Kullanıcı adı:
Şifre:

Hatırlasın mı?
Sadece Anasayfa üzerinden hızlı giriş yapılabilir.
Üye Olmak İstiyorum SSS Giriş Yap 

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 364 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 25  Sonraki Facebook'ta Paylaş

12 Eyl 2013, 09:02

Re: SOSYAL GÜVENLİK SORU - CEVAP
Site Admin
Site Admin

Yaşı Dolan Ama Primi Yetmeyenler Emekli Olur Mu? / Cem Kılıç
(12.09.2013)

SGK’ya ödenen primleri geri almanız mümkün

SORU: SGK’ya 4 yıldır prim ödüyorum. Sigortalı işe yeni girdim, yaşımız da geçti. Emeklilik yaş koşulunu yerine getirir de gerekli primleri toplayamazsam ne olacak? Boşuna mı prim ödeyeceğim?

CEVAP: Emeklilik için aranan yaşı doldurduğu halde emekliliğe yetecek kadar primi olmayanlar talepte bulunmaları halinde, ödemiş oldukları primleri ‘toptan ödeme’ adı altında geri alabilir. Emekli olmak için aranan yaşı doldurduğunuzda emekli olamazsanız, talep etmeniz halinde SGK’ya ödediğiniz primler iade edilir.

Ev hanımları da yurtdışı borçlanması yapabilir

SORU: 10 yıldır Norveç’te yaşıyoruz. İlk zamanlar çalışıyordum, sonra işi bıraktım. Şimdi sadece eşim çalışıyor. Burada geçirdiğim süreleri Türkiye’de emeklilik için kazanabilir miyim?

CEVAP: 18 yaşını dolduran Türk vatandaşlarının yurtdışında geçen ve belgelendirilen çalışma süreleri, bu çalışma süreleri arasında veya sonunda her birinde bir yıla kadar olan işsizlik süreleri ve yurtdışında ev kadını olarak geçen sürelerin borçlanması yapılabiliyor.
Yurtdışı borçlanması yapabilmek için, Türkiye’de ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal güvenlik il veya merkez müdürlüklerine dilekçe verilmesi gerekiyor. Yurtdışına giden kişi, en son kamu görevlisi olarak işinden ayrılıp yurtdışına gitmişse, bu durumda olanlar yurtdışı borçlanması için “SGK Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı - Mithatpaşa Caddesi No:7 Sıhhıye/ANKARA adresine” yazılı başvuracak.
Yurtdışı borçlanma bedeli, talepte bulunan kişinin tercihine bağlı. Prime esas kazanç tabanı olan asgari ücretle bu tutarın 6.5 katı arasında olan tutar arasında kişinin belirleyeceği miktarın yüzde 32’si kadarı borçlanma bedeli olarak ödenecek.
Bugün için, bir aylık yurtdışı borçlanması için en az asgari ücretin yüzde 32’si olan 326,88 TL ödenmesi gerekiyor. En fazla bu tutarın 6.5 katı ödenebilir. Talep tarihinden itibaren üç ay içerisinde SGK tarafından belirlenecek tutarın ödenmesi gerekmekte.

Kıdem tazmİnatında 10 yıl zamanaşımı var

SORU: Kamu sektöründe 13 yıl mevsimlik işçi olarak çalıştım. Kendi isteğimle işten ayrıldım. Devletin kıdem tazminatımı vermesi gerekmiyor mu?

CEVAP: Kıdem tazminatında zamanaşımı süresi 10 yıldır. İşten ayrıldığınız tarih üstünden 10 yıldan fazla süre geçtiğinden, kıdem tazminatı alma hakkınız olsa bile hakkınız zamanaşımına uğramış. Maalesef kıdem tazminatı alamazsınız.

Prim borcunu ödemeyen sigortalıya emeklilik yok

SORU: 25 yıldır Bağ-Kur’luyum. Son 5 yıldır primleri aksattım. Yaklaşık 40 bin TL borcum var. Hesaplattım emekliliği hak etmişim. Borcum olmasına rağmen emekli ederler mi?
CEVAP: Prim borçları öncelikli alacaklardandır. Bağ-Kur’dan emekli olabilmeniz için prim borçlarınızı ödemeniz gerekir.
Prim borçlarınızı taksitle ödeme imkanınız var. SGK merkezine gidip, borç hesabınızı ve taksit seçeneklerinizi konuşmanızda fayda var. Emekli olabilmek için, banka kredisiyle prim borcunuzu kapatabilirsiniz.

Babasından sağlık yardımı alan kız çocuğu

SORU: 1985’te doğdum, tek kız çocuğu benim. Sigortaya 2001 yılında girdim. Geçen yıl işten ayrıldım. Sigorta öncesi babam üzerinden sağlık yardımı alırdım. Şimdi de alabilir miyim?
CEVAP: Yasanın yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008 tarihinde anne veya babasından yetim aylığı alan kız çocukları, evlendiğinde veya çalışmaya başladığında, ana ve babadan aldığı sağlık yardımı kesilir. Boşanır veya işsiz kalırsa tekrar sağlık yardımı alır.
Ekim 2008 itibarıyla babanızın üstünden sağlık yardımı alma hakkınız olduğu için, işsiz kaldığınız tarihten başlayarak tekrar babanızın üzerinden sağlık yardımı alabilirsiniz.

Kaynak: Milliyet Gazetesi

BaÅŸa Dön Başa Dön

12 Eyl 2013, 09:12

Site Admin
Site Admin

Mesai Ücretleri Geç Ödenenler Dikkat! / Ali Şerbetçi
(12.09.2013)

Mesaiye kaldığımızda bunun ücretini zamanında alamıyoruz, üzerinden 2-3 ay geçiyor. Mesaiye kalmayınca işten çıkarmakla tehdit ediyorlar. Ayrıca hep bir maaşımız içeride kalıyor.
Bordroya da yansımıyor. Bu konuda ne yapmamız gerekiyor?

İş Kanunu'na göre; işveren işçinin ücretini kanun ve ya sözleşme hükümlerine göre hesaplayıp ödemiyorsa veya ücret ödemelerinde sürekli gecikme oluyorsa, işçi, iş sözleşmesini fesh ederek tazminatını talep edebilir. Bu nedenle işverene yazılı olarak fesih bildirimi göndererek iş sözleşmenizi fesh edeceksiniz.
Ödemez ise iş mahkemesine dava açacaksınız.

3 yıldır bir firmada çalışmaktayım. Başka firmadan teklif aldım.
Transfer parası da alacağım. Sözleşmem 4 yıllık, tek taraflı fesh edebilir miyim? Firma işten ayrıldığımda tazminat isteyebilir mi?

İş Kanunu'nda belirtilen haklı bir neden olmadan belirli süreli iş sözleşmesini sürenin dolmasından önce sona erdirirseniz, işveren kalan sürenin ücret tutarını sizden Borçlar Kanunu hükümlerine göre talep edebilir. Belirli süreli iş sözleşmelerinde ihbar öneli bulunmamaktadır. İhbar öneli ancak belirsiz süreli iş sözleşmeleri için geçerlidir.

1969 doğumlu bayanım. Hiçbir maaşım veya güvencem yok.
Rahmetli babam çiftçilikle uğraşırdı, çeşitli ürünler eker ve satardı. Duyduğum kadarıyla ürün satanları Bağ-
Kur'dan maaşa bağlıyorlarmış. Bu doğru mu? A.F.

Satılmış olan üründen Bağ-Kur'a kesilen tutardan dolayı şahsın sağ olması halinde kendisi, vefatı halinde hak sahibi dul eşine ve bekar kız çocuklarına talep etmeleri halinde kesinti yapılan yıllar hizmet olarak verilmektedir.
Bunun için kesintileri gösterir belge ile SGK il veya merkez müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekmektedir. Ancak alacağınız hizmet için tarafınıza borç çıkarılacak ve bu borcu ödemeniz gerekecektir. Bu borç ödenmeden ölüm aylığına bağlanamazsınız. Ölüm maaşı için gerekli şartlar oluşursa da tarafınıza maaş bağlanır.

Ne zaman emekli olurum?

19.03.1968 doğumluyum. 1982 SSK girişim ve 231 prim günüm var. 15.11.1990'da memur olarak işe başladım.
Hizmet birleştirmesi yaptım ve askerliği 18 ay üzerinden ödedim. Ne zaman emekli olabilirim? E.D.

SSK hizmetleriniz ve ödemiş olduğunuz askerlikle beraber 9000 prim gün ve 51 yaş şartlarına tabisiniz. Yaş şartınız 2019 yılında tamamlanacak. Bu durumda emekli olacağınız tarih 19.03.2019 olacaktır.

Doğum tarihim 13.12.1972. Bağ-Kur girişim 11.02.1998 ve halen de devam ediyorum.
Ne zaman emekli olabilirim? S.Ş.

Bağ-Kur'dan 9000 prim gün ve 57 yaş şartlarına tabisiniz. 9 aylık askerlik borçlanıp öderseniz 56 yaşa tabi olursunuz. Bu durumda 2022 yılında prim gün sayınız, 2028 yılında da yaş şartınız dolacağından emekli olacağınız tarih 13.12.2028 olacaktır. Yine aynı şartlar ve tarihte, son 3.5 yıl SSK ödemeniz şartı ile 5825 prim günden SSK'dan da emekli olabilirsiniz. Sadece 9000 prim günden değil de 5825 günden emekli olursunuz.

1972 İstanbul doğumluyum. 1986'da sigortam başladı. 6200 gün prim, 24 sene 3 ay hizmet yılım var. 3 ay önce işten ayrıldım. Hizmet yılımı tamamlamak için ne yapmam lazım? Bir de askerden önce sigortalıydım. Askerliğimi yatırmam ne kadar avantaj sağlar? O.B.

SSK girişiniz askerlik tarihinizden önce olduğundan, borçlanma yapmanız emeklilik yaşınızı etkilememektedir. Prim güne ihtiyacınız olmadığında da size bir avantaj sağlamaz.
Hizmet yılınızın tamamlanması için 2015 yılını beklemekten başka çareniz yok. SSK girişiniz 24.11.1986 tarihinden önce ise 49 yaşa, bu tarihten sonra ise 50 yaşa tabisiniz. Sigortalılık süreniz tamamlansa bile ancak 2021 veya 2022 yılında emekli olabilirsiniz.

Kaynak: Takvim Gazetesi

BaÅŸa Dön Başa Dön

12 Eyl 2013, 09:13

Site Admin
Site Admin

Dul ve Yetim Aylığında Püf Noktaları / Resul Kurt
(12.09.2013)

Okurumuz Emrullah Taş “Resul bey, ben eniştem ile ilgili bir soru soracaktım. Eniştem 24.06.2013 günü vefat etti. SGK prim gün sayısı 720 gün olup 210 günde askerlik borçlanması yatırarak 900 güne tamamladık. Dul-yetim aylığı bağlanması için uğraştık, ancak red yazısı verildi. Sizce askerlik borçlanması yaparak 900 güne tamamladığımızda Dul-yetim aylığı bağlanmaz mı?” diye soruyor.

Sigortalının ölümü ile birlikte geride kalan eş ve çocukları ile bazı durumlarda anne-babası için hem manevi hem de maddi anlamda sıkıntılar yaşanıyor. Ölüm sigortası ile sigortalı vefat ettiğinde dul ve yetimlerinin kimseye muhtaç olmadan en azından temel ihtiyaçlarını karşılayabilsinler diye hak sahiplerine öldüğü tarihte geçerli olan mevzuat esas alınarak ölüm aylığı bağlanıyor. Sigortalının ölüm tarihinden önce en son hangi sigortalılığı var ise ölüm aylığı şartları da bu kapsama göre değerlendirilir.

Sigortalının ölüm tarihinin 1 Ekim 2008 tarihinden sonra olması durumunda, 5510 sayılı Kanun hükümlerine göre 4-1/a bendi (SSK) kapsamındaki sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için her türlü borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam 900 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması gerekmektedir. Yada 4-1/a bendi (SSK) kapsamındaki sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için en az 1800 gün prim bildirilmiş olması gereklidir.

1 Ekim 2008 tarihinden önce vefat edenlere 5510 sayılı Kanuna göre değil, ölen sigortalının tabi olduğu sigorta kanunlarına göre aylık bağlanmakta olup, borçlanma süreleri istisna edilmeksizin en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam 900 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması yeterlidir. Hak sahipleri gerek 5 yıl sigortalılık süresini gerekse 900 gün prim ödeme şartını borçlanma yoluyla da tamamlayabilir.

Okurumuzun yakını 1 Ekim 2008 tarihinden sonra olması vefat ettiğinden dolayı borçlanma süreleri hariç 5 yıl ve 900 gün şartı aranacaktır. Bu şartlar sağlanmadığı için 900 günle aylık bağlanması mümkün olmayacaktır. Ancak borçlanmalarla birlikte 1800 gün şartı sağlanırsa ölüm aylığı bağlanabilecektir

İş kazası engellisine maaş bağlanır mı?

Okurumuz Hakan Tuna; “1999’da iş kazası geçirdim ve sol gözümü kaybettim. Şu an yüzde 40 rapor verdiler. Sürekli iş göremezlik ödeneği alıyorum. Daha sonrada çalıştığım sürelerde SSK primim yattı. Şu an 2990 gün SSK primim yatmış gözüküyor. Ben ne zaman emekli olabilirim? Ya da isteğe bağlı emekli olma sansım var mı?” diyor. İş kazası nedeniyle meslekte kazanma gücünü yüzde 10 ve üzerinde kaybeden sigortalılara sürekli iş göremezlik geliri bağlanmaktadır.

Sürekli iş göremezlik geliri alan sigortalılar, halk arasında bilinen adıyla emekli olmayıp, iş kazası maaşı almaktadır. Sürekli iş göremezlik geliri alanlar normal sigortalılar gibi çalışabileceklerdir. Kendilerine emeklilik için gereken prim gün sayısı, yaş ve sigortalılık sürelerini tamamladıkları takdirde emekli aylığı da bağlanabilecektir.

Eğer sigortalının malulen emeklilik şartlarını taşıması veya engelli vergi indiriminden yararlanması durumunda yaş şartı aranmaksızın prim gün sayısı ve sigortalılık süresini tamamlayarak da emekli aylığı bağlanabilecektir.

Malulen emeklilik için 10 yıl sigortalılık süresi, 1800 gün prim ödemesi ve yüzde 60 oranında çalışma gücü kaybı gerekmekte olup, bu şartlar sağlandığında malulen emekli olunabilir.

Engelli vergi indirimi ile emeklilik için de öncelikle Maliye Bakanlığından engelli vergi indirimi belgesi alınması ve işe giriş tarihine göre değişen (ve artan oranla) en az 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün sayısının tamamlanması gerekmektedir. Bu durumda eksik günlerinizi isteğe bağlı sigorta ile tamamlayabilmeniz mümkün olmakla birlikte ayrıca engelli vergi indirimi belgesi alınması gerekmektedir.

Kaynak: Star Gazetesi

BaÅŸa Dön Başa Dön

12 Eyl 2013, 09:15

Site Admin
Site Admin

Sürekli İşgöremezlik Geliri Malûl Aylığı Değildir - Bağ-Kur’luluktan Vazgeçilebilir mi? / Şevket Tezel
(12.09.2013)

Soru: 2002 yılında iş kazası geçirdim ve 105 TL kadar malul maaşı alıyorum. 2 bin 500 gün primim var. Kazadan dolayı sağ kolumda platin ve çiviler var ve tam açılmıyor. Sanırım yüzde 11,2 çalışma gücü kayıp oranım var. Maaşımı yükseltebilir miyim? Emekli olabilir miyim? Ö.KARABULUT

Cevap: Aldığınız 105 TL maaş malûllük aylığı değil, sürekli işgöremezlik geliridir. Maalesef sosyal güvenlik alanında tam bir kavram kargaşası var ve örneğin siz de almakta olduğunuz hakkın niteliğinden bihabersiniz maalesef. Sürekli iş göremezlik derecesinin (SİD) artması sonucunda gelir miktarı da artacağından, bu durumda gelirin arttığı tarih itibariyle yeniden peşin değer hesabı yapılacak ve bu tarihe kadar yapılan fiili ödemeler bunun üzerine ilave edilir, yani bunun işvereninize de yansıması olacaktır. Sürekli işgöremezlik geliri iş kazası veya meslek hastalığı sonucu çalışma gücünde en az yüzde 10 kayıp olan sigortalılara bağlanan bir gelirdir ve çalışsa da çalışmasa da emekli olsa da olmasa da bu hakkı almaya devam eder. Bunun yanında çalışma güçlerinde en az yüzde 60 oranında kayıp olanlar malûllük aylığı, böyle bir kayıp olmayanlar da şartlarını sağlayarak yaşlılık aylığı sahibi olabilirler. Bu durumda aylık ve gelirden çok olanın tamamı az olanın yarısı hak edilmeye devam eder. 2 bin 500 gününüz var olduğunu belirtmişsiniz ama sigortalılık başlangıcınızı ve doğum tarihinizi belirtmemişsiniz. Bu durumda emeklilik tarihi vermemin imkânı bulunmuyor.

Soru: 2004 yılında ben üniversitede öğrenci iken yüzde 10’u benim ortaklığımda, ağabeyim şirket kurdu, daha sonra şirket battı ve Bağ-Kur kayıtlarını kapattırdığını söyledi. 2006 yılında 1 yıl sigortalı olarak çalıştım. 11.05.2007 tarihinde de üçüncü sınıftayken memuriyete başladım. Bugün itibariyle SGK’dan tarafıma gönderilen yazıda 44 bin 284 TL toplam prim borcu olduğu yazmakta. Bağ-Kur’daki haklarımdan feragat edersem borcumun silinmesi mümkün mü? 2008 yılı öncesi prim borçlarının silindiğini okudum ve 2007 yılından beri memur olarak çalıştığımdan aynı anda ikinci bir prim borcu tahsil edilebilir mi? Bir de 44 bin 284 TL olana kadar yaklaşık 2008 yılı itibarı ile beş yıldır bildirilmeyip beş yıl sonra bildirilmesi borcu kabul etmemem için bir hak doğurur mu? E.ÖZSEN

Cevap: Şirket ortaklığı zorunlu Bağ-Kur (4/b) sigortalılığı için yeterli bir sebeptir. Sosyal güvenlik haklarından feragat edilip vazgeçilemeyeceğinden Bağ-Kur sigortalılığını istememekle silinmesi mümkün bulunmuyor. Beş yıl sonra haberdar edilmeniz de size bir hak sağlamıyor. Bilakis şirket ortağı olduktan sonra sizin bizzat başvuru yapıp kendinizi kaydettirmeniz gerekiyordu. Şayet 01.05.2008’e kadar en az beş yıllık Bağ-Kur borcunuz bulunsaydı gene yasa ile verilen özel haktan yararlanarak bu sürelerden kurtulabilirdiniz. Fakat Bağ-Kur sigortalılığı 2004’te başlayan sizin için bu mümkün değil. Bu durumda sizin için bu borçta kurtulmak değil ama borcu azaltmak mümkün. Bağ-Kur sigortalılığınızla çakışan 2006 yılındaki bir yıllık SSK sigortalılığınız da geçerli değil ise de çakışan dönemdeki Bağ-Kur borcunuzu kaldırabilmeniz de keza aynı şekilde mümkün. İlave olarak 15.05.2007 tarihinden itibaren kesenek ödenmesine başlanan memuriyetiniz de sizi dönemi için Bağ-Kur borcundan kurtaracaktır. Yapılacak revizyon işlemi sonucu borcunuz makul ve gerçekçi rakamlara inecektir. Size düşen ortaklığınızı sona erdirmektir veya şirketin tasfiyesini sağlamaktır. Şirketin türünü belirtseydiniz nasıl başaracağınız hakkında bilgi verebilirdim.

Kaynak: Alitezel.com

BaÅŸa Dön Başa Dön

13 Eyl 2013, 08:34

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Bir Sene Askerlik Borçlanması Emeklilik Şartlarınızı Değiştirmez / Lütfi Köksal
(13.09.2013)

>Halil S.

13.11.1965 doğumluyum. 01.12.1987 tarihli Sigorta girişim ve 1.030 günüm var. 4.531 gün BAĞ-KUR hizmetim var. Sigortam devam etmektedir. 1 yıllık askerlik borçlanması yaparsam, ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: 01.10.1992 tarihli Sigorta girişiniz ve 4/a, 4/b mevzuatına göre ödenmiş toplam 5.531 gününüz var. 25 yıl, 53 yaş ve 5.600 günle emekli olabilirsiniz. 17 ay askerlik borçlanması yaparsanız, giriş tarihiniz 01.05.1991 olur ve 52 yaşınızın dolduğu 13.11.2017 tarihinde, 5.525 günle emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. BAĞ-KUR’dan sonra Sigorta’ya 906 gün prim ödemişsiniz. 1.260 güne tamamlamak için 354 gün daha ödeyeceksiniz. Sigorta girişiniz 01.10.1992 görünüyor. İlgili SGK İl Müdürlüğü’nden araştırabilirsiniz. Giriş tarihiniz 01.12.1987 olursa, 13 ay da askerlik borçlanırsanız; 49 yaşınızda, üç sene önce emekli olursunuz. Bir sene askerlik borçlanması emeklilik şartlarınızı değiştirmez.

NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM?

>Yaşar T.

05.10.1955 doğumluyum. 04.10.2000 tarihinden itibaren 4/b kapsamında prim ödüyorum. 20 ay askerlik borçlanması yaptım. Ne zaman emekli olurum?

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre, 20 ay askerlik borçlanması ile birlikte toplam 12 ay 4 ay hizmetiniz var. 58 yaş ve 15 tam yıl ile emekli olabilirsiniz. Yaşınız dolmuş. 2 yıl 8 ay daha prim öderseniz, 5.400 günle, BAĞ-KUR’dan kısmi emekli aylığı alabilirsiniz

>İshak K.

01.03.1966 doğumluyum. 01.02.1992 yılında Sigorta girişim var. 1987 yılında askere gittim ve 18 ay askerlik yaptım. Askerliğimi borçlanırsam, ne zaman emekli olabilirim? Şimdiden teşekkür ederim.

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre; 25 yıl, 53 yaş ve 5.600 günle emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz 01.02.1992 tarihinden önce olduğu için, 9 ayını borçlanırsanız, giriş tarihiniz 01.05.1991 olur. 52 yaşınızın dolduğu 01.03.2018 tarihinde, 5.525 günle emekli olabilirsiniz.

>İsmail C.

10.04.1967 doğumluyum. 01.01.1985 tarihinde Sigorta girişim başladı. 1987/1988 tarihleri arasında 18 ay askerlik yaptım. Şu anda 2.700 günüm var. Askerlik borçlanmamı da yaparak 3600 günü doldurup emekli olmak istersem, hangi tarihte emekli olabilirim? Teşekkür ederim.

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre; 25 yıl, 48 yaş ve 5.225 günle normal emekli olabilirsiniz. Bunun için 2.525 gün daha prim ödeyeceksiniz. Veya 900 gün daha prim öderseniz, 60 yaşınızın dolduğu 10.04.2027 tarihinde, 3.600 günle yaştan emekli olursunuz.

>Aynur E.

14.01.1966 doğumlu ev hanımıyım. Eşim Almanya’da çalışmakta iken, 02.09.1986 tarihinde ev hanımı olarak ben de eşimle Almanya’ya gittim. O tarihten bu yana Almanya’dayım. Eşim halen çalışıyor. Ev hanımı olarak; hangi statüden emekli olabilirim, en kısa olarak kaç yıl borçlanmam gerek, kaç yaşımda emekli olabilirim, bir günlük borçlanmak kaç liradır, borçlanma süreme göre kaç lira öderim? Teşekkür ederim.

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre; 20 yıl=7.200 gün borçlanırsanız, bunun için 7.200x10,90 lira=78.480 lira öderseniz, 49 yaşınızın dolduğu 14.01.2015 tarihinde, BAĞ-KUR’dan emekli olabilirsiniz.

Kaynak: Türkiye Gazetesi

İçime Bir sessizlik Çöktü Avaz Avaz Susuyorum!.....

BaÅŸa Dön Başa Dön

13 Eyl 2013, 08:35

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Tazminatta Emekli-Emekli Olmayan Ayrımı Yok / Ali Şerbetçi
(13.09.2013)

Emekli olarak bir işyerinde çalışırken, işveren tarafından iş sözleşmem bildirimsiz olarak fesh edildi.
İşveren kıdem tazminatımı ödedi. Ancak ihbar tazminatımı ödemedi.
İhbar tazminatı hakkım var mı?
5...076153 Nolu SMS

İhbar tazminatının İş Kanunu'nun 17'nci maddesine uyarak yapılan geçerli nedenle fesihlerde fesih ihbar süresi tanımaksızın, sözleşmenin işverence feshedilmesi durumunda ödenmesi gerekir. Bu bakımdan emekli yahut emekli olmayan işçi ayrımı yapılamaz. Keza iş sözleşmesinin haklı neden olmaksızın işçi tarafından işverene ihbar süresi tanımaksızın derhal feshedilmesi durumunda da bu defa işçi tarafından işverene ödenmesi gerekir ki bu bakımdan da işçinin emekli olup olmadığının önemi bulunmamaktadır.

Evlilik nedeniyle işten ayrılmak istiyorum. Yakın bir süre sonra evleneceğim. Ne zaman işten ayrılmam gerekir?
Ayrılma dilekçesini verdiğim gün işten ayrılabilir miyim?
Yoksa işverene yeni personel bulma konusunda bir süre tanımak zorunda mıyım?

İş Kanunu'na göre; kadın işçi, evlilik nedeniyle evlendikten sonra 1 yıl içinde işten ayrılması halinde kıdem tazminatını alabilir.
Evlenmeden önce işten ayrılırsanız tazminat alamazsınız. Evlilik cüzdanı veya evlilik belgesi ile işverene başvurmanız halinde tazminatınızı alarak işten ayrılabilirsiniz. İşverene belli bir süre tanıma zorunluluğu kanunen yoktur.

3 yıldır bir mağazada satış elemanı olarak görev yapıyorum.
İşveren verimsiz olduğumu ve performansımın düşmesini gerekçe göstererek, yıllık performans hedeflerini tutturmadığım için işten çıkarttı. İşverence yapılan fesih işlemine karşı benim bir itiraz yolum var mı? İtiraz etmeden doğrudan mahkemeye mi başvurayım? Yapılacak itirazda mahkeme nasıl kararlar verebilir? N.K.

İş Kanunu'na göre; işyerinde 30'dan fazla işçi çalışıyorsa ve kıdeminiz 6 aydan fazla ise işten çıkartıldıktan itibaren 30 gün içersinde iş mahkemesine işe iade davası açabilirsiniz. Mahkeme işyeri kayıtlarını inceler. Verimsiz olduğunuzu ve performans düşüklüğünü işveren ispatlayamazsa işe iade kararı verilir.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

10.01.1967 doğumluyum. Tarım SSK girişim 01.01.1993. Ödenmiş 1275 günüm var.
01.02.2000'den bu yana Tarım Bağ-Kur ödüyorum.
Bağ-Kur'dan kaç yaşında, SSK'dan kaç yaşında emekli olurum? Askerliğimi ödesem faydası olur mu? 5...395134 Nolu SMS

Bağ-Kur'dan 9000 prim gün ve 56 yaşa tabisiniz. 8 aylık askerlik borçlanması yapıp ödemeniz halinde 55 yaşa tabi olursunuz.
SSK'dan ise 25 yıl, 54 yaş, 5675 prim gün şartlarına tabisiniz. 2 aylık askerlik borçlanması yapıp öderseniz 25 yıl, 53 yaş, 5600 prim gün şartlarına tabi olursunuz. Bu durumda son 3.5 yıl SSK primi ödemeniz şartı ile 53 yaşınızın dolacağı 10.01.2020 tarihinde SSK'dan emekli olabilirsiniz.

Doğum tarihim 11.07.1966. 23.10.1989'dan bu yana memurum. 3 yıl, 9 ay, 6 gün Bağ-Kur, 75 gün SSK ödemem var. 18 ay askerliğimi yıllar önce hizmete eklettim.
Ne zaman emekli olabilirim?
5...284554 Nolu SMS

Verdiğiniz bilgilere göre 9000 prim gün ve 48 yaşa tabisiniz. Prim gün sayınız tamamlanmış ancak 48 yaşınız 2014 yılında dolacağından emekli olacağınız tarih 11.07.2014 olacaktır.

01.10.1969 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 01.10.1985.
6000 küsür gün primim var.
Ne zaman emekli olurum.
İLHAN

SSK girişinize göre 25 yıl, 49 yaş ve 5300 prim gün şartlarına tabisiniz. 25 yıl ve prim gün şartınız tamamlanmış ancak 49 yaşınız 2018'de dolacağından emekli olacağınız tarih 01.10.2018'dir.

24.10.1958 doğumluyum. SSK girişim 1983. 2800 gün sigortam var.
600 gün askerliğimi yatırırsam ne zaman emekli olabilirim?
5...379797 Nolu SMS

3600 günden kısmi emekli olabilmeniz için sadece askerliğinizi ödemeniz yetmez.
Ayrıca 200 gün daha prim ödemeniz gerekmektedir.
Askerlikle beraber 200 günlük primi de 23 Mayıs 2014 tarihine kadar ödeyip 3600 günü tamamlamanız şartı ile 59 yaşınızın dolacağı 25.10.2017 tarihinde yaştan (kısmi) emekli olabilirsiniz.

BaÅŸa Dön Başa Dön

18 Eyl 2013, 09:30

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Hangi Kurumdan Ne Zaman Emekli Olabilirim? / Lütfi Köksal
(18.09.2013)

>Ayşe K.

01.03.1970 doğumlu bayanım. 10.12.1989 tarihli Sigorta girişim var. 13.05.2003 tarihi itibariyle BAĞ-KUR ödüyorum. Hangi kurumdan ne zaman emekli olabilirim? Cevabı için şimdiden teşekkür ederim.
CEVAP: 10.12.1989 tarihli Sigorta girişiniz ve 4/a, 4/b mevzuatına göre ödenmiş toplam 5.647 gününüz var. BAĞ-KUR’a prim ödemeye devam ederseniz; 53 yaşınızda, 7.200 günle BAĞ-KUR’dan emekli olabilirsiniz. Bunun için BAĞ-KUR’a 1.553 gün daha prim ödeyeceksiniz.
Sigorta’ya 3,5 yıl prim öderseniz; 20 yıl, 46 yaş ve 5.375 günle Sigorta’dan emekli olabilirsiniz. 20 yılınız ve gününüz dolmuş. BAĞ-KUR’dan sonra Sigorta’ya 1.260 gün prim öderseniz, 46 yaşınızın dolduğu 01.03.2016 tarihinde emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.

>Hanefi A.
01.12.1965 doğumluyum. 01.03.1987 tarihli Sigorta girişim var. 3 FHZ ile 450 gün Yedek Subaylığım var. 01.09.1987-31.07.1999 tarihleri arasında basıda çalıştım. 10.04.2013 tarihinde emekli müracaatı yaptım. Henüz emekli maaşım bağlanmadı. Ne zaman emekli olacağım konusunda bilgi verirseniz sevinirim. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
CEVAP: Sayın okurum, bu konuda uzman değerli üstadımız Şerif Akçan Beyin usta kaleminden cevap veriyoruz:
Daha önceki yazılarımda birkaç kez değindiğim üzere 23.05.2002 tarihinden önceki süreler için fiili hizmet zammı ile itibari hizmet süreleri işe girişi fiilen geri çekmeyip 23.05.2002 ila ilk defa sigortalı olunan tarihin çıkarılması suretiyle bulunan sigortalılık süresine bu sürelerin dörtte biri eklenerek 23/5/2002 tarihi itibari ile itibari hizmet süreleri ile fiili hizmet zamları toplamından oluşan emekli hesabına esas sigortalılık süresi belirlenerek 506 sayılı Kanunun geçici 81. maddesine göre emeklilik yaşı tespit ediliyor. (Bu nedenle ben buna işe girişi farazi geri çekme diyorum ve işe girişi farazi geri çekme sınır tarihler için 1 günlük hataya yani 1 yaş hatalı hesap yapmaya sebep olabiliyor. Aynı memurların yaptığı gibi) İlgili kişinin 01.03.1987 ila 23.05.2002 arasındaki sigortalılık süresi 22 gün 2 ay 15 yıldır. Bu süreye 3 ay fiili hizmet zammı ila 1 yıl 6 ay 8 gün itibari hizmet süresini ekleyince 23.05.2002 tarihi itibariyle sigortalılık süresi tam 30 gün 11 ay 16 yıl çıkıyor. Bu durumda da 506/geçici 81.B-f bendi gereği sigortalılık süresi 15 yıl 6 ay dan fazla, 17 yıldan az olan erkekler 25 yıllık sigortalılık süresini ve 49 yaşını doldurmaları ve en az 5300 gün yaş şartına tabi olduğu için ilgili kişi 1 gün farkla 48 değil 49 yaşa tabi oluyor. (kişinin sigorta başlangıcı 28.02.1987 olsaydı veya itibari hizmet+fiili hizmet süresi zammı 1 yıl 9 ay 9 gün yani 1 gün daha fazla olsa idi kişi şu an emekli idi)
Doğum tarihi: 01.12.1965
Emekli yaşı: 00.00.0049
Emekli Tarihi: 01.12.2014
Yaştan düşülen: 08.06.0001 (1 yıl 6 ay 8 gün)
Emekli Tarihi: 23.05.2013
Müracaat Tarihi: 10.04.2013 (şartlar oluşmadığından emekli olamaz.)
Kişi 23.5.2013 tarihinden itibaren emekli olmaya hak kazanıyor. Bunun için yeniden emeklilik müracaatı yapmanız gerekiyor.

BaÅŸa Dön Başa Dön

18 Eyl 2013, 09:37

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Gerçek Maaşım Kayıtlarda Gizlendi / Ali Şerbetçi
(18.09.2013)

Sigortam asgari ücretten yatmaktadır. Maaşım ve primim elden verilmektedir. Herhangi bir bankaya yatmamaktadır ve maaşla birlikte bordro verilmemektedir.
İşten çıkarılma durumunda tazminat olarak asgari ücretten değil de bu belgeleri sunarak aldığım maaş üzerinden hesap yaptırma şansım var mıdır?

İş Kanunu'na göre işyerinde 10 işçiden fazla işçi çalıştırılıyorsa ücretlerin bankaya yatırılması zorunludur.
Ancak işverenin ücret ödemelerinde, ücret hesabını gösterir ücret hesap pusulasını her ay çalışanlara vermesi zorunludur. Ücretinizi gerçek ücret üzerinden değil de asgari ücret üzerinden gösteriyorsa bu hem devletin vergi hem de sigorta primi kaybına sebebiyet veriliyor demektir. Bu da kanuna aykırıdır. Elinizde gerçek ücretinizi belgeleyecek delilleriniz varsa tazminat ödenirken bu ücret üzerinden hesaplanması gerekir. İşverenlikle imzalanmış olan sözleşmede gerçek ücretiniz yazılmış ise bunu saklayın.

Ne zaman emekli olurum?

01.01.1974 doğumluyum. İlk işe giriş tarihim SSK'lı olarak 09.10.1987. Burada 7 ay çalıştım, tekrar 02.06.1998'de SSK'lı olarak işe başladım. 07.04.2001'de tekrar ayrıldım. 04.06.2008'de tekrar işe başladım. Ne zaman emekli olurum?
5...157802

SSK girişinize göre 25 yıl, 50 yaş, 5375 prim gün şartlarına tabisiniz. 2017 yılında 25 yıl şartınız, 2024 yılında da yaşınız dolacak. Bu durumda emeklilik tarihiniz prim gün sayınızı tamamlayarak 01.01.2024 tarihi olacaktır. Askerlik borçlanması emeklilik yaşınızı etkilemez.

BaÅŸa Dön Başa Dön

18 Eyl 2013, 09:43

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İşsizlik Parası İçin İstifa Etme İşten Çıkarsınlar / Ali Tezel
(17.09.2013)

İşçi haklı (kıdem tazminatı alacak) sebebi olmadan istifa ederse hem tazminatlarını hem de işsizlik ödeneğini alamaz…

Merhaba Ali Bey, Eylül 2012’ de doğum yaptım. Doğum izninden sonra altı aylık ücretsiz doğum iznine ayrıldım. O sürem de doldu hala çıkış almadım işe de başlamadım. Bu zamana kadar sigortam tam olarak yatıyormuş ve hala aktif görünüyorum. Sanırım farkında olmadan yatırıyorlar ve işe başlamadığımı biliyorlar. Durumu fark ederlerse yatırdıkları SSK primlerinin iptalini isteyebilirler mi? Şu anda istifa etmemi istiyorlar. İşsizlik maaşı için çıkışı siz verin dedim kabul etmediler. Ne yapmam gerekiyor istifa dışında yapabileceğim bir şey var mı acaba? Ç. Arslan

Hanımefendi, siz ücretsiz izinde iken adınıza işverence SSK primlerinin ödenmiş olması işverenin takdirindedir ve buna atıfet (yardım) kabilinden ücret ve sigorta deniyor. Ancak, sizin aktif görünüyor olmanızın bununla bir ilgisi yok. İşten çıkarılmayan (SGK’da ücretsiz izinli görünenler) de aktif sigortalı sayılır. Siz SGK’nın web sayfasından hizmetlerinize bakarsanız, işten çıkışı görmezsiniz ama ücretsiz izinli olduğunuz süreler için gün sayısı ve kazancın olmadığını görürsünüz.

***SAKIN İSTİFA ETMEYİN

Doğum izninden sonra aldığınız 6 aylık ücretsiz izin süresi bittiyse hemen gidip işe başlamanızı tavsiye ederim. Aksi halde işveren işe başlaması gerektiği halde işe başlamadı ve üzerinden 3 günden fazla süre geçti diye işinizi haklı sebeple fesheder yani sizin tazminatsız işten atabilir. Tazminatsız işten atılınca İŞKUR’dan işsizlik ödeneği alma hakkınız da olmaz. Bu sebeple mutlaka işinize dönün ve işverenin hem ihbar hem de kıdem tazminatı ödemesini bekleyerek işten çıkmayı deneyin. Zira 4447 sayılı Kanun (md. 51) gereğince işsizlik ödeneği alabilmenin işten çıkış şartları da şöyledir;

1) 4857 sayılı Kanun’un 17. maddesi gereğince bildirim önellerine uygun olarak hizmet akdi işveren tarafından sona erdirilmiş olmak,

2) 4857’ye 24’e göre işçinin haklı sebeple işi bırakması,

3) Sağlık sebepleri veya işyerinde işçiyi bir haftadan fazla süre ile çalışmaktan alıkoyan bir zorlayıcı sebebin ortaya çıkması halinde işveren tarafından hizmet akdi feshedilenler,

4- Belirli süreli hizmet akdi ile çalışmakta olup da sürenin bitiminde işsiz kalanlar,

5- İşyerinin el değiştirmesi veya başkasına geçmesi, kapanması veya kapatılması, işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedenleriyle işten çıkarılmış olanlar, diğer şartları da taşıyorlarsa işsizlik ödeneği için İŞKUR’a müracaat edebilirler.

Kocalarınız farklı yerlerden olsaydı hepsinden alırdınız

İlk eşim 22 Aralık 1978 tarihinde vefat etti ikinci eşimle 19 Kasım 1982 tarihinde evlendim ikinci eşim 18 mart 2008 tarihinde vefat etti kendim de emekli sandığı emeklisiyim. Her iki eşim de emekli sandığı emeklisi idi, bu nedenle her iki eşimden emekli aylığı alabilir miyim? Nerime C.

Hanımefendi, vefat eden iki eşiniz ile birlikte siz aynı sosyal güvenlik kurumuna (T.C. Emekli Sandığı’na) tabi olduğunuzdan vefat eden her iki eşinizden de dul aylığı alma hakkınız yok sadece hangi (eski) kocanızdan daha fazla dul aylığı gelecekse tercih hakkınız var. Bu sebeple hem kendi emekli aylığınızı hem de tercihinize göre sadece bir kocanızdan dul aylığı alma hakkınız var. Kocalarınızın biri SSK’lı (Bağ-Kur’lu veya diğer banka-borsa sandıklarından emekli) olsaydı bu durumda her iki kocanızdan da dul aylığı alma hakkınız olacaktı. Ancak bu bilgiyi aldınız diye yeni bir evlilik yapayım O’nu da farklı kurumdan seçeyim diye düşünmeyin artık. Çünkü bütün (vefat etmiş eşlerden) kocalardan dul aylığı alma hakkı eşleri 1.10.2008 gününden önce vefat etmiş kadınlar için geçerli. Şimdi evlenseniz ve yeni kocanız SSK’lı olsa bile ölümü 1.10.2008 gününden sonra olacağından aylık alma şansınız olmayacak sadece yine birini tercih etme hakkınız olacak.

BaÅŸa Dön Başa Dön

19 Eyl 2013, 08:45

Site Admin
Site Admin

Çalışan Emekliler De Kıdem Tazminatı Alır / Cem Kılıç
(19.09.2013)

SORU: 2005 yılında emniyetten emekli oldum. Ertesi yıl özel bir güvenlik şirketinde işe girdim. Emekli olduğum için işveren destekleme primimi ödüyor. Ancak bu yıl romatizmal bazı sağlık sorunları yaşamaya başladım. Bu nedenle kıdem tazminatımı alıp ayrılmak istiyorum. Emekli birisi olarak kıdem tazminatını nasıl alabilirim?
CEVAP: Emekli olarak destek primine tabi çalışıyor olsanız da, sizin de diğer çalışanlar gibi kıdem tazminatı hakkınız bulunmakta. Ancak hemen belirtelim, işveren haksız yere işten çıkartırsa veya haklı bir nedenle kendiniz işten ayılırsanız kıdem tazminatı alabilirsiniz. Yoksa emekli olarak, kendi isteğinizle işten ayrılmanız durumunda kıdem tazminatı alamazsınız.
Bu noktada sizin için işten ayrılmayı gerektiren “haklı neden” sağlık sorunlarınız olabilir. Eğer rahatsızlığınız işyerindeki ortamdan veya yaptığınız işten kaynaklanıyorsa, iş akdinizi sağlık nedeniyle fesih ederek kıdem tazminatı alarak ayrılabilirsiniz.

Askere gidene kıdem ödenmesi gerekiyor

SORU: Bir kamu kurumunda 01.09.2009 tarihinden bu yana özel temizlik şirketi elemanı olarak çalışıyorum. Şirket elemanı olarak taşeron işverenin işlerini yapıyorum. Malzeme hazırlıyorum, diğer çalışanların görev çizelgelerini hazırlıyorum. Ancak geçen yıl şirketin patronu değişti. Ancak benimle birlikte çalışan personel değişmedi. Şimdi ben askere gideceğim. Kıdem tazminatımı alabilir miyim? Kimden alacağım?
CEVAP: Askerlik sebebiyle işten ayrılana kıdem tazminatı ödenir. Bu nedenle sizin için bu hak doğmuş durumda. Ancak sizin durumunuz çok sık karşılaşılan “taşeron istihdamı” meselesiyle ilgili. Taşeron işverenlerin çok sık değişiyor olması uygulamada birçok soruna neden olmakta. Ne var ki, siz tazminatınızı son taşeron işverenden veya asıl işveren olan kamu kurumundan isteyebilirsiniz.
Maalesef uygulamada taşeron şirketler, özellikle kendilerinden önceki sürelere dair kıdem tazminatını çalışanlarına ödemek istemiyorlar. Doğal olarak bu durumda iş mahkemelerinde davalar açılıyor. Ancak açılan davaları çalışanlar kazanıyor. Mahkemeler mevcut taşeron ya da kamu kurumunun işçiye kıdemini ödemesi gerektiği yönünde kararlar çıkarıyorlar. Nitekim en son Karayolları Genel Müdürlüğü özelinde benzer sorunlar yaşandı. Mahkeme taşeron işçilerin kıdem tazminatını kamu idaresinin ödemesi yönünde karar aldı.

Apartman görevlisinin tazminatını öderken bunları da ilave edin

SORU: Büyük bir sitenin yöneticisiyim. Farklı bloklarda farklı apartman görevlileri var. Bunlardan birisini işten çıkarmayı düşünüyoruz. Kıdem tazminatı hesabını neye göre yapacağız?
CEVAP: Kıdem tazminatı hesabında ele geçen en son brüt ücret dikkate alınır. Ayrıca bu ücrete, nakit olarak ödenen ücretin dışında, çalışana verilen “para ve para ile ölçülmesi mümkün akdi ve kanundan doğan menfaatler de” eklenir.
Dolayısıyla, siz de yönetim olarak apartman görevlisine oturması için bir yer vermişseniz, bu yerin emsal kira bedeli bulunarak kıdem tazminatı hesabına dâhil edilmesi gerekir. Sadece kira bedeli değil, ayrıca ücretsiz kullandırılan elektrik, su ve doğal gaz bedellerinin de kıdem tazminatı hesap edilirken son ücret rakamının üzerine eklenmesi gerekir.

İşyeri taşınan işçi tazminat alabilir mi?

SORU: 10 yıldır Ankara’da bir firmada çalışıyorum. İşveren firmayı İstanbul’a taşıyor. Çalışanlardan isteyenleri de götürecekler. Gitmek istemeyenlerin durumu ne olacak. Gidersem de orada farklı bir görev vereceklerini söylediler. Kıdemimi alabilir miyim?
CEVAP: İşverenle yapmış olduğunuz hizmet sözleşmesinde, “işçinin aynı işverene ait farklı bir ildeki işyerinde görevlendirme yetkisi verilmesi halinde”, işçinin durumunu ağırlaştırmamak ve objektif nedenler olması koşuluyla, işveren bu yetkiye istinaden işçinin işyerini değiştirebilir.
Ancak hizmet sözleşmenizde bu yetkilendirme işverene verilmemişse, işçinin yer değişikliği nedeniyle kendisine yapılan görevlendirmeyi kabul etmeme hakkı bulunmaktadır.
Böyle bir durumda İş Yasası’nda yer bulan, “çalışma koşullarında esaslı değişiklik” durumu ortaya çıktığı için, yer değişikliğini kabul etmeyen işçiye kıdem tazminatının ödenmesi gerekir.
Bu noktada ilk olarak işveren tarafından yazılı bir tebligat yapılması ve ardından bu tebligata görev ve işyeri değişikliğini kabul etmediğinizi yine yazılı olarak işverene bildirmeniz gerekir.

BaÅŸa Dön Başa Dön

19 Eyl 2013, 08:46

Site Admin
Site Admin

Çalıştığım Kurumdan Ayrılıp Kıdem Tazminatımı Alabilir Miyim? / Lütfi Köksal
(19.09.2013)

Kemalettin K.

01.01.1958 doğumluyum. 1993/1998 yıllarında BAĞ-KUR ödedim. 1978/1979 yıllarında 20 ay askerlik yaptım. 15.07.2008 tarihi itibariyle SSK’lı olarak çalışıyorum. Ne zaman emekli olabilirim? Çalıştığım kurumdan ayrılıp kıdem tazminatı talep edip alabilir miyim?
CEVAP: 04.01.1993 tarihli BAĞ-KUR girişiniz ve 4/a, 4/b mevzuatına göre ödenmiş toplam 3.769 gününüz var. 15 yıl, 55 yaş ve 3.600 günle emekli olabilirsiniz. Tüm şartlar tahakkuk etmiş. Fakat kademeli yaşa girdiğiniz için, 55 yaş yerine 59 yaşınızın dolduğu 01.01.2017 tarihinde emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.
15 yıl ve 3600 gününüz olduğu için, SGK İl Müdürlüğü’nden alacağınız “Tazminat Alabilir Yazısı” ile işvereninize müracaat ederek tazminatınızı alıp ayrılabilirsiniz.

>Sevgi C.
01.05.1966 doğumlu bayanım. 21.10.1985 tarihli Sigorta girişim var. Ne zaman emekli olabilirim?
CEVAP: 21.10.1985 tarihli Sigorta girişiniz ve toplam 2.120 gününüz var. 20 yıl, 42 yaş ve 5.075 günle normal emekli olabilirsiniz. Bunun için 8 yıl 3 ay daha prim ödeyeceksiniz. Veya 4 yıl 2 ay daha prim öderseniz, 58 yaşınızda 3.600 günle yaştan emekli olursunuz.
M. Abdulbaki G.
28.03.1966 doğumluyum. 01.11.1985 tarihli Sigorta girişim var. Ne zaman emekli olabilirim?
CEVAP: 01.11.1985 tarihli Sigorta girişiniz ve 7.647 gününüz var. 25 yıl, 49 yaş ve 5300 günle emekli olabilirsiniz. 25 yılınız ve gününüz dolmuş. 49 yaşınızın dolduğu 28.03.2015 tarihinde emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.
Cihan G.
07.06.1967doğumluyum. 15.08.1985 tarihli Sigorta girişim var. Ne zaman emekli olabilirim?
CEVAP: 15.08.1984 tarihli Sigorta girişiniz ve 6.931 gününüz var. 25 yıl, 48 yaş ve 5225 günle emekli olabilirsiniz. 25 yılınız ve gününüz dolmuş. 48 yaşınızın dolduğu 07.06.2015 tarihinde emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.
Hamza B.
17.10.1955 doğumluyum. 1979 yılında Sigorta girişim var. 2011/2012 yıllarında BAĞ-KUR ödedim. Hangi kurumdan ne zaman emekli olabilirim? Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.
CEVAP: 1979 tarihli Sigorta girişiniz ve 4/a, 4/b mevzuatına göre ödenmiş toplam 1.399 gününüz var. 15 yıl, 55 yaş ve 3.600 günle emekli olabilirsiniz. 15 yılınız ve yaşınız dolmuş. 3600 günü tamamlamak için, 20 ay askerliğinizi borçlanıp, 4 yıl 6 ay daha prim ödeyeceksiniz. BAĞ-KUR’dan 5400 günle emekli olursunuz.
Mehmet C.
03.02.1965 doğumluyum. 01.02.1984 tarihli Sigorta girişim var. 1996’da BAĞ-KUR’a geçtim, tekrar Sigorta’ya geçersem ne zaman emekli olabilirim?
CEVAP: Sigorta ve BAĞ-KUR’datoplam 21 yıl 7 ay hizmetiniz var. 3 yıl 5 ay daha prim öderseniz; 51 yaşınızda ve 9000 günle BAĞ-KUR’dan emekli olabilirsiniz.
Sigorta’ya geçip, 3,5 yıl prim öderseniz; 48 yaşınızda emekli olursunuz. Sigorta’dan 3 yıl önce emekli olacağınız için, Sigorta’yı tercih edilebilirsiniz.

BaÅŸa Dön Başa Dön

19 Eyl 2013, 08:47

Site Admin
Site Admin

Cenaze Ödeneklerinde Kast Sistemi Var/Ne Zaman Emekli Olurum Sorularınıza Cevaplar / Vedat İlki
(19.09.2013)

Sayın okurlarım tek çatı altında Sosyal Güvenliğimiz birleştirilse bile bazı ödemelerde kast sistemi olmaktadır.

Bir çok sigortalı ise bu sistemin işleyişini bilmezler.

Oysa yazılarımızı takip edenler ise bunu merak ediyorlar.

Vekil Ölürse Nasıl Yardım Alır

13.06.2011 Tarihli yazımızda seçilen milletvekillerinin haklarını yazmıştık.

3671 sayılı Kanunun ile TBMM Üyelerinin Kazanımları Düzenlenmiştir.

Sosyal Haklar Başlığında;

Ölüm Yardımı

Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin ölümleri halinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile ek ve değişikliklerine göre en yüksek Devlet Memurunun almakta olduğu aylığın (ek gösterge dahil) oniki aylık tutarı ölüm yardımı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi bütçesinden usulü dairesinde ve resen ödenir.Yasama Organı üyeliği sona erenler için bu yardım ölüm tarihi itibariyle birinci fıkraya göre hesaplanacak miktarın yarısı tutarında olmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi bütçesinden ödenir. Bu madde uyarınca ölüm yardımı yapılanlara diğer mevzuat hükümleri ile öngörülen ölüm yardımları yapılmaz.657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 208 inci maddesi hükümleri uygulanır.

Kısaca Görev de Vefat eden vekilimize:

En yüksek Devlet Memuru Aylığı:9.500*0.076791*12= 8.754 TL.

Görev Süresi Bitenler İçin Bu Yardım Tutarı:4.377 TL.

657 Tabi Memurlar İçin Ölüm Yardımı:

Memurun ölümü halinde sağlığında bildirdiği kimseye, bildirim yapmamışsa eşine ve çocuklarına, hiçbiri olmaması halinde ana ve babasına, onlar da yoksa kardeşlerine en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) iki katı tutarında ölüm yardımı ödeneği verilir. Ölüm yardımı ödeneği, hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz.

Memurun Ölümü Halinde [(8.000 + 1.500) x 0,076791] x 2
1.459,03

Memur’un bir diğer avantajı SGK Ölüm Yardımından yararlanır.

Emekli olması halinde 5434 göre emekli aylığının bir aylık tutarında yardım alacaktır.

İşçi ve Esnaf Ölürse Yardım Tutarı:

5510 sayılı SS ve GSSK 37.maddesinin üçüncü fıkrasında cenaze ödeneği tanımlaması yapılmıştır;
İş kazası veya meslek hastalığı sonucu veya sürekli iş göremezlik geliri, malûllük, vazife malûllüğü veya yaşlılık aylığı almakta iken veya kendisi için en az 360 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş olup da ölen sigortalının hak sahiplerineSGK Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden cenaze ödeneği ödenir. Cenaze ödeneği, sırasıyla sigortalının eşine, yoksa çocuklarına, o da yoksa ana babasına, o da yoksa kardeşlerine verilir.

2013 yılı için 386,00 TL olarak belirlenmiştir.

TARIM İŞÇİSİNE CENAZE ÖDENEĞİ :

2925 sayılı Kanun gereğince;

Cenaze masrafı karşılığı yalnızca iş kazası veya meslek hastalığı sonucu ölüm halinde ödenecektir.

SONUÇ:

Vekil ölünce 8.754 TL

Memur ölünce 1.459 TL

İşçi ve Esnaf Ölürse 386 TL

Kısaca norm ve standartlar tartışılır.

**

SİZDEN GELEN SORULARIN CEVAPLARI

01.04.1962 Yılında doğan annem ,01.02.1999 Yılında işyeri açtı.Bağ-Kur kayıt yaptırmamıştır.Geçmişe ait sigortalılığı satın alabilir miyiz.Ne zaman emekli olacak? Murat

Zamanında Bağ-Kur tescili olmadığından dolayı ,yasalarla çıkan tescil aflarını da kaçırdığınızdan Ekim 2008 başından itibaren 4-1(b) kapsamından sigortası başlayacaktır.

5400 günü tamamlarsa emekli olacaktır.

**

1958 Doğumlu babam 1974 yılında ilk defa sigortalı olmuştur.15 yıl 3600 ile emekli olma hakkı var mı?

08.09.1976 önce sigortalı olanlar 55 yaşında 3600 ile emekli olur.

**

18.01.1966 doğumluyum.01.05.1997 tarihinde ilk defa sigortalı oldum.3.000 günüm var. Tarım EK/5 kapsamında prim ödüyorum.Ne zaman emekli olurum? Hüseyin

56 yaş 5825 gün ile emekli olursunuz.

3600 gün ile 60 yaşında emekli olacaksınız.

BaÅŸa Dön Başa Dön

19 Eyl 2013, 08:48

Site Admin
Site Admin

İşten Ayrılırken Ücretimi Kestiler / Ali Şerbetçi
(19.09.2013)

17.09.2005'te işe başladım, 29.01.2009'da işten çıkarıldım. 03.03.2009'da işe iade davası açtım, 11.05.2010'da davayı kazandım. 13.02.2012 tarihinde işe başladım, bu arada 4 aylık ücretim ödenmedi, 29.03.2012'de maaş tespit davası açtım. Mahkeme sonucunda 04.06.2013 tarihinde 4 aylık brüt ücret 2.669 lira olarak belirlendi, bunun faizi hangi tarihten itibaren başlar? H.Ö.
İşveren mahkemenin verdiği kararı uygulamazsa faiz işlemeye başlar. Mahkemenin verdiği tazminat dışında başkaca bir tazminat ödenmez. Ayrıca maddi ve manevi tazminat davası açılırsa, mahkeme bunu kabul edebilir ya da reddedebilir.

* 1959 doğumluyum. 1955 prim günüm var. SSK girişim 1979. En çabuk ne zaman emekli olurum? 5...679898 Nolu SMS
15 yıl, 3600 prim gün ve 55 yaş kısmi emeklilik şartlarından emekli olma şansınız var. Şöyle ki; mevcut priminizin üzerine tahmini 20 aylık askerlik (600 gün eder) borçlanıp öderseniz toplamda 2555 prim güne ulaşırsınız. 3600 prim günü tamamlamanız için de 3 yıl, 1 ay daha prim gün ödemeniz gerekli. Bu durumda yaş ve kademeden dolayı 60 yaşa tabi olacağınızdan, doğum tarihinizin gün ve ayına göre 2019 yılında emekli olabilirsiniz. Normalde SSK girişinize göre 5000 günle de emekli olursunuz ancak yine 600 gün askerlik ödedikten sonra yine 7 yıl daha prim ödemeniz halinde emekli olursunuz ki hemen hemen 2018 veya 2019 yıllarına denk gelir. Borçlanma yapmak için Bağ- Kur'a geçmeniz herhangi bir şey ifade etmez. Bağ- Kur'luların ödediği ve sizin borçlanma zannettiğiniz olayı açıklayayım. Kişi, gerek vergi mükellefiyetliği veya şirket ortaklığından ya da çiftçilikten dolayı Bağ-Kur kapsamına girer ancak ödemesi gereken primleri ödemez ve hanesine borç olarak kaydolunur. Emekliliği geldiğinde bu borcu kendi imkanlarıyla veya devletin çıkaracağı borç yapılandırmalarıyla ödeyerek emekli olur.

* 2 ay önce bir firmada part-time işe girdim. Şimdi ayrılacağım. Ücreti kesebilirler mi? M.D.
İşçi, ayrılmak isteği zaman karşı tarafa belli bir süre önceden haber vermek zorundadır. 2 ay önce işe girmiş iseniz 2 hafta önceden işten ayrılacağınızı yazılı olarak işverene bildirmeniz gerekir. Eğer bildirmezseniz işveren sizden ücret kesebilir.

* * *
NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
* 04.08.1965 doğumluyum, işe giriş tarihim 06.07.1987. Askerlik borçlanmasını 550 gün yatırdım. Ne zaman emekli olabilirim? K.P.
SSK girişiniz ve ödemiş olduğunuz askerlikle beraber 25 yıl, 49 yaş, 5300 prim gün şartlarına tabisiniz. Prim gün sayınızı yazmamışsınız. 25 yıl şartınız tamam, 2014 yılında yaş şartınız tamamlanacak. Bu durumda 5300 prim gün sayınızı tamamlayarak 05.08.2014 tarihinde emekli olabilirsiniz.

* 17 Haziran 1973 doğumluyum. 19.07.1984 yılından bugüne kadar 5060 günüm var. Bunun içinde 4160 gün 4/a. Ne zaman emeklilik dilekçesi verebilirim? A.A.
4/a girişinize göre; 25 yıl, 48 yaş, 5225 prim gün şartlarına tabisiniz. 165 gün daha prim ödemeniz halinde prim gün sayınız, 19.07.2016 tarihinde 25 yıl şartınız, 2021 yılında da 48 yaş şartınız dolacak. Bu durumda 18 Haziran 2021 tarihinde emeklilik dilekçesi verebilirsiniz.

BaÅŸa Dön Başa Dön

19 Eyl 2013, 08:54

Site Admin
Site Admin

Çalışan Emekliler De Kıdem Tazminatı Alır / Cem Kılıç
(19.09.2013)

SORU: 2005 yılında emniyetten emekli oldum. Ertesi yıl özel bir güvenlik şirketinde işe girdim. Emekli olduğum için işveren destekleme primimi ödüyor. Ancak bu yıl romatizmal bazı sağlık sorunları yaşamaya başladım. Bu nedenle kıdem tazminatımı alıp ayrılmak istiyorum. Emekli birisi olarak kıdem tazminatını nasıl alabilirim?
CEVAP: Emekli olarak destek primine tabi çalışıyor olsanız da, sizin de diğer çalışanlar gibi kıdem tazminatı hakkınız bulunmakta. Ancak hemen belirtelim, işveren haksız yere işten çıkartırsa veya haklı bir nedenle kendiniz işten ayılırsanız kıdem tazminatı alabilirsiniz. Yoksa emekli olarak, kendi isteğinizle işten ayrılmanız durumunda kıdem tazminatı alamazsınız.
Bu noktada sizin için işten ayrılmayı gerektiren “haklı neden” sağlık sorunlarınız olabilir. Eğer rahatsızlığınız işyerindeki ortamdan veya yaptığınız işten kaynaklanıyorsa, iş akdinizi sağlık nedeniyle fesih ederek kıdem tazminatı alarak ayrılabilirsiniz.

Askere gidene kıdem ödenmesi gerekiyor

SORU: Bir kamu kurumunda 01.09.2009 tarihinden bu yana özel temizlik şirketi elemanı olarak çalışıyorum. Şirket elemanı olarak taşeron işverenin işlerini yapıyorum. Malzeme hazırlıyorum, diğer çalışanların görev çizelgelerini hazırlıyorum. Ancak geçen yıl şirketin patronu değişti. Ancak benimle birlikte çalışan personel değişmedi. Şimdi ben askere gideceğim. Kıdem tazminatımı alabilir miyim? Kimden alacağım?
CEVAP: Askerlik sebebiyle işten ayrılana kıdem tazminatı ödenir. Bu nedenle sizin için bu hak doğmuş durumda. Ancak sizin durumunuz çok sık karşılaşılan “taşeron istihdamı” meselesiyle ilgili. Taşeron işverenlerin çok sık değişiyor olması uygulamada birçok soruna neden olmakta. Ne var ki, siz tazminatınızı son taşeron işverenden veya asıl işveren olan kamu kurumundan isteyebilirsiniz.
Maalesef uygulamada taşeron şirketler, özellikle kendilerinden önceki sürelere dair kıdem tazminatını çalışanlarına ödemek istemiyorlar. Doğal olarak bu durumda iş mahkemelerinde davalar açılıyor. Ancak açılan davaları çalışanlar kazanıyor. Mahkemeler mevcut taşeron ya da kamu kurumunun işçiye kıdemini ödemesi gerektiği yönünde kararlar çıkarıyorlar. Nitekim en son Karayolları Genel Müdürlüğü özelinde benzer sorunlar yaşandı. Mahkeme taşeron işçilerin kıdem tazminatını kamu idaresinin ödemesi yönünde karar aldı.

Apartman görevlisinin tazminatını öderken bunları da ilave edin

SORU: Büyük bir sitenin yöneticisiyim. Farklı bloklarda farklı apartman görevlileri var. Bunlardan birisini işten çıkarmayı düşünüyoruz. Kıdem tazminatı hesabını neye göre yapacağız?
CEVAP: Kıdem tazminatı hesabında ele geçen en son brüt ücret dikkate alınır. Ayrıca bu ücrete, nakit olarak ödenen ücretin dışında, çalışana verilen “para ve para ile ölçülmesi mümkün akdi ve kanundan doğan menfaatler de” eklenir.
Dolayısıyla, siz de yönetim olarak apartman görevlisine oturması için bir yer vermişseniz, bu yerin emsal kira bedeli bulunarak kıdem tazminatı hesabına dâhil edilmesi gerekir. Sadece kira bedeli değil, ayrıca ücretsiz kullandırılan elektrik, su ve doğal gaz bedellerinin de kıdem tazminatı hesap edilirken son ücret rakamının üzerine eklenmesi gerekir.

İşyeri taşınan işçi tazminat alabilir mi?

SORU: 10 yıldır Ankara’da bir firmada çalışıyorum. İşveren firmayı İstanbul’a taşıyor. Çalışanlardan isteyenleri de götürecekler. Gitmek istemeyenlerin durumu ne olacak. Gidersem de orada farklı bir görev vereceklerini söylediler. Kıdemimi alabilir miyim?
CEVAP: İşverenle yapmış olduğunuz hizmet sözleşmesinde, “işçinin aynı işverene ait farklı bir ildeki işyerinde görevlendirme yetkisi verilmesi halinde”, işçinin durumunu ağırlaştırmamak ve objektif nedenler olması koşuluyla, işveren bu yetkiye istinaden işçinin işyerini değiştirebilir.
Ancak hizmet sözleşmenizde bu yetkilendirme işverene verilmemişse, işçinin yer değişikliği nedeniyle kendisine yapılan görevlendirmeyi kabul etmeme hakkı bulunmaktadır.
Böyle bir durumda İş Yasası’nda yer bulan, “çalışma koşullarında esaslı değişiklik” durumu ortaya çıktığı için, yer değişikliğini kabul etmeyen işçiye kıdem tazminatının ödenmesi gerekir.
Bu noktada ilk olarak işveren tarafından yazılı bir tebligat yapılması ve ardından bu tebligata görev ve işyeri değişikliğini kabul etmediğinizi yine yazılı olarak işverene bildirmeniz gerekir.

BaÅŸa Dön Başa Dön

20 Eyl 2013, 09:09

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

BAĞ-KUR’dan Emekli Olmayı Tercih Edebilirsiniz / Lütfi Köksal
(20.09.2013)

Yüksel O.

03.05.1955 doğumluyum. 15.11.2006 tarihinde Sigorta’ya girişim ve 2.200 günüm var. 1975/1976 yıllarında 20 ay askerlik yaptım. Askerlik borçlanması yaparsam, ne zaman emekli olabilirim?
CEVAP: 08.09.1999-30.04.2008 tarihleri arasında sigortalı olan erkekler, yaşlılık aylığından yararlanabilmesi için;
-60 yaşını doldurmuş olması ve en az 7000 gün olması,
-Veya 60 yaşını doldurmuş olması, 25 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 4500 gün, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olması gerekiyor. Buna göre;
-60 yaşınızda 7.000 günle normal emekli,
-Veya 25 yılınızın dolduğu 15.11.2031 tarihinde 4.500 günle yaştan emekli olursunuz.
Son 3.5 yıl BAĞ-KUR’a prim öderseniz; 62 yaş ve 5.400 günle BAĞ-KUR’dan kısmi emekli aylığı alabilirsiniz. Daha önce emekli olmak isterseniz, BAĞ-KUR’dan emekli olmayı tercih edebilirsiniz.

>Bediha G.
01.12.1955 doğumlu bayanım. 30.11.1999 tarihinde Sigorta girişim var. 3 ay sigortalı olarak devamında ise, isteğe bağlı olarak 3600 günüm var. Nasıl emekli olabilirim? Çocuklarımın doğumları Sigorta başlangıcından öncedir.
CEVAP: BAĞ-KUR’a prim ödemeye devam ederseniz, 5400 günle BAĞ-KUR’dan emekli olabilirsiniz. Giriş tarihiniz 08.09.1999’dan sonra olduğu için, 3600 günle Sigorta’dan emekli olma şansınız yoktur. Çocuklar 30.11.1999 tarihinden önce olduğu için, doğum borçlanması yapamazsınız.
>Halil K.
01.01.1968 doğumluyum. 04.01.1993 tarihinde SSK girişim yapıldı. 12.12.1996 BAĞ-KUR’a geçtim. 11.12.2011 de tekrar SSK ya geçtim ve SSK’lı olarak devam etmekteyim. Askerliğimi 1988/1989 yıllarında 18 ay yaptım. Askerlik borçlanmam emekliliğimi öne alır mı ve ne zaman emekli olabilirim. Şimdiden teşekkür ederim.
CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre; 25 yıl, 54 yaş ve 5.675 günle emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz 04.01.1993 tarihinden önce olduğu için, sadece iki ayını borçlanırsanız, giriş tarihiniz 04.11.1992 olur. 11.12.2011 tarihi itibariyle Sigorta’ya 1.260 gün prim ödemek şartıyla, 53 yaşınızın dolduğu 01.01.2021 tarihinde, 5.600 günle emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.
>İsmet A.
16.07.1965 doğumluyum. 01.10.1985tarihli Sigorta girişim var ve aralıksız devam etmekteyim. Askerlik borçlanması yaptım. Yeni yasaya göre emekli olma durumumu öğrenebilir miyim? 9000 iş gününü dolduranlar emekli olabilir diye bir şey söyleniyor. Doğruluk payı var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.
CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre; 25 yıl, 49 yaş ve 5.300 günle emekli olabilirsiniz. 25 yıllınız ve gününüz dolmuş. 49 yaşınızın dolduğu 16.07.2014 tarihinde emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. 9000 gününü dolduran emekli olabilir diye bir kanun yoktur.

BaÅŸa Dön Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 364 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 25  Sonraki Facebook'ta Paylaş

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 55 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: