Kullanıcı adı:
Şifre:

Hatırlasın mı?
Sadece Anasayfa üzerinden hızlı giriş yapılabilir.
Üye Olmak İstiyorum SSS Giriş Yap 

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 10 mesaj ]  Facebook'ta Paylaş

04 Mar 2008, 20:05

İŞ KAZASI ( Sıkça Sorulan Sorular )
Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İş kazası Nedir?

Sosyal Sigortalar Kanunu hükmüne göre;

Sigortalının iş yerinde bulunduğu sırada, iş veren tarafından yürütülmekte olan iş dolayısıyla, sigortalının işveren tarafından görevle başka bir yere gönderilmesi yüzünden asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda, emzikli kadın sigortalının çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda, sigortalıların işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere toplu olarak götürülüp getirilmeleri sırasında meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedence veya ruhça arızaya uğratan olaylar iş kazası kapsamında değerlendirilmektedir.

Bir olayın iş kazası olarak nitelenebilmesi için işçinin olay anında hemen bir zarara uğraması şart değildir. Sonradan ortaya çıkan bedeni veya ruhi rahatsızlıkların kazaya bağlı olduğu doktor raporu ile tespit edilirse, üzerinden zaman geçse dahi, bu kaza da iş kazası olarak değerlendirilir.

İş kazası geçiren işçi sigortasız çalıştırılıyor olsa da bağlı bulunulan S.S.Kurumu’na yapılan bir başvuru ile sigortalı işçilerin yararlandığı bütün haklardan faydalanabilir.

Beni bir ben bilirim bir de YARADAN, Bana bir ben lazımım bir de beni ANLAYAN

FACEBOOKTAKİ ADRESİMİZ İÇİN TIKLAYINIZ

En son ÇİĞDEM tarafından 04 Mar 2008, 20:55 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

BaÅŸa Dön Başa Dön

04 Mar 2008, 20:10

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İşsizlik sigortası nedir?

İşsizlik sigortası; bir işyerinde çalışırken, çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenlere, uğradıkları gelir kayıplarını kısmen de olsa karşılayarak kendilerinin ve aile fertlerinin zor duruma düşmelerini önleyen, sigortacılık tekniği ile faaliyet gösteren, Devlet tarafından kurulan zorunlu bir sigorta koludur.

En son ÇİĞDEM tarafından 04 Mar 2008, 20:56 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

BaÅŸa Dön Başa Dön

04 Mar 2008, 20:11

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İşsizlik ödeneği ne kadar süre ile ve hangi şartlarla ödenecektir?

Kurum’a süresi içinde şahsen başvurarak yeni bir iş almaya hazır olduğunu kaydettirenler, hizmet akitlerinin sona ermesinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş ve işten ayrılmadan önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmaları kaydıyla işsizlik ödeneği almaya hak kazanırlar. Bu durumda;
600 gün prim ödemiş olanlara 180 gün,
900 gün prim ödemiş olanlara 240 gün,
1080 gün ve daha fazla prim ödemiş olanlara 300 gün, süre ile işsizlik ödeneği ödenecektir.

En son ÇİĞDEM tarafından 04 Mar 2008, 20:56 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

BaÅŸa Dön Başa Dön

04 Mar 2008, 20:13

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İşsizlik ödeneği hangi hallerde kesilecektir?

Kurum tarafından teklif edilen, mesleklerine uygun ve son çalıştıkları işin ücret ve çalışma koşullarına yakın ve ikamet edilen yerin belediye mücavir alanı sınırları içinde bir işin, haklı bir neden olmaksızın reddedilmesi halinde işsizlik ödeneği kesilir ve kalan işsizlik ödeneği hak sahipliği kaybedilir. ·Gelir getirici bir işte çalışıldığının tespit edilmesi halinde işsizlik ödeneği kesilir ve kalan işsizlik ödeneği hak sahipliği kaybedilir. ·Haklı bir neden olmadan, kurum tarafından önerilen bir mesleki eğitime iştirak edilmemesi veya eğitimin yarıda bırakılması ya da kurumun çağrılarına zamanında cevap verilmemesi hallerinde işsizlik ödeneği kesilir. Ancak, bu hallerin sona ermesi durumunda, ödemelere yeniden başlanır. Şu kadar ki, bu suretle yapılacak ödemenin süresi başlangıçta belirlenmiş olan toplam hak sahipliği süresinin sona erdiği tarihi geçemez. Muvazzaf askerlik dışında herhangi bir nedenle silah altına alınanlarla hastalık ve analık nedeniyle geçici iş göremezlik ödeneği almaya hak kazananların ödenekleri bu durumlarının devamı süresince durdurulur.

Aynı anda hem iş kaybı tazminatından hem de işsizlik ödeneğinden yararlanmak mümkün müdür?

İş kaybı tazminatı ile işsizlik ödeneğini birlikte almaya hak kazananlara öncelikle iş kaybı tazminatı ödenecektir. İş kaybı tazminatı almak üzere yapılan başvurular aynı zamanda işsizlik ödeneği talep başvurusu yerine de geçecektir. İş kaybı tazminatı ödeme süresi bittiği halde bir işe yerleştirilemeyenlere, iş kaybı tazminatı alınan süreler mahsup edilmek şartıyla kalan süre için işsizlik ödeneği ödenecektir.

İşveren, işten ayrılma bildirgesini hangi süre içerisinde, nereye verecektir?

İşverenler, hizmet akdi sona eren her sigortalı işsiz için İŞKUR birimlerinde ve İşkur internet sayfasında örneği bulunan İşten Ayrılma Bildirgesi’nden 3 nüsha düzenleyerek 1 nüshasının işyerinin bulunduğu yerdeki İŞKUR’un ilgili ünitesine 15 gün içinde ulaştırmakla ya da 15 günlük yasal süre içinde postaya vermekle yükümlüdürler. İşveren, düzenlediği İşten Ayrılma Bildirgesi’nin 1 nüshasını sigortalı işsize verir, diğer nüshasını da işyerinde saklar. İAB’yi süresi içinde İŞKUR’a vermeyen işverenlere de her bir fiil için ayrı ayrı olmak üzere idari para cezası uygulanır.

En son ÇİĞDEM tarafından 04 Mar 2008, 20:58 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

BaÅŸa Dön Başa Dön

04 Mar 2008, 20:47

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İşveren işten çıkardığı her işçi için İAB düzenleyecek midir? Yoksa 51 inci madde kapsamında mı İAB düzenleyecektir?

İşveren, hizmet akdi 4447 sayılı Kanun’un 51 inci maddede belirtilen hallerden birisine dayalı olarak sona ermiş olan sigortalılar hakkında; İAB düzenlemekle yükümlüdür. 51.maddede belirtilen haller hariç işveren tarafınndan İAB düzenlenmesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Örneğin: Sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışanlar için İAB düzenleme zorunluluğu bulunmamaktadır. Ayrıca hizmet akdi feshedilmeksizin ve sigorta prim ödeme sürelerinde kesinti olmaksızın, sigortalının aynı işverenin başka bir işyerine nakledilmesi halinde de işverenin İAB düzenleme zorunluluğu bulunmamaktadır.

İşyerinin el değiştirmesi halinde işçinin kıdem tazminatı hakkı doğar mı?

İşçinin çalıştığı işyerinin devri ,işçiye başlı başına işyerini devralan yeni işverenin yanında çalışmama hakkı yani iş akdini feshetme hakkı vermez. Ancak işyeri devri değilde hizmet akdi devri söz konusu olursa ve işçi bu devre muvafakat etmezse bu durumda iş akdini haklı nedenlerle feshedebilir.

İşyerinin nakli halinde, yeni işyerine gitmek istemeyen işçinin kıdem tazminatı hakkı doğar mı?

Çalışma şartlarında esaslı değişiklik yapılması 4857 sayılı İş Kanunu’nun 22. maddesiyle düzenlenmiştir. Buna göre; işveren çalışma şartlarında yapmayı düşündüğü değişiklikleri işçiye yazılı olarak bildirmek zorundadır. İşçinin 6 gün içinde bu değişiklikleri kabul etmemesi durumunda; işveren, değişikliğin geçerli bir nedene dayandığını yazılı olarak belirtmek ve bildirim sürelerine uymak şartıyla sözleşmeyi fesih edebilir.

Belirli süreli hizmet akitlerinde ihbar ve kıdem tazminatı ödemesi nasıl olacaktır?

Belirli süreli hizmet akitlerinde sözleşmenin sona ereceği daha önceden belirlenmiş olduğu için, ihbar öneli gerekmez, dolayısıyla sözleşmenin tarafları açısından ihbar tazminatı hakkı da doğmaz. Hizmet akdinin sözleşme süresi sona ermeden fesih edilmiş olması da taraflar açısından bu durumu değiştirmez. Ancak fesih, haklı sebeple olmadığı veya sözleşmede belirtildiği gibi şartlarla sonlandırılmadığı hallerde akdi fesheden tarafın diğer tarafa bakiye süreye ilişkin yoksun kalınan ücretleri ödemesi gerekir. Bu arada işverenin işçinin iş akdini süresinden önce haklı neden olmaksızın feshetmesi halinde işçinin başka yerde bir iş bulması durumunda, işveren işçiye sadece aradaki farkı ödeyecektir. Belirli süreli hizmet akitlerinde kıdem tazminatına hak kazanmak için en az bir yıl çalışmış olmak şarttır.

İş kazası geçiren sigortalının yükümlülükleri nelerdir?

Sigortalı, uğradığı işkazasını en geç kazadan sonraki gün içinde işveren veya kuruma bildirmekle yükümlüdür.

Sigortalıya, uğradığı işkazasını işveren veya Kuruma bildirme yükümlülüğü getirilmesine karşın, bildirme mecburiyetinin yerine getirilmemesine herhangi bir müeyyide öngörülmemiştir. Dolayısıyla, bu görevini yerine getirmeyen sigortalılar hakkında herhangi bir işlem yapılması mümkün değildir.

Geçirdiği işkazası dolayısıyla Kuruma başvuran sigortalı, hekimin bildirdiği tedbir ve tavsiyelere uymak zorundadır. Aksi takdirde sigortalının tedavisi uzar veya malül kalır yahut malüliyet derecesi artarsa, istirahatli kaldığı günler için verilen geçici işgöremezlik ödeneğinden veya malüliyeti halinde bağlanan sürekli işgöremezlik gelirinden eksiltme yapılabilmektedir.

BaÅŸa Dön Başa Dön

04 Mar 2008, 20:48

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İş yeri kaza bildirim formunda neler olmalıdır?

Bir İş yeri kaza bildirim formu düzenlenirken aşağıdaki bilgilerin bu formda bulunmasına dikkat edilmelidir.
# Düzenlenme Tarihi
# İş yerinin Ünvanı ve Adresi
# Kaza tarihi ve Saati
# Yaralanma Şekli
# Kaza Geçirene ait Tüm Bilgiler

Örnek bir İş yeri kaza bildirim formuna http://www.csgb.gov.tr/isci_bildirimi/bildirim1.doc adresinden ulaşabilirsiniz.

En son ÇİĞDEM tarafından 04 Mar 2008, 20:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

BaÅŸa Dön Başa Dön

04 Mar 2008, 20:49

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İş kazalarıyla meslek hastalıkları halinde SSK tarafından sağlanan yardımlar nelerdir?

yardımı:
Sigortalının,
-Hekime muayene ettirilmesi,
-Teşhis için gereken klinik ve laboratuvar muayenelerinin yaptırılması,
-Gerekirse bir sağlık tesisine de yatırılarak, tedavisinin sağlanması,
-Tedavi süresince gerekli ilaç ve her türlü iyileştirme vasıtalarının temin edilmesi,
Sağlık yardımı, iş kazasına uğrayan veya meslek hastalığına tutulan sigortalının belirli bir süreye bağlı olmaksızın, sağlık durumunun gerektirdiği sürece devam eder ve iyileşen sigortalıların arıza veya hastalıklarının nüksetmesi halinde, tedavileri yeniden sağlanır.

Geçici işgöremezlik ödeneği:
Geçici işgöremezlik süresince sigortalıya çalışma günü ve prim ödeme süresi ne kadar olursa olsun, istirahatlı bırakıldığı her gün için günlük ödenek verilir.
–Sürekli işgöremezlik hallerinde gelir bağlanması,
–Protez, araç ve gereçlerinin sağlanması, takılması, onarılması ve yenilenmesi,
Sigortalıya, arızasına göre gerekli görülecek her türlü protez araç ve gereçleri Kurumca sağlanır, onarılır ve yenilenir.
–Sağlık yardımlarının yapılması veya protez araç ve gereçlerinin sağlanması, takılması, onarılması ve yenilenmesi için, gerektiğinde sigortalının yurt içinde başka yere gönderilmesi,
Sigortalı, gerekirse muayene ve tedavisinin yapılması veya protez araç ve gereçlerinin sağlanması için yurt içinde başka bir yere gönderilir. Gidiş-dönüş yol paraları ile zaruri masraf karşılıkları ile sigortalının sağlık durumu nedeniyle bir başkasının refakat etmesi gerektiği hekim raporu ile belgelenirse, refakatçinin de gidiş-dönüş yol paraları ile zaruri masraf karşılıkları ödenir.

İşkazasına uğrayan ve meslek hastalığına tutulan sigortalının tedavi için yabancı ülkeye gönderilmesi,
Yurt içinde tedavisi mümkün olmayan, ancak yabancı bir ülkede kısmen veya tamamen tedavisi mümkün olan ve mesleğinde uğradığı işgöremezlik derecesinin azalabileceği, Bütçe Uygulama Talimatında belirtilen yurtdışında tedavi amacıyla sağlık kurulu raporu vermeye yetki sağlık kurumları sağlık kurulu raporu ile tespit edilen sigortalının ve bu raporda belirtilmişse, refakatçisinin gidiş-dönüş yol paraları ve zaruri masrafları ile o yerdeki kalış ve tedavi masrafları ödenir.
–İşkazası veya meslek hastalığı sonucu ölümlerde cenaze masrafı karşılığı verilmesi,

İş kazası veya meslek hastalığı sonucu ölen sigortalının hak sahiplerine gelir bağlanması,
İş kazaları ile meslek hastalıkları halinde SSK tarafından sigortalı işçiye sağlanan yardımlardır.

BaÅŸa Dön Başa Dön

04 Mar 2008, 20:51

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İşçi iş kazası nedeniyle uğradığı zararı nasıl tazmin eder?

İş kazası sonrasında işçi en son çalıştığı yer veya işverenin birden çok işyerinin bulunması halinde Şirket merkezinin bulunduğu yer iş mahkemesine başvurarak iş kazası nedeniyle uğradığı zararın tazmini için maddi ve manevi tazminat talepli dava açabilir.

İşçinin vefatı halinde işçinin bakmakla yükümlü olduğu kimselerde destekten yoksun kalmaları nedeniyle aynı taleple yetkili mahkemede dava açabilirler.

Hastalık Sigortası Nedir?

İş kazası ile meslek hastalığı sigortası dışında kalan bütün hastalık hallerinde belirli yardımların yapılmasını sağlayan bir sigorta koludur.

Sigortalılar ile SSK’dan sürekli işgöremezlik geliri, malüllük veya yaşlılık aylığı alanlarla bunların geçindirmekle yükümlü oldukları eş,çocuk, ana ve babaları ile gelir veya aylık alan eş,çocuk, ana ve babaları hastalık sigortasından sağlanan yardımlardan yararlanırlar.

BaÅŸa Dön Başa Dön

04 Mar 2008, 20:52

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Hastalık sigortasında SSK tarafından sağlanan yardımlar nelerdir?

Sağlık yardımı;
Sigortalının, hekime muayene ettirilmesi,
Teşhis için gereken klinik ve laboratuar muayenelerinin yaptırılması,
Gerekirse bir sağlık tesisine yatırılması ve tedavi süresince gerekli ilaç ve her türlü iyileştirme vasıtalarının sağlanmasını kapsar.
Ayakta yapılan tedavilerde verilen ilaç bedellerinin %20’sini sigortalı öder. Süre, sigortalının tedavi altına alındığı tarihten başlayarak 6 (altı) aydır. Ancak tedaviye devam edilmesi halinde, Kurum’ca bildirilen sağlık müesseseleri sağlık kurulu raporu ile malüllük halinin önlenebileceği veya önemli oranda azaltılabileceği anlaşılırsa, tedavi hastanın sağlık durumunun gerektirdiği sürece devam eder.

–Protez araç ve gereçlerinin sağlanması, takılması, onarılması ve yenilenmesi;
Ağız protezlerine ilişkin yardımlar, Kurum’ca hazırlanacak yönetmelik esasları dahilinde sağlanır. Protez araç ve gereç bedellerinin % 20 sini sigortalı öder. Ancak, ilgiliden alınacak katkı miktarı 4857 sayılı İş Kanunu’na göre sanayi kesiminde çalışan onaltı yaşından büyük işçiler için uygulanan aylık asgari ücretin bir buçuk katından fazla olamaz.
Sigortalının iyileşmesini sağlayacak veya işgöremezliğini az çok gidermesine yarayacak protez araç ve gereçleri sağlanır, takılır, onarılır ve belli sürelerde yenilenir.

–Geçici işgöremezlik süresince günlük ödenek verilmesi;
Sigortalıya; gerek ayakta, gerekse yatarak tedaviye alınıp istirahatlı bırakıldığı dolayısıyla işyerinde veya işinde fiilen çalışarak ücret alamadığı dönemlerde kendisinin ve aile fertlerinin geçimini sağlamak için geçici işgöremezlik adı altında ödenek verilir.
Geçici işgöremezlik ödeneği verilmesine, tedavi müddetinin sonuna kadar devam edilir.
Yalnız, istirahat süresi ne olursa olsun Hastalık Sigortası yönünden, ilk iki gün için ödenek verilmez.
Geçici işgöremezlik ödeneği alabilmek için;
Sigortalılık niteliğinin devam etmesi,
Hastalandığı tarihten önceki bir yıl içinde en az 120 gün hastalık sigortası primi ödemiş olması,
Kurum’ca bildirilen sağlık tesisleri sağlık kurullarından veya hekimlerinden istirahat raporu alınmış olması gerekmektedir.

–Gerekli hallerde muayene ve tedavi için yurt içinde başka bir yere gönderilmesi;
Sigortalı, gerekirse muayene ve tedavisinin yapılması veya protez araç ve gereçlerinin sağlanması için yurt içinde başka bir yere gönderilir.
Gidiş-dönüş yol paraları ile zaruri masraf karşılıkları ile sigortalının sağlık durumu nedeniyle bir başkasının refakat etmesi gerektiği hekim raporu ile belgelenirse, refakatçinin de gidiş-dönüş yol paraları ile zaruri masraf karşılıkları ödenir.

–Yurt dışına gönderilmesi;
Hastalığın anlaşıldığı tarihten önceki bir yıl içinde en az 300 gün hastalık sigortası primi ödenmiş olması şartıyla yurt içinde tedavisi mümkün olmayıp ancak, yabancı bir ülkede kısmen veya tamamen tedavisi mümkün görülen ve malüllük halinin önlenebileceği veya önemli oranda azaltılabileceği Bütçe Uygulama Talimatında belirtilen yurtdışında tedavi amacıyla sağlık kurulu raporu vermeye yetkili sağlık kurumları sağlık kurulu raporu ile tespit edilen sigortalının ve bu raporda belirtilmiş ise beraber gideceği kimsenin yurt dışına gönderilmeleri, yabancı ülkelere gidip gelme yol paraları ile bu ülkede kalış ve tedavi masraflarının ödenmesi.

Bu yardımlardan yararlanabilmek için sigortalının; hastalığının anlaşıldığı tarihten önceki 1 (bir) yıl içinde en az 300 gün hastalık sigortası primi ödemiş olması, tedavinin yurt içinde yapılamadığı, yabancı bir ülkede yapılabileceğine dair Bütçe Uygulama Talimatında belirtilen yurtdışında tedavi amacıyla sağlık kurulu raporu vermeye yetkili sağlık kurumları sağlık kurulu raporunun bulunması gerekmektedir.

BaÅŸa Dön Başa Dön

04 Mar 2008, 20:54

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Hastalanan Sigortalının Yükümlülükleri Nelerdir?

Hekimce alınması istenen tedbirlere uymayan sigortalıya, bu tedbirleri yerine getirmedikleri süre için ödenek verilmez. Tedavinin sona erdiğine ve çalışabilir durumda olduğuna dair Kurumca bildirilen sağlık tesislerinden belge almaksızın eski işverenin işinde çalıştırılan sigortalının aynı hastalığı sebebiyle yapılan tedavi masrafları işverenden, başka işte çalışan sigortalının aynı hastalığı sebebiyle yapılan tedavi masrafları kendisinden alınır. Bu süreler için geçici işgöremezlik ödeneği ödenmez, ödenmiş olanlar da sigortalıdan geri alınır.

İş kazasını, işveren, Bölge Müdürlüğü’ne bildirmez ise sigortalının yapması gerekenler nelerdir?

Sigortalı, uğradığı iş kazasını en geç kazadan sonraki gün içinde işveren veya Kurum’a bildirmekle yükümlüdür. Sigortalıya, uğradığı iş kazasını işveren veya Kurum’a bildirme yükümlülüğü getirilmesine karşın, bildirme mecburiyetinin yerine getirilmemesine herhangi bir müeyyide öngörülmemiştir.

Işveren SSK 15.maddesi uyarınca iş kazasına uğrayan sigortalıya Kurum tarafından olaya el konuncaya kadar sağlık durumunun gerektirdiği sağlık yardımlarını yapmakla ve iş kazasını kaza yeri yetkili zabıtasına (polis veya jandarma) derhal, Kurum’a da kazadan sonraki iki gün içinde yazılı olarak bildirilmek zorundadır. Aksi halde doğan ve ileride doğacak olan Kurum zararlarından işveren sorumludur. İşverenin zamanında bu bildirimleri yapmaması halinde işçi de gerek SSK’ya gerekse Bölge Müdürlüğü’ne yazılı olarak iş kazasını bildirebilir

BaÅŸa Dön Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 10 mesaj ]  Facebook'ta Paylaş

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: MSN [Bot] ve 66 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz