Kullanıcı adı:
Şifre:

Hatırlasın mı?
Sadece Anasayfa üzerinden hızlı giriş yapılabilir.
Üye Olmak İstiyorum SSS Giriş Yap 

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 108 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki Facebook'ta Paylaş

14 May 2010, 21:35

Re: İstirahatli Olan Sigortalıların İşyerinde Çalışmadıklarına D
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Odalar hiyerarşik yapı gereği kendi başlarına girişimde bulunmazlar. Konuyu TÜRMOB a iletip onun sonuç almasını beklerler. Benim burada eleştirdiğim konu, şu veya bu odanın girişimde bulunup bulunmadığından ziyade, konuyu hemen kabullenip geçiştirmek yerine tümden kalıcı bir sonuca ulaşılmasıdır. Bu alınan sonuç asla bir başarı değildir. Kaldı ki sadece prensipte anlaşılmıştır. Olması gereken, tebliğ hazırlanmadan önce çıkmasının engellenmesi, yapılamadıysa bizim iteklememiz beklenmeden gereğinin yapılmasıydı. Siz bu sonucu kabullenir ve buna da şükür derseniz, gelecek adıma zemin hazırlamış olursunuz.

Konuyu kişisel algılamayın, maalesef sizin dillendirdiğiniz anlayışı pek çok meslektaşımız paylaşıyor. Zaten bence de temel meselemiz bu.

Saygılarımla,

NOT: Umarım beni karıştırdığınız kişi iyi bir insandır :)) Muhakkak öyledir...

BaÅŸa Dön Başa Dön

14 May 2010, 21:41

Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

İyidir Doğan abi. Orka programlarının sahibi. :)

Alıntı:
Değerli Üyemiz,

SGK tarafından istirahatli olan sigortalıların işyerinde çalışmadıklarına dair bildirimin işverenlerce sosyal güvenlik kurumuna gönderilmesine ilişkin usul ve esaslar hakkında tebliğ12. Mayıs . 2010 tarih ve 27579 sayı ile resmi gazete de yayınlanmıştır.

Bu tebliğ yayınlandığı tarihten itibaren siz üyelerimizden yoğun telefon ve mailler almış bulunmaktayız.

Odamızın yapmış olduğu girişimlerle, İdari Para Ceza Uygulamasıyla ilgili olarak SGK yetkilileri ile yapılan görüşme sonucunda “hastaneden gelen raporlara ve belgelere bakılacağı, işverenin bildirimi yapmadığının tespit edilmesi halinde SGK’ca işverene tebliğ edileceği, bu tebligattan sonra 5 iş günü içinde bildirimin yapılmaması halinde işverene para cezası uygulanacağıö şeklinde bir genelge hazırlanması konusunda mutabakat sağlanmıştır.

Bilgilerinize sunar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Saygılarımla,

Yahya ARIKAN
İSMMMO Başkanı

Bakın demek ki odalar girişimde bulunabiliyormuş. İstanbul odası bulunmuş ve bu tür bir düzenlemenin önünü açmış.

İzmir odamızda Türkiye'nin en büyük odalarından. Onlar da belki bulunmuştur diye sordum. Bence bulunmalıydı...Bursa odası, Adana odası, Ankara odası...vs.vs...

Ama en başta bunun çabasını Türmob göstermeliydi. Türmob bu olay gerçekleşmeden önce haberdar olmalı ve gerekirse üyelerini bilgilendirmeli, hep birlikte hareket edilebilecek bir ortam sağlamalıydı....Yumruğunu da masaya vurmalıydı....Ama bir birlikte siyasallaşma olursa bunu yapamazsınız. Bizim çektiğimiz en büyük sıkıntılardan biri bence bu siyasi kimlik...

Bizim meslek grubumuz haricinde bütün meslek grupları birlikte hareket edebiliyor...Tuttuklarını da kopartıyorlar.

Bunu bir biz öğrenemedik...

Ama neden ?

Asıl aranması gereken cevab bu bence...

FACEBOOKTAKİ ADRESİMİZ İÇİN TIKLAYINIZ iletisim@malimusavirler.org

Resim

BaÅŸa Dön Başa Dön

14 May 2010, 21:51

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Seninle aynı kanaatte olduğumuza sevindim. Anladım ki aynı düşünceleri farklı kelimelerle ifade ediyoruz. Ayrıca odamızın girişimi kelimesinin bir seçim propagandası olabileceğini unutmayalım. Ben İzmir odasını savunmuyorum ancak hiç bir oda birliğini aşıp kendi başına girişimde bulunamaz. Muhtemelen TURMOB bu işi bu hale getirmiş İstanbul odasıda bundan istifade ediyor olmalı. Oda yöneticilerimiz KURT siyasetçi olduklarından neyi nasıl kullanacaklarını iyi biliyorlar. Baksanıza bizleri bile 20 yıldır nasıl kullanıyorlar...

BaÅŸa Dön Başa Dön

15 May 2010, 09:44

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İstirahat alan sigortalının işverenine ceza getirildi

Habertürk /Ali Tezel

(15.05.2010)

12 Mayıs 2010 günü Resmi Gazete’de Sosyal Güvenlik ile ilgili üç önemli mevzuat yayınlandı. Bunlar sırasıyla şöyle:

1- Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği

2- Sosyal Güvenlik Kurumu Asgari İşçilik Tespit Komisyonu’nca Belirlenen Çeşitli İşkollarına Ait Asgari İşçilik Oranlarını Gösterir Tebliğ

3- İstirahatli Olan Sigortalıların İşyerinde Çalışmadıklarına Dair Bildirimin İşverenlerce Sosyal Güvenlik Kurumu’na Gönderilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ.

Bunlardan Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği (SSİY) hakkında önümüzdeki günlerde detaylı yazılar yayınlayacağım. Çünkü, yeni sosyal güvenlik kanunundan sonra 28 Ağustos 2008 günü toptan değiştirilen SSİY şimdi 12 Mayıs 2010 günü yine toptan değiştirildi.

Öte yandan, Sosyal Güvenlik Kurumu aynı gün bir de istirahatli sigortalılarla ilgili tebliğde yasaya aykırı bir şekilde kanunda olmayan uygulamalar getirdiği gibi kanunda olmayan cezaları işverene vereceğini ilan etmiş durumda. Bilindiği üzere yasada yazmayan cezalar, yönetmelik veya tebliğle düzenlenemez, ama SGK bu yasaya uymayı pek sevmez. SGK, 12 Mayıs 2010 günü Resmi Gazete’de yayınlattığı, “İstirahatli Olan Sigortalıların İşyerinde Çalışmadıklarına Dair Bildirimin İşverenlerce Sosyal Güvenlik Kurumu’na Gönderilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ” ile istirahatli sigortalılar için işverenlerin yapacağı iş ve işlemleri değiştirdi ama bir de yasadışı ceza getirdi.

TEBLİĞ YASAL DEĞİL
Tebliğe göre; SSK’lı işçi çalıştıran işverenler, istirahatli sigortalıları için istirahatli oldukları sürelerde işyerinde çalışmadıklarına dair elektronik ortamda kuruma bilgi göndermekle zorunlu tutuldu.

İşveren 10 günden kısa süreli istirahatlerde istirahatin bittiği günü, 10 gün ve daha uzun süreli istirahatlerde 10’ar günlük sürelerin bittiği ve son 10 günlük süreden arta kalan istirahat süresinin bittiği günü, takip eden 5 işgünü içinde www.sgk.gov.tr”deki işveren mönüsünden, elektronik ortamda bildirmek zorunda. Bu gönderimi 5 gün içinde usulüne uygun yapmayan işverenlere de 5510 Sayılı Kanun’un 102’nci maddesinin birinci fıkrasının “i” bendine göre idari para cezası getirildi. Ancak düzenleme sorunlar içeriyor. En başta çalışanlar, istirahatlerini süresi içinde işverene bildirmeyebiliyor. “Bu SGK’yı ilgilendirmez” dense bile esas sorun 10 günden fazla süreli istirahatlerde. Çünkü 10 günden fazla istirahatler, doktorlar tarafından 10’ar günlük olarak yazılmıyor. Hastalığın bitiminden geriye doğru 1 aylık veya 2 aylık veriliyor. Bu durumda işveren de 10’ar günlük olarak istirahat giremeyecektir. Bu durumda işverenler, hekimler tarafından daha düzenlenmemiş raporları internet ortamında SGK’ya nasıl bildirecekler? Tebliğle getirilen ceza da yasal değil. 5510 Sayılı Kanun’un 102’nci maddesinin “J” bendi, halen kullanılan işten çıkış bildirimi (ek 5) için geçerlidir. Madde metnine göre; “9’uncu maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine göre sigortalılığı sona erenlere ilişkin bildirim ile 506 Sayılı Kanun’un geçici 20’nci maddesinde yer alan sandıklara, sandık iştirakçiliğinin başlama veya sona ermesine ilişkin bildirimi, süresi içinde ya da kurumca belirlenen şekle ve usule uygun olarak yapmayanlar veya kurumca internet, elektronik veya benzeri ortamda göndermekle zorunlu tutulduğu halde anılan ortamda göndermeyenler hakkında, her bir sigortalı veya sandık iştirakçisi için asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanır” SGK’nın, istirahatli sigortalılar için bildirimi tebliğe uygun yapamayan işverenlere ceza söz konusu olamaz. Bu da SGK’nın her zamanki gibi “Ben kanunu falan takmam, kafama göre ceza uygularım” demesinden başka bir şey değildir. Uygulayacağı cezalar da mahkemelerden dönecektir.

İçime Bir sessizlik Çöktü Avaz Avaz Susuyorum!.....

BaÅŸa Dön Başa Dön

15 May 2010, 09:47

Üye
Üye

Arkadaşlar bu yönetmelikte yetki aşımı var kanunla düzenlenmesi gereken işleri yönetmelikle yapmaya çalışıyorlar bunu yazan ve kontrol edenin bakış açısı çok acımasız kanunda olmayan bir belge için cezayı yönetmelikle koyma hakları yok herkesi kendilerine çalışan sanıyorlar herhalde çok uçuk bir yazı inşallah akıllı biri gelirde düzeltir Bakış açısı benim dediğim olur ben en iyisini düşünürüm gibi çok acımasızca Turmobun odalara bir yazısı var aşağıya aldım.Umarım yazının gereği yapılır.İşçi yanlız olabilir istirihat alır gider evine bize haber vermez işverenin haberi olsa bile işi gücü var böyle detay işlerle uğraşmaz muhasebeciye hesap verecek hali yok kendi bilir bize bildirmez vizite yokki gidenden haberimiz olsun dağınık şehir dışında arazide işyerleri var meslek mensubu şehirde işyeri dağda bayırda şantiyede nasıl haberleşilecek bizler için zor bir yönetmelik umarım vazgeçilir.
Sosyal güvenli kurumu cezaları kanunla konulur arkadaşlar yönetmelikle bu iş olmaz.Bankalardan Belediyelerden ruhsat veren kuruluşlar portör raporu veren hastaneler karakola bildirdiğimiz çalışanlar listesi tedaşa abone olanları bile Sosyal güvenlik kurumuna bilgi veriliyor büyük bilgi akışı var bu kadar destekle umarım kayıt dışı istihdamı bitirirler.

TÜRMOB tan

14.05.2010 * 12048
Ankara,
Sayı : 2010/12048
Konu : Çalışılmadığına Dair Bildirim Girişleri Hk
YMM VE SMMM ODASI BAŞKANLIKLARI'NA
llgi : 12.05.2010 tarih ve 12023 sayılı yazımız

İlgide kayıtlı yazımız ile "İstirahatli Olan Sigortalıların İşyerinde Çalışmadıklarına Dair Bildirimin İşverenlerce Sosyal Güvenlik Kurumuna Gönderilmesine İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Tebliğ"in 12.05.2010 tarih ve 27579 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiği belirtilmiş ve Tebliğ'in 5 ve 6.maddeleri ile ilgili açıklamalara yer verilmiştir.

Söz konusu Tebliğe göre; Sağlık Uygulama Tebliğinde yapılan değişiklikler de dikkate alınarak SGK'ca, http://www.sgk.gov.tr adresinde işveren menüsü altında yer alan "Vizite Kağıdı ve Çalışmazlık Belgesi"nde değişiklik yapılarak, programın adı "Çalışılmadığına Dair Bildirim Girişi" olarak değiştirilmiş ve yapılan düzenleme ile bu bölümde yer alan vizite
kağıdı uygulamaya kapatılmış, sigortalının ücret dışındaki kazanç bilgilerinin yer aldığı bölüme "Çalışılmadığına Dair Bildirim" içerisinde yer verilmiştir. Bildirimin, http://www.sgk.gov.tr internet adresinde işveren menüsü
• "Çalışılmadığına Dair Bildirim Girişi",
• "Kullanıcı Şifre Ekranı",
• "Çalışılmadığına Dair Bildirim İşlemleri",
• "Giriş"
bölümünde yer alan bilgiler kaydedilmek suretiyle sigortalılarca hak edilen istirahat süresini takip eden 5 iş günü içinde elektronik ortamda Kuruma gönderilmesi zorunluluğu getirilmiştir.

Hak edilen istirahat süresi de "on günden kısa süreli istirahatlarda istirahatın bittiği günü, on gün ve daha uzun süreli istirahatlarda onar günlük sürelerin bittiği ve son on günlük süreden arta kalan istirahat süresinin bittiği günü" olarak tanımlanmakta olup, işverenlerce sigortalıların istirahat raporlarını işverenlerine ibraz etmelerini takip eden 5 iş günü içerisinde yukarıdaki şekilde bildirimin yapılması gerekmektedir.

Söz konusu bildirimin gönderilmemesi veya süresi dışında gönderilmesi halinde 5510 sayılı Kanunun 102’nci maddesinin birinci fıkrasının (i) bendine göre idari para cezası uygulanacaktır.

İdari para cezası uygulanması ile ilgili olarak SGK yetkilileri ile yapılan görüşme sonucunda, "SGK’ca hastaneden gelen raporlara ve belgelere bakılacağı, işverenin bildirimi yapmadığının tespit edilmesi halinde SGK'ca işverene tebliğ edileceği, bu tebligattan sonra 5 iş günü içinde bildirimin yapılmaması halinde işverene para cezası uygulanacağı" şeklinde bir genelge hazırlanması konusunda mutabakat sağlanmıştır.

Bilgi edinilmesi ve üyelerinize gerekli duyurunun yapılmasını rica ederiz.

Saygılarımızla,

BaÅŸa Dön Başa Dön

15 May 2010, 10:04

Üye
Üye

Arkadaşlar uzman gözü ile Ali TEZEL'in yazısında yönetmelik irdelenmiş açıkça belli oluyor olduğu gibi kalkması lazım hem yetkisiz hemde ucube bir yönetmelik olmuş.Çok acı ama sosyal
güvenlik kurumuna sırf bizden diye meslek dışı elemanlar aldılar işte yaptıkları işler ne kadar verimsiz bir işletme olmuş eskiden böyle değildi güzel metin yazan elemanlar vardı.İyi elemanları bizden değil diye ürküttüler Ali Tezel gibi değerleri bile kaybettiler sonuç fiyosko.
Çok acıkı tüm sitresli işler meslek mensubunun görevleri arasında hangi birini sayayım B formları ayrı bir dert.B formları konusunu istismar eden bir grupta var iftiharla duyuruyorlar
görevliler ve bakan toplantımıza katılacak cezaları kaldırtacağız diyorlar.B formu cezaları 1600 tl den 1000 tl ye inerkende o görevliler ve bakan orada idi Turmobun teklifleri kaale bile alınmadı bildiklerini yaptılar.Şimdide yandaşları odalarda seçimi kazansın diye destek veriyorlar görüntüsü ile reklam yapılyorlar tabii oltaya gelen sazan olursa.

BaÅŸa Dön Başa Dön

15 May 2010, 14:54

Süper Üye
Süper Üye

şimdi istirahatleri girerken şöyle birşey farkettim.

vatandaş işe 01/04 te girmiş. ( 4. ayın bordrosu 5. ayın 23 üne kadar bildirilebilinir biliyorsunuz ) şimdi ben adamın istirahatini giriyorum "Girilen sigortali bilgisi ilgili işyerinde çalışır görünmüyor." diyor.. sanırım bildirge verilmediği için

tamam 5. ayın 12 sinden itibaren geçerli. adam 12 sinde istirahat aldı 5 gün.. 17 sinde çalışır 21 ine kadar bildirecem.. adam 5. ayın başında girmişse 6 . ayın sonuna kadar görünmeyecek o işyerinde.. ozaman nasıl girecez :)

BaÅŸa Dön Başa Dön

15 May 2010, 15:17

Uzman Üye
Uzman Üye

sn esen
-Hesap fişiyle çözülür gibi geliyor..

BaÅŸa Dön Başa Dön

15 May 2010, 15:34

Süper Üye
Süper Üye

üstadım hesap fişi ile neyi çözecez? çalışamazlık belgesi girişi yapılamıyor. vizite kağıdından söz etmiyorumki.

BaÅŸa Dön Başa Dön

16 May 2010, 11:32

Uzman Üye
Uzman Üye

Dikkatinizi çekerse muhasebecileri ezmek ve öldürmek için tüm kurumlar seferber olmuş. Türkiye'de muhasebecilik yapmak, II.nci dünya savaşında Hitler'in Almanya nazi kampında olmak gibi birşey. Bazen muhasebecilik yaparken ermenilerce kendimi işkence görmüş gibi hissediyorum. Elbetteki hiçbir kişiye lafımız yok. Fakat son 15 yılda muhasebeciye getirilen yüklere bakarsanız, resmen muhasebecilere karşı bir soykırım yapıldığına şahit olursunuz.

Nedir bu istirahat raporu. Tek kelime ile soykırım. Muhasebeci ile işverenini karşı karşıya getirmek. Herkesin kafası karışmış. Herkes Nisan ayındaki istirahatleri nasıl gireceğini ve ceza uygulanıp uygalanmayacağını sorup duruyor. Vergi kanunları, Ssk, bağkur kanunları aklınıza ne gelirse muhasebeciye yapılmış işkencelerdir.

Herkes pazar günü gezmesinde, eşi çoluk çocuğu ile gezerken bende bu sıcak pazar günü istirahat konusunu araştırıp ne olacağını kestirmeye çalışıyorum. Bizleri ileride kalp ve kanser edecek bu tür yasaları çıkaranlarıda Allah'a emanet ediyorum. İnşallah bizlere çektirdikleri dertler kadar öte dünyada çekerler.

BaÅŸa Dön Başa Dön

16 May 2010, 21:28

Uzman Üye
Uzman Üye

Burhan ESEN yazdı:
üstadım hesap fişi ile neyi çözecez? çalışamazlık belgesi girişi yapılamıyor. vizite kağıdından söz etmiyorumki.

sizin sıkıntınız bildirge takip eden ayın sonuna kadar olduğundan kişi sistemde firmada bildirge verilene kadar görülmüyor.. hesap fişi işlerseniz çlaışan kişi sisteme düşer.. hesap fişi vizite dışı işlerde de işe yarıyor.. emeklilik işlerinde görünmeyen sürelerde işkur işsizlik ödemelerinde 600 günün altnda kalan süreleri tamalamada ben kullandım ve işe yarıyor..

BaÅŸa Dön Başa Dön

17 May 2010, 09:11

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

17 Mayıs 2010

Cumhur Sinan ÖZDEMİR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

Baş İş Müfettişi -Ankara

csnozdemir@gmail.com

RAPOR ALAN İŞÇİSİNİ 5 İŞ GÜNÜ İÇİNDE SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNA BİLDİRMEYEN İŞVERENE CEZA UYGULANACAK

12.05.2010 tarih, 27579 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği ve İstirahatli Olan Sigortalıların İşyerinde Çalışmadıklarına Dair Bildirimin İşverenlerce Sosyal Güvenlik Kurumuna Gönderilmesine İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Tebliğ ile yeni bir bildirim yükümlülüğü getirilmiştir.

Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği 40.maddesi 9.fıkrası gereği geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenmesi esnasında sigortalının;

- İstirahatlı olduğu dönemde işyerinde çalışıp çalışmadığı,

- Kazanç hesabına giren döneme ilişkin aylarda, prim, ikramiye ve bu nitelikteki arızi ödemeler,

- Viziteye çıktığı/istirahatın başladığı tarih itibarıyla prim ödeme hâlinin devam edip etmediği, işveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna elektronik ortamda bildirilecektir.

Tebliğ ile uygulamaya açıklık getirilmiştir.

Bildirimin Kapsamı

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu 4/a ve 5.maddesi kapsamındaki işçilerin istirahatli olmaları durumunda elektronik ortamda bildirim yapılacaktır.

5510 / 4-a ve 5.Madde Kanun Hükmü

5510/Madde 4 (Sigortalı Sayılanlar):

Bu Kanunun kısa ve uzun vadeli sigorta kolları uygulaması bakımından;

a) Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar (eski SSK)

5510/Madde 5 (Bazı Sigorta Kollarının Uygulanacağı Sigortalılar):

Kısa ve uzun vadeli sigorta kolları bakımından aşağıda sayılan kişiler hakkında uygulanacak sigorta kolları şunlardır:

a) Hizmet akdi ile çalışmamakla birlikte, ceza infaz kurumları ile tutukevleri bünyesinde oluşturulan tesis, atölye ve benzeri ünitelerde çalıştırılan hükümlü ve tutuklular hakkında, iş kazası ve meslek hastalığı ile analık sigortası uygulanır ve bunlar, 4. maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılırlar.

b) 05.06.1986 tarihli ve 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde meslekî eğitim gören öğrenciler hakkında iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası; meslek liselerinde okumakta iken veya yüksek öğrenimleri sırasında zorunlu staja tabi tutulan öğrenciler ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 46. maddesine tabi olarak kısmi zamanlı çalıştırılan öğrencilerden aylık prime esas kazanç tutarı, 82. maddeye göre belirlenen günlük prime esas kazanç alt sınırının otuz katından fazla olmayanlar hakkında ise iş kazası ve meslek hastalığı sigortası uygulanır ve bu bentte sayılanlar, 4. maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılırlar.

c) Harp malûlleri ile 12.4.1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu, 3.11.1980 tarihli ve 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanuna göre vazife malûllüğü aylığı bağlanmış malûllerden, 4.maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamında sigortalı olarak çalışmaya başlayanların aylıkları kesilmez. 3713 sayılı Kanuna göre aylık bağlanmış malûller ile aynı Kanun kapsamına giren olaylar sebebiyle vazife malûllüğü aylığı alan er ve erbaşların, 4. maddenin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında sigortalı olmaları halinde de aylıkları kesilmez. Aylıkları kesilmeksizin 4. maddenin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında çalışanlar hakkında uzun vadeli sigorta kolları, 4. maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamında çalışanlar hakkında ise iş kazası ve meslek hastalığı sigortası hükümleri uygulanır. İş kazası ve meslek hastalığı sigortası hükümleri uygulananların uzun vadeli sigorta kollarına tabi olmayı istemeleri halinde, bu isteklerini Kuruma bildirdikleri tarihi takip eden aybaşından itibaren, haklarında uzun vadeli sigorta kolları da uygulanır. Bu fıkra kapsamına girenlerden ayrıca genel sağlık sigortası primi alınmaz.

d) 5754 sayılı Kanunun 3. maddesiyle yürürlükten kaldırılmıştır.

e) Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen meslek edindirme, geliştirme ve değiştirme eğitimine katılan kursiyerler, 4. maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılırlar ve bunlar hakkında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası hükümleri uygulanır.

f) 5754 sayılı Kanunun 3.maddesiyle yürürlükten kaldırılmıştır.

g) Ülkemiz ile sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelerde iş üstlenen işverenlerce yurt dışındaki işyerlerinde çalıştırılmak üzere götürülen Türk işçileri 4. maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılır ve bunlar hakkında kısa vadeli sigorta kolları ile genel sağlık sigortası hükümleri uygulanır. Bu sigortalıların uzun vadeli sigorta kollarına tabi olmak istemeleri halinde, 50.maddenin ikinci fıkrasındaki Türkiye’de yasal olarak ikamet etme şartı ile aynı fıkranın (a) bendinde belirtilen şartlar aranmaksızın haklarında isteğe bağlı sigorta hükümleri uygulanır. Bu kapsamda, isteğe bağlı sigorta hükümlerinden yararlananlardan ayrıca genel sağlık sigortası primi alınmaz.

Bildirimin Gönderilmesi

Bildirim, www.sgk.gov.tr internet adresinde “İşveren” menüsü “Çalışılmadığına Dair Bildirim Girişi”, “Kullanıcı Şifre Ekranı”, “Çalışılmadığına Dair Bildirim İşlemleri”, “Giriş” bölümünde yer alan bilgiler kaydedilmek suretiyle sigortalılarca hak edilen istirahat süresini takip eden 5 iş günü içinde elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilecektir.

Bildirime Tabi İstirahat Süresi

10 günden az istirahatlarda istirahatın bittiği gün, 10 gün ve daha uzun süreli istirahatlarda ise 10’ar günlük sürelerin bittiği ve son 10 günlük süreden arta kalan istirahat süresinin bittiği gündür.

Bildirim Süresinin Hesabı

Örneğin; 17.05.2010 tarihinde işçi istirahate ayrıldı ve 7 gün rapor aldı. 23.05.2010 günü istirahat süresi doldu ve 24.05.2010 günü işbaşı yaptı. Bu durumda bildirime esas 5 iş günlük süre 24.05.2010 (Pazartesi) günü başlayacak ve bildirimin son günü (5. iş günü) 28.05.2010 (Cuma) günü sona erecektir.

Bildirim Yapılmaması Halinde Ceza

Bildirimi göndermeyen veya belirtilen süre dışında gönderen işverenler hakkında 5510 sayılı Kanunun 102.maddesinin birinci fıkrasının (i) bendine göre idari para cezası uygulanacaktır. Diğer bir ifadeyle bildirimde bulunmayan işverenler hakkında aylık asgari ücretin beş katı tutarında, bildirimin geç verilmesi halinde ise aylık asgari ücretin iki katı tutarında idari para cezası uygulanacaktır.

Sonuç

12.05.2010 tarihinden itibaren sigortalıların istirahatli (raporlu) oldukları sürelerde işyerinde çalışmadıklarına dair düzenlenecek bildirim, istirahat (rapor) süresini takip eden 5 iş günü içinde elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilecektir.

5 iş günü olan bildirim süresi rapor süresi 10 günden az ise bittiği günden, 10 günden uzun ise 10’ar günlük sürenin bittiği tarihten itibaren başlayacaktır.

Bildirimde bulunulmaması halinde 3.645 TL (asgari ücretin 5 katı 729 x 5 ), bildirimin geç verilmesi halinde ise 1.458 TL (asgari ücretin 2 katı 729 x 2 ) idari para cezası uygulanacaktır.

alıntı:alomaliye.com

BaÅŸa Dön Başa Dön

17 May 2010, 09:20

Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Raporlu işçiler SGK'ya e-Sigorta yoluyla bildirilecek

Sigortalının iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık hâllerinde SGK tarafından yetkilendirilen hekim veya sağlık kurulu raporlarında belirtilen istirahat (sağlık raporu) süresince geçici olarak çalışamama halidir. Çalışılmayan bu sürelerde sigortalıların parasal kayıplarını telafi etmek üzere geçici iş göremezlik ödeneği verilmektedir.

Sigortalının iş göremezlik ödeneği alabilmesi için işvereni tarafından e-sigorta yoluyla Çalışılmadığına Dair Bildirim Giriş yapılmalıdır. 12 Mayıs 2010 tarih 27579 sayılı Resmi gazete'de yayınlanan tebliğ hükmüne göre "Çalışılmadığına Dair Bildirim" http://www.sgk.gov.tr internet adresinde "İşveren" menüsü "Çalışılmadığına Dair Bildirim Girişi", "Kullanıcı Şifre Ekranı", "Çalışılmadığına Dair Bildirim İşlemleri", "Giriş" bölümünde yer alan bilgiler kaydedilmek suretiyle sigortalılarca hak edilen istirahat süresini takip eden 5 iş günü içinde elektronik ortamda Kuruma gönderilmelidir.

Bildirimi göndermeyen veya 5 iş günü dışında gönderen işverenler hakkında Kanunun 102. maddesinin birinci fıkrasının (i) bendine göre aylık asgari ücretin iki katı tutarında idari para cezası uygulanacağı açıklandı.

Açıkçası, yasal dayanağa göre idari para cezası uygulanması halinde mahkemelerde iptal edilmesi muhtemeldir.

İşyeri naklini çözemeyen SGK, para cezasını kaldırdı

Daha önce de birkaç kez dile getirmiştim. 5510 sayılı Kanun'a göre "İşyerinin aynı il sınırları içinde kurumun diğer bir ünitesinin görev alanına giren başka bir adrese nakledilmesi halinde, adres değişikliğinin yazı ile bildirilmesi yeterlidir. Bu işlerde çalışan sigortalıların, sigorta hak ve yükümlülükleri devam eder." Yani yönetmeliğe göre işyerini aynı il sınırları içinde bir başka müdürlük alanına giren adrese taşıyan işverenlerin işyeri bildirgesi vermeden sadece bir yazı yazacak ve adres değişikliğini eski-yeni SGK müdürlüğüne bildirmesi yeterli olmalı, sigortalı işten ayrılış ve sigortalı işe giriş bildirgesi gibi hususlar talep edilmemelidir.

İşyerinin aynı il içinde farklı müdürlük alanına taşınması halinde yasaya göre adres değişikliğinin bildirimi yeterli olmakla birlikte bazı SGK müdürlükleri tarafından işçilerin nakil olan eski işyerinden çıkış yapmaları (işten çıkış bildirgesi verilmesi) ve nakil yapılan yeni işyerine işe giriş yapmaları talep edilmektedir. Yazımda da belirtmiştim, 10 gün içinde işten ayrılış bildirgesi vermeyen işverenlere idari para cezası verilmesi de söz konusuydu.
İşte işyeri naklini çözemeyen ve buna uygun olarak yazılımı değiştiremeyen SGK yönetimi, burada sigortalı işe giriş bildirgesinin verilmemiş olmasından dolayı idari para cezası uygulamayacak. En azından bu anlayışı göstermiş olmaları önemlidir.

Ancak, işyerinin aynı il içinde naklinde işyeri numarasının değiştirilmeyerek işyeri numarasındaki eski ve yeni ünite kodları ile ilçe kodunun değiştirse daha iyi olmaz mı?

Haber7/Resul Kurt
(17.05.2010)

BaÅŸa Dön Başa Dön

17 May 2010, 10:54

Üye
Üye

5 farklı işyerinde 6 'şar gün çalışan personelin bildirimini hangi işveren bildirecek acaba?????

BaÅŸa Dön Başa Dön

17 May 2010, 11:58

Uzman Üye
Uzman Üye

şimdi hiçbişey anlamadım ceza varmı yokmu?

BaÅŸa Dön Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 108 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki Facebook'ta Paylaş

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 27 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: