaştırmış olmasıdır. Dolayısıyla, iş süresi, işyeri vs. gibi kavramların esnekleştirilmesi işverenlere istediği zaman, istediği yerde, istediği süre kadar işçi çalıştırma imkanı tanımıştır. Kanunda, belirtilen çağrı üzerine çalıştırma, kısmi çalıştırma, telafi çalışması esnek çalışma biçimlerine örnek teşkil etmektedir.
İş Kanununun 63. maddesinde genel bakımdan çalışma süresini haftada en çok kırk beş saat olarak belirlemiştir. Ancak, ikinci fıkrasında haftalık çalışma süresinin günde on bir saati aşmayacak şekilde haftanın günlerine farklı bir şekilde dağıtılabileceğini de düzenlemiştir. Dolayısıyla, haftalık çalışma süresi olan kırk beş saati dört gün çalıştırarak tamamlayan işveren haftanın kalan günlerinde iş bitti veya iş yok diyebilmektedir. Bu durum kanunla belirtilen bir düzenlemedir ve işverenlere işçilerin haftalık çalışma saatlerinde böyle bir düzenleme yapma yetkisi verir. Böyle bir uygulama yapılması için tarafların anlaşması şartı getirilmiştir. Eğer, iş sözleşmenizde bu şekilde bir düzenleme bulunmuyor veya yazılı olarak böyle bir çalışmayı kabul etmemiş iseniz, bu durumda bu çalışma sistemini kabul etmeme hakkınız vardır.
Fazla mesailer açısından da aynı durum söz konusudur. Bir işçiye rızası olmadan fazla çalışma yaptırmak yasal değildir. İş Kanunu’nun 41. maddesinde yer alan düzenlemeye göre, fazla saatlerle çalışmak için işçinin onayının alınması gerekmektedir. Bu onay Fazla Çalışma ve Fazla Sürelerle Çalışma Yönetmeliğinde de düzenlenmiş ve yönetmeliğin 9. maddesi de, fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma yaptırmak için işçinin yazılı onayının alınması gerekir. Zorunlu nedenlerle veya olağanüstü durumlarda yapılan fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma için bu onay aranmaz.
Fazla çalışma ihtiyacı olan işverence bu onay her yıl başında işçilerden yazılı olarak alınır ve işçi özlük dosyasında saklanır, hükmünü içermektedir.

HUKUK KÖŞESİ
Devrim Avcı
www.ikyworld.com

BaÅŸa Dön Başa Dön

14 Şub 2012, 09:37

Site Admin
Site Admin

Asgari ücretlinin kredi alması için şişirilen maaşı başınızı yakmasın

Değerli okurlar, bugün sizlerle Rehber SMMM’den gelen önemli bir uyarıyı paylaşmak istiyorum. Bu “uyarı” çalışanla ilgili olduğu halde özellikle işvereni ilgilendirmektedir...
İş hayatımızda Asgari Ücretin yaygın kullanılması sonucu çalışanlar bankalardan kredi kullanmak istediklerinde sıkıntı yaşamaktadır. Bu konuda çalışanlara kredi almaları yönünde iyilik yapmak isteyen işverenler tarafından gerçeği yansıtmayan ücret pusulaları düzenlediklerini görmekteyiz.

SGK’DAN ÇAPRAZ KONTROL
Bu pusulalar ile bankalara müracaat eden çalışanlara kredi verilirken, SGK bilgi akışı da sağlanıyor. Böylelikle yapılan çapraz kontrollerde “APHB” beyan edilen SGK Matrahı ile, Hesap Pusulasındaki Matrah karşılaştırılmasında geriye dönük inceleme yapıldığında fark matrahlar tespit edilerek gecikme zammı, idari para cezaları gibi işlemler ile karşı karşıya kalabiliyorlar.
Asıl işin ilginç yanı ise çalıştırdığınız işçiyi günün birinde işten çıkardığınızda kendisine kredi alması için düzenlediğiniz yüksek miktarda hesap pusulası üzerinden sizi İş Mahkemesine şikayet ederek, işçilik alacağını, kıdem ve ihbar tazminatlarını isteyerek dava açabiliyor. Bu konuda Güncel Yargıtay Kararını size sunuyorum.
Yargıtay 9. Hukuk Dairesi
E: 2008/20960 K: 2010/5929 T: 04.03.2010
İşçinin Bankadan Kredi Alması için Verilen Ücret Belgesinin Gerçeği Yansıtıp Yansıtmadığının Araştırılması.
Özet: Ücret, periyodik olarak bir ödeme olup en geç bir ay içinde işçiye ödenmelidir. İşçinin ücretini gösterdiği ileri sürülen belgenin işçiye bankadan kredi alması için verildiği ileri sürüldüğüne göre işçinin gerçek ücretinin ne kadar olabileceği araştırılmalıdır.
4857 sayılı İş Kanununun 8. Maddesinde işçi ile işveren arasında yazılı iş sözleşmesi yapılmayan hallerde en geç iki ay içinde işçiye çalışma şartlarının temel ücret ve varsa eklerinin ücret ödeme zamanını belirten bir belgenin verilmesi zorunlu tutulmuştur. 37. Madde işçi ücretlerinin iş yerinde ödenmesi ya da banka hesabına yatırılması hallerinde ücret hesap pusulası türünden bir belgenin işçiye verilmesi zorunludur.

MAHKEME İŞÇİYİ DİNLER
Ücretin miktar ve eklerini ispat etme yükü işçidedir. 4857/8 ve 37 maddesine göre işverenin de bu konuda bazı yükümlülükleri vardır.
Görüldüğü gibi Yargıtay kararı da gayet açık şekilde topu işçiye atmaktadır. İyilik yapayım derken başınız yanmasın. Bu sütunlardan her ne kadar çalışanlarımızın haklarını ön plana çıkarsak da işverenlerimizi korumak da bizim vazifemizdir, çünkü onlar velinimetimizdir. Başta İnsan Kaynakları Yöneticileri olmak üzere tüm Personel Servislerine dikkatli olmaların tavsiye ederim.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

> H. Ercan / BALIKESİR

25.10.1964 doğumluyum. 02.03.1987 tarihinden itibaren Bağ-Kur kapsamında kayıtlı olarak prim ödüyorum. 1984-1985 yılların arasında 18 ay askerlik hizmetimi yaptım. Bu şartlarda en erken ne zaman ve nasıl emekli olabilirim?

CEVAP: Sayın okurum, verdiğiniz bilgilere göre; toplam 24 yıl 11 ay hizmetiniz bulunmaktadır. Sadece 1 ay daha prim öderseniz 50 yaşınızda, 25 tam yılla (9000 günle) Bağ-Kur’dan emekli olabilirsiniz. Diğer yandan, askerliğinizin sadece 4 ayını borçlanırsanız, 49 yaşınızın dolduğu 25.10.2013 tarihinde emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. Bu 4 ay borçlanma size tam 1 yıl avantaj sağlıyor. Prime ihtiyacınız olmadığı için askerliğinizin tamamını borçlanmanıza da gerek yok. Zaten borçlanmalar asgari ücret üzerinden yani en düşük primden yapıldığı için, emeklilik maaşınızın yükselmesine bir etki de etmiyor. Ayrıca 4 ay askerlik borçlanması yaptığınızda, kalan 1 aylık eksik priminizi ödemenize de gerek kalmayacaktır.

Lütfi Köksal
(14.02.2012)

BaÅŸa Dön Başa Dön

14 Şub 2012, 09:41

Site Admin
Site Admin

İşyeri devri fesih hakkı vermez

Yabancı bir şirketin İstanbul'daki bir şubesinde 3 yıldır çalışmaktayım. Şirket bu şubeyi yine şirket bünyesinde başka bir şirkete devretmeyi planlıyor. Kıdem ve ihbar tazminatı alabilir miyim? B.U.
İş Kanunu'na göre, işyerinin devri durumunda işçi iş sözleşmesini fesh ederek tazminatını alamaz. İşçinin tüm hak ve alacakları yeni işverene geçer. İşçinin haklarından eski ve yeni işveren birlikte sorumludur. Ancak geçiş işlemi yapılırken tüm alacaklarınızı aldığınıza dair herhangi bir belge imzalamayın. Yoksa geçmişe yönelik haklarınızı öldürmüş olursunuz.

* 2004'ten beri bir firmada çalışıyorum. Ancak işveren beni 2007'den itibaren sigortalı olarak göstermeye başladı. İşten çıkartılacağıma dair dedikodu var. Tazminat hakkım 2004'ten itibaren mi, yoksa 2007'den itibaren mi hesap edilir? H.Y.
Kıdeminizin hesabında esas alınacak süre, işe başlangıç tarihiniz olan 2004 yılı olmalıdır. Ancak 2004-2007 yılları arasında sigortasız olarak çalışmış olduğunuz için, işveren 2007 yılını esas alarak tazminatınızı hesaplayabilir. Bu durumda iş mahkemesine hizmet tespit davası açmanız gerekmektedir. 2004 yılında işe başladığınız mahkeme kararı ile tespit olduğunda, toplam çalışma süreniz üzerinden tazminatınızı talep edebilirsiniz.

EMEKLİLER DİKKAT!
2000 yılından önce emekli olmuş kişilerin alacağı intibak zamlarına ilişkin tabloları gazetemizde yayınladık. Ancak bazı okurlarımız, derece ve kademelerini bilmediklerini bize iletti.
Okurlarımızdan emeklilikle ilgili bilgilerine ulaşmak isteyenler dikkat! Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) internet sitesinden bu bilgilere ulaşabilirler. SGK'nın emeklilere sunduğu bu imkan sayesinde bilgiler ellerinin altında. Sırasıyla e-sigorta, e-hizmetler kategorilerini tuşlayarak, TC kimlik numaralarını yazarak bilgilerini görebilirler.
Emeklilerin derece ve kademelerini SGK merkezlerinden öğrenmeleri de mümkün. Derece ve kademelerini bilmeyen okurlar, Ocak 2012'de aldıkları maaşlara göre yayınladığımız tablolara baksınlar, buna karşılık gelen intibak zammını alacaklar.

Ali Şerbetçi
(14.02.2012)

BaÅŸa Dön Başa Dön

16 Şub 2012, 09:37

Site Admin
Site Admin

Yeni kanuna göre kimler “gelir testi”ne tabi değil?

65 yaşında ve yaşlılık aylığı alan bir bayanım. Acaba benim de “gelir testine” başvurmam gerekiyor mu?

CEVAP: Sayın okurum, yeni düzenlemeye göre ülkemizde herkes Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmıştır. Ancak devlet, sigortalı olmadığı halde geliri olan kişilerle geliri olmayanları ayırt etmek için küçük bir prim uygulaması başlattı. Hiçbir geliri olmayandan eskisi gibi ek ücret alınmayacak. Geliri olanlardan da kademeli olarak küçük bir ücret alınacak. Böylelikle yıllardır “Zengin Yeşil Kartlılar” ithamları da bitmiş oldu. Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra “gelir testi”ne tabi tutulmayanları şöyle sıralayabiliriz:
-?Hizmet?akdine?tabi?olanlar?(SSK’lılar)
- Kamu idarelerinde çalışanlar (memurlar ve diğerleri )
- Köy ve mahalle muhtarları
- Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar (İsteğe Bağlı dahil Bağ-Kur’lular)
- Yeşil kart sahibi olanlar
- Vatansızlar ve sığınmacılar
- 2022 sayılı 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz Türk vatandaşları
- Aylık Bağlanması Hakkında Kanun ile 65 yaş aylığı alan kişiler
Bunlar dışında kalanlar “gelir testi” yaptırmak zorundalar.
Değerli okuyucum, 65 yaş Aylığı aldığınız?için?siz de gelir testine tabi değilsiniz.

> İsmi Mahfuz
Nisan 1990 doğumluyum. Şu anda 22 yaşındayım. Kız çocuğu olarak sağlıkta babamın üstünden bakılıyordum, çalışmıyorum. Açık lise son sınıf öğrencisiyim. Yeni kanunlara göre benim gelir tespiti yaptırmam gerekir mi, yoksa 2008’de 18 yaşımı doldurduğum için 25 yaşıma kadar babamın üstünden mi sağlık hizmeti alacağım?

CEVAP: 18 yaşınızı 31.10.2008 tarihinden önce doldurduğunuz için, babanız üzerinden sağlık yardımı alabilirsiniz. Bunun için gelir tespitine gerek yoktur. İlgili SGK İl/Merkez Müdürlüğü’ne giderek aktivasyon yaptıracaksınız.

> İsmi Mahfuz
10.05.1963 doğumluyum. Emekli Sandığı başlangıcım 08.11.1988 ve çıkışım 20.07.1990. Bağ-Kur başlangıcım 01.07.1991 devam ediyor. Askerlik tarihim 03.03.1983=18 ay. Borçlansam ne zaman emekli olurum?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre; 4/b ve 4/c kapsamında toplam 22 yıl 4 ay hizmetiniz var. 2 yıl 8 ay daha prim öderseniz, 51 yaşınızda 25 tam yıl ile emekli olabilirsiniz. 18 ay askerliğinizin tamamını borçlanırsanız, 50 yaşınızın dolduğu 10.05.2013 tarihinde, 9000 günle emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. 18 ay askerlik borçlanması 5.106,24 TL’dir.

> M. Tantuğ
25.02.1964 doğumluyum. Bağ-Kur başlangıcım 01.03.1995. Bu tarihten önce yaptığım 18 aylık askerliğimi borçlandım. Bağ-Kur’dan ne zaman emekli olabilirim? 04.09.2011 tarihinde geçtiğim SSK’dan daha erken olabilir miyim?

CEVAP: 01.03.1995 tarihli Bağ-Kur girişinize göre, 9000 günle Bağ-Kur’dan NORMAL emekli olabilirsiniz. Veya 58 yaşınızda 5.400 günle Bağ-Kur’dan YAŞTAN emekli olursunuz. Diğer yandan, 18 ay askerliğiniz 01.05.1995 tarihinden önce olduğu için, giriş tarihiniz 01.09.1993 oluyor ve 25 yılınızın dolduğu 01.09.2018 tarihinde, 5.675 günle Sigorta’dan NORMAL emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. Veya 60 yaşınızda 3.600 günle YAŞTAN emekli olursunuz.

> Hüseyin Şahin
Sigorta başlangıç tarihim 01.10.1991 ve 28.01.1966 doğumluyum. Ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre, toplam 884 gününüz var. Bu durumda; 25 yıl, 53 yaş ve 5.600 günle emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz önce olduğu için, 5 ayını borçlanırsanız giriş tarihiniz 01.05.1991 olur ve 52 yaşınızın dolduğu 26.01.2018 tarihinde, 5.525 günle emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. Prime ihtiyacınız olursa askerliğinizin tamamını borçlanabilirsiniz.

Lütfi Köksal
(16.02.2012)

BaÅŸa Dön Başa Dön

16 Şub 2012, 09:38

Site Admin
Site Admin

SGK’lı hamileye ilaç ve doğum bedava mı?

Son günlerde birçok okurumuzdan hamilelikle ilgili ilaçlardan katkı payı ya da muayene parası alınıp alınmayacağı soruları geliyor.
Eskiden, SSK döneminde ‘hamilelik’ ya da ‘analık’ halinde, reçetelerde hamilelik veya gebelik ibaresinin bulunması şartıyla ilaçlardan katılım payı alınmıyordu. Analık nedeniyle ‘Gebelik muayenesinin yaptırılması ve gerekli sağlık yardımlarının sağlanması’, ‘Doğumda gerekli sağlık yardımlarının sağlanması’, ‘Emzirme yardımı parası verilmesi’ ve ‘Analık hali sebebiyle gerekirse yurtiçinde başka bir yere gönderilmesi’ yardımlarından ücretsiz olarak yararlanılıyordu.

Ancak 5510 sayılı Kanunla birlikte doğum ve analık yardımlarında bazı değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklerden sonra analık ve doğum yardımlarında değişiklikler oldu.

Doğum yardımları

Analık hali, sigortalı kadının veya sigortalı erkeğin sigortalı olmayan eşinin, kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadının ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşinin gebeliğinin başladığı tarihten itibaren doğumdan sonraki ilk sekiz haftalık, çoğul gebelik halinde ise ilk on haftalık süreye kadar olan gebelik ve analık hali ile ilgili rahatsızlık ve özürlülük halleri olarak tanımlanmış.

Sigortalı kadına, analık hallerine bağlı olarak günlük geçici iş göremezlik ödeneği veriliyor. Geçici iş göremezlik ödeneği hekimin vereceği istirahata bağlı olarak doğumdan önceki ve sonraki 8 haftalık sürede, çoğul gebelik halinde doğumdan önceki 8 haftalık süreye 2 haftalık süre ilave edilerek çalışmadığı her gün için ödeniyor. Geçici iş göremezlik ödeneği ödenebilmesi için;

- İstirahatın başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,

- Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,

- Bu süre içinde işyerinde çalışmamış olması,

- Doğum olayının gerçekleşmiş olması

gerekiyor. SGK gebelik ve analık hali durumlarında SSK döneminden farklı olarak artık;

a- Katılım payı alıyor,

b- İlave ücret alınıyor,

c- Ayakta tedavide sağlanan ilaçlar için ilaç bedelinin Kurumdan gelir ve aylık alanlar ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler için % 10’u, diğer kişiler için % 20’si oranında katılım payı alınır.

Yine, yeni dönemde eczaneler 25 kuruş reçete bedeli adı altında da bir ücret alacaklar.

İlave ücret ise hastanenin branş sayısı, kapasitesi vb kriterlere göre % 30 ila % 70 aralığında alınıyor. Her hastane herkesin görebileceği bir yere ilave ücreti oranını gösterir yazıyı asmak zorunda.

Muayene katılım payı

Sağlık hizmeti sunucularında yapılan hekim muayenesi nedeniyle uygulanacak katılım payı tutarları;

- Birinci basamak sağlık kuruluşları muayenelerinde 2 TL,

- İkinci ve üçüncü basamak resmi sağlık kurumlarında 8 TL,

- Özel sağlık kurumlarında 15 TL olarak uygulanıyor. SGK’nın hamilelik veya gebelik halinde eskiden SSK döneminde olduğu gibi, muayene parası ve ilaç katılım payı almaması gerekiyor.

Bu özellikle sağlıklı nesiller yetişmesi açısından dikkate alındığında konu daha bir önem kazanıyor.

Resul Kurt
(16.02.2012)

Kaynak: Star Gazetesi

BaÅŸa Dön Başa Dön

16 Şub 2012, 09:40

Site Admin
Site Admin

İsteğe bağlı sigortalılar 1 Nisan'a dikkat!

Bizi takip eden okurlarımız bilirler; her fırsatta isteğe bağlı sigorta ödeyen sigortalıları 1 Nisan tarihi için uyarıyoruz. Bilindiği üzere 5510 Sayılı Sosyal Güvenlik Yasası 1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe girmişti. Bu tarihten önce emekli prim gün sayısını tamamlayabilmek ve SSK'dan emekli olmak isteyen kişiler isteğe bağlı SSK ödemekte idi.
5510 Sayılı Kanun'la durum değişti. İsteğe bağlı sigortalılık Bağ-Kur kapsamına alındı. Bu da şu demek: 1 Ekim 2008 sonrası isteğe bağlı ödemeye devam edenler Bağ-Kur primi ödemektedirler. Ancak, burada dikkat edilmesi gereken asıl olay 1 Ekim 2008 ile 1 Nisan 2012 arasında tam 3.5 yıl süre, yani 1260 gün bulunmaktadır.

SSK'dan emeklilik için
Emeklilik hesaplamasında kişinin hangi kuruma tabi emekli olacağı son 7 yılın yarısı olan 3.5 yıl baz alınarak tespit edilmektedir. Eğer SSK'dan emekli olmak isteyip de Bağ-Kur emeklilik şartlarına tabi olmak istemiyorsanız Şubat itibariyle isteğe bağlı sigortalığınızı durdurun. Aksi durumda Bağ-Kur emeklilik şartlarına tabi olursunuz. Tekrar SSK emeklilik şartlarına tabi olabilmek için bir 3.5 yıl daha prim ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bizden hatırlatması...

* Bir turizm acentesinde sigortalı olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda özel sağlık sigortam da bulunuyor. 1 Ocak 2012 tarihi itibarıyla Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi ödeyecekmişim. Böyle şey olur mu? Özel sağlık sigortası olanlar neden bir daha sağlık primi ödesin ki? Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim. Hasan YORULMAZ
Öncelikle, herhangi bir iş yerinde SSK'lı olarak çalıştığınız için siz zaten Genel Sağlık Sigortası kapsamında prim ödemeyeceksiniz. Sizin özel sağlık sigortanız olması sebebiyle ayrıca bir prim ödeme yükümlülüğünüz yok. Ortada bir yanlış anlaşılma var. Herhangi bir sosyal güvenlik kapsamında olmayan, ancak özel sağlık sigortası olanlar gelir testine tabi. Bu durumda olanlar Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi ödemek zorunda.

* İşyerinde yabancı uyruklu kaçak işçi çalışıyor. Acaba ne yapmalıyım? 5...146312 Nolu SMS
Yabancı uyrukluların Türkiye'de çalışmaları izne tabidir. İzinsiz çalıştırılmaları suçtur. Bununla ilgili denetimleri Çalışma Bakanlığı İş Müfettişleri ve Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettişleri yapmaktadır. Çalışma Bakanlığı'nın ALO 170 hattına şikayette bulunursanız, bakanlık konuyla ilgili inceleme yapar.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
* SSK girişim 11.08.1993. Doğum tarihim 02.08.1977. 2250 gün primim var. Ne zaman emekli olurum? 5...363681 Nolu SMS
SSK girişinize göre, 25 yıl, 54 yaş ve 5675 prim gün şartlarına tabisiniz. Emekli olabilmeniz için 5675 prim gün sayınızı tamamlayarak 54 yaşınızın dolacağı 02.08.2031 tarihini beklemeniz gerekmektedir.

* Doğum tarihim 06.05.1975. SSK başlama tarihim ise 15.07.1997. Ne zaman emekli olurum? F.K.
25 yıl, 57 yaş ve 5900 prim gün şartlarına tabisiniz. SSK girişiniz askerden sonra ise yapacağınız 3 aylık askerlik borçlanması emeklilik yaşınızı 1 yıl geriye çeker ve 56 yaş, 5825 prim gün şartlarına tabi olursunuz. 06.05.2031 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Ali Şerbetçi
(16.02.2012)

BaÅŸa Dön Başa Dön

16 Şub 2012, 09:47

Site Admin
Site Admin

İsteğe bağlı sigortalı sağlık yardımını kendi sigortasından alır
YAZILARINIZ ve verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Benim de kısa bir sorum olacak. Bağ-Kur isteğe bağlı emeklilik için prim ödüyorum ama sağlık hizmetlerinde SSK'lı eşimden faydalanıyorum. GSS kapsamında kendi üzerime almam gerekiyor mu yoksa yine eşimden dolayı hizmet almaya (bakmakla yükümlü) devam edebilir miyim? Atilla Şahin
İsteğe bağlı sigortalı olan kişiler, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine göre genel sağlık sigortalısı sayılıyorlar. İsteğe bağlı sigortalı olarak siz de genel sağlık sigortalısısınız ve belirlediğiniz prime esas kazanç tutarı üzerinden yüzde 20 yaşlılık, malullük ve ölüm sigortaları primi, yüzde 12 genel sağlık sigortası primi olmak üzere toplam yüzde 32 oranında prim ödüyorsunuz.
Bu durumda sağlık yardımını, eşinizin bakmakla yükümlü olduğu kişi olarak değil, kendi sigortanız üzerinden alıyor olmalısınız.
Şayet sağlık yardımı aktivasyonunuz isteğe bağlı sigortalılığınıza bağlı olarak yapılmamışsa, düzelttirmenizde yarar var. Zira genel sağlık sigortalısının sigortalı sayılmayan veya isteğe bağlı sigortalı olmayan eşi, bakmakla yükümlü olduğu kişi sayılıyor.

Prof. Dr. Metin Taş, Sezgin Özcan
(16.02.2012)

Kaynak: Akşam Gazetesi

BaÅŸa Dön Başa Dön

19 Şub 2012, 01:33

Site Admin
Site Admin

Şirket ortakları da SSK'lı çalışabilir

"Bir kişi, 2 farklı şirketin ortağı olup, bir tanesinde de şirket müdürüdür. Bu kişi sağlık sorunlarından dolayı sigortalı olmak istiyor. Başka bir işyerinden sigortalı olabilir mi?"

Torba Kanun'la yapılan değişiklikle, 1 Mart 2011 tarihinden itibaren yürürlüğe giren uygulama ile Bağ-Kur'lu bir kişinin vergi kaydı ya da şirket ortaklığı devam ederken ortak olmadığı bir işyerinde çalışmaya başladığı andan itibaren 4/a (SSK) sigortalısı olması mümkün olmuştur.

Yeni düzenlemeye göre, sigortalının 4/a (SSK) ve 4/b (Bağ-Kur) sigortalılık statüleri ile 4/c (Emekli Sandığı) kapsamında sigortalılık statüsüne aynı anda tabi olacak şekilde kanun kapsamına girmesi halinde öncelikle 4/c (Emekli Sandığı) kapsamında sigortalı sayılacak.

Sigortalının aynı anda 4/a (SSK) ve 4/b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalılık statülerine tabi olacak şekilde kanun kapsamına girmesi halinde ise 4/a (SSK) kapsamında sigortalı sayılacak. Yani şirket hisselerini devretmeden bir başka yerde SSK'lı çalışmaya başlarsa SSK sigortalılığı başlayacak.

Eski uygulamada, bir kişinin Bağ-Kur sigortalısı iken, işçi olarak başka bir yerde çalışması halinde SSK primi ödenmiyordu. Bu uygulama ile hizmet çakışmaları ciddi şekilde çözülmüştür. Ancak eski yıllardan kalan hizmet çakışmalarının da bu şekilde uygulanarak mağduriyetlerin giderilmesi gerekiyor.

Bu düzenleme ile, Bağ-Kur'lular SSK'dan emekli olabilmek için son 3.5 yılda işyerlerini ve ortaklık hisselerini başkalarına devretmek zorunda kalmayacaklar. Yani, işyerini veya ortaklık hisselerini bir başkasına devretmeden ortağı olmadıkları bir başka işyerinde ücretli çalışarak SSK statüsünde sigortalı olabilecekler.

Bağ-Kur sigortalısı olup, borcundan dolayı sağlıktan yararlanamayan bir kişi, ortağı veya sahibi olmadığı bir başka işyerinden 4/a (SSK) sigortalısı olarak çalışmaya başlamasından sonra 30 günü doldurur ve SSK 4/a sigortalısı olarak aktivasyon yaptırırsa sağlıktan yararlanabilir.

Kendi şirketinde SSK'lı olunabilir mi?

Okurlarımızın en çok sorduğu sorulardan birisi de, bir kişinin kendi işyerinde SSK sigortalısı olup olamayacağıdır.

5510 sayılı Kanun'a göre, 4-1/(b) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden, 4-1/a bendi kapsamında sigortalı bildirilemezler. Hatta şirket ortağı olduğu şirkette bilfiil üçüncü bir kişinin işini de yapsa, 1.10.2008 tarihinden sonra artık hiç kimse kendisine ait veya ortak oldukları işyerlerinden, 4-1/a bendi kapsamında sigortalı olmayacaktır.

Ancak, 1.10.2008 tarihinden önce, 5510 sayılı Kanun'un 4-1/(b) bendi kapsamında sigortalı oldukları halde, usulüne uygun şekilde kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden 4-1/a bendine tabi prim ödemesi olanların sigortalılıkları kesintiye uğrayıncaya kadar devam ettirilmektedir.

Örneğin, 1.10.2008 tarihinden önce SSK sigortalısı olarak çalıştığı şirkete sonradan ortak olanların SSK sigortalılığı kesintiye uğrayıncaya kadar devam ettirilmektedir.

Ancak, benzer şekilde 1.10.2008 tarihinden sonra SSK sigortalısı olarak çalıştığı şirkete sonradan ortak olanların SSK sigortalısı olmaları mümkün olmayacaktır.

Resul Kurt

dunya.com

BaÅŸa Dön Başa Dön

19 Şub 2012, 01:37

Site Admin
Site Admin

Geriye dönük teşvik olmaz

Soru: Sadettin Bey, Aralık 2011 ayında bir bayan işçi alımı yaptık ancak unutkanlıktan bu işçinin şartları uymasına rağmen 6111 kanuna ait teşvikten yararlandırmadık ve Aralık 2011 aylık primini normal işçi gibi teşviksiz gönderdik.
Bu durumda; aralıkta işe aldığımız ancak teşvikten yararlandırmadığımız işçiyi Ocak 2012 ayından itibaren teşvikten yararlandırabilir miyiz? Aynı durumda olan bir de özürlü (%60) işçimiz var bu işçi de Mart 2011'de girdi ancak henüz özürlü teşvikinden yararlanmadı, şimdi başvursak faydalanabilir miyiz? E. Bahçeci

Cevap: Değerli okurum, işe alınan işçinin teşvik kapsamında bildirilebilmesi için son altı ayda SGK'ya bildirilmemiş olması, yani işsizlerden seçilmesi gerekiyor. Siz söz konusu çalışanı teşviksiz olarak bildirdiğinize göre, aradan altı aylık boş zaman geçmeden aynı çalışanı teşvikliye çeviremezsiniz. Ancak özürlü personelle ilgili teşvikte böyle bir kural bulunmuyor. Dolayısıyla özürlü işçinizi, bundan sonra teşvik kapsamında bildirmeye başlayabilirsiniz.

İnşaatta ödenen fazla primler geri alınamaz

Soru: Yapılan bir inşaata ait SGK'ya bildirilen işçilik bildirimi, hesaplanan işçilik bildiriminden fazla ise yani fazla prim ödenmişse bunun herhangi bir SGK prim ödemesinden veya vergi ödemelerinden mahsubu söz konusu mudur? Ö. Efe

Cevap: Değerli okurum, ihale konusu işlerde veya özel bina inşaatlarında SGK tarafından asgari işçilik hesaplaması yapılır. Yani söz konusu işlerle ilgili SGK'ya bildirilmesi gereken 'asgari' sigorta primi tutarı tespit edilir. Eğer işveren tarafından bu tutarın altında bildirim yapıldıysa, aradaki fark işverenden istenir. Yok eğer işverenin ödediği işçilik, asgari tutarın üzerindeyse bu fazla tutar iade veya başka borca mahsup edilmez.

5400 günle emekli aylığı bağlanır

Soru: 10 yıldır İngiltere'de yaşayan ve çalışmayan bir ev hanımı emekli olabilir mi? Hangi belgeler gereklidir? Olursa ne kadar para ödemeli ve nereye başvurmalıdır? D. Dede

Cevap: Değerli okurum, bahsettiğiniz bayanın Türkiye'de herhangi bir çalışmasının olup olmadığını belirtmemişsiniz. Ben Türkiye'de çalışmasının olmadığını varsayarak cevaplıyorum. Bu kişi yurtdışında geçen sürenin tamamını borçlanabilir. Borçlanmak için İngiltere çalışma ataşeliğine veya Türkiye'de bulunduğu sırada SGK müdürlüklerine başvurması yeterli. Toplamda 15 yıllık (5400 gün) prim ödemesi yaptığında ve 58 yaşını tamamladığında aylığa hak kazanır.

'Alamancı'ya iyi haber

Almanya'dan veya Bulgaristan'dan emekli olup da Türkiye'de ikamet eden vatandaşlarımız, emekli maaşlarıyla ilgili bazı sorunlar yaşıyordu. Bu vatandaşlarımızın aylık ödeme işlemleri TC kimlik numaraları üzerinden yapılmadığından, en küçük bilgi değişikliğinde aylıkları kesilebiliyordu. Ayrıca Almanya'ya yılda bir kez, Bulgaristan'a ise iki yılda bir, yaşadıklarına dair bildirim yapmaları gerekiyordu.

SGK'nın yürüttüğü çalışmalar sonucu, bundan sonra işlemler TC numaralarıyla yapılacağından, aylık kesintisi yaşanmayacak. Ayrıca nüfus verileri de otomatik güncelleneceğinden, yaşadıklarına dair belgeleri vermelerine de gerek kalmayacak. Düzenlemeyle binlerce gurbetçimizin mağduriyeti önlenmiş oldu.

Sadettin Orhan
(18.02.2012)

Kaynak: Bugün Gazetesi

BaÅŸa Dön Başa Dön

19 Şub 2012, 01:38

Site Admin
Site Admin

Raporlu işçinin parası kesilemez

Bin 500 TL ücretle özel sektörde çalışmaktayım. Ayağımın yağ bağları koptu. 10 gün rapor aldım. Raporlu olduğum dönemde ücretten kesinti yapılabilir mi? N.Ç.
Ücretiniz aylık maktu ücret ise yani sabit aylık alıyorsanız raporlu olduğunuz dönem için ücretinizi tam alırsınız, herhangi bir kesinti olmaz. Ancak yevmiye olarak ücret almakta iseniz raporlu olduğunuz günler için işveren ücret ödemez, raporunuzun ilk 2 günü haricindeki günler için Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan geçici iş göremezlik ödeneği alırsınız.

Doğum tarihim 05.09.1964. Almanya'da 01.08.1982 yılında sigortalı olarak çalışmaya başladım. Yurt dışı 7073 gün+SGK 1320 gün+Bağ-Kur 630 gün olmak üzere toplamda 9023 günümü tamamladım. Bu şartlarda acaba ne zaman emekli olabilirim? Tahir ÇAĞLAYAN/AYDIN
SSK başlangıcınız 18 yaşınızın dolduğu 06.09.1982 tarihi değildir. SSK yurt dışı emeklilik hesaplamasında tayin edilecek yaş-kademe çalışmaya başlanılan yıl değil, ilk ödemeyi yaptığınız tarihten borçlanma yaptığınız süre kadar geriye çekilerek bulunan tarih işe başlama olarak kabul edilmektedir. Dolayısı ile borçlanmayı ödediğiniz tarih olan 13.01.2005 tarihinden 7073 prim günün karşılığına denk gelen 19 yıl, 7 ay, 23 günü düşersek, giriş olarak 20.05.1985 tarihi girişiniz olarak kabul edilir. Bu da sizi 48 yaş-kademeye tabi eder. Bu durumda 48 yaşınız 05.09.2012 tarihinde dolacağından 5 Eylül'den sonra emeklilik talebi verebilirsiniz.

1988-1990 tarihleri arası hastanede çalıştım. Ama SSK girişim yapılmamış. Bundan dolayı bir hak talep edebilir miyim? 5...765411 Nolu SMS
Çalıştığınız dönemde sigortalılık girişiniz yapılmadı ise bunu iş mahkemesine hizmet tespit davası açarak bu döneme ilişkin sigortalılığınıza hak kazanabilirsiniz. Bununla birlikte işten haksız olarak çıkarıldığınız mahkeme kararı ile tespit edilirse ihbar ve kıdem tazminatı da alabilirsiniz.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
Doğum tarihim 18.06.1969. İşe giriş tarihim 04.11.1987. Toplam 5240 günüm var. Ne zaman emekli olurum? Metin İNCE
SSK girişinize göre 25 yıl, 50 yaş ve 5375 prim gün şartlarına tabisiniz. 135 gün daha prim ödenmesi durumunda prim gününüz dolacak. Ancak, 50 yaşınız 2019 yılında dolacağından emekli olacağınız tarih 18.06.2019 tarihi olacaktır. Askerlik borçlanması tarihi değiştirmez..

25.10.1967 doğumluyum. SSK girişim 01.02.1981. Mevcutta 8200 günüm var. Ne zaman emekli olabilirim? 5...251659 Nolu SMS
SSK girişinize göre 25 yıl, 46 yaş ve 5075 prim gün şartlarına tabisiniz. 25 yıl şartınız ve prim gün sayınız dolmuş. 46 yaşınız 2013 yılında dolacağından emekli olacağınız tarih 25.10.2013 olacaktır.

Ali Şerbetçi
(18.02.2012)

BaÅŸa Dön Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 823 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 ... 55  Sonraki Facebook'ta Paylaş

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 51 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: