Kullanıcı adı:
Şifre:

Hatırlasın mı?
Sadece Anasayfa üzerinden hızlı giriş yapılabilir.
Üye Olmak İstiyorum SSS Giriş Yap 

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 5 mesaj ]  Facebook'ta Paylaş

17 Ağu 2009, 17:34

bordro ve hesap pusulası imzaları
Uzman Üye
Uzman Üye
Kullanıcı avatarı

merheba arkadaşlar.daha öncede bu konuda size başvurmuştum sanırım ama.:
maaşların bankaya yatması ile birlikte *maaş ücret bordrosu ve *ücret hesap pusulasının imzasıyle ilgili bir gelişme varmı acaba.sayıları oldukça çok olan personele ayrıyeten bunları imzalatmakta zorlanıyorum.bankadan hesaba yatma imza problemini aştımı acaba.tşk.

BaÅŸa Dön Başa Dön

17 Ağu 2009, 18:05

Re: bordro ve hesap pusulası imzaları
Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Zeyno hanım, Ücret Bordroları imzalatmaya gerek kalmadı, Ama Çift Nüsha Çıktı aldığınız Ücret Pusuasını İmzalatıp Tek nüshasını personele verip diğerini muhafaza etmekte fayda vardır. Diye düşünüyorum.

BaÅŸa Dön Başa Dön

18 Ağu 2009, 12:43

Uzman Üye
Uzman Üye
Kullanıcı avatarı

Zeyno hanım, Ücret Bordroları imzalatmaya gerek kalmadı, Ama Çift Nüsha Çıktı aldığınız Ücret Pusuasını İmzalatıp Tek nüshasını personele verip diğerini muhafaza etmekte fayda vardır. Diye düşünüyorum.[/quote]

sayın by_talha ben tam tersinimi yapıyorum acaba;maaşların bankadan ödenmesinden sonra,ücret pusulasını imzalatmayıp
zeyno yazdı:
sadece maaş ücret bordrolarını
[color=#FF0000]]imzaltıyorum.ücret pusulası yerini alacak olan belgenin ise banka kayıtları olacağını düşünmem.dir.

BaÅŸa Dön Başa Dön

18 Ağu 2009, 14:14

Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Ücretlerin bankadan ödenmesi sadece ücret bordrosunda ki imza şartını ortadan kaldırmaktadır.

Ücret hesap pusulalarının imzalatılması ve bir nüshasının işçiye verilmesi her halukarda gereklidir.

FACEBOOKTAKİ ADRESİMİZ İÇİN TIKLAYINIZ iletisim@malimusavirler.org

Resim

BaÅŸa Dön Başa Dön

19 Ağu 2009, 08:42

Moderatör
Moderatör

4857 iş kanunu

ÜCRET HESAP PUSULASI

Madde 37 - İşveren işyerinde veya bankaya yaptığı ödemelerde işçiye ücret hesabını gösterir imzalı veya işyerinin özel işaretini taşıyan bir pusula vermek zorundadır.

Bu pusulada ödemenin günü ve ilişkin olduğu dönem ile fazla çalışma, hafta tatili, bayram ve genel tatil ücretleri gibi asıl ücrete yapılan her çeşit eklemeler tutarının ve vergi, sigorta primi, avans mahsubu, nafaka ve icra gibi her çeşit kesintilerin ayrı ayrı gösterilmesi gerekir.

Bu işlemler damga vergisi ve her çeşit resim ve harçtan muaftır.

5510 Sigorta işlem yönetmeliği

Ücret tediye bordrosu
MADDE 112 – (1) İşverenler, Kuruma verdikleri prim belgesinde yazılı olanları doğrulayıcı nitelikte olmak üzere aylık ücret tediye bordrosu düzenlemekle yükümlüdürler.
(2) Aylık ücret tediye bordrosunda; Kanunun 102 nci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinin beş numaralı alt bendinde sayılan hususların bulunması zorunludur.
(3) İşyerinin sicil numarası, bordronun ilişkin olduğu ay, sigortalının adı, soyadı, sigortalının sosyal güvenlik sicil numarası, ücret ödenen gün sayısı, sigortalının ücreti (aylık, haftalık, gündelik, saat veya parça başı ücreti), ödenen ücret tutarı ve ücretin alındığına dair sigortalının imzasını ihtiva etmeyen ücret tediye bordroları geçerli sayılmaz. Ücretlerin ve diğer ödemelerin makbuz mukabilinde veya banka aracılığı ile yapılması hâlinde ücret tediye bordrosunda imza şartı aranmaz.

hesap pusulası ile ilgili buradaki düzenlemelerden anlaşılan; işkanununa göre hesap pusulasının işçiye imzalatılması zorunlu değil. işveren tarafından imzalı olarak verilmesi veya işyerinin logosonu taşıyan bir pusula verilmesi gerekiyor. işçiye imzalatılması zorunluluğu anlaşılmıyor. burada sadece işçiye verilmesi gerektiği belirtilmiş oluyor. ücret bordrolarının imzaltılmasında olduğu gibi imzalatılması zorunlu bir hal olarak yasada tanımlanmamış. uygulamadaki imzalatmanın anlamı hesap pusulasını işçiye teslim edildiğinin ispatı için yapılmış oluyor. yani işçinin hesap pusulasını imzalaması yasal düzenlemeden dolayı değil, teslim almadım demesine karşılık işverenin teslim ettiğini ispatlaması için imzalatılmış oluyor.

5510 sigorta işlem yönetmeliğinde ise, ücret bordrosunun imzalatılması açıkça zorunlu hal olarak tanımlanmış. ancak ücretlerin bankadan ödenmesi halinde bordronun imzalatılması zorunluluğu aranmamıştır. bankadan ödenmeyen ücretler için bordroların imzalatılması zorunludur.

BaÅŸa Dön Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 5 mesaj ]  Facebook'ta Paylaş

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 22 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: