Kullanıcı adı:
Şifre:

Hatırlasın mı?
Sadece Anasayfa üzerinden hızlı giriş yapılabilir.
Üye Olmak İstiyorum SSS Giriş Yap 

Yeni başlık gönder Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 943 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47 ... 63  Sonraki Facebook'ta Paylaş

11 Ağu 2010, 09:43

Re: SOSYAL GÜVENLİK SORU - CEVAP
Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

SGK Doğum Borçlanmasında Yasal Çizgiye Çekildi

Soru: 23.03.1966 doğ. 1997 Şubat ayından beri SSK sigortalısı olarak çalışmakta olan bir bayanım. 1984 ve 1987 yıllarında yaptığım iki doğuma ilişkin süreyi borçlanabilir miyim? Borçlanabilirsem ne zaman emeki olabilirim? Mahire DİNÇER

Cevap: 5510 sayılı Kanunla erkeklerin askerlik borçlanması gibi yapma imkanı gibi kadınlara da en fazla iki doğuma kadar ve her doğumda iki yıla kadar boşta geçmiş süreleri borçlanma imkanı tanınmıştı. Fakat SGK “yasa ötesi” alt düzenlemeleriyle uygulamayı zorlaştırarak sigortalıların bu hakkı kullanmalarını engelliyordu. “Çalışanların Sözcü'sü” olarak defalarca dile getirdiğimiz ve yargıya yansıyan sorunda en nihayet 17.04.2010 tarihli ve “Doğum Borçlanmasında Sözcü’nüz Olduk, Kıvançlıyız” başlıklı köşe yazımızda 300 gün şartını kaldıran yargı kararına ilişkin değerlendirmemizde “Artık darısının erkek sigortalılar ilk sigortalılıklarından önce geçen askerlik hizmetlerini borçlanmalarına benzer biçimde doğum borçlanmasının çalışan annelerce yapılabilmesinin önünü açarak görüşümüzü teyit edecek kararda” olduğunu belirtmiştik. Henüz yargıda bekleyen bu konuda SGK kadın çalışanların önünde mertek gibi duran “İlk defa sigortalı olarak çalışmaya başladığı tarihten sonra” ibaresini ve 300 gün şartını 01.07.2010 tarihli Tebliğiyle kaldırmış bulunuyor. Konunun daha açık ilanı ve personelin bilgilendirilmesi amacıyla gerekli Genelge değişikliği yapılmalı ve çalışan anneler daha fazla mahkeme kapılarında bekletilmemeli. Siz de genelge çıktıktan sonra bu kapsamda iki doğumunuz için dört yıllık bir borçlanma yapabilir ve Şubat 1997 başlangıcıyla 53 yaş ve 5 bin 900 günle değil, Şubat 1993 başlangıcıyla 49 yaş ve 5 bin 600 günle emekli olabilirsiniz.

Soru: 1957 doğ. 1976 yılında 147 günlük SSK’lı çalışmam var. 1978, 1981 ve 1989 doğumlu üç çocuğum var. Bundan sonra en kısa zamanda emekli olabilmek için ne yapmalıyım? Gül ÇETİN

Cevap: 08.09.1981’den önceki sigorta başlangıcınızla 50 yaş ve 3 bin 600 günle emekli olabilirsiniz. Yaş tamam olduğundan doğumlardan ikisini mahkeme yoluyla borçlanabilir ve bin 440 gün kazanabilirsiniz. Kalan 2 bin 13 günün 783 gününü SSK’lı olarak çalışarak öderseniz, bin 230 gününü isteğe bağlı ödeseniz de bu şartlarla SSK'dan emekliliğinizi sağlayabilirsiniz.

Sözcü/Şevket Tezel
(11.08.2010)

İçime Bir sessizlik Çöktü Avaz Avaz Susuyorum!.....

BaÅŸa Dön Başa Dön

11 Ağu 2010, 09:46

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Anne olan sigortalıların doğum borçlanmasında ŞARTLAR İYİLEŞTİRİLDİ

Hatice Aycı Kavil / DÜZCE

Merhaba. Ben 1961 doğumluyum. 1983 yılında sigortalı olarak çalışmaya başladım. İki çocuğum var. Çocukların doğum tarihleri: 16.08.1984 ve 22.09.1992. Yeni çıkan yasaya göre doğum borçlanmasından yararlanabiliyor muyum ve ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: 5510 sayılı Kanunun 41. Maddesinin birinci fıkrasının a bendi gereğince 4/(a) Kadın sigortalılara iki defaya mahsus olmak üzere doğum tarihinden sonra iki yıllık süreyi geçmemek kaydıyla borçlanabilmeleri için;

- Doğum nedeniyle işten ayrılmış olması,
- Doğumun, çalışırken veya işten ayrıldıktan en fazla 300 gün içinde gerçekleşmesi,
- Çocuğun yaşıyor olması ve adına prim ödenmemiş olması gerekiyordu.

Yargıtay 10. Hukuk Dairesi’nin Esas: 2009/8312, Karar: 2010/2516 ve 25.02.2010 tarihli kararına göre; doğuma dayalı borçlanma hakkından yararlanabilmek için doğum sırasında aktif sigortalı olma şartının aranmaması, geçmişte hizmet akdine dayalı olarak zorunlu sigortalılık tescilinin yapılmış olması, çocuğun yaşıyor olması yeterli sayılıyor.
Yargıtay’ın bu kararına istinaden artık doğuma dayalı borçlanma hakkından yararlanmak için 4/(a) Kadın sigortalıların doğumun gerçekleştiği tarihte aktif sigortalı olması ve doğum nedeniyle işten ayrılmış olması veya doğumun işten ayrıldıktan en fazla 300 gün içinde gerçekleşmiş olması gerekmiyor. Sigortalılık süresi sona ermesi durumunda ise yıl yönünden bir kısıtlama olmadan kadın sigortalılar, iki defaya mahsus olmak üzere doğum tarihinden sonra iki yıllık süreyi geçmemek kaydıyla hizmet akdine istinaden iş yerinde çalışmadıkları süreleri, çocuğunun yaşaması şartıyla borçlanabilecekler.
Neticede 4/(a) Kadın sigortalılar doğum borçlanması sayesinde 4 yıl sigortalılık=1440 günlük hizmet süresi kazanacaklar.

Hatice Hanım,
Bu genel değerlendirmeden sonra sizin sorunuzun cevabına gelince; 01.05.1983 sigorta girişiniz ve 3900 gününüz var. Buna göre; 20 yıl, 40 yaş ve 5000 günle emekli olabilirsiniz. 20 yılınız ve yaşınız dolmuş. 3 yıl 1 ay daha prim ödeyeceksiniz. Birinci çocuk işten ayrıldıktan sonra 255 gün içerisinde doğmuş. Bunun için 2 yıl, ikinci çocuk için de 13 ay borçlanıp, toplam 37 ay=1110 gün borçlanarak (Bu da 9.004.32 TL ediyor), borcunuzu tebellüğ tarihinden itibaren bir ay içerisinde ödeyip emeklilik müracaatı yapabilirsiniz

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

> Mustafa Aslan / KIRIKKALE

1963 doğumluyum. 15 Şubat 1986’da Bağ-Kur’lu oldum. 2001 yılına kadar Bağ-Kur ödedim. 19 Eylül 2001 tarihinde Bağ-Kur’u SSK’ya aktardım. Şu an hâlâ SSK primi ödemekteyim. Askerlik borçlanmasını yatırsam ne zaman emekli olurum?

CEVAP: 15.01.1986 tarihli Bağ-Kur girişiniz ve sigorta ile birlikte toplam 8100 gününüz var. Buna göre; 25 yıl, 49 yaş ve 5300 gün ile Sigorta’dan emekli olabilirsiniz. Gününüz çoktan dolmuş. Bağ-Kur’dan sonra 1260 gününüz de mevcut. Askerliğiniz 15.01.1986 tarihinden önce olduğu için, sadece 9 ayını borçlanırsanız, 48 yaşınızın dolduğu 15.03.2011 tarihinde emekli olabilirsiniz.

> Ahmet Keskiner / BURSA

Doğum tarihim 11.08.1963. SSK başlangıcım 1982. Ayrıca 11 yıl 6 ay 25 gün Bağ-Kur hizmetim var. Son 3 seneden beri SSK’lı olarak çalışmaktayım. Şimdi ben bu şartlarda ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: 15.08.1982 tarihli sigorta girişiniz ve Bağ-Kur ile birlikte toplam 6031 gününüz var. Buna göre; 25 yıl, 47 yaş ve 5150 gün ile emekli olabilirsiniz. Bağ-Kur’dan sonra Sigorta’ya 1073 gün prim ödemişsiniz. 7 ay daha öderseniz 1260 güne tamamlayarak Sigorta’dan emekli olursunuz.

Türkiye/Lütfi Köksal
(11.08.2010)

BaÅŸa Dön Başa Dön

11 Ağu 2010, 09:48

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Fazla mesailer geç ödenirse ne yapmalı?

Mesaiye kaldığımızda mesai ücretlerimizi zamanında alamıyoruz, üzerinden 2-3 ay geçiyor. Mesaiye kalmayınca işten çıkarmakla tehdit ediyorlar ayrıca hep bir maaşımız içeride kalıyor. Bordroya da yansımıyor. Bu konuda ne yapmamız gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim. 5...700683 Nolu SMS:

İş Kanunu'na göre; işveren zorla işçiye mesai yaptıramaz. Mesai için işçinin onayını alması gerekir. Eğer sizi mesaiye kalmadığınız için işten çıkartmışsa dava açarak ihbar ve kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz. Ücretleriniz de zamanında ödenmiyorsa, 20 günden fazla gecikme oluyor ise yine İş Kanunu'na göre iş sözleşmenizi feshederek tazminatınızı alabilirsiniz.

Rahatsızlığım nedeniyle raporluyum. Şu anda işsizlik ödeneği alıyorum. Ödeneğimin kesileceği söyleniyor. Böyle bir şey söz konusu olabilir mi? E.K./ İSTANBUL

Yasa gereği hastalık ve analık nedeniyle geçici işgöremezlik ödeneği almaya hak kazanan sigortalı işsizlerin, işsizlik ödeneklerinin ödenmesi bu durumlarının devamı süresince durdurulmaktadır. Ancak bu durumunuzun sona ermesi halinde ödeneğiniz yeniden başlatılabilir...

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
15.10.1959 doğumluyum. 1987 yılında SSK başlangıcım oldu. 1994 yılında da vergi girişim var. 04.10.2000 tarihinde yasa ile Bağ-Kur girişim yapıldı. Bu koşullarda ne zaman ve nasıl emekli olurum?

Vermiş olduğunuz bilgilerden halen Bağ-Kur'lu olduğunuz anlaşılmakta. Bağ-Kur emekliliğinizi hesaplayabilmemiz için Bağ-Kur'dan önce ne kadar SSK gününüzün olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Bağ-Kur kapsamından çıkarak 3.5 yıl SSK primi ödeyerek, SSK emeklilik şartlarına tabi olabilirsiniz. SSK'dan 25 yıl, 50 yaş ve 5375 prim gün şartlarına tabisiniz.

Takvim/Ali Şerbetçi
(11.08.2010)

BaÅŸa Dön Başa Dön

11 Ağu 2010, 09:54

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

ERKEN EMEKLİLİK DİLEKÇESİ (Emekli maaşı nasıl artar?)

En fazla merak edilen konular;

· Borçlanma yapmamın bana ne faydası olacak?

· Borçlanma yaparsam emeklilik tarihim değişir mi?

· Borçlanma bedelini nasıl ödeyeceğim? Taksitlendirme imkânım var mı?

· Borçlanma yaparsam emekli aylığımın miktarında bir değişiklik olur mu?

· Borçlanma dilekçesini nasıl yazmalıyız

gibi sorulardan oluşuyor. Her bir soruya ayrı ayrı cevap vermemiz mümkün değil ancak merak edilen konulara örnek sorularla açıklık getirmiş olalım.

Aylık artışı primle ilgili

Soru: Sadettin Bey, verdiğiniz bilgilere göre doğum borçlanması yapabilecek gibi görünüyorum. Ama borçlanma yapmam emekli aylığımı artırır mı? Nezihe Uslu

Cevap: Nezihe Hanım, doğum borçlanmasıyla prim gününüz artacağından, her halükarda emekli aylığınıza olumlu yansıması olacaktır. Ancak burada iki önemli faktör var;

1. Borçlanma matrahınız: Doğum borçlanmasını, taban (asgari ücret) ve tavan matrahlar arasında belirleyeceğiniz bir matrah üzerinden yapacaksınız. Burada prim matrahı ne kadar yüksek olursa, bağlanacak aylığa o kadar fazla katkısı olur.

2. Doğum yaptığınız dönem: Şu anki emekli aylığı hesaplanmasında, 1990-2000 arası çalışmaların/primlerin katkısı oldukça fazladır. Dolayısıyla yaptığınız doğumlar bu yıllar arasındaysa, mutlaka borçlanma yapmanızı ve ödeyebildiğiniz kadar yüksekten ödemenizi tavsiye ederim.

Kalan süreyi borçlananın

Soru: Sadettin Bey, BUGÜN Gazetesi'nin 10 Ağustos tarihli manşet haberiyle (doğum borçlanması) ilgili bir soru sormak istiyorum. Benim eşim 1987/3'te SSK'lı olarak işe giriyor. 1998/2'de işten çıkıyor. 2002/02'de çocuğumuz oluyor. Eşim 2004/7'de tekrar SSK'lı oluyor. 2009/4'te işten çıkıyor ve isteğe bağlı emeklilik çerçevesinde 2009/06'da Bağ-Kur'lu oluyor. Hesaplamalarımıza göre eşimin yaklaşık 1,5 sene daha prim ödemesi var. Bu süreyi bu habere göre borçlanabiliyor muyuz? Cevap evetse nereye nasıl bir dilekçeyle müracaat etmemiz gerekiyor? Suat Ural

Cevap: Suat Bey, eşiniz emekliliğe kalan 1,5 yılı doğum borçlanması ile tamamlayıp hemen emekli olabilir. Bunun için gerekli dilekçeyi bu sayfada yayınladık. Aynı dilekçeyle başvurabilirsiniz.

Taksitlendirme olmaz

Soru: Merhaba, gazetedeki yazılarınızı düzenli olarak takip ediyorum. Yeni çıkan doğum borçlanmasıyla alakalı bir sorum olacak. Doğum tarihim 02/05/1968, SSK girişim 01/11/1980 ve ödenen prim günüm 2.311 gün. 14/12/1992'de doğum yaptım 1982 ile 1997 tarihleri arasında uzun bir süre çalışmadım. Bazı yerlerde çalıştığım halde SSK yapılmadı. Ben de yasadan faydalanarak doğum borçlanması yapabilir miyim? Borçlanma yapabilirsem ne kadar ödeme yapmam gerekir ve bunu taksitle ödeyebilir miyim? Beyza Deniz

Cevap: Beyza Hanım, 1992 yılında yaptığınız doğumu borçlanabilirsiniz. Zira bu tarihten sonraki iki yıllık süre zarfından çalışmamışsınız. Borçlanma başvurusunda bulunduktan sonra SGK tarafından önce bilgileriniz kontrol ediliyor. Borçlanmanıza engel bir durum olmadığı anlaşıldıktan sonra borçlanma tutarı hesaplanarak size tebliğ ediliyor. Siz de tebliğ tarihinden itibaren en geç 1 ay içinde borcu ödüyorsunuz. Yani taksitlendirme imkânı maalesef söz konusu değil.

1 Temmuz tebliği yeter

Soru: Sadettin Bey gazetenizde yayınlamış olduğunuz yazıda, doğum borçlanmasıyla ilgili olarak yeni düzenlemeden bahsediyorsunuz. Bu haberin gerçekliği neye dayanmaktadır? İl müdürlüğü ve Ankara SGK'dan öğrendiğimiz kadarıyla böyle bir resmi bildirgenin ellerine geçmediğini söylediler. Binlerce kişiyi etkileyen böyle bir haberin aslı nedir? Hangi kanuna dayanarak böyle bir yazı yazdınız? Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

Neziha PEKDOĞAN

Cevap: Değerli okurum, dünkü haberimizin 3 ayrı dayanağı var. Bunlar;

1. 5510 Sayılı Kanun'un 41. Maddesi,

2. 1 Temmuz 2010 tarihinde yayınlanan SGK Hizmet Borçlanmaları Tebliği

3. SGK tarafından hazırlıkları tamamlanan Hizmet Borçlanmaları Genelgesi.

İl müdürlüklerinin borçlanma talebinizi kabul etmeleri için genelgeyi beklemelerine gerek yok. Bir ay önce yayınlanmış tebliğ yeterli. Ancak ille de genelgeyi bekleyeceklerse, sizin dilekçelerinizi alıp, genelge geldikten sonra işleme koyabilirler.

ÖRNEK DİLEKÇEYE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ >>

Not: İki doğum için 4 yıla kadar borçlanma imkânınız var. Ancak bunun tamamını borçlanmak istemiyorsanız, borçlanmak istediğiniz süreyi dilekçenizde belirtiniz.

Bugün/Sadettin Orhan
(11.08.2010)

BaÅŸa Dön Başa Dön

12 Ağu 2010, 08:57

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Almanya'da çalışmaya başladığınız tarih ve çalıştığınız süre belirleyici

Soru: 1 Aralık 1964 doğumluyum. 25 Nisan 1981’de işçi ailesi olarak Almanya’ya gittim. Almanya’da 9 ay Alman meslek okuluna gittim. Daha sonra orada kısa süre işçi olarak çalıştım. 31 Temmuz 1983’te yurda döndüm. Askerliğim gelmişti. Ameliyat geçirdiğim için askerliğe elverişsiz raporu verdiler. Askerlik yapmadım. 28 Mayıs 1984’te bakkal açtım. 21 Aralık 1994’te bitti. 10 yıl 6 ay 23 gün Bağ-Kur’lu oldum. Bağ-Kur’a toplam 3803 gün prim ödedim. Daha sonra SSK’ya geçtim. 30 Eylül 2008’den itibaren SSK’ya da 580 gün prim ödemem var. Emeklilik için nasıl bir yol izlemeliyim? Mehmet UZUN

Cevap: Almanya’da hangi tarihte ve kaç ay çalıştığınızı belirtmemişsiniz. Oysa bu bilgiler hangi şartlarda ve nasıl emekli olacağınız hususunda belirleyici rol oynadığından önemli. Almanya’da 18 yaşınızı doldurduğunuz tarihten sonra en az 185 gün ve daha fazla süre çalışmanız varsa, bu süreleri borçlanmanız ve 680 gün daha sigortalı bir işte çalışarak Bağ-Kur’dan sonra başlattığınız SSK sigortanıza prim ödemenizi 1260 güne tamamlamanız halinde, SSK’da emekli olmak için 25 yıl sigorta süresi, 5150 gün prim ödeme ve 47 yaş şartlarına tabi olursunuz. 680 gün prim ödeyerek 580 gün olan prim ödemenizi 1260 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Şayet Almanya’da 185 gün ve daha fazla prim ödemeniz yoksa, 842 gün daha sigortalı çalışarak, toplam prim ödemenizi 5300 güne tamamlamanız şartıyla, 49 yaşınızı dolduracağınız 1 Aralık 2013’te emekli olabilirsiniz.

Kıdem tazminatı için dava açmaktan başka yolunuz yok

Soru: 2002’de işe başladım. 18 Ağustos 2008’de kendi işimi kurmak için ayrıldım. 6000 gün primim vardı. İşveren bana ‘tazminat hakkın yok’ dedi. Ama yazılarınızdan tazminat hakkım olduğunu öğrendim. Aralık 2009’da Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurdum. İşten ayrılmadan önce ‘tazminat alabilir’ yazısını almam gerektiğini söylediler. Bu yasadan haberim olmadığını söylediğimde ise geriye doğru yazı alamayacağım belirtildi. Kıdem tazminatımı almam için ne yapmam lazım? Hesabıma göre 13 bin lira tutuyor. Şaban ADALI

Cevap: 15 yıl sigorta ve 3600 gün primi olan, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) ‘kıdem tazminatı alabilir’ yazısı alarak işverene ibraz edip kıdem tazminatını alır ve işinden ayrılabilir. SGK’dan yazı almadan ayrıldığınızdan kendi isteğinizle işten ayrılmış görünüyorsunuz. Kendi isteği ile ayrılan da kıdem tazminatı alamıyor. Bu durumda kıdem tazminatı için iş mahkemesine dava açmaktan başka çareniz kalmıyor. İş mahkemesinde, belge ve şahitlerle işverene talep etmenize karşın tazminat hakkınızın olmadığı gerekçesi ile tazminatınızın ödenmediğini kanıtlarsanız, kıdem tazminatınızı yargı yoluyla alabilirsiniz.

15 yıl çalışanın izin hakkı 26 gündür

Soru: Aynı işletmede 15 yıl çalışanın yıllık ücretli izin hakkı 20 gün mü yoksa 26 gün müdür? Musa ERDOĞAN

Cevap: 15 yıl (15 yıl dahil) ve daha fazla çalışma süresi olanların 26 gün yıllık ücretli izin hakkı vardır. Aynı işyerinde 15 yıl çalışan 26 gün yıllık ücretli izin kullanır.

52 yaşı beklerseniz askerlik borçlanmasına gerek yok

Soru: 14 Mayıs 1967 doğumluyum. 1985’te SSK’lı oldum. 150 gün primim var. 1987-1989 arası askerliğimi yaptım. Şubat 1991’den beri Bağ-Kur’a devam ediyorum. Ne zaman emekli olabilirim? Askerliği borçlanmama gerek var mı? Emin ÖMÜR

Cevap: 25 tam yıl prim ödeme ve 52 yaş şartlarına tabisiniz. 1 Eylül 2015’e kadar prim ödeyerek ödemenizi 25 tam yıla tamamlamanız şartıyla, 14 Mayıs 2019’da emekli olabilirsiniz. Askerlik sürenizi (18 ay kabul edilmiştir) borçlanıp, 1 Mart 2014’e kadar prim ödeyerek ödemenizi 25 tam yıla tamamlamanız şartıyla, 14 Mayıs 2018’de emekli olmanız da mümkün.

Staj sigortasının emekliliğinize hiçbir faydası olmaz

Soru: 3 Ocak 1974 doğumluyum. 12 Haziran 1992’de meslek lisesinden dolayı sigorta numarası alarak staj gördüm. Mayıs 1994’te askerliğimi 18 ay olarak yaptım. Eylül 1996’da aynı sigorta numarası ile primim yatmaya başladı. 4404 gün prim ödedim. 1- Ne zaman emekli olabilirim? 2- Askerliğin kaç ayını yatırırsam emeklilik yaşını geriye çekebilirim? 3- Staj gördüğüm tarih emekliliğime etki eder mi? Bana ne gibi bir faydası var? Hüseyin YILDIZ

Cevap:1) Emeklilik açısından başlangıç tarihiniz, adınıza ilk defa uzun vadeli sigorta kollarına prim yatırılan Eylül 1996’dır. Bu tarihe göre 25 yıl sigorta, 5825 gün prim ve 56 yaş şartlarına tabisiniz. 1421 gün daha prim ödeyerek, ödemenizi 5825 güne tamamlamanız şartıyla, 3 Ocak 2030’da emekli olabilirsiniz. 2) Askerlik sürenizin tamamını borçlanmanıza gerek yok. 280 günü borçlanmanız halinde 5750 gün prim ödemiş olmak şartıyla, 3 Ocak 2029’da emekli olabilirsiniz. 3) Staj sigortası, kişileri emekli eden sigorta kollarına prim ödenmediğinden emekliliğinize hiçbir faydası olmaz.

7000 gün prim ve 60 yaş şartlarını sağlamanız gerekiyor

Soru: 18 Haziran 1983 doğumluyum. 19 Eylül 1999’da SSK’lı oldum. Askerliğimi 2004’te 15 ay yaptım. 1655 gün primim var. Ne zaman emekli olabilirim? Emrullah KURTUL

Cevap: 7000 gün prim ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. 5345 gün daha prim ödeyerek, 1655 gün olan prim ödemenizi 7000 güne tamamlamanız şartıyla, 18 Haziran 2043’te emekli olabilirsiniz.

Anneniz 781 gün daha prim ödediğinde emekli olabilir

Soru: Annem 1956 doğumlu. 1 Mart 1980’de SSKlı oldu. 1800 gün primi var. 1 Eylül 1983 ile 30 Haziran 1986 arasında 1029 gün Bağ-Kur’a prim ödedi. Şu anda SSK’lı olarak çalışıyor. En erken ne zaman emekli olabilir? Ne yapmalı ve nereye başvurmalı? Tamer ŞAVER

Cevap: Anneniz 8 Eylül 1999 itibarıyla 18 yıldan fazla süredir sigortalı olduğundan, bu tarihte uygulamaya konan ve emekliliği zorlaştırdığından kamuoyunda ‘mezarda emeklilik’ yasası olarak adlandırılan 4447 sayılı yasaya tabi olmadan, eski yasa şartlarıyla emekli olacak. Anneniz eski yasaya göre en erken, 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarını yerine getirerek emekli olabilir. 781 gün daha prim ödeyerek, 2819 gün olan prim ödemesini 3600 güne tamamlayacağı tarihte emekli olabilir.

Posta/Ekrem Sarısu
(12.08.2010)

BaÅŸa Dön Başa Dön

12 Ağu 2010, 09:02

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Fazla mesai yapmak zorunlu mu?

Ben kereste fabrikasında çalışıyordum. Mesai yapmadığım için işten çıkarıldım. Bu olay normal mi? Ne yapmalıyım? 5...137794 Nolu SMS:

İş Kanunu'na göre, işveren zorla işçiye mesaiyi yaptıramaz. Mesai için işçinin onayını alması gerekir. Eğer sizi mesaiye kalmadığınız için işten çıkartmışsa, dava açarak ihbar ve kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz. Ya da işe dönüş davası açabilirsiniz.

Tarım Bağ-Kur'unda 01.01.1987 ile 30.04.1990 tarihleri arası hizmetim vardı. Hizmetlerimin silinmiş olduğunu gördüm. Hizmetlerimi alabilir miyim?

Anlaşıldığı üzere 5 yılı aşkın prim borcunuz olduğundan 5510 sayılı yasanın 17. maddesi gereği hizmetiniz ve borcunuz silinmiştir. Bağlı olduğunuz Sosyal Günelik İl veya Merkez Müdürlüğü'ne müracaat ederek 'İhya' talebinde bulunursanız silinen günleriniz prime esas kazanç üzerinden yeniden hesaplanarak tarafınıza borç bildirimi yapılacaktır.

NE ZAMAN EMEKLi OLURUM?

25.08.1964 doğumluyum. SSK girişim 13.09.1982. Prim gün sayım 8100. Ne zaman emekli olabilirim?

Eşim yüzde 90 özürlü. Bunun için erken emekli olma hakkım var mı? Necmettin NALBANTOĞLU/İZMİR

SSK girişinize göre 25 yıl, 47 yaş, 5150 prim gün şartlarına tabisiniz. 25 yıl şartınız tamamlanmış ancak 47 yaşınız 2011 yılında tamamlanacağından, emekli olacağınız tarih 25.08.2011 tarihi olacaktır. Eşinizin özürlü olmasının erken emekli olmanıza katkısı yok.

01.02.1988'de işe girdim.08.02.1965 doğumluyum, 540 gün 18 ay askerlik borçlanmasını yatırdım. Ne zaman emekli olabilirim? 5...799639

SSK girişiniz ve ödemiş olduğunuz askerlikle beraber 25 yıl, 49 yaş, 5300 prim gün şartlarına tabisiniz. Emekli olacağınız tarih 08.02.2014 tarihi olacaktır.

1973 doğumluyum. 16.06.1997 SSK başlangıcım. Ne zaman emekli olabilirim?
5...350656 Nolu SMS:

SSK girişinize göre 25 yıl, 57 yaş, 5900 prim gün şartlarına tabisiniz. 1 aylık askerlik borçlanması ödemeniz halinde 25 yıl, 56 yaş, 5825 prim gün şartlarına tabi olursunuz. Prim gün sayınızı tamamlayarak 28.05.2029 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Takvim/Ali Şerbetçi
(12.08.2010)

BaÅŸa Dön Başa Dön

13 Ağu 2010, 09:57

Site Admin
Site Admin

SSK süreleriniz ve askerlik süreniz için emekli ikramiyesi ödenmez

Soru: 1 Ekim 1996’da SSK’lı oldum. 1853 gün primim var. 21 Mayıs 1997 ile 21 Kasım 1998 tarihleri arasında 18 ay askerlik hizmetim var. 20 Kasım 2009’dan itibaren memuriyete başladım. 1) Hizmet birleştirmesi yaptığım takdirde, ne zaman emekli olabilirim? 2) SSK’lı olarak ve askerde geçen sürelerimi saydırdığım takdirde, kademe ve dereceme ne denli etki eder? 3) Bu sürelerin tazminatta para olarak bana dönüşü var mı? Yoksa sadece süre olarak mı etkisi var? Özkan DALDAL

Cevap: 1) 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. Askerlik borçlanması, fiili hizmet sürenizi 540 gün artırır. Ancak emekli olma şartlarınızı değiştirmez. Askerliğinizi borçlanıp, ara vermeden çalışarak fiili hizmet sürenizi 25 tam yıla tamamlayacağınız Nisan 2003’te, 60 yaşınızı da dolduruyorsanız emekli olabilirsiniz. Doldurmuyorsanız 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. 2) Hizmet birleşmesi yaptığınızdan, SSK ve askerlik süreniz olan yaklaşık 6 yıl 8 ay, emekliliğine esas derece ve kademeye esas intibakınız yapılır. İntibak farkı sizden tahsil edilir. Emekliliğe esas dereceniz iki derece artar. Kademe ilerlemenize esas fiili hizmet süreniz de 8 ay artar (4 aylık fiili hizmet sürenizle birlikte bir kademe ilerlersiniz). 3) Bu süreler için emekli ikramiyesi ödenmez. Memuriyette geçen fiili hizmet süreleriniz için emekli ikramiyesi ödenir.

Asgari geçim indirimi net ücretin içinde değildir

Soru: Bir şirkette 1100 lira maaşla çalışmaktayım. Sigorta primim ödeniyor. Ancak ay sonunda ‘asgari geçim indirimim nerede?’ diye sorduğumda ‘hepsi maaşın içinde’ denildi. Bu ne demek? Siz 1100 liraya anlaşıyorsunuz, bunun dışında asgari geçin indiriminin ayrıca belirtilmesi gerekmiyor mu? Asgari geçim indirimini devlet ödüyor, işveren değil. İşveren bordromda kapı gibi asgari indirimini gösteriyor, muhtasarından da düşüyor. Ama bana ödemiyor. Bu kanuni mi? Nurten TÜRKKAN

Cevap: Sizin gibi net ücret üzerinden anlaşmak suretiyle çalışanlar da asgari geçim indiriminden yararlanır. Hesaplanan vergiden mahsup edilen asgari geçim indirimi tutarlarının net ücret ile birlikte ücretliye ödenmesi gerekir. Çünkü, asgari geçim indirimi vergi kanunuyla ücretliye tanınmış bir haktır. Ücret üstünden alınacak olan Gelir Vergisi’nin bir kısmı alınmayarak, asgari geçim indirimi adı altında, ücretliye bırakılmaktadır. Net ücretinizin üstüne, asgari geçim indirimi de ilave edilerek ödenmesi gerekir. Aksi bir uygulama ücretliye ödenmesi gereken asgari geçim indiriminin işverene ödenmesi gibi bir sonuç doğurur ki bu, kanuna aykırı bir uygulama olur. Çünkü, asgari geçim indirimi uygulaması işveren değil, işçi için getirilmiş olan bir uygulamadır. İşvereninizin yaptığı uygulama kanuni değil. Net ücret ayrı, asgari geçim indirimi ayrı bir konudur. ‘Asgari geçim indirimi net ücretin içindedir’ denerek ödenmemesi, işverenin kanuni olmayan haksız bir kazanç sağlamasından başka birşey değildir. Vergi dairesinin olaydan haberdar olması halinde işverenin başı ağrır.

Kıdem tazminatını alıp işinden ayrılan istediği yerde çalışabilir

Soru: 15 yıllık sigorta süresini doldurduktan sonra, ‘kıdem tazminatı alabilir’ yazısı ile tazminatımı alıp işten ayrıldığımda, başka bir yerde çalışmaya devam edebilir miyim? Bu çalışmalarım emekliliğimle ilgili bir sorun yaratır mı? Funda GÜNDOĞDU

Cevap: 15 yıl sigorta ve 3600 gün primi olduğundan kıdem tazminatını alıp işinden ayrılan, emekli olacağı yaşın dolmasını çalışmadan bekleyebileceği gibi, başka bir işyerinde hatta ayrıldığı işyerinde çalışarak da bekleyebilir. Kıdem tazminatını alıp işinizden ayrıldıktan sonra, istediğiniz işyerinde çalışabilirsiniz. Emekliliğinizde sorun oluşturmaz.

Eşiniz 478 gün doğum borçlanması yapabilir

Soru: Eşim 1978 doğumlu, 15 Temmuz 1997’den beri özel bir bankada çalışıyor. 4395 gün primi var. 20 Temmuz 2010’da işten ayrıldı. Bu süre zarfında 18 Ocak 2002, 30 Mart 2009 ve 18 Nisan 2010 yıllarında 3 çocuğumuz dünyaya geldi. Kullanılan toplam ücretsiz izin ise 7 ay. Ne zaman emekli olabilecek ve daha ne kadar prim ödeyecek? Taner TEMEL

Cevap: Eşinizin çalıştığı bankanın özel Emekli Sandığı olup olmadığını belirtmemişsiniz. Sorunuzu eşinizin bankada SSK’lı olarak çalıştığı varsayımına göre cevaplandırıyoruz. Eşiniz 20 yıl sigorta, 5975 gün prim ve 54 yaş şartlarına tabi. 1580 gün daha prim ödeyerek, 4395 gün olan ödemesini 5975 güne tamamlaması şartıyla 2032’de, 54 yaşını dolduracağı tarihte emekli olabilir. Eşiniz 7 ay ücretsiz iznini doğum sonrası çocuğuna bakmak için almışsa, doğum borçlanması yaparak 210 gün kazanabilir. Ayrıca son doğumu için de 268 gün doğum borçlanması yapabilir. Doğum borçlanması yoluyla 478 gün kazandıktan sonra yaklaşık 37 ay da isteğe bağlı prim ödeyerek prim şartını tamamlar ve 54 yaşın dolmasını bekler.

2012’de 56 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz

Soru: 28 Kasım 1956 doğumluyum. 10 Mart 1989’da SSK’lı oldum. 3824 gün prim ödedim. Ne zaman emekli olabilirim? Güler LEYLA

Cevap: Yaş haddinden emekli olmak için 15 yıl sigorta, 3600 gün prim ve 56 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan, bundan sonra prim ödemeseniz de 28 Kasım 2012’de emekli olabilirsiniz.

Doğum yapan kadın sigortalı 6 aya kadar ücretsiz izin alabilir

Soru: Kadın işçi doğum yaptıktan sonra ne kadar ücretsiz izin alabilir? Saadet İZEL

Cevap: Doğum yapan kadın işçiye, 16 haftalık (çoğul gebelik halinde 18 hafta) doğum iznini kullandıktan sonra talep etmesi halinde, işveren 6 aya kadar ücretsiz izin vermek zorunda.

7000 gün prim ve 60 yaş şartlarına tabisiniz

Soru: 16 Eylül 1981 doğumluyum. 15 Eylül 1999’da SSK’lı oldum. 3017 gün primim var. Ağustos 2001 ile Şubat 2003 arası 18 ay askerlik yaptım. Ne zaman emekli olabilirim? Hidayet ALTUN

Cevap: Sizin gibi ilk defa 8 Eylül 1999’dan sonra sigortalı olanlar, 7000 gün prim ve 60 yaş şartlarına tabi bulunuyor. 3983 gün daha prim ödeyerek, prim ödemenizi 7000 güne tamamlamanız şartıyla, 16 Eylül 2041’de emekli olabilirsiniz.

Posta/Ekrem Sarısu
(13.08.2010)

BaÅŸa Dön Başa Dön

13 Ağu 2010, 10:04

Site Admin
Site Admin

Memurlar hacca ve umreye nasıl gidebilir?

Koruma ve güvenlik görevlisiyim. Umreye gitmek istiyorum ama amirim, il koordinasyon kurulundan izin almam gerektiğini söylüyor. İzin vermek istemiyor. Ayrıca eşim öğretmen ve o da hacca gitmek istiyor. Hac döneminde okulların açık olmasından dolayı hacca gitmek için izin alabilir mi? Sedat ŞEN

Memurlar yıllık izin alarak hacca ve umreye gidebilir. Yıllık ve hafta sonu izinlerinizi çalıştığınız kurumdaki yetkili amirden izin alarak yurt dışında geçirmenizde sakınca yok. Ayrıca 10 yıldan fazla hizmetiniz varsa, 657 sayılı Kanun'un 108. maddesi çerçevesinde memuriyet süreleri boyunca 1 defada kullanılmak üzere 6 aya kadar verilen aylıksız izni kullanarak hacca gitmeniz mümkün.

Öğretmenlere, yaz ve dinlenme tatillerinde izinli sayılmaları sebebiyle okullar açıkken ayrıca yıllık izin verilmemekte. Ayrıca okulların açık olduğu dönemde öğretmenlerin Devlet Memurları Kanunu'nun 108. maddesine göre 10 hizmet yılını doldurmak şartı ile 6 aya kadar aylıksız izin alıp hacca gitmesi mümkün.

NE ZAMAN EMEKLi OLURUM?

07.12.1967 doğumluyum. İşe giriş tarihim 15.05.1986, 5770 gün primim var ve hâlâ devam ediyorum. Ne zaman emekli olurum? Atila AKTAŞ

SSK girişinize göre 25 yıl, 49 yaş, 5300 prim gün şartlarına tabisiniz. Prim gün sayınız tamamlanmış. 25 yıl şartınız 2011'de, 49 yaş şartınız 2016'da dolacak. Dolayısıyla emeklilik tarihiniz 07.12.2016. SSK girişiniz askerlikten önce olduğu için askerlik borçlanması yapmak emeklilik yaşını geriye çekmez.

Bağ-Kur'dan 23.11.1982-21.07.1993 tarihleri arasında ödeme günü olan, 03.03.1945 doğumlu bayan, ne zaman emekli olabilir? 5...763249 Nolu SMS

3838 prim gün hizmetiniz bulunmakta. Bağ-Kur'dan emekli olabilmeniz için en az 5400 gün prim ödemeniz lazım. 1562 gün priminiz eksik. Ayrıca SSK'ya geçip 3.5 yıl prim ödeyerek SSK'dan da emekli olabilirsiniz.

Takvim/Ali Şerbetçi
(13.08.2010)

BaÅŸa Dön Başa Dön

15 Ağu 2010, 18:58

Site Admin
Site Admin

4/a'lıysanız doğum borçlanması yapabilirsiniz

Soru: Öğretmenim. 3 Ocak 1989’da doğum yaptım. Çalışmakta olduğum KOSGEB Bursa şubesinden 30 Mayıs 1989’da ayrıldım. 14 Ocak 1994 yılına kadar çalışmadım. Çocuğum hayatta. Borçlanma yapabilir miyim? Vildan YENİGELEN

Cevap: Doğum borçlanmasından 4/a sigortalıları (SSK) yararlanıyor. KOSGEB’de sözleşmeli olarak çalıştığınızı tahmin ediyoruz. Tahmin ettiğimiz gibi 4/a sigortalısı olarak çalışmışsanız, doğum yaptığınız tarihten itibaren 2 yıl süresince sigortalı çalışmadığınız ve çocuğunuz yaşadığı için, doğum borçlanması yapabilirsiniz. Doğum borçlanması talebinde bulunup tebliğ edilen borçlanma bedelini bir ay içinde ödemeniz halinde, 720 gün sigorta süresi kazanabilirsiniz. Ancak KOSGEB’de 657’ye tabi olarak (memur) çalışanlar da bulunuyor. Memur olarak çalışmışsanız doğum borçlanması yapamazsınız. Varsa ücretsiz doğum izninizi borçlanabilirsiniz.

Yol izni için ücret ödenmez

Soru: Yıllık ücretli iznini işyerinin bulunduğu ilden başka bir ilde kullananlara 4 gün yol izni verildiğini yazılarınızdan öğrenmiş bulunuyorum. Bayramdan sonra kullanacağım yıllık iznim sırasında şirketten yol izni isteyeceğim. Şirketim yol izni verir mi, bilmiyorum. Şayet 4 gün yol izni verirlerse çalıştığım şirket 4 gün yol izni süresi için yıllık izinde olduğu gibi ücret ödeyecek mi? Cevdet TURNA

Cevap: Yıllık ücretli iznini işyerinin kurulu olduğu yer dışında başka bir yerde kullanacak olan kişiye, talepte bulunması ve belgelemesi şartıyla gidiş ve dönüşte yolda geçecek süreleri karşılamak üzere işveren toplam 4 güne kadar yol izni vermek zorundadır. Talep etmeniz halinde, çalıştığınız şirket 4 gün yol izni verir. Ancak yol izni ücretsiz izindir. 4 gün için şirketiniz ücret ödemez.

Doğum borçlanması annenizi emekli eder

Soru: Annem 1953 doğumlu. 1969’da SSK’lı oldu. 1531 gün prim ödemesi var. 1 Ekim 2008’den beri Bağ-Kur’a isteğe bağlı ödeme yapıyor. En avantajlı ödeme şekli nasıl ve ne zaman emekli olabilir? İşten ayrılış tarihi Nisan 1975. Annem Kasım 1976 ve Ocak 1983 tarihlerinde doğum yaptı. Doğum borçlanması yapabilir mi? Tolga İZMİRLİ

Cevap: Anneniz 8 Eylül 1999 itibarıyla 18 yıldan fazla süredir sigortalı olduğundan, eski yasa şartlarıyla emekli olacak. Eski yasaya göre 15 yıl sigorta, 3600 gün prim ve 50 yaş şartlarına tabi. Anneniz 1309 gün daha prim ödeyerek, 2191 gün olan prim ödemesini 3600 güne tamamlayacağı tarihte emekli olabilir. Bu durumda anneniz 2 doğumu için borçlanarak 1440 gün kazanmak suretiyle prim ödemesini 3600 güne tamamlayarak hemen emekli olabilir.

Çalışanın izni olmadan işveren yıllık izin süresini bölemez

Soru: Özel bir işyerinde çalışıyoruz. İşyeri ‘yıllık izinleri kışlık ve yazlık olarak böleceğiz’ diyor. Böyle bir hakları var mı? Kabul etmezsek tamamını kışın kullandırmakla tehdit ediyorlar. Biz işçilerin hakları nedir? İstediğimiz zaman tamamını kullanabilir miyiz? Rumuz: angel77

Cevap: Yıllık ücretli izin süresi işverence bölünemez. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 53’üncü maddesi hükmünce belirlenen izin sürelerinin bölünmeden kullandırılması esastır. Ancak tarafların (işçi ve işverenin) anlaşması halinde, izin süresinin bir bölümü 10 günden aşağı olmamak üzere en çok üçe bölünerek kullandırılabilir. Sonuç olarak işveren izniniz olmadan yıllık ücretli izninizi bölemez. Yıllık ücretli iznin ne zaman kullanılacağını işveren belirlemekte. Ancak bu belirleme işverenin keyfiyetinden ziyade, işyerindeki işin özelliklerine göre belli kurallara bağlı olarak yapılmaktadır. İşveren izin kuruluna (100’den fazla işçi çalışan yerlerde kurulur), 100’den az kişi çalışan yerlerde işveren vekili ile işçilerin aralarından seçeceği kişinin oluşturduğu ikili kurula danışarak, işyerinde yürütülen işlerin nitelik ve özelliklerine göre, yıllık ücretli izinlerin her yılın belli bir döneminde veya dönemlerinde verileceğini tayin edebilir. Bunu işyerinde ilan eder.

İşten ayrıldığınız tarihten itibaren 5 yıl içinde dava açmanız gerekiyordu

Soru: 28 Ekim 1978 doğumluyum. Eylül 1996 ile Mayıs 1997 tarihleri arasında özel bir şirkette çalıştım. Sigortamı başlattıklarını söylemişlerdi. Fakat prim yatmamış. Ablam ve amcam da o tarihlerde aynı şirkette çalışıyorlardı. Şirketi mahkemeye verip, ablam ve amcamı şahit göstersem, sigortamın yatırılmasını sağlayabilir miyim? Bordrolar elimde bulunmuyor. Sigorta numaram 6 Ocak 1995’te okul stajı zamanında verildi. Fakat ilk sigorta prim yatma tarihi 5 Kasım 2003 görünüyor. Bu yüzden 4-5 yıl daha geç emekli olacağım. Murat ÇELİK

Cevap: Şirket giriş bildirgenizi de göndermediğinden, SSK’ya bildirilmeyen günlerinizi yargı yoluyla kazanmak için, işten ayrıldığınız tarihten itibaren 5 yıl içinde hizmet tespit davası açmanız gerekiyordu. 5 yıllık zamanaşımı süresini doldurduğunuzdan dava açarak gün kazanamazsınız.

Yılbaşında emekli olabilirsiniz

Soru: 1 Ocak 1966 doğumluyum. 1 Ekim 1981’de SSK’lı oldum. 6100 gün primim var. Askerliğimi saydırmadım (18 ay). Ne zaman emekli olabilirim? İsmail TAY/Malatya

Cevap: 25 yıl sigorta, 5075 gün prim ve 45 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olup süre şartını da sağladığınızdan, bundan sonra prim ödemeseniz de 45 yaşınızı dolduracağınız 1 Ocak 2011’de emekli olabilirsiniz

Posta/Ekrem Sarısu

BaÅŸa Dön Başa Dön

16 Ağu 2010, 07:40

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

20 ay askerlik borçlanması için 4.867 lira ödemeniz gerek

Soru: Babam 1 Ekim 1961 doğumlu. SSK’dan 2400 günü var. 20 ay da askerlik yaptı. Askerliği öderse ne zaman emekli olur? Ödemez ise emeklilik şartları nedir? Hacı Bayram GALİP

Cevap: Babanız yaş haddinden emekli olmak için 15 yıl sigorta, 3600 gün prim ve 60 yaş şartlarına tabi. Askerliği borçlanıp, 600 gün daha prim ödeyerek, ödemesini 3600 güne tamamlaması halinde, 60 yaşını dolduracağı 1 Ekim 2021’de emekli olabilir. Askerliğini borçlanmazsa 1200 gün daha prim ödeyerek, prim ödemesini 3600 güne tamamlaması gerekiyor. 20 ay askerlik borçlanması için 4.867.20 lira ödemeniz gerekir.

Personele verilen Ramazan erzakının ücret gibi vergilendirilmesi gerek

Soru: Ramazan ayı münasebetiyle şirket çalışanlarımızdan bir kısmı oruç tuttuğu için şirkette çıkan öğle yemeğini yemiyor. Hakları geçmesin diye oruç tutan personele, yemedikleri yemek bedeline yakın tutarda erzak çuvalı vermeyi düşünüyoruz. Bunun için yapacağımız faturalı harcamaları gider yazmamızda bir mahsur var mı? Sadi DEDEOĞLU

Cevap: Oruç tutan şirket çalışanlarınıza vereceğiniz erzak harcamalarını defterlerinize belli usulde gider yazabilirsiniz. Çalışana verilen erzak, aynı olarak sağlanan menfaat olduğundan aynen ücret gibi vergilendirilerek gider yazılabilir. Vergilendirme erzak harcamasının KDV’li bedeli net ücret gibi dikkate alınıp, brütleştirilmek ve brütleştirilen tutar üzerinden de Gelir Vergisi ve Damga Vergisi kesintisine tabi tutulduktan sonra gider yazılması gerekiyor.

Hizmetlerinizi birleştirin

Soru: 1 Mart 1994’te Bağ-Kur’lu oldum. 1 Şubat 1997’de SSK’ya geçtim. 15 yıl sigorta, 3600 iş günü prim ödemesi şartlarına uyarak, tazminat alarak kendi isteğimle işyerimden ayrılabilir miyim? 15 yıl sigorta şartı için sigorta ve Bağ-Kur birleşir mi? Mehmet BAŞAR

Cevap: Hizmetlerinizin birleştirilmesini talep edin. Primi ödenen son yedi yılda SSK’ya fazla prim ödediğinizden hizmetlerinizi birleştirdikten sonra, SSK’da yaş haddinden emekli olmak için aranan 15 yıl sigorta ve 3600 gün prim şartlarını sağlamış olacağınızdan, kıdem tazminatınızı alarak işinizden ayrılabilirsiniz.

BAĞ-KUR VE MEMURLAR DA DOĞUM BORÇLANMASI YAPABİLMELİ

Soru: Bazı televizyonlarda Bağ-Kur’luların da doğum borçlanması yaparak erken emekli olacağı şeklinde alt yazı geçtiklerini gördüm. Yeni bir kanun mu çıktı?
Bağ-Kur’lular da doğum borçlanmasından yararlanabiliyor mu? Bağ-Kur’luyum. İki doğumum için borçlanma yaparak 4 yıl erken emekli olabilir miyim? Şeker NAZ/Edirne

Cevap: Doğum borçlanmasından sadece 4/a’lılar (SSK) yararlanabiliyor. 4/b’liler (Bağ-Kur) ve 4/c’liler (memurlar) doğum borçlanması kapsamında olmadığından borçlanma yapamıyorlar. Kanun koyucu yasayı hazırlarken Bağ-Kur’luları ve devlet memurlarını doğum borçlanması sonrasında sosyal sigortadan mahrum kalmadıklarını düşünerek kapsam dışı bırakmış.
Bu düşüncede haklılık payı oldukça yüksek. Özellikle sigorta başlangıç tarihinden sonraki doğumlar için. Çünkü Bağ-Kur’lu doğum yaptığında, primini ödeyerek sigortasını kesintisiz sürdürebiliyor. Doğum sonrasında sigortasız geçen günü olmadığından borçlanacak boş günü yok.
Memurlar da doğum izninden sonra göreve başlayarak çalışmalarına devam ettiğinden sigortasız geçen ve borçlanılacak günleri bulunmuyor. Bazı memurlar çocuklarına bakmak için bir yıla kadar ücretsiz izin alabiliyor.
Ücretsiz doğum izinlerini de borçlanma hakları olduğundan, ayrıca doğum borçlanmasına ihtiyaçları bulunmuyor. Fakat sigorta başlangıç tarihinden önceki doğumlar için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Gerek Bağ-Kur’lular, gerekse memurlar için sigorta başlangıç tarihinden önceki doğumları için borçlanma yapamamaları büyük haksızlık.
Anayasa’nın kanun önünde eşitlik ilkesine aykırı. Bu durumun bir an önce düzeltilerek, Bağ-Kur’luların ve memurların da kapsama alınarak doğum borçlanmalarına özellikle de başlangıç tarihinden önceki doğumlar için borçlanma yapmalarına imkân tanınması daha adil ve eşit bir uygulama olur.

Anneniz Bağ-Kur’u kapatıp sigortalı bir işte çalışmaya başlamalı

Soru: Annem 1984’te 30 günlük SSK girişi yaptırmış. 2002’ye kadar hiç prim yatırılmamış. Nisan 2002’den beri dükkan çalıştırıyor. Bağ-Kur’u eksiksiz yatıyor. 1963 doğumlu annem, en kısa sürede nasıl emekli olabilir? Dükkânı satıp Bağ-Kur’u SSK’ya çevirsek ve sigortasını yatırsak nasıl olur? Baki ÖZER/Mersin

Cevap: Anneniz 31 Ağustos 2010 itibarıyla faaliyetine son verip, 1 Eylül 2010’dan itibaren sigortalı bir işte çalışarak 1260 gün prim ödemesi halinde, SSK’da 20 yıl sigorta, 5000 gün prim ve 41 yaş şartlarına tabi olur. Anneniz 1984 ile 2002 arasında doğum yapmışsa, bir doğum için borçlanma yaparak 720 gün kazanarak prim ödemesini 5000 güne tamamlar ve 1 Eylül 2010’dan itibaren prim ödemesini 1260 güne tamamlayacağı Mart 2014’te emekli olabilir. Belirtilen tarihler arasında doğum yapmamışsa, Bağ-Kur’a 23 ay daha prim ödedikten sonra Bağ-Kur’dan çıkıp, sigortalı bir işte çalışarak 1260 gün prim ödeyerek, ödemesini 5000 güne tamamlayacağı Şubat 2016’da emekli olabilir.

65 yaşı doldurmanız nedeniyle görevinizden ayrıldığınızda emekli ikramiyesi alabilirsiniz

Soru: 2013’te 65 yaşıma girdiğimde üniversiteden 13 yıl çalışmış olarak ayrılacağım. (65 yaş koşulu nedeniyle) Çalıştığım bu süre için tazminat hakkım söz konusu mu? H.ÇETİN

Cevap: 65 yaşınızı doldurduğunuzda yaş haddinden ayrılırken emekli ikramiyeniz ödenir (öğretim üyesi iseniz yaş haddiniz 67’dir). İsterseniz emekli keseneklerinizi de toptan ödeme adı altında geri alabilirsiniz.
Ancak bu takdirde süreleriniz sigorta süresi olarak dikkate alınmaz. Şayet bir başka kurumdan emekliyseniz (SSK, Bağ-Kur) keseneklerinizi de almanızda yarar var.
Bir başka kurumdan emekli değilseniz, keseneklerinizi almadan ayrılmanız ve isteğe bağlı olarak 4/b’ye (Bağ-Kur) 2 yıl prim ödeyerek toplam prim ödemenizi 15 yıla tamamlayacağınız tarihte Emekli Sandığı’ndan emekli olabilirsiniz. (15 yıl prim ve 61 yaş şartlarına tabi olarak).

Posta/Ekrem Sarısu
(16.08.2010)

BaÅŸa Dön Başa Dön

16 Ağu 2010, 07:43

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Fazla mesai için işçinin onayı lazım

Belli dönemler 24 saat işyerinde kalıyoruz ama günlük 3 saat fazla mesai ücreti ödeniyor. Haftada 1.5 gün izin kullandırılıyor. Ne yapabiliriz? 5...185773 Nolu SMS

İş Kanunu'nda haftalık çalışma süresi 45 saattir. Haftalık çalışma süreniz 45 saati geçiyor ise, işveren çalıştığınız her bir fazla saatin ücretini yüzde 50 zamlı olarak ödemek zorundadır. Ayrıca çalışanların fazla mesai için onay vermesi gerekmektedir. İşveren sizin onayınızı almadan fazla çalışma yaptıramaz. Yaptığınız fazla mesai ücretleri eksik ödeniyor ise; iş mahkemesine dava açarak yapmış olduğunuz fazla mesailerin ücretlerini talep edebilirsiniz.
Yalnız ücretlerde zaman aşımı 5 yıl. Daha eski alacaklarınız varsa bunları talep edemezseniz.

6 ayımı doldurduğum kitap satış mağazasında 1 hafta izin kullanmak istedim ancak bana böyle bir hakkımın olmadığını söylediler. Bunun doğru mudur? Cesur TELGEZER

İş Kanunu'na göre yıllık izine hak kazanmak için 1 yıl çalışmış olmanız gerekir. 1 yılı dordurmamış iseniz yıllık izin kullanamazsınız. Sizin yıllık izine hak kazanmanız için 6 ay daha çalışmanız gerekir.

NE ZAMAN EMEKLi OLURUM?
03.01.1966 doğumluyum. 01.04.1989 SSK girişim var. 7060 gün yatan primim bulunuyor. 1987'de askere gittim. Ne zaman emekli olurum? ÖZCAN

SSK girişinize göre 25 yıl, 51 yaş, 5450 prim gün şartlarına tabisiniz. 11 aylık askerlik borçlanıp ödemeniz halinde 25 yıl, 50 yaş ve 5375 prim gün şartlarına tabi olursunuz.
Prim gün sayınız tamam ancak 25 yıl şartınız 2013'te, 50 yaş şartınız 2016'da dolacak. Bu durumda emekli olacağınız tarih 03.01.2016 olacaktır. Askerlik ödemesi yapmazsanız 03.01.2017 tarihinde emekli olursunuz.

17.11.1962 doğumluyum. 01.06.1989 sigorta girişim var. 1 yıllık askerlik ödedim. Ne zaman emekli olurum? Ali KOCAOĞLU

SSK girişiniz ve ödemiş olduğunuz askerlikle beraber 25 yıl, 51 yaş ve 5450 prim gün şartlarına tabisiniz. 50 yaş ve 5375 prim gün şartlarına tabi olabilmeniz için 15 günlük daha, yani toplamda 12 ay, 15 günlük askerlik ödemeniz gerekmekteydi. Ancak 50 yaşınız Kasım 2012'de, 25 yıl şartınız da 2013'te dolacak. Eğer prim gün sayınız tamamsa 25 yıl şartınızı geriye çekebilmek için askerliğinizin tümünü borçlanmanız gerekmektedir.

Takvim/Ali Şerbetçi
(16.08.2010)

BaÅŸa Dön Başa Dön

17 Ağu 2010, 09:26

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Doğum Borçlanması Ne Kadar Yüksek Matrahtan Yapılırsa Aylık O Kadar Yüksek mi Olur?

Ayrıntılarını ilk defa 19.05.2008 tarihindeki köşe yazımızla bizim duyurduğumuz doğum borçlanmasında o tarihteki uyarımızı tersinden ele alan SGK iki yıllık anlamsız inadından nihayet vazgeçmiş olduğundan artık bu hak olması gerektiği uygulamaya girecek. Mamafih doğum borçlanması yapacak sigortalılar bu defa da borçlanma yapacakları bedelin günlüğü 8,11 ila 52,72 TL arasında kendilerince hangi miktardan saptanacağında tereddüde düşmekteler. Zira borçlanma bedelinin emekli aylığına olası etkisini dikkate aldığımızda borçlanmadaki matrah tespitine ışık tutmak gerekiyor.

Seçilen kazançlar elbette bağlanacak aylıkta etkili bir unsur. Ancak “Prim matrahı ne kadar yüksek olursa bağlanacak aylık o kadar yüksek olur” gibi içi boş söylemlere motamot itibar etmek sigortalılara kaybettirir. Çünkü uygulanan sistem gereği prime esas kazanç matrahları 1990’dan önceki süreler için farklı, 1990-2000 arasındaki dönem için farklı, 01.01.2000’den sonraki süreler için farklı etki yapar. Örneğin 1990’dan önceki bir süre için yapılacak doğum borçlanmasında 8 TL’de 50 TL de aynı etkiyi yapacağından bu dönem için fazla prim yatıran boşa yatırmış olur. 1990-2000 arasındaki bir süre için borçlanmada seçilecek primin bağlanacak emekli aylığına olumlu etkisini somutlaştırmak için bu dönemdeki diğer primli sürelerin gün ve kazanç miktarıyla birlikte değerlendirmek gerekir. 01.01.2000’den bu yana geçen süreler için yapılacak doğum borçlanmasında ise seçilecek fazla prim bir ölçüde pozitif etki yapar ama burada da 8 TL yerine günlüğü 24 YTL’den ödedim, öyleyse aylığı üç kat fazla olur diye düşünmek de sadece hayal kırıklığına neden olur. Zira 01.01.2000’den önceki sürelerin çokluğu nispetinde beklenen aylık artışı düşük kalır. Doğum borçlanmasında seçilecek matrahın emekli aylık hesaplamasını bilen gerçek bir uzman görüşüyle tüm sigortalılık dönem kazançları ele alınarak ve herkes için kendi bireysel sigortalılık geçmişine göre değerlendirilerek saptanmasında yarar bulunmaktadır.

Soru: 1956 doğ. 1975'de başlayan SSK sigortalılığımda 884 günüm bulunuyor. 15.05.1978'de işten çıktıktan sonra 1979 ve 1982 yıllarında iki çocuğum oldu. Bu yaştan sonra emekli olabilir miyim? Cemile BACACI

Cevap: 3 bin 600 günü doldurduğunuz gün emekli olabilirsiniz. Geriye dönük toplu prim ödemesi yapmak için iki doğum borçlanması yapma fırsatınız var ve bu şekilde bin 440 gün ödeyebilirsiniz. Kalan bin 276 günün 46 gününü bilfiil çalışarak tamamlarsanız bin 230 gününü de isteğe bağlı olarak ödeyebilirsiniz. Bu yöntemi aralıksız uygularsanız 3 yıl 8 ay sonra emekli olabilirsiniz.

Soru: 1958 doğumlu, 20.02.1987’de SSK sigortalılığına başlayan annemin bugüne kadar 4 bin 720 günlük çalışması bulunuyor. Artık çalışmak istemeyen ve 1980, 1982 ve 1983 yıllarındaki üç doğum yapan annemin emekliliği için ne yapabiliriz? İlhan ÇÖPOĞLU

Cevap: Annenizin hemen emekli olması için sadece 355 gün karşılığında 2 bin 879 TL ödemesi ve ödedikten sonra 5 bin 75 günle emeklilik başvurusunda bulunması yeterlidir. Borçlanma yapmayıp çalışmaya devam ederse de 5 bin 150 güne tabi olacağından 430 gün daha çalıştıktan sonra emekli olabilir.

Soru: 12.10.1962 doğumlu, 12.10.1994'de başladığı SSK sigortalılığından halen 4 bin 644 iş günü bulunan ve çalışmaya devam eden bir kadın sigortalı 1982, 1984 ve 1985 yıllarındaki doğumlarını borçlanırsa emeklilik şartları nasıl etkilenir? Suzan SÖKER

Cevap: Yakınınız 1982 ve 1985'teki iki doğumunu borçlanırsa sigortalılık başlangıcı 12.10.1990'a geriler. Bu durumda tabi olacağı 47 yaş ve 5 bin 450 gün de tamam olacağından dört yıl daha erken olarak 20 yılı dolduracağı 12.10.2010'da emekli olabilir.

Sözcü/Şevket Tezel
(17.08.2010)

BaÅŸa Dön Başa Dön

17 Ağu 2010, 09:30

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Bağ-Kur dul aylığı alana yetim aylığı bağlamaz

Soru: Babam vefat edeli 1.5 yıl oldu. SSK’dan anneme babamdan dolayı emekli maaşı bağlandı. Dedem de 30 yıl önce vefat etmiş. O da Bağ-Kur’luymuş. Annem hem yetim maaşı hem de eşten emekli maaşı alabilir mi? Nağme DÜNDAR

Cevap: 1 Ekim 2008’den itibaren Bağ-Kur ve SSK’dan hem dul hem de yetim aylığı alınamıyor. 1 Ekim 2008’den itibaren anneniz eşinden dolayı dul aylığı aldığından, Bağ-Kur’dan yetim aylığı alamaz.
Ancak, dul ve yetim aylığından istediğini bağlatma hakkı var. Muhtemelen eşinden bağlanan aylık yüksek olduğundan, dedenizden bağlanacak aylığı tercih etmeyecektir.
Ancak, dedeniz Bağ-Kur’lu değil de Emekli Sandığı mensubu olsaydı, anneniz dedenizden dolayı Emekli Sandığı’ndan yetim aylığı da alabilirdi. Bu, çoğu kişiyi olduğu gibi sizi de yanıltmasın.

Astsubaylar rütbesine göre 43 ile 55 yaşını doldurduğunda emekli edilir

Soru: Jandarma astsubayıyım. 10 Eylül 2003’te ilk görev yerimdeki hizmetime başladım ve halen görevimi icra ediyorum. 9 Şubat 1983 doğumluyum. Ne zaman emekli olabilirim? L.F.

Cevap: 25 yıl fiili hizmet süresi ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. Ancak, 5334 sayılı Kanun’un 40’ıncı maddesine göre astsubaylar rütbesine göre, 43 ile 55 yaş arasında, yaş haddinden emekli ediliyor.
Örneğin, astsubay kıdemli başçavuşlar 55 yaşını doldurduğunda yaş haddinden emekli ediliyor. Astsubay olarak ara vermeden görevinize devam etmeniz ve astsubay kıdemli başçavuş olmanız halinde, 55 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Geriye dönük borçlanma yok

Soru: 1980’de SSK’lı oldum. 1984’te yedek subaylık yaptım. Askerlik dönüşü 1985’ten beri devlet memuru olarak çalışıyorum. Normal olarak emekliliği hak ettim. 1980-1984 yılları arasındaki prim borçlarını yatırırsam emekli olduğumda kıdem tazminatı açısından avantajım olur mu? Mustafa ÖZGÜVEN

Cevap: Mevzuatımızda geride kalan primi ödenmemiş günleri borçlanarak kazanma usulü yok. 1980 ile 1984 arasındaki dönemi borçlanmanız mümkün değil.
Bir an için borçlanabileceğinizi varsaysak bile, bu süreler memuriyet hizmetinizle birleştirildiğinde borçlanarak kazandığınız süreler için emekli ikramiyesi alamazsınız.

Doğumlarınız sigorta başlangıç tarihinden önceyse borçlanma yararlı

Soru: 1970 doğumluyum. 1 Mart 1990’da SSK’lı oldum. 5919 gün prim ödedim. 2 çocuğum var. Emeklilik için prim ve 20 yıl şartlarını doldurdum, yaşı bekliyorum.
Bu haktan yararlanıp 4 yıl erken emekli olma şansım var mı? Bu haktan erken yararlandığım zaman, alacağım emekli maaşını olumsuz etkiler mi? Nuran EKŞİ

Cevap: Sorunuzda da belirttiğiniz gibi emekli olanız gereken 5375 gün primi ödemiş, 20 yıl sigorta sürenizi de tamamlayıp emekli olmak için 46 yaşın dolmasını bekliyorsunuz.
Şayet sigorta başlangıç tarihinden önce doğum yapmışsanız, borçlanma başlangıç tarihinizi geri götürerek erken emekli olmanızı sağlayacaktır. Örneğin, Şubat 1986’da bir, Mart 1988’de bir doğum yapmışsanız, her doğum sonrasında sigortalı çalışmadığınız 2 yıllık süre olduğundan, iki doğumunuz için de borçlanma yaparak 1440 gün kazanırsınız.
Başlangıç tarihiniz 4 yıl geri gider ve 5075 gün prim ödeme ve 42 yaş şartlarına tabi olursunuz. Borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de 2012’de 42 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ancak, doğumlarınız sigorta başlangıç tarihinden sonraysa, borçlanmanın erken emekli olmanıza faydası olmaz. Çocuklarınızın doğum tarihlerini bildirirseniz daha net bilgi verebiliriz.

Memuriyetiniz ayrıldığınız tarihteki derece ve kademeden başlatılır

Soru: 2001 yılında uzman erbaş (çavuş) olarak göreve başladım. 6 yıl görev yaptıktan sonra kendi isteğimle görevi bıraktım. Ekim 2008’de KPSS ile 657 Sayılı Kanun’a göre devlet memurluğuna başladım.
Memurluğa giriş tarihi olarak 2001 yılı mı sayılacak ve 5434 Sayılı Emekli Sandığı’na mı tabi olacağım? Yoksa Ekim 2008 yılı mı sayılacak ve 5510 Sayılı Kanun’a mı tabii olacağım? 6 yıl uzman çavuşlukta çalıştığım sürenin şimdiki kadememe eklenmesi gerekir mi? Halil ÇARTILI

Cevap: Memuriyet başlangıç tarihiniz 2001 yılı olarak dikkate alınacak. 5434 sayılı Kanun kapsamında emekli olacaksınız. Yaptığınız uzman çavuşluğu hangi derece ve kademede bırakmışsanız, Ekim 2008’deki memuriyetinizin de aynı derece ve kademeden devam ettirilmesi gerekir.

Emekli olmak için süre, prim ve yaş şartının birlikte sağlanması gerekiyor

Soru: 2 Ekim 1977 doğumluyum. 10 Ekim 1994’te SSK’lı oldum. 1994’te 3 gün SSK’lı gösterilmişim. 2000 yılına kadar SSK’lı olarak bir işyerinde çalışmadım. 2206 gün primim var. 1999’da askere gittim ve 18 ay askerlik yaptım.
İnternetten baktığımda 5750 gün 9 yıl 2 ay daha hizmet sürem olduğu yazıyor. Ama yan ekranda da 2 Ekim 2032’de emekli olabileceğim görünüyor. Bunlardan hangisi doğru? Cengizhan SANCAR

Cevap: 25 yıl sigorta, 5750 gün prim ve 55 yaş şartlarına tabisiniz. Emekli olmak için bu üç şartı birlikte sağlamanız gerekiyor. Başka bir ifadeyle bu üç şarttan en sonuncusunu sağlayacağınız tarihte emekli olacaksınız. 3544 gün daha prim ödeyerek, prim ödemenizi 5750 güne tamamlamanız şartıyla, 2 Ekim 2032’de emekli olabilirsiniz.

Oruç tutan personele verilen erzak sigorta primine tabi değil

Soru: Oruç tutan personele verilen erzak bedelini KDV dahil bedeli üstünden brütleştirip, aynen ücret gibi Gelir ve Damga Vergisi kesintisine tabi tuttuktan sonra gider yazılacağını belirtmiştiniz. Ancak, SSK priminden bahsetmemişsiniz. Oruç tutan personele verilen erzak SSK primine de tabi tutulacak mı? Sedat KARAKAŞ

Cevap: 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre, çalışan personele verilen ayni yardımlar sigorta primine tabi olmadığından, personele verilen erzak KDV dahil bedeli üstünden brütleştirilerek, Gelir ve Damga Vergisi kesintisine tabi tutulacak olmasına karşın, sigorta ve işsizlik sigortası primi kesintisi yapılmayacak, sigorta primi işveren payı da hesaplanmayacaktır.

Posta/Ekrem Sarısu
(17.08.2010)

BaÅŸa Dön Başa Dön

17 Ağu 2010, 09:34

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Askerden dönen eski işine alınmak zorunda

01.04.2010'da özel bir hastanede sigortalı olarak göreve başladım. Lisans mezunuyum. Askere gidersem terhisimden sonra çalıştığım kurum yeniden işe alır mı?

İş Kanunu'na göre; herhangi bir askeri ve kanuni ödev dolayısıyla işinden ayrılan işçiler dönüş sonrası 2 ay içinde işe girmek istedikleri takdirde işveren bunları eski işleri veya benzeri işlerde boş yer varsa derhal, yoksa boşalacak ilk işe başka isteklilere tercih ederek almak zorundadır. İşveren, aranan şartlar bulunduğu halde iş sözleşmesi yapma yükümlülüğünü yerine getirmezse, işe alınma isteğinde bulunan eski işçiye 3 aylık ücret tutarında tazminat öder. Askerlik dönüşü 2 ay içinde işverene müracaat edin. Eski işiniz boş ise ve yeni bir eleman alınacak ise diğer adaylara göre size öncelik vermek zorundadır. Bunu yapmazsa 3 aylık tazminat öder.

Özel bir hastanede çalışıyoruz. 3 ayda bir maaş bile alamıyoruz. Ne yapılabilir? 5...596691 Nolu SMS

İş Kanunu'na göre, ücretlerin en geç ayda bir ödenmesi gerekir. Zamanında ödenmiyorsa, 20 günden fazla gecikme oluyor ise iş sözleşmenizi fesh ederek tazminatınızı alabilirsiniz.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

08.05.1966 doğumluyum. 1986'da askere gittim. 04.04.1992 tarihinde Bağ-Kur'a kayıt oldum ve halen devam etmekteyim. Ne zaman emekli olurum? Askerlik borçlanırsam daha mı erken olurum? 5090293 Nolu SMS

Bağ-Kur'dan 9000 prim gün ve 53 yaş şartlarına tabisiniz. 11 aylık askerlik borçlanırsanız 52 yaş şartlarına tabi olursunuz. Prim gün sayınız 2016'da, 52 yaş şartınız 2018'de dolacağından emekli olacağınız tarih 08.05.2018 olacaktır. SSK'ya geçerek 3.5 yıl prim öderseniz de aynı tarihte emekli olabilirsiniz ancak sadece 9000 prim gün sayısına değil 5525 prim güne tabi olursunuz.

02.05.1954 doğumluyum. 1998'in 11. ayında Bağ-Kur'a girdim. Askerlik borçlanmasını yatırsam, yaştan ne zaman emekli olurum? 5...362971 Nolu SMS

Bağ-Kur'dan 5400 prim gün ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. Vermiş olduğunuz bilgiye göre, Ağustos sonu itibariyle 11 yıl, 10 ay hizmetiniz var. 600 gün askerlik yaptığınızı varsayarsak toplamda 13 yıl, 6 ay hizmetiniz olur. Bu durumda 1.5 yıl daha prim ödemeniz gerekmektedir. Prim gün sayınızı tamamlayıp 58 yaşınızın tamamlanacağı 02.05.2012'de yaştan emekli olabilirsiniz.

Takvim/Ali Şerbetçi
(17.08.2010)

BaÅŸa Dön Başa Dön

18 Ağu 2010, 21:05

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Kendi isteği ile ayrılan işsizlik ödeneği alamaz

Soru: İki yıldır sağlık müdürlüğüne bağlı yeşil kart bürosunda taşeron firması elemanı olarak çalışmaktaydım. 30 Haziran 2010’da firma benim ve 200’e yakın diğer çalışanların sağlık ocakları aile hekimliğine geçtiği için sözleşmelerimizi iptal etti.
İşkur’a yasal süre içinde işsizlik maaşı alabilmek için başvuruda bulundum. Taşeron firma bizi İşkur’a istifa etmiş olarak göstermiş. Bu durumda işsizlik maaşı alabilmek için ne yapmak gerekir?

Cevap: Kendi isteği ile işinden ayrılan işsizlik ödeneği alamaz. İşveren istifa ederek ayrıldığınızı bildirmişse İşkur’un yaptığı işlem doğru. İş sözleşmeniz, belirsiz süreli sözleşme ise ve kendi isteğinizle istifa ederek işinizden ayrılmamışsanız, İş Mahkemesi’ne dava açarak kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, varsa ücret alacaklarınızı ve kullanmadığınız izin sürelerinin ücretini mahkeme yoluyla almaya çalışabilirsiniz.
Ayrıca işverenden mahrum kaldığınız işsizlik ödeneğinin tazminini de talep edebilirsiniz. (Eğer işsizlik ödeneğini hak ediyorsanız). Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Bölge Çalışma Müdürlüğü’ne şikâyet başvurusunda da bulunabilirsiniz.

Ekrem Sarısu / Posta

BaÅŸa Dön Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 943 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47 ... 63  Sonraki Facebook'ta Paylaş

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 38 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: